Co je blesková recenze?
Blesková recenze je nový typ recenze serveru mobilenet.cz. Do redakce se nám často dostává velké množství zařízení různých výrobců, většina z nich se liší pouze v drobnostech, základ je stejný. Abychom však zachovali informovanost našich čtenářů i u levnějších typů mobilních zařízení, připravili jsme nový projekt „bleskových recenzí“. V těch se vždy dozvíte především hlavní výhody a nevýhody daného zařízení, odpovíme si také na základní otázky, které potenciální zájemce není schopen vyčíst z tabulky parametrů. Všechna takto testovaná zařízení samozřejmě projdou hloubkovým testem ze strany redaktora.
Technické parametry Cube1 V54
Kompletní specifikaceKonstrukce | 143,5 × 70,3 × 8,1 mm, 140 g, konstrukce: klasická, odolnost: ne |
---|---|
Displej | TFT IPS, 5" (1 280 × 720 px) |
Fotoaparát | 13 Mpx, LED dioda, autofocus, video: 1 280 × 720 px, 30 FPS |
Chipset | MediaTek 6735M, CPU: 4×1,33 GHz |
Paměť | RAM: 1 GB, vnitřní paměť: 8 GB, paměťové karty: microSDHC |
Datové funkce | 5G: ?, LTE: ano, Wi-Fi: 802.11a/b/g/n, Bluetooth: 4.0, NFC: ne |
Operační systém | Android 5.1 |
Akumulátor | 2 100 mAh, bezdrátové nabíjení: ne, doba nabíjení: 2:40 hodin |
Dostupnost | , 3 490 Kč |
Design a konstrukce: odlesk vyšší třídy
První pozitivní moment přijde ještě před zapnutím telefonu. Kovový rámeček působí luxusně, stejně tak i tloušťka 8,1 mm. Zadní skořepina má sice plastové provedení, ale textura připomínající textil to nedává na první pohled moc znát a telefon díky ní navíc neklouže. Čočka zadního fotoaparátu lehce vystupuje nad okolní povrch. Je však opatřena krycím okružím, takže se sklo nedotýká podložky. Bohužel je k sehnání pouze bílá varianta, která nemusí vyhovovat všem. Hmotnost 140 gramů už v ruce trochu poznáte.
Další zajímavostí ohledně designu je přesun microUSB na horní stranu, kde se nachází hned vedle 3,5mm jacku. Čelní strana je pak vedle displeje osazena třemi senzorovými tlačítky, která nejsou podsvícená, ale vibrují. Nad displejem jsou přítomna čidla jasu a blízkosti, zatímco notifikační dioda bohužel chybí, což je častá nectnost levných telefonů. Boční tlačítka jsou umístěna jako obvykle, takže se dají dobře nahmatat i stisknout.
K dokončení popisu ještě nahlédněme pod zadní kryt, který navzdory uživatelské odnímatelnosti drží opravdu pevně. Nachází se zde vyměnitelná baterie s kapacitou 2 100 mAh, dvojice slotů pro SIM velikostí mini a micro a také pro paměťovou kartu microSD.
Líbilo se nám:- kovový rám na bocích
- plastová záda
Displej: slušný standard
IPS panel s rozlišením 1280 × 720 bodů má úhlopříčku 5 palců, což určuje jeho jemnost 294 PPI. Vzhledem k ceně mu není moc co vytknout. Při extrémních úhlech sice barvy utíkají do šeda nebo do žluta a maximální jas by jako obvykle mohl být o něco vyšší, ale jinak příjemnému pokoukání nic nebrání. I minimální jas je příjemně nízký za úplné tmy. Navíc si můžete pohrát s teplotou barev a dalším nastavením v menu. Chybí však doplňkové funkce typu probouzení poklepáním nebo odolné krycí sklo, které se objevuje i u takto levných telefonů.
Líbilo se nám:- kvalita a rozlišení
- absence pokročilých funkcí
Zvuk: jako obvykle
Hlasitý mono reproduktor hraje opravdu hlasitě, ale to je jeho jediné pozitivum. Tradičně zcela postrádá basy a na maximální hlasitost už zvuk trochu deformuje. Naopak relativně dobře hrají dodávaná špuntová sluchátka. Zvuk při telefonování pak má pouze průměrnou kvalitu.
Líbilo se nám:- přibalená sluchátka
- hlasitý reproduktor nehraje kvalitně
Baterie: nabíječku do tašky
Uživatelsky vyměnitelná Li-Ion baterie má kapacitu 2 100 mAh, což by podle výrobce mělo znamenat pohotovostní výdrž až 320 hodin, tedy skoro dva týdny. Zázrak se nicméně nekoná, to by telefon musel být po celou dobu v offline režimu a s vypnutým displejem. V praxi spíše počítejte s obvyklou jednodenní výdrží, při používání dvou SIM karet se zřejmě nevyhnete nabíjení už v podvečer.
Nepřesvědčivé výkony podtrhuje i výsledek redakčního testu, při němž přehráváme streamované video s rozlišením displeje s 50% jasem a 50% hlasitostí ve sluchátkách. Při této aktivitě se baterie vybila po necelých sedmi hodinách.
Dalším neduhem levných telefonů bývá pomalé nabíjení. Zde nabití na 80 % trvá 2 hodiny 10 minut, o půlhodinu déle si pak počkáte na 100 %.
Líbilo se nám:- vyměnitelná baterie
- slabší výdrž
Hardware: brzdí v rozletu
MediaTek MT6735 znamená čtyři jádra na frekvenci 1,33 GHz, což na provoz prakticky čistého Androidu dostačuje bez větších potíží. Problémy přicházejí až s velikostí pamětí. 1 GB RAM je na hraně pro pohodlné používání a nezřídka se vám tak stane, že prohlížeč musí znovu načítat stránku, zatímco jste si někam „odskočili“ při jeho používání.
Totéž platí o vnitřní paměti: z 8 GB zbude 4,25 GB. Není to tak hrozné, některým přístrojům zbývají méně než tři, ale i tak to není žádná sláva. Máte-li potřebu instalovat desítky aplikací nebo hrát nejnovější hry, pak už tušíte, že to není přístroj pro vás. Přesun aplikací na paměťovou kartu (až do kapacity 32 GB) sice funguje, ale ne vždy a ne u celé aplikace./p>
Nelíbilo se nám:
Prostředí: skoro čistý Android 5.1
Je potěšující, že i u tak levného smartphonu už najdete Android 5.1, což značí, že levná produkce dohání zpoždění za dražšími zařízeními. Druhý pozitivní fakt je, že se jedná prakticky o čistý Android bez nadstavby. Tedy to záleží na chuti každého konzumenta – chybí sice fíčurky jako ovládání gesty a další, na druhou stranu systém běží hezky svižně a zabírá relativně málo paměti, které je zde nedostatek. Na telefon v průběhu testování dorazila menší aktualizace, jak to ale bude s povyšováním na další verze Androidu je ve hvězdách.
Když mluvíme o softwarové výbavě, musíme zmínit ještě dárečky, které o zakoupení asi nerozhodnou, ale rozhodně potěší. Konkrétně jde o šestiměsíční zkušební verzi ESET Mobile Security a čtvrtletní předplatné elektronické verze časopisu 100+1.
Líbilo se nám:- čistý Android
Fotoaparát a videokamera: jak asi čekáte
I sám výrobce přiznává, že 13 Mpx vzniká interpolací z 8 megapixelů, alespoň že autofokus a přisvětlovací LED dioda jsou neošizené. Vepředu je situace stejná – 5 Mpx znamená ve skutečnosti 2 Mpx. Počty megapixelů možná zachraňují prodeje, ale nikoli samotné fotografie. Není to ale vyložený průšvih, kvůli kterému by telefon dostal nálepku nevyhovující.
Podobně je na tom video. 1280 × 720 bodů při 30 FPS se nesnaží předstírat, že je Full HD. Stejně i tak postrádá detaily.
Cube1 V54 – testovací video, 720p, exteriér
Nelíbilo se nám:- nízká kvalita snímků
Konektivita: stydlivé LTE
Jako obvykle se musíme ptát po podpoře LTE, respektive jednotlivých pásem. Zde se jedná o B1/B3/B7/B20, tedy frekvence 2100/1800/2600/800 MHz. To není v českých podmínkách problém, tedy s jedním velkým ALE: nesmíte chtít datovat u Vodafonu, který používá také frekvenci 900 MHz.
Zbytek konektivity je zcela obvyklý. Máme tu FM rádio s RDS, Wi-Fi b/g/n nebo Bluetooth 4.0. GPS telefon umí, ale na GLONASS se nedostalo. Na rychlosti fixu nebo ochotě „udržet signál“ to ale poznat není.
Líbilo se nám:- umí LTE
- chybí frekvence pro Vodafone
Zhodnocení: dělá dojem, ale jen ten první
Podobných telefonů se v poslední době vyrojilo celkem dost. Na jednu stranu vypadají skoro zázračně, když za danou cenu lákají například na kovový rám, HD IPS displej nebo vysoké počty megapixelů u fotoaparátů. Cube k nim naštěstí tak úplně nepatří. Nepotěší malou hodnotou pamětí, na druhou stranu, pokud hledáte hezky vypadající telefon s kovovým rámem a solidním displejem, který navíc nestojí moc, může být zajímavým kandidátem. Konkurence je však i v této oblasti silná.
Konkurence
Další telefon za 3,5 tisíce s kovovým rámem se jmenuje Oukitel U2. Má o něco horší displej. Asus Zenfone GO sice není kovový a chybí mu LTE, zato má větší RAM. Za 3,5 tisíce také můžete mít novou Microsoft Lumii 550 s Windows 10 Mobile, která má přibližně stejné parametry.