Nokia 6700 classic: pěkně studená ocel
recenze

Nokia 6700 classic: pěkně studená ocel

4

Na trh ambiciozně vstupuje vybavenější kolegyně modelu 6303 classic. Chce zabodovat kvalitním 5 megapixelovým fotoaparátem, vestavěným GPS a širokou datovou výbavou zahrnující EDGE, 3G, HSDPA i HSUPA. Vše je navíc zabaleno v líbivém a kvalitně provedeném kabátku.

Nokia 6700 classic je v mnoha ohledech velmi podobná modelu 6303 classic. Výbava i vzhled telefonu jsou však o stupínek lepší. Na první pohled zaujme především velmi líbivým vzhledem, precizně zpracovanou konstrukcí z ušlechtilých materiálů a kvalitním fotoaparátem, který rozhodně neudělá ostudu. Také dostal do vínku jednu nečekanou novinku. Přečtěte si recenzi a dozvíte se jakou.

Nokii 6700 classic můžete zakoupit ve značkovém internetovém obchodě Nokia

Nokia 6700 classic byla od počátku koncipována tak, aby nahradila velmi úspěšnou a stále ještě dnes prodávanou Nokii 6300. Nokia nechtěla usnout na vavřínech, a proto nám letos v lednu představila rovnou dva nástupce tohoto úspěšného modelu. První a méně vybavený model 6303 classic má přímo navazovat na úspěchy svého staršího brášky (přečtěte si recenzi). Výrobce ale myslel i na ty, kteří chtějí navíc i lepší fotoaparát, skoro kompletní datovou výbavu, vestavěné GPS, a to vše zabalené v nejvybavenějším „hloupém“ telefonu od Nokie.

Technické parametry

Rozměry 109.8 x 45 x 11.2 mm
Hmotnost 116.5 gramů
Konstrukce klasická
Barevné provedení černé, stříbrné, matné
Sítě GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz + UMTS 900 / 2100 MHz
Displej aktivní, typu TFT, rozlišení QVGA (240 x 320 px), 16 milionů barev, úhlopříčka 2,2"
Paměť 170 MB vnitřní + paměťové karty microSDHC (až 8 GB, v balení 1 GB karta)
Otevřený operační systém ne / Series 40 6th edition
Organizační funkce e-mailový klient s přílohami a HTML zobrazením, kalendář, úkolovník, poznámky, diktafon, kalkulačka, opakovaný budík, odpočítávač, stopky, světový čas, převodník velikostí, převodník jednotek, vyzváněcí profily, hlasové vytáčení
Multimédia 64-hlasá polyfonie, hudební přehrávač, FM rádio s RDS, přehrávač videa, Java 2.0, internetový prohlížeč Opera Mini, gravitační senzor
Fotoaparát 5 Mpx (2592 x 1944 px), autofocus, LED dioda, až 8x digitální zoom
nahrávání VGA videa (640 x 480 px, 15 snímků/s)
GPS navigace vestavěný GPS přijímač, A-GPS, předinstalovaná aplikace Nokia Mapy, 30-denní licence
Datové funkce USB 2.0 (microUSB konektor), Bluetooth 2.0 (profil A2DP)
GPRS, EDGE (obojí multi-slot třídy 32), UMTS (až 384 kb/s), HSDPA (až 10 Mb/s), HSUPA (až 2 Mb/s)
Baterie a výdrž Li-Ion 960 mAh
Doba hovoru: až 5 hodin (2G), až 4 hodiny (3G), pohotovostní režim: až 450 hodin
Cena a dostupnost 7 999 Kč s DPH
červen 2009

V krabici naleznete

  • český návod a instalační CD se softwarem
  • stereo headset WH-203
  • ekologickou cestovní nabíječku AC-8E
  • Li-ion baterie BL-6Q 960mAh
  • microUSB kabel
  • paměťovou kartu microSD s kapacitou 1 GB

Pro koho je Nokia 6700 classic?

  • Pro ty, kteří si potrpí na kvalitní zpracování
  • Pro ty, kteří chtějí telefonem prezentovat
  • Pro ty, co očekávají od telefonu kvalitní fotoaparát, a nechtějí OS
  • Pro všechny, co rádi telefonují či píšou textové zprávy
  • Pro uživatele, vyznávající styl
  • Pro všechny, kteří vyžadují rychlý telefon s pohotovými reakcemi

Pro koho naopak Nokia 6700 classic není?

  • Pro technoidy, kteří si potrpí jen na ty nejlepší funkce
  • Pro ty, kteří chtějí multimediální funkce bez kompromisů
  • Pro zájemce o "chytrý" telefon s otevřeným operačním systémem

Design, konstrukce – pootoč mě a uvidíš se

Telefon vám na první pohled učaruje svým designem s hladkými liniemi a oblými tvary. Vše se však velmi těžko popisuje, protože pokud se podíváte na fotky, a poté uvidíte telefon naživo, poznáte obrovský rozdíl, samozřejmě v pozitivním smyslu.

Přístroj při svých rozměrech 110 × 45 × 11 mm padne do ruky jako ulitý, kompaktní rozměry a celkový tvar se vám jistě zalíbí. Díky použití ušlechtilých materiálů a oceli máte pocit, že opravdu něco držíte. Použité kovové materiály se také projevily na celkové hmotnosti telefonu. Zadní kryt testované stříbrné varianty může nouzově posloužit jako zrcadlo, takřka dokonale odráží okolí.

Nepříjemným faktem je, že zadní kryt je tvořen lesklou nerezovou ocelí, která zachytává otisky, jež jsou, bohužel, zřetelně viditelné. Na druhou stranu však musím subjektivně říct, že se Nokia od dob modelu 6300 poučila a použila kvalitnější lak i hodnotnější materiály. V praxi to znamená, že kryt by měl být odolnější proti drobným škrábancům i rýhám.

Zpracování telefonu je prvotřídní. Velkou zásluhu na tom mají především použité kovové materiály. Vše lícuje jak má a neuslyšíte tu žádné skřípění, či jiné nežádoucí zvuky. Jedinou menší výtku bych směřoval k zadnímu krytu, který úplně nedosedá ke kostře telefonu a způsobuje tak menší vůli. Mezera je však nepatrná a nejedná se o nijak rušivý pohyb, který bychom museli hodnotit záporně. Zadní kryt lze snadno sejmout. Nachází se pod ním slot pro paměťovou kartu, se kterou lze naštěstí manipulovat i bez vyjmutí baterie.

Baterie a výdrž: můžeš se spoléhnout

Nokii 6700 classic pohání Li-ion baterie BL-6Q o kapacitě 960 mAh. Podle oficiální specifikace by s ní měl telefon vydržet až 300 hodin v pohotovostním stavu nebo 300 minut hovoru. Papírové předpoklady v praxi nezklamaly, mobil vydržel bez vypínání na noc 3 dny. Za tu dobu jsem ho intenzivně používal, přijal a odeslal jsem okolo 150-ti textových zpráv, uskutečnil jsem 40 minut hlasových hovorů, dále jsem jednu hodinu strávil prohlížením webových stránek na internetu přes vestavěný javový prohlížeč Mini Opera, pořídil jsem 30 snímků vestavěným fotoaparátem a přes stereofonní BT profil jsem hodinu poslouchal hudbu a mnoho dalšího. Během práce s telefonem byla nastavena hlasitost vyzvánění skoro na maximum a současně byly zapnuty i vibrace. Síť 3G byla během testování deaktivována. Výdrž tohoto typu Nokie mě tak mile překvapila. Nabíjení baterie trvá necelé dvě hodiny.

Klávesnice a ovládání: vím co chceš udělat

Velkou změnou, pro někoho k lepšímu, pro někoho k horšímu, může být klávesnice, která je konstrukčně shodná s leptanou klávesnicí z Motoroly Razr. Tento druh klávesnice ani Nokia nepoužila poprvé a byl jsem zvědavý, jak se povedla. Klávesnici hodnotím jako velmi dobrou, jak z pohledu ergonomie, tak z pohledu velikosti. Píše se na ní dobře a stisk je jistý. Psaní doprovází jemné cvakání. Můžu ji tak doporučit i lidem s většími prsty. Nad alfanumerickou klávesnicí se dále nachází navigační klávesa s potvrzovacím středem. Je dobře hmatově rozeznatelná a stříbrná obruba kolem potvrzovacího středu nezpůsobuje otlaky prstů.

Na pravém boku se nachází spoušť fotoaparátu, a také dvojice tlačítek pro korekci hlasitosti. Co se mi moc nelíbilo, je jejich horší obsluha. Tlačítka jsou poněkud tuhá a vy musíte pro stisk vynaložit více síly. Podsvícení klávesnice i kontextových kláves je rovnoměrné.

Displej: to už známe

Displej je aktivního typu (TFT), má úhlopříčku 2,2 palce, nabídne rozlišení QVGA (240x320) obrazových bodů a podporuje zobrazení až 16 milionů barevných odstínů. Co musím nejvíc vyzdvihnout: výborná čitelnost displeje na přímém slunci. Vděčíme za to hlavně antireflexní fólii, která se podstatně podílí na lepší čitelnosti a odráží přímé sluneční záření.

Vedle sluchátka nalezneme čidlo pro regulaci podsvětlení klávesnice a displeje dle okolních světelných podmínek.

Ovládání a prostředí telefonu: a je vymalováno

Prostředí telefonu prošlo po vzoru svého méně vybaveného kolegy 6303 classic rovněž několika změnami. Výrobce použil nejnovější platformu Series 40 šesté edice, která s sebou přináší hlavně drobné vizuální přeměny. Obměnami prošlo záhlaví prostředí, nebo například některé podnabídky. V telefonu je patrné též zaměření na sociální sítě, jako Facebook či MySpace, bohužel však pouze v podobě předinstalovaných webových odkazů.

Pokud se vám nezalíbí přednastavené téma, máte na výběr z dalších čtyř témat (Dark,Monkey,Reef,Silver). Samozřejmě není problém dohrát i další témata, která vám změní nejen grafické prostředí telefonu ale i ikonky menu. V prostředí vám nebude dělat problém se snadno zorientovat, vše krom výše uvedených inovací se nese v duchu starších platforem. Znamená to např., že zde zůstala možnost personalizovat a různě upravovat aktivní pohotovostní režim, možnost měnit velikost písma, zůstala neomezená kapacita pro poznámky, kalendář nebo textové zprávy - vše je omezeno jen volnou dostupnou pamětí mobilu. Celková paměť činí 170MB (165MB). Také lze volit ze čtyř základních zobrazení menu, příp. jednotlivé položky poskládat k obrazu svému.

Co bychom jako uživatelé také nejvíc očekávali od nového prostředí, je možnost minimalizování a přepínaní aplikací, multitasking. I v nejnovější platformě naše prosby výrobce bohužel nevyslyšel, např. hodně citelná absence multitaskingu je v situaci, kdy spustíme mapy nebo dokonce navigování, pokud by vám přišla textová zpráva, nebo byste chtěli provádět jakýkoliv jiný úkon, nezbývá vám nic jiného, než danou aplikaci ukončit a poté ji znova spustit.

Takovou třešničkou na dortu je pak implementace pohybového senzoru; kdo by si však pomyslel, že ji využije naplno, je na omylu. Senzor slouží pouze k zobrazení hodin telefonu, stačí na mobil poklepat. Obrácení telefonu displejem dolů umlčí vyzvánění příchozího hovoru či budíku. Jiné využití bohužel nenabízí. Vyzdvihnout musím ještě velmi dobrou rychlost telefonu. Odezvy jsou v menu takřka okamžité a určitě se jedná o jednu z nejrychlejších současných Nokií.

Telefonování a zprávy: budete v sedmém nebi

Výrobce se rozhodl značně zlepšit komfort v oblasti volání, zaměřil se na kvalitní přenos hlasu a pro ničím nerušené telefonování, implementoval soustavu dvou mikrofonů pro eliminaci nežádoucích ruchů a zvuků, zapracoval i na softwarovém vylepšení a použil technologii Uplink Noise Cancellation. Jak toto vylepšení vypadá v praxi? Mohu potvrdit, že hlas na druhé straně je opravdu velmi srozumitelně slyšet, šum se vůbec nevyskytoval. Rovněž musím výrobce pochválit za vysokou hlasitost sluchátka, ne vždy to u jeho modelů bývá zvykem. Každý, kdo vlastní model Nokia 6234, ví jistě, o čem mluvím.

Při hlasovém hovoru lze zapnout hlasitý odposlech. I když Nokia 6700 classic podporuje sítě třetí generace umožňující i videohovory, výrobce se bohužel rozhodl neimplementovat přední kameru pro videohovory, což je škoda.

Telefonní seznam uspokojí i náročnější uživatele. Pojme dva tisíce vícepoložkových kontaktů. Ke každému kontaktu si lze uložit několik telefonních čísel, například čtyři e-mailové adresy, poznámku, poštovní adresu domů i do firmy, datum narození, přezdívku a mnoho dalšího. Nechybí možnost zatřídění kontaktu do skupin, přiřazení obrázku a vyzváněcí melodie. V telefonním seznamu se mohou zobrazovat kontakty z paměti telefonu i ze SIM karty současně. Telefonnímu seznamu nedělá problémy ani správné řazení jmen s diakritikou.

Oblast zpráv nepřináší nic nového. Paměť pro textové i multimediální zprávy je vázána na sdílenou paměť telefonu, limitováni jste tak pouze dostupnou pamětí. Editor textových zpráv je sjednocen jak pro textové zprávy tak i multimediální. Nová zpráva může být dlouhá až tisíc znaků a uživatel ji má možnost obohatit o obrázky, videoklipy, zvuky, poznámky, či kontakty telefonního seznamu. Při psaní nové textové zprávy vám může být nápomocen prediktivní slovník T9. Psaní slov probíhá s diakritikou, naštěstí lze v nastavení zpráv zvolit, zda má podpora znaků být úplná nebo základní. Potěší také e-mailový prohlížeč, který umí pracovat s přílohami, dovede automaticky synchronizovat více stránek a zobrazí (i když krkolomně a neprakticky) i HTML emaily.

Fotoaparát a video: fotím jedním okem

Podle papírových parametrů disponuje fotoaparát rozlišením až pěti megapixelů a autofocusem, ale jaká bude praxe? Všichni víme, že nezáleží na počtu pixelů, ale na kvalitě optiky. Výsledné snímky nejsou špatné, ale konkurence nabídne daleko lepší výsledky. Přeci jen Nokia 6700 classic není primárně určena pro focení, od toho jsou tu modely řady N. Maximální velikost pořízeného snímku je v rozlišení 2592 x 1944 pixelů, výsledná velikost snímků se pohybuje kolem 1,2 MB. Za ideálních světelných podmínek jsou snímky velmi dobré kvality, nepostrádají detaily, s věrným podáním barev. Co jistě nepotěší, je však šum, který se nachází i na snímcích pořízených za optimálních podmínek. Na levém okraji trpí snímky značnou neostrostí.

V horších světelných podmínkách nám bude nápomocen jedno-diodový blesk, který efektivně osvětlí scénu do vzdálenosti 1.5 metru, u větších vzdáleností ztrácí jeho význam smysl. Ukládání pořízeného snímku zabere zhruba čtyři sekundy. I když telefon nedisponuje zrcátkem pro autoportréty, nezůstanete zklamáni. Jeho funkci totiž velmi dobře zastoupí stříbrný zadní kryt.

Pořizovat snímky lze dvěma způsoby. Tím prvním je stiskem k tomu určené postranní klávesy. Tento způsob však není moc pohodlný, zmáčknutí probíhá hladce, ale na domáčknutí spouště musíte vyvinout větší tlak, a může tak dojít k nechtěnému pohybu těsně před pořízením snímku. Druhým způsobem pořízení snímku je za pomocí potvrzovacího středu čtyřsměrné klávesy.

Prostředí fotoaparátu i jeho možnosti zůstaly nezměněny. Nabízí se tu varianty nastavení kvality snímku, korigování jasu, možnost zvolení jiného barevného odstínu snímku (efekty), vyvážení bílé (automaticky, wolfram, žárovka, denní světlo), volba režimu pro focení - zda chcete pořídit snímek v režimu portrét nebo horizontálním režimu, sekvence obrázků a velikost snímku, volba blesku a vše završuje samospoušť.

Pokud je ve vás ukryta duše kameramana, můžete částečně využít potenciálu tohoto telefonu. Videonahrávky lze pořizovat v maximálním rozlišení VGA (640x480) pixelů při snímkové frekvenci 15 snímků za vteřinu. Maximální délka je omezena pouze dostupným místem v přístroji, či na paměťové kartě. Pořízené videonahrávky jsou ve formátu 3gp a používají zvukový kodek formátu AMR-NB. Také lze pořizovat videonahrávky v menším rozlišení QCIF (352x288) pixelů při počtu 30 snímků za vteřinu. Pokud byste zamýšleli pořizovat videonahrávky i v horších světelných podmínkách, dioda vás zanechá na holičkách, pro video ji totiž nelze použít.

Ukázkové snímky z fotoaparátu

Snímky jsou pořízené v plném rozlišení a automatickém režimu

Exteriér: Ideální světelné podmínky

Exteriér: Nepříznivé světelné podmínky

Interiér

Makro snímky

Zhoršené světelné podmínky

Snímek s deaktivovaným bleskem/aktivovaným bleskem

Multimedia: jacku kde jsi ?

Multimediální funkce Nokie 6700 classic postačí každému běžnému uživateli, nic míň - nic víc od tohoto telefonu čekat nemůžeme. Ale to co umí, zvládá velmi obstojně. Galerie i média se ničím neodlišují od svých předchůdců, ani žádné inovace očekávat nemůžeme. Prostředí hudebního přehrávače prošlo menšími grafickými úpravami. Mám tím na mysli ikonky např. interpretů, alb, žánrů a podobně. Menší změny se odehrály i v nastavení motivů hudebního přehrávače. Dříve byly na výběr názvy jednotlivých témat, nyní je nabídka poupravena spíše k horšímu. Je možno vybrat buď standardní motiv, nebo motiv aktuálního aktivovaného tématu telefonu. Nechybí ekvalizér. Pokud nebudete spokojeni se stávajícími předvolbami, lze upravit dvě vlastní přednastavení.

Při pohledu na spodní část Nokie se nabízí otázka, kam se poděl 3.5 mm konektor jack? Trochu nechápeme, proč zde chybí, když méně vybavený sourozenec 6303 classic ho nabízí. Hudební připojení tak zastupuje pouze microUSB konektor. V balení se bohužel nenachází redukce, takže nezbývá nic jiného, než využít standardní sluchátka nevalné kvality (součástí balení), nebo investovat do redukce na 3.5mm jack. K dispozici je i poslech hudby přes Bluetooth A2DP profil.

Mezi další funkce, které vás zbaví nudy, patří FM rádio s podporou RDS. Zmínit lze i klasický editor obrázků. Také je přítomna Java, a to ve verzi 2.0. V telefonu se nachází pěkná řádka aplikací a her, např. klient pro přehrávání videí ze serveru Youtube, internetový prohlížeč Opera mini, klient pro Flickr, a komunitní a sociální sítě MySpace či Facebook. Z her vás jistě zabaví populární had anebo zábavná hra podporující myšlení Brain Champion. Suma sumárum: Nokia 6700 classic nabídne 4 java hry a 10 java aplikací.

Organizace, data, ostatní: organizuji, organizuji

Po organizační stránce není Nokii 6700 classic co vytknout. Rozhodně nebudete postrádat kalendář s různými typy náhledů (měsíční, týdenní, denní), úkoly s možností nastavovat priority, poznámky o délce tři tisíce znaků, kalkulačku, která je napěchována funkcemi až po okraj, nabídne jak standardní počty, tak i vědecké, a také i kalkulačku půjček. Budík stále zůstal skromný. Lze aktivovat pouze jeden budík, avšak můžeme nastavit opakování, či si nastavit dny v týdnu. Pokud chcete, mohou se v kalendáři objevit narozeniny osob uložených v kontaktech.

Co se datové oblasti týče, můžeme být na jednu stranu spokojeni, ale na druhou si neodpustím, zejména vzhledem k cenové kategorii, výtku směrem k výrobci. K dokonalosti totiž chybí Wi-Fi, které by tomuto typu mobilu opravdu slušelo. Kvůli němu by mnoho uživatelů přemýšlelo o výměně nejedné 6300-ky. Ale na ostatní funkce už výrobce nezapomněl. Základem je wapový prohlížeč spolu s GPRS třídy 32 a EDGE stejné třídy. Ale ani vyspělejší technologie mu nejsou proti srsti. Nechybí tedy podpora sítí 3G UMTS, a to spolu s nadstavbami HSDPA třídy 10 a HSUPA třídy 2. Velkou a vítanou změnou je také viditelné zrychlení vestavěného internetového prohlížeče. V předchozích verzích Series 40 jsme se často potýkali s pomalostí prohlížeče a pomalým a nekvalitním vykreslováním stránek. V novém prohlížeči je vše jinak, i když s kvalitami obvyklé Opera Mini se může jen těžko srovnávat.

Konektivitu s počítačem zajišťuje sdílený konektor microUSB anebo Bluetooth verze 2.1, samozřejmostí je podpora usb mass storage.

Jako první telefon Nokie Series40 na našem trhu přichází Nokia 6700 classic s integrovaným čipem A-GPS. Navigační software v telefonu obstarávají firemní Nokia mapy. Nabídnou plnohodnotný komfort a díky integrovanému čipu A-GPS zvládne aplikace zobrazit i vaši aktuální polohu a pohyb v mapě. Pokud se rozhodnete pro navigování v autě, nepřijdete zkrátka. Navigace je totiž opravdu plnohodnotná, a to včetně hlasové navigace. Mapové podklady se nacházejí na paměťové kartě microSD 1 GB, která už je součástí prodejního balení, licence je však ve verzi trial, plnohodnotné navigování tak můžete využívat třicet dní. Poté je nutno si zakoupit licenci. Mapové podklady jsou dodávány firmou NavteQ.

Zhodnocení: bude se líbit, ale to nestačí

Nokia 6700 classic ve mně zanechala velmi dobrý dojem. Už dlouho jsem neměl v ruce tak kvalitně zpracovaný a bytelný telefon. Lidé v mém okolí hodnotili design i materiály velmi kladně a přístroj se jim velmi líbil. Po funkční stránce už mě však tento typ mobilu tak nenadchl. Může to být i tím, že jsem náročný, ale od telefonu pohybujícím se v cenové kategorii okolo 7500 ,- bych očekával o něco větší displej a také Wi-Fi. Zároveň mnoho potencionálních kupců nepotěší fakt, že výrobce opomenul 3.5mm jack na sluchátka. Nokia 6700 classic bude mít rozhodně úspěch. Pokud by se však výrobce zamyslel nad cenou, a o něco by ji snížil, mohl by se tento telefon stát doslova masovým modelem. A komu Series 40 nestačí, má v rámci značky na výběr z mnoha modelů s operačním systémem Symbian.

nokia-6700-classic
Klady
  • Precizní konstrukce
  • Použití ušlechtilých materiálů
  • Líbivý vzhled
  • Tenká konstrukce
  • Svižné reakce telefonu
  • Velmi dobrá čitelnost displeje na přímém slunci
  • Vestavěný GPS přijímač
  • Polohové čidlo
  • Ovládání gesty
  • Mnoho předinstalovaných aplikací
  • Push notifikace
  • Fotoaparát produkuje snímky dobré kvality
  • Inovované prostředí S40 series 6th edice
  • Systém mikrofonů pro eliminaci ruchů při volání
Zápory
  • Paměťová karta se nachází pod zadním krytem
  • Větší hmotnost
  • Snadné ulpívání otisků na zadním krytě
  • Menší displej
  • Poměr cena/výkon
  • Absence 3.5 mm jacku
Diskuze ke článku
lenuica
chtěla bych ho
Petra
chtěla bych se zeptat jestli se všechny barvy takto lesknou a zůstávají na nich otisky?
Nelluška
Mám verzi bronze, zadní kryt je matný a otisky nezůstávají
Zuzana
První 3 měsíce od nákupu super a pak nenápadný ale o to rychlejší odchod.Vše začne vypínáním během hovoru a končí tím ,že už ho nikdo nezapne.škoda

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze