Za objevem stojí vědci z Arizonské státní univerzity a podrobně jej popsali v časopise Nature. I když je všechno zatím pouze v laboratorní fázi a cesta do našich domácností (a snad i kapes) si vyžádá minimálně několik let tvrdé práce, přísliby jsou opravdu zajímavé. V první řadě je to energetická náročnost, která je vyšší než u displejů z LED. Nedůležitý není ani fakt, že světlo vytvořené laserem dokáže pokrýt o 70 % více barev, než co zvládnou současné displeje.
Lasery jsou součástí našeho světa už více jak padesát let. Kromě laserových ukazovátek se s nimi nejčastěji setkáváme v optických mechanikách, ale i v mobilních telefonech, kde se technologie používá při ostření fotoaparátu. U všech těchto aplikací nevadí, že má jen jednu barvu, protože na ní nesejde.
Když ovšem víme, jakým způsobem je bílé světlo tvořeno, můžeme tento jev napodobit. Konkrétní realizace v tomto případě znamená tři velmi tenké (asi tisícina šířky lidského vlasu) polovodičové lasery, z nichž každý vysílá jednu ze základních barev: červenou, zelenou a modrou. Jejich kombinací pak vznikne bílé světlo a nejen to – regulací intenzity jednotlivých složek lze vytvořit libovolnou barvu.
Ještě než se začnete těšit na „Samsug Galaxy S7 s laserovým displejem“, je potřeba ochladit nadšení. V současné podobě se jedná o tak náročný systém, že je nemožné jej provozovat na baterie. Nicméně je to teprve začátek. Bílé lasery by pak nemusely skončit jen v displejích, ale v libovolných zdrojích světla.
Světlo místo Wi-Fi vln
I kdybychom se „laserových displejů“ nikdy nedočkali, objev a následný výzkum otevírá mnohé dveře. Kupříkladu už delší dobu se mluví o Li-Fi – obdobě Wi-Fi, kde rádiové vlny nahradí světlo z LED diod ve viditelném spektru, případně v jeho těsném sousedství. I když to zní šíleně, v laboratorních podmínkách se podařilo dosáhnout o řád větších rychlostí, než jaké nabízí současná Wi-Fi. Ostatně, rekord Li-Fi je prozatím 224 Gbps v laboratorních podmínkách. Nasazení laseru namísto diod by pak mohlo rychlost navýšit ještě o jeden řád.
Takže i když by se mohlo zdát, že lasery odejdou společně s vymřením optických mechanik, ještě o nich uslyšíme v mnoha jiných souvislostech.
Zdroje: theverge.com, nature.com, ibtimes.co