Francie klepla Apple přes prsty. Uložila mu pokutu přes miliardu eur

2
Francie klepla Apple přes prsty. Uložila mu pokutu přes miliardu eur
Fotografie: apple.com
  • Apple porušil pravidla hospodářské soutěže, konkrétně zneužil svého postavení vůči menším dodavatelům
  • Rozhodnutí Apple označil za skličující a dle očekávání se odvolá

Apple si ve Francii vykoledoval pokutu ve výši 1,1 miliardy eur, což je v přepočtu bezmála 30 miliard korun. Důvodem má být velmi závažné porušení hospodářské soutěže, o čemž informovala například agentura Reuters. Apple údajně využil svého silného postavení na trhu v rámci své distribuční sítě, kde byli znevýhodněni menší distributoři.

Rozhodnutí přichází ze strany francouzských úřadů pro kontrolu hospodářské soutěže a rodilo se několik dlouhých let. Kromě Applu si pokutu vykoledovaly také dvě další menší společnosti. Jmenovitě jde o firmy Tech Data a Ingram Micro, kterým byla vyměřena pokuta 76,1 miliónů eur, respektive 62,9 miliónů eur.

Pokuta pro samotný Apple je velmi vysoká, avšak odpovídá několika létům, kdy k porušování hospodářské soutěže docházelo. Samotný Apple se již k pokutě stihl pro cnbc.com vyjádřit. Označil jej za skličující a uvádí, že rozhodnutí je v rozporu s právním precedentem, na který se ve Francii všechny společnosti spoléhají. Apple se proto obává, že takové rozhodnutí by mohlo vyvolat chaos ve všech odvětvích a hodlá se určitě odvolat.