ASUS ZenFone 6
recenze

ASUS ZenFone 6

Nebojí se odlišit
21

ASUS se s trendem poslední doby zmenšovat rámečky a zvětšovat displej rozhodl vypořádat po svém a představil světu model ZenFone 6 – smartphone s originální výklopnou kamerkou. Jak se takovýto telefon používá a nejedná se jen o slepou vývojovou větev? To i mnohé další se dozvíte v dnešní recenzi.

Displej: velký a skoro bez rámečků

Obrazovka na první pohled zaujme minimálními rámečky a absencí výřezu, díky čemuž se chlubí poměrem displeje k půdorysu 92 %. Přestože zobrazovací panel nenabízí AMOLED technologii (ASUS sáhl po IPS), může se pochlubit pěknými barvami, které mají defaultně spíše studenější nádech. Naštěstí je lze upravit ke spokojenosti uživatele v nastavení displeje, kde můžete vybrat z několika barevných režimů i nastavení teploty barev. Potěší rovněž vysoká svítivost až 600 nitů či podpora HDR10. S menším problémem jsem se potýkal pouze u automatické regulace jasu, která někdy nefungovala jak bych si představoval – reakce byly o něco pomalejší. Pokud jsem například vyšel z místnosti na přímé sluneční světlo, telefonu trvalo déle, než jas upravil, takže jsem si jej často upravil manuálně sám. V den vydání této recenze však ZenFone 6 obdržel aktualizaci, která problém s mírně problémovou automatickou regulací vyřešila.

Celkově jde o povedený panel s dostatečnou jemností.

Pochválit chci také přítomnost notifikační diody, která sice nejde nijak podrobněji nastavit, ale vzhledem k přítomnosti IPS displeje určitě dává smysl. Telefon sice umožňuje nastavení jakéhosi ambientního režimu displeje, ale vzhledem k absenci AMOLED panelu může být dioda lepší volbou. Celkově lze konstatovat, že se jedná o povedený panel s dostatečnou jemností 403 pixelů na palec, na který se velmi dobře dívá. Pokud jste však rozmlsaní AMOLED panely, může být pro vás přechod zpět na IPS těžší.

Líbilo se nám
 • vysoká svítivost
 • takřka bez rámečků
 • obraz neruší žádný výřez
 • přítomnost notifikační diody
Nelíbilo se nám
 • někomu bude chybět AMOLED

Zvuk: nechybí hlasité stereo ani FM rádio

Co se týče poslechu, chlubí se ZenFone 6 hned dvojicí hlasitých reproduktorů. Jeden je umístěn v tenkém rámečku nad displejem, druhý pak dole. Výstup je dostatečně hlasitý a nechybí mu ani náznak basů. Na občasný poslech nebo přehrání videoklipu přátelům zcela dostačují. Čím však ZenFone 6 mnohé uživatele potěší je přítomnost 3,5mm audiokonektoru s podporou Hi-Res audia nebo virtuálního prostorového zvuku. Výstup do sluchátek je kvalitní i dostatečně hlasitý a dodávaná špuntová sluchátka hrají solidně. Pokud vám navíc zvukové podání nevyhovuje, můžete si jej upravit v aplikaci Průvodce hudbou.

ASUS ZenFone 6

Spokojen jsem byl rovněž s kvalitou hovorů, kdy jsem slyšel protistranu čistě, stejně jako ona mě. Díky dostatečně hlasitému reproduktoru rovněž není problém využít hlasitého handsfree, například při jízdě v automobilu. Aplikace FM rádia potěší všechny ty, kteří ještě nepropadli streamovacím službám typu Spotify nebo YouTube Music.

Líbilo se nám
 • kvalitní výstup do sluchátek
 • stereoreproduktory
 • FM rádio

Výkon hardwaru: nekompromisní

Pokud rádi hrajete, jistě vás potěší, že novému ZenFonu 6 nedělá absolutně žádný problém rozjet ani ty nejnáročnější herní tituly na plné detaily. A není se čemu divit, neb pod kapotou se skrývá Snapdragon 855, tedy ten nejvýkonnější čipset Qualcommu, který doprovází 6 až 8 GB operační paměti typu LPDDR4X a až 256 GB úložiště. Hráče rovněž potěší přítomnost herního džina, o kterém se dočtete více v kapitole o softwaru.

Z vnitřního úložiště o velikosti 256 GB mi po zapnutí zůstalo k dispozici přibližně 230 GB. Pro ty, kterým by to snad bylo málo, je k dispozici již zmíněný slot na microSD karty s možnou kapacitou až dva terabajty.

Líbilo se nám
 • dostatek výkonu
 • podpora až 2TB paměťové karty

Výdrž baterie: když se chce, všechno jde

Velkou předností ASUSu ZenFone 6 je baterie, která má fantastickou kapacitu 5 000 mAh. V reálných podmínkách to znamená až dvoudenní výdrž bez většího omezování. Telefon lze navíc při propojení kabelem typu USB-C/USB-C využít i jako powerbanku a druhé zařízení nabíjet výkonem až 10 W. Plné nabití dodávaným 18W adaptérem s podporou Quick Charge 4 přitom zabere něco málo přes dvě hodiny.

Bezdrátové nabíjení chybí.

Určitým zklamáním je pak absence bezdrátového nabíjení, které je u vlajkových lodí již poměrně běžné. Důvodem je zachování šířky telefonu, která by se musela po přidání cívky pro bezdrátové nabíjení zvýšit. Filozofie tvůrců ZenFonu 6 je však taková, že s dostatečně velikou baterií nemusí uživatele trápit absence bezdrátového či superrychlého nabíjení, neboť jednoduše nepotřebují nabíjet a v naprosté většině případů jim postačí telefon nabít, až se dostanou ke klasické zásuvce. Pokud byste se rádi dozvěděli o tom, které aspekty stály za zrodem ZenFonu 6, doporučuji vám si přečíst náš exkluzivní rozhovor se zástupcem společnosti.

Míra nabití baterie Čas nabíjení
  10 % █ ░ ░ ░ ░ ░ ░ ░ ░ ░ 7 minut
  20 % █ █ ░ ░ ░ ░ ░ ░ ░ ░ 15 minut
  30 % █ █ █ ░ ░ ░ ░ ░ ░ ░ 26 minut
  40 % █ █ █ █ ░ ░ ░ ░ ░ ░ 37 minut
  50 % █ █ █ █ █ ░ ░ ░ ░ ░ 46 minut
  60 % █ █ █ █ █ █ ░ ░ ░ ░ 55 minut
  70 % █ █ █ █ █ █ █ ░ ░ ░ 64 minut
  80 % █ █ █ █ █ █ █ █ ░ ░ 75 minut
  90 % █ █ █ █ █ █ █ █ █ ░ 90 minut
100 % █ █ █ █ █ █ █ █ █ █ 134 minut
Líbilo se nám
 • nevídaně vysoká kapacita baterie
 • poměrně rychlé 18W nabíjení
 • umí nahradit powerbanku
Nelíbilo se nám
 • absence bezdrátového nabíjení
Diskuze ke článku
Pesedm
Telefon je ok, ale ten displej IPS no nevím...
Recenze je skvělá v současnosti nejlepší redaktor MT :)
Miroslav Pelej
Miroslav Pelej
Má tento telefon Wolte , nikde jsem nenašel ?
Jan Mužík
Otázka k recenzentovi, nedávno jste recenzetoval sony xperia 1 a teď asus zenfone 6. Který s těchto telefonů na Vás udělal větší dojem. Děkuju za odpověď. Honza.
Blue Sun
Blue Sun
Na stanovenou cenu velmi povedený telefon, který nehyzdí žádný výřez či díra v displeji. To rozhodně dovede zaujmout, i když Asus u nás nemá takové jméno jako Sony, Huawei či Samsung. Je otázkou, zda třeba pro fanoušky selfie bude ta kvalita fotek tak důležitá, aby kvůli tomu sáhli zrovna po Asusu. Když různě v okoli vidím, že u fotek je důležité ukazovat už i to, čím byly vyfoceny, obávám se, že ne.
Jen u některých snímků jsem si všiml, že ve světelně náročných scénách má docela problémy. Třeba bílé sloupy na mostě mají kolem sebe výrazné duchy. Stěna domu foceného zespodu působí velmi plochým dojmem, dvojrozměrně, přitom na sobě má výrazné vlysy, zdobení a sochy. Celé to ale vypadá jak fotka fotky nebo obrazu.
Ale rozhodně plus - kapacita baterie. A pak by mne zajímalo, kde vlastně je umístěn snímač intenzity okolního světla. Předpokládám, že není ve výřezu sluchátka, z čelní strany na první pohled není vidět. Nemůže tohle stát za pomalejší reakcí?

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze