Asset 1Vše z veletrhu CES na jednom místě
Apple AirPods
recenze

Apple AirPods

Bezdrátově a kvalitně, ale také draze
13

Bezdrátová sluchátka nejsou výdobytkem teprve posledních několika měsíců či let, to však nebrání novým a novátorským řešením. A to by nebyl Apple, aby jedno takové nepředstavil. Bezdrátová sluchátka Apple AirPods, která jsou předmětem dnešního testu, míří na vrchol potravního řetězce, situaci komplikuje jen vysoká cena. Dokázal nás Apple přesvědčit? To vám prozradí naše dojmy z dlouhodobého používání.

Princip fungování

Jak už víme, sluchátka detekují, zdali jsou vložené v uších, což uživateli oznámí krátkou znělkou. V případě, že jedno sluchátko vyjmete, reprodukce se pozastaví. Obelstít lze sluchátka tak, že zakryjete senzory na vyjmutém sluchátku – reprodukce se opět spustí. Pro opětovné pokračování pouze s jedním sluchátkem je nutné (pokud nechcete sluchátko držet zakryté) opět poklepat, aby se reprodukce spustila, avšak hrát bude i sluchátko, které je položené na stole, případně v kapse. Pokud chcete, aby jedno sluchátko hrálo a druhé ne, je nutné jej umístit do krabičky, ve které se začne nabíjet. Pokud druhé sluchátko z krabičky vyndáte a nasadíte jej zpět do ucha, zhruba do 3 až 5 vteřin se spustí hudba i do druhého sluchátka. Tuto prodlevu lze zkrátit opětovným pozastavením a spuštěním reprodukce.

AirPods

Jakmile z uší vytáhnete obě sluchátka, přestanou hrát, po nasazení se hudba opět spustí. V tomto momentě dojde ke krátkému zaseknutí a skladba se spustí zhruba vteřinu předtím, kde jste skončili. Tento „zásek“ trvá zhruba desetinu sekundy.

Na první pohled může vypadat fungování AirPods poměrně komplikovaně, během pár dní si však zvyknete natolik, že vám všechny ostatní bezdrátová sluchátka budou připadat zbytečně komplikovaná a neefektivní.

Kvalita reprodukce: nad očekáváním

Pokud máte o Apple AirPods zájem, zřejmě jste majitelem některého z iPhonů a srovnávat tak budete primárně s drátovými EarPods. Oproti těm nabídnou AirPods rozhodně kvalitnější poslech. Posíleny byly především basy i středy, výšky zvládají obě sluchátka tak zhruba nastejno. Potěší, že maximální hlasitost je u AirPods výše. Pokud máte tedy v oblibě poslech na „plné pecky“, nebudete zklamaní. Ani při maximální hlasitosti se zvuk nijak nedeformuje. Při přímém srovnání s konkurencí je už situace o trochu horší. Kvalitní bezdrátová sluchátka lze za 5 tisíc korun pořídit vcelku s přehledem, mnohdy můžete ještě ušetřit. Zde si tedy zájemce připlácí za značku a trochu odlišný přístup. Pro audofily sluchátka doporučit nelze, ti však stejně zůstanou u svého kvalitního„ drátového“ řešení – na ty Apple svými AirPods ani nesměřoval.

Vzhledem k přítomnosti mikrofonů není problém ani vyřizování hovorů. Pokud jsou sluchátka spárovaná, stačí je nasadit do uší (případně jenom jedno) a zvesela můžete telefonovat. Pokud by nastala situace, že se baterie u sluchátka vybije, stačí vyměnit sluchátko za druhé a hovor bude bez přestávky pokračovat, zatímco se první sluchátko dobije v nabíjecí krabičce. Hovor můžete přijmout dvojitým poklepáním, odmítnout jej však bez telefonu nelze. Pokud sluchátka z uší vyjmete, zvuk se přesune automaticky do reproduktoru iPhonu. Pokud máte nastavenou Siri tak, že vám předčítá jména volajících, o volajícím vás bude informovat i skrze sluchátka.

Zhodnocení a závěr: efektní a kvalitní, ale drahá

Bezdrátová sluchátka AirPods hodnotíme víceméně kladně. Zpracování je příkladné, rychlost a fungování párování návykové, kvalita reprodukce předčila naše očekávání. Zklame obtížnější ovládání sluchátek, tedy pokud standardně nevyužíváte služeb hlasové asistentky Siri. Pokud vám sluchátka do uší nepadnou, prostě si je nekoupíte. Případné zájemce nepotěší ani cena, která bez koruny činí 5 tisíc. Pokud vás však cena netrápí a chcete se oprostit od drátů alespoň při poslechu hudby, jsou Apple AirPods povedenou alternativou, které dáváme palec nahoru.

Apple AirPods

Konkurence

Za stejnou cenu jako Apple AirPods jsou k dostání i sluchátka Samsung Gear IconX. Ta jsou rovněž bezdrátová, jedná se však o špunty. Samsung je doporučuje především pro sportovce, výdrž je totiž poměrně slabá (2 až 4 hodiny), a to v závislosti na tom, jestli hudbu streamujete, případně ji přehráváte ze sluchátek.

Samsung Gear IconX

Sluchátka mají vlastní 3,5GB paměť, což potěší. IconX dále nabízejí měření tepu a ušlé vzdálenosti, dokáží obstarat hovory a mají vlastní nabíjecí stanici podobně jako AirPods, navíc díky gestům snadno ovládáte i hudební přehrávač. Pokud hledáte vhodnou alternativu na sport, Gear IconX mohou být tím pravým.

Klady
  • snadné párování
  • rychlé nabíjení
  • slušná výdrž baterie
  • kvalitní zpracování
  • kvalita zvukového výstupu
  • kompatibilita s konkurenčními výrobky
Zápory
  • vzhled nemusí vyhovovat každému
  • lesklé plasty se snadno umažou
  • vysoká cena
Diskuze ke článku
lada
Teď nevím...chtějí lidé za 5 tisíc hudbu poslouchat nebo i slyšet? Spíš hlavně machrovat a celkem solidně si likvidovat sluch, protože pecková sluchátka jsou na to jak dělaná.
Jarda
Dneska sehnat peckova bezdratova sluchatka je stale slozitejsi. Spunty nenavidim, takze pro me byly AirPody jasnou volbou k memu iPhonu a iPadu. Mam pres 3 mesice a hodnotim je pozitivne. Skvela vydrz, doba nabijeni je bleskove rychla, ale nejvetsi benefit vidim v senzorech a gestech, pomoci kterych lze ridit a ovladat telefon. Watch nemam, ale spolu s nimi musi byt komfort jeste vetsi.
Nejsem nejaky audiofil, sluchatka mam jen na volani a poslech mluveneho slova nicmene ... i poslech hudby neurazi. Kvalitu zvuku bych prirovnal k nejakym dratovym sluchatkum za 1500,- , ovsem ta gesta a mobilita sluchatek je z meho pohledu opravdu revolucni a proto sem se rozhodl do nich investovat. Dobrou praci Apple odvedl i co se tyce synchronizace, provazanost s iCloudem je uzasne jednoducha a spolehliva.
Skutecne dobry pocin ze strany Applu a Apple konecne uvedl po dlouhe dobe vyrobek, ktery tu v takove podobe jeste nebyl.
Sem spokojen a pokud bude druha generace, velice o ni budu uvazovat ....
Martin P
No kvalitní rozhodně nejsou když skoro každá recenze na YT je horší než člověk čeká.
Lauda
Nejsou špatná, cena je daň za vývoj, ovšem mě odpuzuje jejich design. Pokud si kupuji takto drahá sluchátka, tak očekávám, že se zapracuje i na designu a nebudou to vzhledově jen earpody bez kabelu. Gesta apod. fíčury nepoužívám, takže zatím se rohlédnu u konkurence, najít se dá docela dost kvalitních sluchátek, často za nižší cenu a nejedny jsou i lepší co do obsluhy. Uvidíme co ukáží u další verze, vylepšeních mě napadá hodně.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze