Češi, pozor na aplikaci QRecorder. Chce do vašeho bankovnictví, varuje ESET

5
Češi, pozor na aplikaci QRecorder. Chce do vašeho bankovnictví, varuje ESET
  • ESET varuje před rizikovou aplikací, která je ke stažení v oficiálním obchodě Google Play
  • Nástroj pro nahrávání hovorů QRecorder se po některé z posledních aktualizací stal pro uživatele hrozbou, která umožňuje útočníkům vzdálený přístup do bankovního účtu napadeného uživatele
  • Tuto hrozbu ESET detekuje již při instalaci aplikace jako Android/Spy.Banker.AIX
  • Nástroj QRecorder určený pro mobilní zařízení na platformě Android a v České republice může mít na desítky tisíc uživatelů.

Podařilo se nám zachytit nástroj na nahrávání hovorů QRecorder. Na základě naší interní analýzy můžeme říci, že původně legitimní aplikace byla tzv. ztrojanizovaná. To znamená, že po jedné z posledních aktualizací se z QRecorderu stal tzv. trojský kůň. Ten umožňuje útočníkům stáhnout do chytrého telefonu s operačním systémem Android nebezpečný obsah, což se také děje,“ říká Miroslav Dvořák, technický ředitel české pobočky společnosti ESET.

Z analýzy bezpečnostních specialistů společnosti ESET, která stále probíhá, prozatím vyplynulo, že malware v telefonu čeká na zašifrovaný příkaz z tzv. C&C serveru útočníka, na základě kterého vykoná požadovanou aktivitu. V první fázi škodlivý kód zjišťuje, zda jsou v telefonu aplikace, které mohou být pro útočníky zpeněžitelné a nemusí se jednat pouze o bankovní aplikace. Následně je do telefonu stažen modul, který vytvoří neviditelnou vrstvu nad cílovou aplikací, například internetovým bankovnictvím, a snímá přihlašovací údaje uživatele. Útočníci dále mají přístup do SMS zpráv, které jsou nejčastějším druhým ověřovacím faktorem při převodech peněz. Útočníkům tedy nic nebrání, aby si vzdáleně posílali peníze z účtu napadeného uživatele na cizí bankovní účty bez jeho vědomí.

Útočníci pomocí tohoto malware cílí primárně na uživatele z České republiky, Polska a německy mluvících zemí. Respektive cílí na každého, kdo má přednastavenou českou, polskou či německou jazykovou lokalizaci operačního systému Android. Cílení na české uživatele je přitom výjimečné,“ dodává Dvořák.

Způsob, jak se uživatel může bránit, není v tomto případě jednoznačný. Aplikace byla stažena z legitimního zdroje Google Play a dříve nepředstavovala žádné riziko. Kromě instalace bezpečnostního softwaru proto představuje jedinou cestu důsledná kontrola požadovaných oprávnění aplikace s ohledem na její primární a legitimní účel.

Související články
Diskuze ke článku
Pepa Pepa
Pepa Pepa
Docela postrádám informaci, že škodlivá aplikace byla od vývojáře NickBaza...

Již není dostupná v Obchodě Play.
Moriarty
Jednoduché řešení druhý tel. jen na ověřovací SMS.
Offečka Jablečna
Hm, kfalitka ten drojd....
Martin
Na aut. sms pouzivam druhy telefon, hloupou nokii která krom psani sms, telefonovani, budiku a kalkulačky, neumi naprosto nic.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze