Apple iPhone 6s
recenze

Apple iPhone 6s

Nový a ještě lepší
47

Rok se s rokem sešel a na trh vstoupila nová řada telefonů od Applu. Nesou názvy iPhone 6s a iPhone 6s Plus a jsou k dostání ve čtyřech barvách. K vesmírně šedé, stříbrné a zlaté přibyla i růžově zlatá. Slogan od Applu k novým iPhonům zní: „Změnilo se jenom všechno.“ Co přesně se za tímto heslem skrývá, si řekneme v dnešní recenzi.

Hardware: trhač asfaltu

iPhony od Applu netrpěly nikdy nedostatkem výkonu, ba naopak. S papírově slabší výbavou dokázaly porážet špičkové mobily od konkurence. Letos tomu není jinak. Apple přišel s třetí generací 64bitových dvoujádrových procesorů A9 s taktem 1,8 GHz a koprocesorem M9, což představuje 70% nárůst výpočetního a 90% nárůst grafického výkonu oproti loňskému procesoru A8, který tikal v iPhonech 6. Koprocesor se pak stará o akcelerometr, gyroskop, barometr a kompas. Dále má na starosti čidla pohybu, kdy iPhone počítá vaše kroky, převýšení, vystoupaná patra a vše zanáší do aplikace Zdraví. Díky koprocesoru M9 je stále připravena i Siri, která čeká na váš pokyn “Hey Siri”. Námi testovaný iPhone disponoval 64GB úložištěm. Jedná se o zlatou střední cestu, neboť v nabídce je i 16 GB a 128GB varianta. Po rozbalení je uživateli dostupných více než 55 GB.

Apple iPhone 6s

S koprocesorem je navíc prodloužena i výdrž vašeho telefonu. Velkou novinkou je nasazení dvojnásobné kapacity RAM paměti, tedy 2 GB. Po loňském zvýšení operační paměti u iPadu Air 2 to samé dostávají i iPhony. My toto navýšení vítáme. U iPhonu 6 bylo poznat, že 1 GB RAM nestačí a při náročnějších aplikacích a multitaskingu mezi nimi se potýkal s problémy. Systém aplikace na pozadí zavíral, aby paměť uvolnil a známým problémem byla i nutnost znovunačítat otevřená okna v Safari. To vše je pryč. S novým iPhonem 6s je opravdu radost pracovat. Výkon je natolik vysoký, že nečekáte takřka na nic. Spouštění aplikací zabere zlomek vteřiny, to samé přepnutí z multitaskingu na další aplikaci, vše je bleskurychlé. Výkon opravdu pocítíte na plynulosti celého systému i množství otevřených záložek, které se nenačítají znovu a znovu pokaždé, kdy ukončíte Safari.

Výsledek procesoru v aplikaci Geekbench

Touch ID: odemykání na dotek

Velmi pohodlnou vlastností, která nás stále baví, je také čtečka otisků prstů, neboli Touch ID. Ta je opět ukryta pod safírovým sklem Home Buttonu a i tu Apple u řady „S“ inovoval. Druhá generace této čtečky slibuje dvakrát tak rychlejší odezvu na přiložený palec. Kdyby Apple sliboval třikrát rychlejší, my bychom mu to věřili. Čtečka je tak rychlá, že se stačí prstem jen lehce dotknout a telefon už máte odemčený. Opět můžeme srovnávat s loňským iPhonem 6, u kterého musíte prst přiložit na více než vteřinu, a až pak se telefon odemkne. Nevýhodu tato bleskurychlá čtečka má v tom, že nemáte šanci vidět na uzamčené obrazovce zmeškané události, vždy o ně odemčením telefonu přijdete. Řešením je se tlačítka dotýkat prstem, který nemáte přidaný pro odemykání, případně telefon probouzet tlačítkem na boku.

Apple iPhone 6s

Konektivita: stále omezené NFC

Už loňské iPhony 6 dostaly NFC čip, jeho použití je ale omezené jen na platby Apple Pay, které zatím fungují jen ve Spojených Státech a od léta i ve Velké Británii. V České republice iPhonem ani hodinkami Apple Watch (které Apple Pay též podporují) nezaplatíte a neznáme ani datum spuštění na služby na našem trhu. O spojení se světem se stará Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac a LTE antény, které podporují všechna důležitá pásma včetně těch v ČR nepoužívanějších 700 / 800 / 900 / 1 700 / 1 800 / 1 900 / 2 100 / 2 600 MHz. Pro rychlejší přenos dat je tu LTE Advanced, které je v České republice spíše výhledem do budoucna, operátoři sice vysílače staví, ale telefon musí podporovat tuto technologii. V iPhonech nechybí ani GPS a GLONASS, fixace polohy v mapách je bleskurychlá a velmi přesná. Navíc Apple každým měsícem vylepšuje své Apple mapy a z našich zkušeností jsou to právě mapy od Applu, které jsou aktuálnější než konkurenční Google mapy. Přesto v satelitních snímcích má Apple značné rezervy.

Diskuze ke článku
Milan
Přiznávám, že bych ho chtěl, ale nemám na něj. Jen škoda, že dost nadstandardní telefon nemá i nadstandardní baterii. Takhle to není král se vším všudy.
Matej Rajniak
Matej Rajniak
Pekna recenzia, len pri baterii by sa hodilo porovnanie nie len s iP6, ale hlavne s konkurenciou nech clovek co o iP6s rozmysla, pripadne rozmysla o prechode z/na iOS vie do coho ide... To ze to je biedne je jasne, otazka je ako velmi... :)
Arnold
Modrá obloha stále zrní. Bude to asi menším čipem, fotografie mi připomínají jako kdyby prohnané nějakým malířským filtrem v 1:1 měřítku. Celkově chválím za výběr fotografií.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze