Chytré mediaboxy nejsou žádnou novinkou, teprve až s mediaboxy s Android TV to však celé, alespoň dle našeho soudu, dává smysl. Android TV je platforma, na kterou můžete nainstalovat množství aplikací, zpřístupní například Netflix, Amazon Prime, HBO MAX a další streamovací platformy, včetně různých utilit, které usnadní život. O IPTV platformách ani nemluvě.
Pokud máte starší televizi, u které vám vyhovuje obraz, ale ne prostředí, vyplatí se investovat pár set korun do Xiaomi TV Stick 4K, který zpřístupní nejen Android TV platformu, ale také přehrávání ve vysokém 4K rozlišení.
Technické parametry Xiaomi TV Stick 4K
Rozměry | 106,8 × 29,4 × 15,4 mm |
---|---|
Hmotnost | 42,8 gramů |
Verze systému | Android TV 11 |
Drátová konektivita | microUSB (pro nabíjení) |
Verze Bluetooth | 5.0 |
Wi-Fi | 802.11a/b/g/n/ac (2,4 i 5 GHz) |
Dálkové ovládání | Bluetooth ovladač vč. hlasového ovládání |
Maximální rozlišení | 4K (3 840 × 2 160), 60 FPS |
Procesor | 64bit, 4jádrový CotexA35+ |
Interní paměť | 8 GB eMMC |
RAM | 2 GB |
Barevné provedení | černé |
Cena | od 1 500 Kč |
Obsah balení: stále pouze základ
V malé krabičce tak kromě multimediálního centra zabaleného v elegantním těle nalezneme nabíječku, která se skládá z microUSB-USB-A kabelu a adaptéru do sítě. Dále v balení naleznete prodlužovací HDMI kabel, to pokud není místo pro zapojení Xiaomi TV Stick 4K na přímo a dostalo se i na dálkový ovladač včetně hlasového ovládání, který funguje skrze Bluetooth. Ovladač je nutné opatřit dvěma AAA bateriemi, které v balení chybí. Naopak nechybí obrázkový návod.
Konstrukční zpracování: je hranatější
Xiaomi TV Stick 4K je minipočítač se vším všudy, hovoří o tom už rozměry 106,8 × 29,4 × 15,4 mm a hmotnost necelých 43 gramů. Ano, není to velikost flash disku, ovšem je skoro neuvěřitelné, kolik technologie se vešlo do takto subtilního zařízení. Tělo je plastové, částečně matné, částečně lesklé a je opatřeno logem společnosti Xiaomi. Na pohled působí velmi decentně, což oceňujeme.
Samotný Stisk má integrovaný HDMI výstup, pokud však nechcete, aby vykukoval z TV ven (pokud máte HDMI port na boku TV), stačí využít dodávaného prodlužovacího HDMI kabelu, na jedné straně se vstupem, na straně druhé s výstupem. Poté můžete krabičku elegantně schovat za televizor, což se hodí.
Na těle nenalezneme žádné tlačítko a pouze jediný microUSB konektor, který slouží pro napájení. Je možná trochu škoda, že Xiaomi nevybavilo Xiaomi TV Stick 4K USB-C konektorem, třeba v příští generaci.
Výhody rozměrů jsou jasné, Xiaomi TV Stick 4K snadno sbalíte i do toho nejmenšího zavazadla (dámy například do kabelky) a můžete si jej vzít kamkoli, tedy klidně i na dovolenou, kde bude k dispozici televize s HDMI portem. A když na to přijde, schováte jej i do kapsy u kalhot.
- elegantní design
- nízká hmotnost
- celkově subtilnější
- moderní černé barevné provedení
Konektivita: na vlně bezdrátu
Jak už jsme zmínili výše, propojení Xiaomi TV Stick 4K s televizí zajišťuje HDMI konektor. Stačí tedy dodávaným kabelem spojit televizi s Boxem a zapojit napájecí adaptér do sítě. Kromě HDMI konektoru je na těle Mi Boxu přítomen i microUSB, ten však slouží pouze pro nabíjení. Pokud budete chtít připojit myš či klávesnici, bude nutné, aby byly periferie čistě bezdrátové, případně zakoupit redukci. Z bezdrátové konektivity můžeme zmínit přítomnost Wi-Fi (2,4 i 5 GHz) a Bluetooth 5.0. Jak jste zřejmě pochopili, Ethernet port chybí, je tedy nutné spoléhat na stabilní Wi-Fi.
Mi Box S je osazen čtyřjádrovým procesorem CotexA35+, nabídne 2 GB operační paměti a 8 GB eMMC interní paměti, z nichž je pro uživatele dostupných necelých 5 GB.
- Bluetooth i duální Wi-Fi
- pro připojení USB nutná redukce
- chybí Ethernet port
Dálkový ovladač: starý známý pomocník
Na první pohled působí ovladač velmi svěžím a moderním dojmem a je prakticky identický jako u Xiaomi Mi Box S. Na první úchop zaujme to, že je poměrně lehký, a to i po vložení dvou mikrotužkových AAA baterií.
Na ovladači se nachází celkem 14 tlačítek. Některá tlačítka nejsou na první pohled viditelná, protože jsou ukrytá do speciálních bloků. Hlavní ovládací prvek je křížový volič (vpravo, vlevo, nahoru a dolů) ve tvaru kruhu s prostředním tlačítkem, které slouží pro potvrzení výběru. Pod křížovým ovladačem se nachází tři tlačítka: zleva jde o tlačítko kontextové nabídky, tlačítko pro návrat zpět a tlačítko pro návrat na domovskou obrazovku.
Pod trojicí kulatých tlačítek se nachází dvě výraznější tlačítka: jedno pro vstup do aplikace Netflix a druhé pro vstup do aplikace Live Channels pro živé vysílání vašich IP služeb, například Sledování TV, KUKI, Lepší TV a dalších. Kolébka pro ovládání hlasitosti v orientaci na výšku se nachází ještě pod těmito dvěma tlačítky.
Chválit můžeme i tlačítko pro spuštění hlasového vyhledávání, které se nachází ještě nad křížovým voličem. Tlačítko je navíc barevně odlišeno a koresponduje s barvami Google Asistenta. Vypínací tlačítko se nachází na nejvyšší pozici, tedy ještě nad tlačítkem pro vyvolání hlasového ovládání. I tentokrát si posteskneme nad absencí dotykového touchpadu, který na svém ovladači nabízí Apple TV. Stačil by například i gyroskop, který by fungoval jako virtuální myš.
- elegantní design
- nízká hmotnost
- výrazné odlišení tlačítka pro hlasové ovládání
- přímý vstup do IP televizí
- hlasitá odezva křížového voliče
- celkově plastový pocit
Uživatelské prostředí: Android TV 11
Výhodou Xiaomi TV Stick 4K je, že se ihned po připojení objeví prostředí systému Android TV ve verzi 11. Systém Android TV je pochopitelně uzpůsoben pro zobrazení na velkých zobrazovačích, typicky televizích, což koneckonců prozrazuje samotný název.
Hned na úvod je dobré zmínit, že prostředí komunikuje v českém (slovenském) jazyce. Xiaomi se spolehlo na launcher od Googlu, který je vcelku přehledný a navíc svižný. I když ovladač nabídne jen pár tlačítek, snadno vyřídíte vše důležité. Pro zadávání textu využijete diktování v češtině, nebo postupné vyťukávání pomocí ovladače. Alternativně lze připojit i Bluetooth klávesnici.
Prostředí je v českém i slovenském jazyce.
Samotný launcher vypadá již pár let dost podobně, Google se primárně snažil, aby šlo vše důležité vyřídit přímo ze základní obrazovky bez nutnosti se kamkoli proklikávat. Toto vylepšení se v přeneseném slova smyslu překlopilo i do integrované klávesnice od Googlu. Pokud jste například nuceni zadávat hesla, Xiaomi zobrazí klávesnici „vše v jednom“. Na takové klávesnici jsou kromě malých písmen i ta velká bez nutnosti tisknout Caps Lock, číslice, speciální znaky a mnohé další. Na jedné obrazovce tak zadáte prakticky jakýkoliv znak, což práci znatelně zrychlí.
Celkově vzato, i přes vcelku malou paměť RAM není důvod k obavám. Ano, prostředí není tak rychlé jako u Android TV televizorů za 50 tisíc, ovšem na takto malou krabičku jde o výkon, který je rozhodně velmi dobrý, skoro bychom si troufli tvrdit, že je lepší než u Android TV za 10-15 tisíc, tedy u základních modelů. A pokud si myslíte, že si Xiaomi TV Stick 4K pořizují jen majitelé základních TV, možná byste se divili. Sám jsem svědkem toho, že si box kupují i lidé právě s levnější Android TV, u kterých svižnost prostředí nesplnila očekávání.
- moderní a svižné prostředí
- klávesnice „vše v jednom“
Chytré a multimediální funkce: můžete více
Ihned jakmile poprvé zapnete Xiaomi TV Stick 4K, naleznete v něm předinstalovanou plejádu základních aplikací. Jmenovitě se jedná o YouTube, Filmy Play, Live Channels, Netflix, Obchod Play a pár dalších od Googlu. Samozřejmě chápeme, že taková nabídka vám stačit nemusí, a právě díky Obchodu Play můžete doinstalovat nespočet dalších aplikací, které jsou pro Android TV optimalizovány.
Rádi experimentujete? My také! Stačí doinstalovat kvalitní správce souborů, například náš oblíbený File Commander, a následně můžete instalovat i .apk balíčky a experimentovat tak bez omezení. Samozřejmě ne všechny se podaří zprovoznit, protože některé jsou optimalizovány čistě pro dotykové displeje, avšak následně stačí připojit bezdrátovou myš a ejhle, ono to funguje. Sice ne vždy, ale za zkoušku to stojí, navíc je to velká zábava na nudné večery o samotě.
Úvodní obrazovka vám kromě pruhu nainstalovaných aplikací zobrazí také návrhy z těch aplikací, které si sami určíte. Snadno se tak můžete odkázat například na doporučované video z YouTube, nebo na aktuální pořad v TV, pokud využijete služeb aplikace pro sledování televizního vysílání. V našem případě jsme vyzkoušeli Sledování TV a veškeré návrhy fungovaly korektně, přímo skrze náhled je možné se odkázat na konkrétní TV pořad. Pokud chcete všechny vaše IP televize v jedné aplikaci, oceníte aplikaci Live Channels přímo od Googlu, která dokáže sdružit vícero účtů IPTV poskytovatelů.
Vzhledem k výkonu si můžete zahrát i nějakou méně náročnou hru, která se dá ovládat dálkovým Bluetooth ovladačem. Přehrávač videa má dostatečný výkon na všechny videoformáty včetně ??????. Samozřejmostí je podpora 4K videa, ovšem zde počítejte s tím, že stream 4K videa skrze Wi-Fi nemusí být vždy hladký.
Pokud se vám integrovaný přehrávač videa zamlouvat nebude, doporučujeme stálici v podobě programu KODI, který na Xiaomi TV Stick 4K funguje skvěle. Xiaomi TV Stick 4K samozřejmě poslouží i jako Chromecast, který Google jinak prodává separátně. Pár kliknutími tak snadno přesměrujete váš obsah z mobilního telefonu, tabletu či počítače.
Pokud si k Xiaomi TV Stick 4K dokoupíte bezdrátovou klávesnici a myš, není problém doinstalovat některý z webových prohlížečů a užít si tak procházení webových stránek. V našem případě by dávalo smysl zapojit Xiaomi TV Stick 4K do projektoru, který vám zvětší úhlopříčku a nabídne všechny funkce, které jsou pro Android TV typické.
- povedená aplikace Live Channels
- vestavěný Chromecast
- možnost experimentování
- slušná zásoba aplikací pro Android TV
- minimum balastu
- některé aplikace stále chybí
Zhodnocení: 4K za hubičku
Nebudeme skrývat nadšení, Xiaomi TV Stick 4K se jednoznačně povedl. Nabídne malé rozměry, slušný výkon, podporu 4K obrazu a všechny benefity Android TV. Ano, zklame absence Ethernetu, nebo USB, ovšem v takovém případě si můžete zakoupit Mi Box S, který je však podstatně větší. Na cesty je Xiaomi TV Stick 4K skvělý parťák a pokud mu dodáte silnou Wi-Fi, budete spokojeni. Investice okolo 1 500 Kč se tedy určitě vyplatí.
Foto: Martin Fajmon, fZone.cz