ASUS ROG Phone
recenze

ASUS ROG Phone

Splněný sen všech pravověrných hráčů
15

Shánět čistokrevný herní telefon je jako hledat jehlu v kupce sena. Často bývá přídomek „herní“ udělován i smartphonům, které toho hráčům v porovnání s neherní konkurencí mnoho navíc nepřináší a herních speciálů, které byly tvořeny od A do Z pro hráče, bychom napočítali na prstech jedné ruky. My jsme však měli štěstí a jeden takový herní smartphone s čistokrevným původem se nám dostal do rukou. Jeho původ? Republika hráčů.

Konektivita: vše, co si můžete přát

ASUS ROG Phone se může pyšnit kompletní konektivitou. Spolehněte se na bezdrátové Wi-Fi připojení skrze standardy 802.11a/b/g/n/ac v pásmu 2,4 GHz i 5 GHz a dokonce i speciální 60GHz frekvenci, která slouží pro spojení s ASUS WiGig Display Dockem. Nezapomnělo se ani na Bluetooth ve verzi 5.0 a bohatou nabídku navigačních modulů GPS/GLONASS/BeiDou/Galileo/QZSS. Dostupné je rovněž NFC pro bezkontaktní platby. Nic podstatného zkrátka nechybí.

Posluchače rádia potěší integrace FM přijímače. Schází tak snad jen infraport, který by se mohl hodit k ovládání televize. Samozřejmostí je rovněž plná podpora LTE na obou SIM kartách.

Líbilo se nám
  • podpora všeho zásadního
Nelíbilo se nám
  • infraport by mohl přijít vhod

Fotoaparát: konečně 60 FPS ve 4K

Za fotoaparát se ASUS ROG Phone rozhodně stydět nemusí. Jedná se o 12megapixelový senzor IMX363 od Sony se světelnou clonou f/1.7 a čtyřosou optickou stabilizací obrazu. Ke standardnímu senzoru navíc přidává jeden širokoúhlý objektiv se záběrem 120 stupňů, do kterého se vám vleze o dost víc než obvykle.

První fotografie focena na širokoúhlý objektiv. Poslední fotografie focena na selfie kamerku.

Za dobrých světelných podmínek fotí celkem pěkné snímky. Samozřejmě jsme již mobilní fotoaparáty viděli podávat i lepší výkony, ale silná stránka tohoto smartphonu je jinde. Co nás rozhodně potěšilo je možnost natáček 4K videa v 60 snímcích za sekundu, s čímž se bohužel často nesetkáváme ani u vlajkových lodí.

ASUS ROG Phone - testovací video (2160p, 60 FPS)

Líbilo se nám
  • slušná kvalita fotografií
  • 4K video v 60 FPS

Software a hraní: zaměřeno na hráče

Uvnitř smartphonu běží Android 8.1 s tematickou herní nadstavbou ROG. Vzhled prostředí můžete snadno proměnit pomocí několika předpřipravených témat. Kromě odemykání prstem máte možnost v systému nastavit odemykání obličejem. Samotné naskenování je doopravdy bleskurychlé a telefon po vás nevyžaduje otáčení hlavou, což v konečném důsledku moc nepřidává na jistotě. Odemykání obličejem nefungovalo vyloženě špatně, ale rozpoznání občas chvíli zabralo. Čtečka otisků prstů na zadní straně je tak jasnou volbou.

Odstín ROG loga si lze přesně nastavit.

Kromě standardních Android aplikací zde najdeme herní aplikace od ASUSU a také aplikace navíc jako třeba FM rádio nebo ekvalizér. V některých případech jsme se setkali s ne úplně vyladěným překladem, ale o nic závažného nešlo. Důležitým prvkem jsou ony herní aplikace, které jsou potřeba k správnému fungování ROG Phonu.

Nejčastěji se budete setkávat s aplikací Centrum her. To je přehledně rozdělené a hned po otevření aplikace můžete sledovat teplotu a vytížení jednotlivých komponent. Níže se nachází tlačítko spouštějící režim X, kterým telefonu dáte najevo, že nyní se bude hrát. Jakmile ho zmáčknete, smartphone zmobilizuje všechny dostupné síly, logo ROG na zadní straně se rozsvítí a vy se můžete ponořit do herních orgií. Do režimu X se lze dostat rovněž přes roletku, ale když chcete z telefonu vyždímat maximum výkonu, vůbec ten nejvíc cool způsob jak režim zapnout je telefon prostě zmáčknout.

V rámci aplikace Centrum her si můžete nastavit přesný odstín ROG loga a dokonce i styl blikání. Dále lze nastavit různé herní profily k jednotlivým hrám a určit frekvenci procesoru či obnovovací frekvenci displeje nebo si nechat blokovat notifikace.

ASUS ROG Phone

Během samotného hraní se můžete dostat do aplikace Herní džin neboli Game Genie. Zde si můžete zapnout nahrávání obrazovky a spustit stream přes službu Twitch nebo YouTube, případně vytvořit makro pro situace, kdy při spuštění hry musíte zmáčknout několik tlačítek v nastavení a chcete si to urychlit. Pomocí speciálních senzorů uložených v rámečku smartphonu si můžete naprogramovat i takzvané „air triggers“, které funguji velmi dobře – pro určitou akci stačí pouhé klepnutí prstem na rámeček. Hraní to dává doslova nový rozměr. Jednou z největších nevýhod mobilního hraní totiž podle nás vždy bylo zakrývání displeje prsty a absence fyzických tlačítek. S chytrými senzory, které jsou v rámečku telefonu, lze eliminovat oba dva zmíněné problémy.

Game Genie kromě nahrávání vašich herních zážitků či spuštění živého vysílání dokáže herní zážitek optimalizovat vyčištěním paměti RAM. Dále v něm lze nastavit sledování informací o aktuálním vytížení procesoru, stavu baterie, počtu snímků za sekundu nebo teplotě zařízení.

Líbilo se nám
  • možnost namapování „air triggers“
  • nahrávání herních zážitků
  • streaming her
Diskuze ke článku
Pepik
Jasně, chápu to tak, že ti ho teď rodiče nechtějí dovolit a že tě zaujme až za 2 roky, až dosáhneš 12 let... ;-)
Ing Anton
ausus do nasej domacnosti nesmie. tento zlepenec ktory vyzera ako diskotekova gula zaujme len 12 rocnych hracov fortnite.
Offečka Jablečna
Ano, ano, tohle je přesně ten Android, typický uživatel dvanáctileté lehce obézní uhrovité děcko, co si vylepšuje mindráky tím, že všude tapetuje kolik tisíc bodů mu to udělalo v Antutu.
Tomáš Jedno
Tomáš Jedno
Naposledy upraveno: 1. 12. 2018 17:44
Když jsem kupoval notebook HP Omen, hrozně mi vadil ten kýčovitej vzhled. Ale proti tomuhle vypadá jak vrchol vkusu a minimalistickýho designu.
Edit: Až teď jsem si všim „decentní herní vzhled“ mezi klady? Jako chápu, že vzhled je subjektivní záležitost, ale tohle prostě neni decentní.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze