Apple iPhone 6s
recenze

Apple iPhone 6s

Nový a ještě lepší
47

Rok se s rokem sešel a na trh vstoupila nová řada telefonů od Applu. Nesou názvy iPhone 6s a iPhone 6s Plus a jsou k dostání ve čtyřech barvách. K vesmírně šedé, stříbrné a zlaté přibyla i růžově zlatá. Slogan od Applu k novým iPhonům zní: „Změnilo se jenom všechno.“ Co přesně se za tímto heslem skrývá, si řekneme v dnešní recenzi.

Fotoaparát: ve znamení kvality

Pryč jsou doby, kdy byl fotoaparát iPhonů všem pro smích, poslední generace totiž patří k nejlépe fotografujícím mobilům vůbec. A to i přesto, že neoplývají nejvíce megapixely nebo špičkovou světelností a donedávna jim byla zapovězena i optická stabilizace, kterou teď mají jen větší modely 6 Plus a 6s Plus. Apple ale umí skloubit hardware a software natolik, že iPhony vycházely z testů jako jedny z nejlepších. A nyní v tom chce pokračovat.

Apple fotoaparát vylepšuje s každým nově představeným iPhonem, ovšem už od iPhonu 4s zůstalo rozlišení na 8 Mpx. Odpověď na otázku, proč tomu tak je, dal americkým novinářům před časem softwarový inženýr Applu, Craig Federighi: „Náš tým se nebude hnát za zvyšováním počtu megapixelů, pokud by to mělo ohrozit výslednou kvalitu fotky.“ Nakonec k navýšení megapixelů došlo až u nově přestaveného iPhonu 6s. Podle Applu by zvýšení počtu megapixelů u kamery iSight nemělo mít vliv kvalitu obrazu, jeho kontrastu a neměl by se objevovat zvýšený šum.

Prostředí aplikace fotoaparát a možnostmi nastavení kvality videa.

Díky přesnému umístění barevných filtrů a izolaci, která přidává malé mezery mezi každým pixelem na čipu, má mít iPhone 6s velmi dobré barevné podání. K navýšení megapixelů také došlo u přední Facetime kamery, která jich má nyní k dispozici 5. S přední kamerou se pojí ještě jedna novinka, a to ta, že Apple využívá přední displej k osvitu vaší tváře, a supluje tak zadní True Tone blesk. V našem fototestu jsme si vyzkoušeli, že toto řešení je velmi účinné a velice praktické.

ukázka fotoaparátu iPhonu 6s

Srovnání fotografií iPhonu 6 a 6s

Žádná z fotografií nebyla nijak upravována, ani na ní nebyl použit ořez. Fotografie byly pořízené nativní aplikací Fotoaparát od Applu. Na obou telefonech běžel nejnovější iOS 9.0.1.

Denní exteriér

Za denního světla fotí každý lepší mobil skvěle. Ano, často to slýcháváme a nemůžeme tvrdit opak. Oba iPhony vyfotily skvělé fotky, bohužel pro iPhone 6 je zde vidět rozdíl v samotných detailech, zde iPhonu 6s napomáhá 12Mpx snímač, který je schopný zachytit mnohem více detailů. Porovnejte fotku půllitru s pivem. Patrné je také zlepšení barevné věrnosti, kdy iPhone 6s produkuje vyváženější snímky, kdežto u iPhonu 6 je v případě modré oblohy vidět místy fialový nádech. Nový iPhone 6s nabídne také nižší šum. Rozdíl je opět patrný na modré obloze.

Makro fotky

Porovnání Apple iPhone 6s vlevo a iPhone 6 vpravo

Fotky z iPhonu 6s jsou mnohem ostřejší a mají lepší kresbu, zároveň je na fotkách mnohem méně šumu. Zejména zrnitá modrá obloha byla častým neduhem iPhonů a Apple tuto nevýhodu v nejnovější generaci, zdá se, eliminoval. Největší rozdíl pozorujeme u snímků květin a pampelišky, zde iPhone 6s mnohem lépe proostřuje celou scénu. Doporučujeme si fotky v prohlížeči přiblížit.

HDR fotky

HDR fotky zvládl opět iPhone 6s lépe. Zde si troufáme tvrdit, že je rozdíl propastný. iPhone 6 si ani u jedné fotky neporadil se slunečními paprsky, a fotky tak mají jiný barevný nádech s výrazně horším kontrastem než u fotografií pořízených iPhonem 6s.

Noční interiér

Tyto fotografie byly pořízené za úplné tmy s použitím blesku, s výjimkou fotografie svíčky. Přestože u snímku s dřevem ani iPhone 6s nedokázal pořádně zaostřit a není jasný vítěz, u obrázku časopisu dominuje iPhone 6s, neboť vyvážil lépe bílou. Úroveň šumu a celková kvalita fotografií je podobná.

Noční exteriér

Noční fotky nebyly nikdy u Applu silnou stránkou a v tomto ohledu iPhony silně pokulhávají za konkurencí. Fotky jsou víceméně stejné z obou telefonů, byť u fotek z iPhonu 6s je o něco méně šumu. Oba iPhony trpí absencí optické stabilizace obrazu, která se zejména v těchto podmínkách hodí. Věříme, že noční fotky bude lépe zvládat iPhone 6s Plus, který, stejně jako loňské Plusko, dostává do vínku optickou stabilizaci.

Selfie

Porovnání Apple iPhone 6s vlevo a iPhone 6 vpravo

Po mnoha letech otálení Apple upgradoval ve svých iPhonech i přední FaceTime kameru, u které poskočilo rozlišení z 1,2 Mpx na rovných 5. Výsledek se dostavil záhy. Nyní jsou fotky mnohem ostřejší s více detaily. Kuriózní záležitostí je pak využití displeje jakožto blesku. Dokáže se navíc rozzářit do více odstínů stejně jako je tomu u zadního blesku iPhonů. Výsledek je až překvapivě dobrý. Noční selfie z iPhonu 6 bez této schopnosti netřeba ani komentovat.

Zůstaneme-li u fotek, tak zde Apple přišel s novinkou v podobě Live Photos, česky Živé fotky. V praxi to znamená, že vyfotíte fotku s přispěním Live Photos a fotoaparát sám zaznamená 1,5 vteřiny před a 1,5 vteřiny po dosažení samotné fotky. Výsledkem jsou tak animované snímky, publikovatelné do Denního věštce v Harry Potterovi. Fotky rozhýbete s pomocí 3D Touch. Tato funkce se nám moc líbí, otázkou zůstává, jak ji moc budete využívat v praxi. Důležitá je následná integrace do starších iPhonů nebo iPadů, které tuto možnost nemají. Na to samozřejmě Apple myslel a Live Photos s iOS 9 zobrazíte na všech zařízeních, dokonce i na Apple Watch, na kterých si můžete živou fotku nastavit jako ciferník.

Live Photos tapety

Přesouváme se k další podstatné novince, kterou je video. Ano, jablečná společnost po letech protrhla tabu 4K videa a nové iPhony natáčí video v tomto rozlišení. Drobnou výhodou má však iPhone 6s Plus, který disponuje optickou stabilizací obrazu. U menšího iPhonu zůstává stabilizace digitální. Následně si video můžete sestříhat přímo v telefonu pomocí iMovie a odeslat svým přátelům skrze YouTube. Bohužel se s 4K videem pojí problém, kam video ukládat, pokud si koupíte iPhone se 16GB úložištěm. Je pravda, že datový tok 4K videa při 30 fps je obrovský.

Apple iPhone 6s – testovací video, 4K, exteriér

Apple iPhone 6s – testovací video, 4K, exteriér

Apple iPhone 6s – testovací záběry, 720p, 240 FPS

Minuta záznamu vám z paměti ukousne necelých 380 MB. Rada je taková, že pokud zamýšlíte s iPhonem fotit ratolesti nebo s ním natáčet na dovolené, automaticky si pořiďte iPhone s větší kapacitou. Tip na závěr: Od iOS 9 gesto pinch to zoom funguje i u videa. Není nic snazšího, než si natočené video přiblížit podle potřeby a vychutnat si detaily 4K záznamu.

Diskuze ke článku
Milan
Přiznávám, že bych ho chtěl, ale nemám na něj. Jen škoda, že dost nadstandardní telefon nemá i nadstandardní baterii. Takhle to není král se vším všudy.
Matej Rajniak
Matej Rajniak
Pekna recenzia, len pri baterii by sa hodilo porovnanie nie len s iP6, ale hlavne s konkurenciou nech clovek co o iP6s rozmysla, pripadne rozmysla o prechode z/na iOS vie do coho ide... To ze to je biedne je jasne, otazka je ako velmi... :)
Arnold
Modrá obloha stále zrní. Bude to asi menším čipem, fotografie mi připomínají jako kdyby prohnané nějakým malířským filtrem v 1:1 měřítku. Celkově chválím za výběr fotografií.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze