Alcatel POP 4+
recenze

Alcatel POP 4+

Tudy cesta nepovede
12

Každý rok jsme svědky představení mnoha nových modelů s logem Alcatelu, přičemž velká část z nich míří do segmentu nižší třídy. To platí i o modelu POP 4+, který se snaží oslovit vzhledem, displejem či zdánlivě slušnou výbavou. Bohužel se nevyvaroval poměrně závažných přešlapů, které budou stát v cestě za úspěchem.

Alcatel POP 4+ si svou premiéru odbyl na barcelonském veletrhu a nějaký ten pátek již okupuje také většinu českých obchodů. Jde o zařízení, jehož cenovka začíná pod hranicí čtyř tisíc korun, a je tak určen všem méně náročným. Přesto se ve výbavě vyskytuje solidní displej s HD rozlišením, relativně velká 16GB interní paměť, nebo podpora dvou SIM karet. Dnešní recenze ukáže, že ani to nemusí vždy stačit ke štěstí.

Alcatel POP 4+

Technické parametry Alcatel POP 4+

Kompletní specifikace
Konstrukce151 × 77 × 8 mm, 156 g, konstrukce: klasická, odolnost: ne
DisplejTFT IPS, 5,5" (1 280 × 720 px)
Fotoaparát8 Mpx (3 264 × 2 448), LED dioda, autofocus, video: 1 920 × 1 080 px, 30 FPS
ChipsetQualcomm Snapdragon 210 8909, CPU: 4×1,1 GHz, GPU: Adreno 304
PaměťRAM: 1,5 GB, vnitřní paměť: 16 GB, paměťové karty: microSD
Datové funkceHSPA: 42 / 5,76 Mb/s, LTE: 150 / 50 Mb/s, Wi-Fi: 802.11b/g/n, Bluetooth: 4.1, NFC: ne
Operační systémAndroid 6.0
Akumulátor2 500 mAh, bezdrátové nabíjení: ne, doba nabíjení: 2:38 hodin
Dostupnostčerven 2016,

Obsah balení

Základní balení je i na poměry levného telefonu klasické. Kromě samotného zařízení zde nechybí USB kabel, koncovka nabíječky a pecková sluchátka, ke kterým se ještě určitě dostaneme.

Alcatel POP 4+

Design a konstrukce: líbivý, ale nepraktický

U vzhledu výrobce nevymýšlel nic vyloženě originálního, avšak nám zapůjčená kombinace černé čelní plochy a stříbrných zad nevypadá vůbec zle, zejména přihlédneme-li k faktu, že zadní strana se poměrně úspěšně snaží imitovat kovový vzhled. Na výběr je ještě celočerná verze, která již tak působivě nevypadá.

Samozřejmostí dnes musí být malá tloušťka, která zde nepřesahuje 8 milimetrů. Telefon je tak tenký, ale přesto se dobře nedrží. Zadní strana se sice lehce zaobluje, ale hrany na čelní straně jsou vyloženě ostré. Jelikož se jedná o celkově větší telefon, často musíte prsty trošku natáhnout, a v ten moment je zmíněná hrana již značně nepříjemná. Hmotnost se zastavila na 156 gramech, což je ještě v normě, a to i navzdory použití výhradně plastových materiálů.

Alcatel POP 4+

Plast se naštěstí nijak negativně nepodepsal na celkové kvalitě zpracování. Problémy netrpí ani zadní odnímatelný kryt, který zajišťuje přístup ke dvěma slotům pro microSIM kartu a jednomu slotu pro paměťovou kartu. Rozmístění konektorů je pak tradiční, kdy na horní hraně najdeme 3,5mm jack a na spodní hraně datový microUSB konektor, prostřednictvím kterého se telefon také nabíjí.

Počáteční dojem každému okamžitě zkazí tlačítka. Stačí, když se podíváte, kam je výrobce umístil. Horší místo abychom pohledali. Velmi často používaná klávesa pro odemknutí telefonu se krčí v horní části pravého boku a nelze na ni snadno dosáhnout – vždy je nutné přehmátnout, a to zásadním způsobem. Paradoxně je na celém pravém boku spousta místa.

Nijak slavně na tom nejsou ani senzorová navigační tlačítka pod displejem, jejichž pevně dané rozestavění nebude vyhovovat především pravákům. Abychom však jen nekritizovali, celý trojlístek je podsvětlen a nepostrádá vibrační odezvu. Umístění tlačítka se šipkou zpět zcela vlevo však opravdu způsobuje nepohodlí. Rádi by za to však mohli být leváci.

Líbilo se nám:

 • líbivá stříbrná verze
 • pevná konstrukce
 • senzorová tlačítka

Nelíbilo se nám:

 • rozmístění tlačítek
 • ostrá čelní strana

Displej: tak by měl vypadat

I v nižších třídách si dnes již uživatelé zaslouží slušné displeje, na kterých něco uvidí a současně se je nebudou muset stydět ukázat na veřejnosti. To Alcatel POP 4+ splňuje do posledního puntíku. Dle současných trendů jde o velký 5,5palcový displej typu IPS. Nasazeno bylo HD rozlišení, které sice zdaleka nesoupeří s těmi nejlepšími, ale to by snad nikdo neočekával. Jemnost dosahuje 267 PPI a při běžném používání si žádného rastru nemáte šanci povšimnout. Pochvalu si zaslouží rovněž pozorovací úhly i čitelnost na slunci.

Příjemně překvapí přítomnost automatické regulace jasu, která je však trochu líná a na změnu světelných podmínek reaguje s prodlevou. Rozsah jasu je nicméně velký a pokud vám nevadí si jej ručně měnit, budete spokojeni. Samotný displej by měl být chráněn odolným sklíčkem neznámého typu a při běžném používání se škrábance prozatím neobjevily.

Líbilo se nám:

 • celkově kvalitní zobrazení
 • rozsah jasu

Nelíbilo se nám:

 • líná automatická regulace jasu

Zvuk: tragická sluchátka

Hlasitý reproduktor se nachází na zadní straně a vcelku nás překvapil. Maximální hlasitost je zcela postačující a zvuk se snaží působit hutně. V tomto ohledu jsme tak spokojeni. Výstup do sluchátek však aspiruje na nejhorší možný za poslední roky.

Dodávaná sluchátka můžete klidně rovnou z krabičky poslat do koše, jsou naprosto k ničemu. Hudba z libovolného zdroje v nich zní jednolitě. Při zapojení do tohoto telefonu se nehodí ani jako handsfree, ačkoliv na sobě mají mikrofon – druhou stranu například při hovoru venku téměř neslyšíte. Nízká hlasitost však není způsobená jen sluchátky. Když jsme je připojili k jinému telefonu, hrála mnohem hlasitěji, byť stále nekvalitně.

Připojení kvalitnějších sluchátek poukázalo na fakt, že za nekvalitní poslechový zážitek nese odpovědnost i samotný výstup. Pokud hodláte z mobilu poslouchat hudbu, tomuto telefonu se vyhněte obloukem.

Líbilo se nám:

 • slušný reproduktor

Nelíbilo se nám:

 • velmi nekvalitní výstup do sluchátek
 • přibalená sluchátka hrají otřesně

Baterie a výdrž: nic než průměr

Pod zadním krytem se ukrývá baterie, kterou však nelze uživatelsky vyměnit. Její kapacita 2 500 mAh možná nepůsobí nijak slavně, ale máme zde displej s nižším rozlišením a hardware také není příliš náročný. Dlouhou výdrž však také nečekejte. Při aktivním využívání, kdy telefonu bude „viset“ na internetu, počítejte s dobíjením každý večer. Střídmějším využíváním získáte přibližně den výdrže navíc.

Při testu výdrže, kdy telefon přehrával streamované video v kvalitě 720p, dosáhl Alcatel času 6 hodin a 25 minut. Nabíjení z nuly na 80 % trvá 1 hodinu a 53 minut. Na úplné nabití si počkáte 2 hodiny a 38 minut.

Nelíbilo se nám:

 • uživatelsky nevyměnitelná baterie
Diskuze ke článku
Chuan Perverez
Další sračka ala Alcatel. Divím se že to vůbec někdo kupuje po těch letech.
Kunťa Punťa
Kunťa Punťa
Naposledy upraveno: 7. 9. 2016 07:41
Já čekal nějakou hrůzu, kvůli těm několika závažným pochybením. A přitom tlačítka jsou výš, než by bylo fajn a zvuk z 3.5mm. nestojí za nic. To je sice pitomé, ale děti stejně poslouchají hudbu z prskofonu přes reprák, aby to nám "důchodcům" natřely. Jinak jste hlavně chválili.
xxx
Za tři a půl tisíce výborný telefon!
Blue Sun
Blue Sun
Telefon nehodnotím, kombinace vcelku nesmyslná.
Ale... je zajímavé, že u testů Lumií byly snapdragony "dvojkové" řady podprůměrné a nedostačující a tady je to "průměrná kombinace", dovolující zahrát všechny hry... Je zajímavé, že u jiných výrobců je HD dostačující jen na 5", tady nevadí ani na displeji o půl palce větším. A tak dál...

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze