Op3n dott phone (P4502)
recenze

Op3n dott phone (P4502)

Ten z Tesca

Kupovat si v supermarketu elektroniku znamená, že jdete hlavně po nízké ceně. To se vám v případě tohoto mobilu splní, protože ohlášených dva a půl tisíce věru není moc. Dá se za takové peníze udělat alespoň trochu slušný telefon, anebo byste se mu raději měli obloukem vyhnout? Na to se budou snažit odpovědět následující řádky.

Tesco není v prodeji elektroniky žádným nováčkem. A stejně tak jako u potravin opatří některé kousky svou značkou. Kupříkladu v zahraničí to byly tablety pod názvem Hudl, u nás je Tesco ve spojení s mobily známé jako virtuální operátor. Nyní se plné portfolio dostává i do Česka. Ve 41 obchodech této značky, které mají oddělení s elektronikou, si i u nás můžete zakoupit mobil, tablet a chytrý náramek,my se nyní podíváme na první zmiňovaný produkt.

Když v Tescu nakoupíte něco mimo základní potraviny, obvykle to bývá kvůli ceně. A nutno podotknout, že cenovka 2 499 korun za telefon s Androidem, IPS displejem nebo fotoaparátem přitáhne pozornost. Otázkou ovšem je, nakolik se nízká cena podepsala na praktické použitelnosti. Nějaké kompromisy byly v zájmu nízkých nákladů určitě učiněny, a tak se následující povídání bude snažit přijít na to, jestli se s nimi dá smířit, nebo ne.

Jednoduché balení a ještě prostější obsah. Tady se zkrátka šetřilo.

Obsah balení: kde mám sluchátka?

Obsah papírové krabice je nuznější než obvykle. Kromě telefonu, stručných manuálů a záručního listu už v něm nenajdete nic dalšího. Chybí tedy obligátně dodávaná sluchátka. Možná to ale není potřeba brát za chybu. Kdyby zde nějaká byla, nejspíš by byla tak špatná, že by si vynutila okamžitou výměnu. A dá se oprávněně předpokládat, že mnozí budoucí majitelé telefonu sluchátka ani nepoužívají.

Technické parametry Op3n dott P4502

Kompletní specifikace
Konstrukce132 × 67 × 9 mm, 140 g, konstrukce: klasická, odolnost: ne
DisplejTFT IPS, 4,5" (960 × 540 px)
Fotoaparát5 Mpx (2 592 × 1 944), LED dioda, autofocus, video: 1 920 × 1 080 px, 30 FPS
ChipsetMediatek 6582, CPU: 4×1,3 GHz, GPU: ARM Mali-400 MP
PaměťRAM: 1 GB, vnitřní paměť: 8 GB, paměťové karty: microSDHC
Datové funkceHSPA: ano, LTE: ne, Wi-Fi: 802.11b/g/n, Bluetooth: 4.0, NFC: ne
Operační systémAndroid 4.4
Navigacevestavěná GPS: ano (A-GPS), Google Mapy, elektronický kompas
Akumulátor1 700 mAh, bezdrátové nabíjení: ne, doba nabíjení: 2:15 hodin
Dostupnostlistopad 2014, 2 499 Kč

Op3n dott phone – videopohled

Design a konstrukce: ostré plasty

I některé velice levné telefony se v oblasti vzhledu snaží maskovat svoji cenovku, a tak se často setkáváme s prvky jako imitace kovových rámů a jiných luxusních materiálů. V tomto případě tomu tak není: telefon působí velice stroze, jednoduše a proč si to neříct otevřeně, i levně. Na druhou stranu je potřeba uznat, že v době různobarevných o přezdobených telefonů je decentně působící mobil pro někoho velká výhoda.

Co mě však potěšilo, je fakt, že i přes plasty je konstrukce dostatečně pevná. V dané cenové hladině by bylo možné odpustit i nějakou tu menší vůli anebo nepřesné lícování, ale zde nic takového nenajdeme. Jestli lze konstrukci věnovat nějakou výtku, pak jsou to ostré hrany. Mám-li být přesný, nedostatečně oblé. Zadní kryt má hezky příjemné obliny, ale všechny ostatní hrany tvoří pravý úhel. Všimnete si toho zejména u spodních rohů, které pokud se opřou proti kůže na dlani, není to nijak příjemné. Normálnímu používání to sice nijak nevadí, ale telefon nepůsobí jako takový ten oblázek nebo „mazlík“, jako jiné přístroje.

Černé plasty působí decentně, zároveň také levně.

Navzdory cenovce mobil nevybočuje ani v oblasti rozměrů nebo hmotnosti. Samozřejmě, pokud byste vedle něj položili nějaký novější přístroj s dvoj nebo trojnásobnou cenovkou, pak byste mohli začít vnímat rozdíly typu: ty rámečky kolem displeje by mohly být tenčí anebo ten telefon by mohl pár gramů shodit, ale samo o sobě to opět není důvod k výtkám. Řečí čísel to je 132 × 67 × 9 mm a 140 g.

Op3n dott P4502

Čelní strana telefonu žádná překvapení nepřináší. Vedle mřížky sluchátka jsou čidla blízkosti a okolního jasu a také čelní videokamera s rozlišením dva megapixely. Zbytek patří displeji, o němž si povíme později, a také trojici senzorových tlačítek. Ta jsou decentně volitelně podsvícená a při dotyku vibrují. Trochu odlišné je ovšem jejich pojetí: namísto obvyklých symbolů jsou zde tři tečky v přímce, v trojúhelníku a čtverec. Chvíli to sice trvá, ale brzy pochopíte, že pravé tlačítko je zpátky, levé kontextové a prostřední domů.

Boky telefonu jsou osazeny podle zvyku: nahoře 3,5mm jack, dole microUSB port, na levém boku vypínač a na pravém ovládání hlasitosti. Všechno je ergonomicky umístěno, což společně s příjemnými rozměry telefonu tvoří dobře ovladatelný celek.

Zadní stranu tvoří plastový kryt. Po jeho sejmutí můžeme sledovat čočku fotoaparátu (5 Mpx), LED diodu, slot pro microSD karty do kapacity 32 GB, dvojici slotů pro SIM karty, vyjímatelnou baterii s kapacitou 1 700 mAh a také malý reproduktor, o hodně menší než jak se zdá podle perforování na krytu.

Ovládací prvky a konektory jsou na obvyklých místech, tady žádné překvapení nehrozí.

Celkově vzato, můžeme už trochu předběhnout hodnocení a konstatovat, že je poměrně potěšující, co všechno se podařilo dostat do tak levného přístroje. Samo sebou, že to nebude úplně dokonalé, ale nedostatky jako ostré rohy plastových konstrukcí nebo chybějící notifikační světlo najdeme i u mnohem dražších telefonů. Celkově tak můžeme konstrukci označit jako dobrou, vzhledem k ceně pak velmi dobrou.

Displej: nepočítejte pixely

Displej s úhlopříčkou 4,5 palce používá technologii IPS a má rozlišení 960 × 540 pixelů. Až na rozlišení to vypadá na velmi silnou kombinaci, a tak se pojďme podívat, jestli náhodou nejde jen o papírové parametry.

Je potěšující, že už i u tak levného kousku výrobce nesáhne po displeji typu TN. Díky tomu jsou barvy živé a jasné, stejně tak jako síla podsvícení, i když tady by byl ještě prostor pro zlepšení, protože za slunného dne i s maximem světla hledáte stinný úkryt. Jako větší vadu bych však považoval pozorovací úhly: už zhruba při 45° intenzita barev zjevně poklesne, takže pokud nemáte telefon rovnoběžný s rovinou obličeje, pak vidíte část obrazu v jiných odstínech. Zase lze zopakovat následující: při běžné práci to nijak nevadí, ale jestli plánujete pořídit přístroj například na sledování videí, pak by toto mohlo velmi snadno pokazit dobrý dojem.

Displej má vadu jen v pozorovacích úhlech, jinak vzhledem k ceně nelze mít výhrady.

Je také potřeba zmínit pár slov k rozlišení displeje. V době, kdy jsou všichni zhýčkání displeji typu HD, FullHD nebo dokonce i jemnějšími, se musí zdát, že se na displeji tohoto telefonu budou objevovat obří pixely s ohromnými mezerami mezi nimi. Ale není tomu tak, prakticky si toho na první pohled nemáte šanci všimnout. A na ten druhý až v situaci, kdy vyšší rozlišení má smysl: například při prohlížení mapy se zde vejde daleko méně informací.

V této cenové třídě je také plusem čidlo pro regulaci jasu fungující bez zjevných problémů. Možná by ale bylo přínosnější namísto něj osadit notifikační diodu, která zde chybí. Vzhledem k ceně je to pochopitelné, ale neustále rozsvěcení displeje není to pravé, zvlášť když už jste si na nějakou diodu už zvykli.

Op3n dott P4502

Celkově ale můžeme nechat opět zaznít leitmotiv této recenze: i když má displej své mouchy, vzhledem k ceně to žádný propadák není.

Diskuze ke článku
kkkk
Něco o fotografování vím a dovlím si tvrdit, že fotografie jsou nadprůměrné.
Displeej je také výborný.
Čtyřjádrový procesor má výkonu nadbytek.
Pamě´T SPOLU S SD kartami je dostačující
Dual SIM je bohussem.

Nesouhlasím tedy s recenzentem. Považují přístroj za výborný a bez vad.
Jarda
No, asi je zvykly na lepsi telefony, muze proto soudit nedostatky. Ale za tu cenu dobry. Ted ma Tesco akci na tablet, je za 2000,-, misto 2500,-. Myslim, ze na telefon bude akce pred Vanoci tez a pote bude taktez o 500,- levnejsi. Ja bych ho jako druhy telefon, az bude v akci, bral.

Jarda
Jo. Pro cleny karty. V recenzi ho chvalili. Lepsi volba nez mobil. Ja pockam na mobil, az bude akce, mam k tomu jeste 10%slevu, takze za 1800 bude dobrej.
Andrej Michalek
Už je recenzia aj na Tesco smartphone, ale na LG F60 a LG L Fino stále nič...

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze