Baterie a výdrž: tajný zdroj energie
Každé sluchátko má zhruba 93 mWh baterii (asi 20 mAh), což odpovídá asi 1 % kapacity baterie v Apple iPhonu 7. Sluchátka jsou uvnitř doslova napěchovaná komponenty a místo je využité do posledního záhybu, což je u produktů Apple vcelku běžné. Sluchátka prý vydrží hrát zhruba 5 hodin, a to při hlasitosti asi 75 %. Pokud budete chtít telefonovat, výdrž se sníží na 2 hodiny. Tyto údaje víceméně odpovídají reálným zkušenostem, zhruba hodinu a půl trvající hovor ubral sluchátkům 72 % energie. Rozpoznat pravou výdrž sluchátek při poslouchání hudby je pak trochu obtížnější. Pokud například po hodinovém poslechu vložíte sluchátka zpět do krabičky, začnou se automaticky nabíjet. Jak je to možné?




I nabíjecí krabička disponuje vlastní baterií o kapacitě 398 mAh. Díky tomu lze sluchátka dobíjet a zvýšit tak výdrž baterie až na celkových 24 hodin. Pokud se rozhodnete krabičku nabíjet, nabíjení sluchátek nepřestane. Nabíjení tedy probíhá kontinuálně a ani v jednom případě se nepřeruší dobíjení samotných sluchátek. Krabička se nabíjí zhruba hodinu a půl, přičemž sluchátka se z 0 na 80 % nabijí za zhruba půl hodinu. Ptáte se, jak se sluchátka vlastně dobíjí? Ne, bezdrátově to nefunguje. Na konci každé nožičky jsou dva vcelku nenápadné zářezy, které přesně zapadnou do kontaktů hluboko uvnitř krabičky. Tím se automaticky spustí také nabíjení sluchátek.
Zajímá vás, jak zjistíte, kolik procent baterie vám ještě zbývá? Jednoduše, stačí otevřít krabičku s vloženými sluchátky a automaticky na propojeném zařízení vyskočí notifikace, která prozradí jak kapacitu baterie dobíjecí krabičky, tak také každého jednoho sluchátka. Pro zavření notifikace stačí krabičku zaklapnout. Notifikace vyskakuje poměrně rychle a jen výjimečně se stalo, že bylo nutné krabičku opětovně zaklapnout a znovu otevřít. Alternativně lze kapacitu sluchátek a boxu zjistit z widgetu v ovládacím centru. Menší nevýhodou je, že kapacitu baterie krabičky nezjistíte, pokud nejsou vložená sluchátka, a to ani formou notifikace, ani z widgetu. Samotný box totiž není vybaven technologií Bluetooth.
Párujeme... Inteligentně
Apple pokročil i v možnostech párování a sluchátka vybavil koprocesorem W1. Běžnému smrtelníkovi toto označení nic neříká a vlastně to ani není podstatné. Sluchátka se samozřejmě párují skrze technologii Bluetooth, ovšem procesor W1 zajistí maximální pohodlnost. Jakmile sluchátka poprvé rozbalíte a otevřete krabičku, na iPhonu vyskočí notifikace o možnosti párování. Následně stačí párování potvrdit a vše máte hotovo. Žádné nastavování skrze záložku ani nic podobného, nové zařízení vás maximálně vyzve ke stisku zadního tlačítka na krabičce, kterým párování potvrdíte. Za snadné párování si Apple zaslouží velkou pochvalu. Kromě snadného párování procesor W1 upravuje zvukovou složku výstupu a je mimořádně šetrný k baterii.


Jak už jste asi pochopili, snadné párování funguje pouze na produktech značky Apple s operačním systémem iOS. Pokud patříte mezi majitele Androidu, párování proběhne klasicky skrze nastavení Bluetooth. Stejná situace bohužel platí i na macOS – nastavení musíte provést skrze panel Bluetooth. Notifikace jsou podporované pouze na zařízení s iOS.
Ovládání
Záměrně jsme přeskočili poměrně důležitou část, a to ovládání sluchátek. Drátová EarPods nabízejí hardwarový panel s možností snížit/zvýšit hlasitost, přeskočit skladbu, případně přijmout a ukončit hovor. To AirPods nenabízejí, respektive ne tak úplně. Sluchátka rozpoznají dvojité poklepání a tím lze vyvolat určitou akci. První možnost je spuštění hlasové asistentky Siri, která však funguje pouze v angličtině.
Základní povely pro Siri
Přeskoč tento song | Skip this song |
---|---|
Vrať se na předchozí skladbu | Go back |
Zvyš hlasitost | Volume up |
Sniž hlasitost | Volume down |
Zvyš hlasitost na maximum | Volume to maximum |
Sniž hlasitost na minimum | Volume to minimum |
Přehraj skladbu XYZ | Play song XYZ |
Vypni hudbu | Turn off the music |
Té pak můžete sdělit, že chcete zvýšit hlasitost, snížit hlasitost, případně přeskočit právě hrající skladbu. Druhou možností je nastavit si pozastavení/pokračování reprodukce, opět stačí dvojitý poklep. Možnost přeskočení skladby bohužel v nabídce chybí. Obě tyto funkce nelze mixovat (na jednom sluchátku nemůže být aktivní Siri a na druhém zase možnost pozastavení reprodukce), výběr je tedy poměrně chudý. Reprodukce se pozastaví i při vyjmutí sluchátka z ucha, proto bychom ocenili například možnost přeskočení právě hrající skladby, případně jednorázové snížení/zvýšení hlasitosti. To však bohužel nelze a spolehnout se tak musíte na ovládání skrze propojené zařízení, nebo na Siri.
Nejsem nejaky audiofil, sluchatka mam jen na volani a poslech mluveneho slova nicmene ... i poslech hudby neurazi. Kvalitu zvuku bych prirovnal k nejakym dratovym sluchatkum za 1500,- , ovsem ta gesta a mobilita sluchatek je z meho pohledu opravdu revolucni a proto sem se rozhodl do nich investovat. Dobrou praci Apple odvedl i co se tyce synchronizace, provazanost s iCloudem je uzasne jednoducha a spolehliva.
Skutecne dobry pocin ze strany Applu a Apple konecne uvedl po dlouhe dobe vyrobek, ktery tu v takove podobe jeste nebyl.
Sem spokojen a pokud bude druha generace, velice o ni budu uvazovat ....