Vodafone Smart speed 6
recenze

Vodafone Smart speed 6

Velmi levně a velmi rychle
12

Vodafone letos řádně zatápí zavedeným výrobcům, díky své armádě smarpthonů nesoucích jeho logo. Nejnověji to zkouší mezi telefony okolo 2 000 Kč a opět to vypadá na značný úspěch. Novinka Smart speed 6 disponuje 4,5palcovým displejem, čtyřjádrovým procesorem, dokonce nejnovějším Androidem 5.1 Lollipop a navrch přidává úplnou podporu sítí LTE.

Vodafone Smart speed 6

Po velmi úspěšných modelech Vodafone Smart prime 6 a Vodafone Smart ultra 6 se náš nejmladší operátor vytasil s modelem speed 6, který si dnes proklepneme. Strategie operátora je opět stejná – nabídnout maximum za minimální částku. A tak si řekněme hned na úvod, že Vodafone Smart speed 6 se prodává za 2 300 Kč. Přesto vypadá výbava poměrně lákavě. 4,5palcový displej, čtyřjádrový procesor a dokonce nasazení vůbec nejnovějšího Androidu? A nebyl by to Vodafone, aby svůj model nevybavil také podporou rychlých dat LTE, a to podporou úplnou. Máme opět zaděláno na bestseller, tentokrát mezi nejlevnějšími chytrými telefony?

Technické parametry Vodafone Smart speed 6

Kompletní specifikace
Konstrukce132,2 × 65,1 × 9,9 mm, 146 g, konstrukce: klasická, odolnost: ne
DisplejTFT TN, 4,5" (854 × 480 px)
Fotoaparát5 Mpx (2 592 × 1 944), LED dioda, video: 1 280 × 720 px, 30 FPS
ChipsetMediaTek 6735M, CPU: 4×1,1 GHz, GPU: ano
PaměťRAM: 1 GB, vnitřní paměť: 8 GB, paměťové karty: microSD
Datové funkceHSPA: 42 / 11,5 Mb/s, LTE: 150 / 50 Mb/s, Wi-Fi: 802.11b/g/n, Bluetooth: 4.0, NFC: ne
Operační systémAndroid 5.1
Akumulátor1 780 mAh, bezdrátové nabíjení: ne, doba nabíjení: 2:16 hodin
Dostupnostzáří 2015, 2 377 Kč

Vodafone Smart speed 6 – videopohled

Obsah balení

V případě prodejního balení nečekejte zázraky. Na druhou stranu se však balení většiny dnes prodávaných telefonů shoduje a výjimku netvoří ani levný Vodafone. Nabízí základní pecková sluchátka, datový kabel a koncovku nabíječky.

Vodafone Smart speed 6

Design a konstrukce: nudně a poctivě

Vodafone smart speed 6 je typickým zástupcem nejnižší třídy chytrých telefonů. Vzhled tudíž nehrál nijak zásadní roli a na první pohled je to poznat. Obyčejné oblé tvary, tmavé barevné odstíny a do oka vám ihned padne i nezvykle velká tloušťka. 9,9 milimetrů ale ne nic hrozného a telefon opravdu dobře sedne do dlaně a pohodlně se drží. Překvapivě vysoká je však hmotnost 146 gramů a je náležitě v ruce cítit.

Vše zlé je však pro něco dobré a z modelu Smart speed 6 mám velmi dobrý pocit. Působí až robustním dojmem, a to i přesto, že je zadní část odnímatelná. Její sundání však vyžaduje trochu cviku a síly. I to však přispívá k celkové kvalitě dílenského zpracování.

Vodafone Smart speed 6

Čelní strana je prostorem pro displej, pod kterým jsou senzorové klávesy, které mají vibrační odezvu, avšak nejsou bohužel podsvětlené. Nad displejem stojí za zmínku informační LED dioda. Na pravém boku se nachází nezbytná tlačítka. Často používaná odemykací klávesa je však možná až zbytečně vysoko. Naštěstí tentokrát nejde o celkově velký telefon a obsluha tlačítka je ještě v mezích pohodlí. Rozmístění konektorů je pak veskrze klasické – 3,5mm jack konektor je na horní straně, zatímco nabíjecí microUSB konektor na straně spodní.

Displej: muselo se šetřit

Zatímco u dřívějších letošních modelů prime a ultra jsme si displeje mohli vždy pochvalovat, speed 6 se již dostal cenou tak nízko, že i zde se již muselo šetřit a je tak nasazen pouze TFT TN panel. Úhlopříčka je 4,5 palce, což bude patrně vyhovovat drtivé většině z cílové skupiny. Rozlišení je nicméně i v kategorii kolem 2500 Kč nedostatečné s hodnotou 854 480 pixelů (218 ppi) jsou viditelné jednotlivé pixely a celkové zobrazení nepůsobí příliš dobře. Především při naklánění je vidět inverze zobrazených barev a zhoršuje se čitelnost. Ta není nejlepší ani na sluníčku. Známkou úspor je pak také chybějící automatická regulace jasu, byť její přítomnost u velmi levných telefonů je spíše sporadická.

Vodafone Smart speed 6

Zvuk: raději jen do sluchátek

Chuť si nespravíte ani u zvukového projevu. Hlasitý reproduktor by mohl hrát rozhodně hlasitěji a o jeho kvalitách snad ani netřeba se rozvádět. Zvuk je plechový, nevýrazný a při vyšších úrovních hlasitosti rezonuje. Mnohem lepší je situace při poslechu ze sluchátek, kdy je již zvuk zcela průměrný a srovnatelný s ostatními levnými telefony. Opět však zamrzí nízká hlasitost, kdy například u posledních tří kroků již k navýšení nedochází. Vše nicméně platí s připojením alespoň průměrných sluchátek, dodávané pecky totiž kvalitou rozhodně nenadchnou.

Baterie a výdrž: lepší průměr

Baterie je uživatelsky vyměnitelná a po jejím vyjmutí také zjistíte, že Vodafone Smart speed 6 pochází z dílen TCL, tedy výrobce v našich končinách známého jako Alcatel OneTouch. Samotná baterie má kapacitu 1 780 mAh a jde pouze o průměrnou hodnotu. Ta se podepisuje na ničím výjimečné výdrži, která osciluje mezi jedním až dvěma dny v závislosti na intenzitě využívání. Pokud telefon nebude neustále něco stahovat, počítejte spíše s dvoudenní výdrží.

Při našem testu výdrže streamovaného videa v kvalitě 720p, kdy byl jas snížen na 50 % a stejně tak zvuk do sluchátek, přičemž aktualizace byly potlačeny, dosáhl speed 6 času 5 hodin a 20 minut. To není nijak oslnivé, konkurenční Huawei Y550 oslnil časem 9 hodin a 23 minut. Nabití speedu 6 zabere z nuly na 80 % 1 hodinu a 39 minut. K úplnému nabití je potřeba 2 hodin a 16 minut.

Diskuze ke článku
kvakykvak
Děs.
Jaroslav Loskot
Jaroslav Loskot
Za 2300,- s dvou letou zárukou a čistým Androidem? Já si myslím, že pro nenáročného uživatele dostačující.
Viktor
Smart prime 6 zůstává poměrem výbava/cena neohrožen. Smart ultra 6 mohl být ještě zajímavější nebýt nepochopitelné absence pásma LTE 2100MHz! Recenzovaný mobil se ale bohužel už řadí do kategorie "odpad".
kvokykvok
Myslím a proto s tebou nesouhlasím.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze