Přechod na nový telefon s Androidem: tipy pro snadnou migraci

62

Možná jste pod stromečkem našli váš první telefon se zeleným robůtkem na obrazovce nebo jen chcete vyzkoušet něco nového. Ať už je to jakkoli, my vám dnes pomůžeme s co nejjednodušším přechodem na váš nový androidí telefon. Podíváme se, jak si tam přetáhnou nejen hudbu, fotky či videa, ale také kalendář, kontakty či třeba SMS zprávy.

Tipy pro věrné

Předně se podíváme, jak je to s přechodem z androidího na jiný androidí telefon, jelikož se jedná pravděpodobně o ten nejjednodušší přechod. Celou dobu jste rozhodně nemohli fungovat bez používání Google účtu. Stačí tedy vzít váš starý telefon, jít do Nastavení -> Účty -> Google a klepnout na váš email, ke kterému se chcete přihlásit na vašem novém zařízení. Následně se vám otevře dlouhý seznam všech položek. Zaškrtněte si tedy ty položky, které chcete synchronizovat s vaším účtem, tedy např. Kalendář, Chrome, Gmail, Kontakty atd. V případě, že už máte dávno všechny své položky zaškrtnuté, se především ujistěte, že jsou synchronizované. Pokud ne, stačí klepnout na tři tečky v horní liště obrazovky a zvolit Synchronizovat.

Google služby

Nyní se stačí tímto emailem už jen přihlásit na novém zařízení a Kontakty, Kalendář, Gmail a všechny ostatní zaškrtnuté Google služby se po připojení k internetu automaticky přihlásí. Až je otevřete, budou ve stejném stavu jako na vašem starším telefonu. Zároveň však doporučujeme, abyste se před přechodem podívali také do vašeho telefonu či Google Play a zkusili vyhledat přechodovou aplikaci přímo od výrobce vašeho telefonu. Tu stačí poté jen naistalovat a následovat kroky na obrazovce.

Záloha systému na Androidu

Může se však stát, že budete mít propracovanou možnost zálohy rovnou v Nastavení. V záložce Zálohování a obnovení dat můžete najít možnosti jako automatickou zálohu, ruční zálohu či si zvolit, zda chcete zálohovat do telefonu, USB zařízení či na SD kartu. Záloha může být opravdu komplexní, avšak u každého výrobce probíhá jinak, takže není zaručena stejná úroveň zpracování na všech zařízeních. Pokud nevíte, jak obnovení dat provést na novém telefonu, tak žádný strach, jelikož většina výrobců při procesu zálohy informuje rovněž o dalším postupu. Případně bude nutné trošku zagooglit.

Aplikace pro zálohu

Tím bychom měli tedy to základní, ale Google vám samozřejmě nepřevede všechno. Pro takové SMSky a hovory bude nutné nainstalovat nejdříve zálohovací aplikaci z Google Play. Tedy za předpokladu, že si nepřenášíte vaší SIM kartu i do nového telefonu a neukládáte si SMSky přímo na ní. Těch najdete opravdu spoustu a každá umí něco jiného. Třeba CM Backup vám vytvoří zálohu oněch SMS zpráv, hovorů, kontaktů, kalendáře, poznámek, fotek a dalších. Stačí se v aplikaci přihlásit a máte zdarma 5GB cloudové úložiště pro vaše zálohy.

Stáhnout CM Backup -Kontakty,Fotografie

Google Play (zdarma)

Stejné funkce umí také aplikace Super Backup, ale ta navrch přidává zálohu vašich aplikací. Můžete si zde rovněž vytvořit zálohu vašich hovorů či záložek. Navíc se dají data velmi snadno uložit do cloudu pro jejich snazší přístup.

Stáhnout Super Backup & Restore

Google Play (zdarma)

Speciálně pro zálohování aplikací se pak hodí i App Backup, ve které máte trošku větší kontrolu při samotné záloze. Můžete zálohovat všechny nebo jen vybrané aplikace, a to jak na interní úložiště či microSD kartu, tak na Google Disk, tedy cloud. Rovněž však nabízí i zálohu hovorů, SMS zpráv a kontaktů.

Stáhnout App Backup Restore Transfer

Google Play (zdarma)

Média

Pokud chcete zálohovat hudbu, videa, fotky či dokumenty, je nejsnazší přetáhnout si tyto složky do vašeho počítače pomocí kabelu nebo je zálohovat do jednoho z mnoha cloudových úložišť jako Dropbox, OneDrive, Google Disk či Google Fotky pro fotografie, obrázky a videa. Pokud máte k dispozici microSD kartu, využijte ji jako výchozí úložiště pro tyto typy souborů. Poté stačí jen přendat kartu do nového zařízení a máte všechny své soubory u sebe. Na tyto možnosti však můžete narazit také v již zmiňovaných aplikacích třetích stran.

Cloud úložiště
Diskuze ke článku
cot1122
Zřejmě hitem letošních Vánoc byla Lumia 950, už ji skoro nikde nemají a kde ano, tak je dražší než Lumia 950 XL. Je tedy jasné, že všichni migrovali na W10M, nebo ne? ;-)
kubik
Ja už na WP8.1/W10M jsem třetí rok a zatím nepřicházím.
Luboš
Kdo je normální, použije buď NFC či Bluetooth, nebo přesun dat na sd.
Szantus
Jenom bych doplnil: pokud jste si celou dobu ukládali kontakty do paměti telefonu ( jako většina BFU ), tak Vám zaškrtnutí synchronizace opravdu nepomůže a když dáte přesunout z telefonu na gmail, tak se Vám jich 10-30% ztratí ( dlouhodobě neřešená chyba Gmailu ). Pomůže vytvořit zálohu na SD a importovat přes běžné PC ( gmail má v sobě přímo utilitu pro import a export kontaktů z/do vcf, nebo csv ).

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze