mobilenet.cz
mobilenet.cz
mobilenet.cz mobilenet.cz mobilenet.cz

Android 6.0 Marshmallow je venku: přehled novinek

| autor:
, vydáno:

Bývá pravidlem, že vedle hardwaru představí Google i nový software. Dnes konkrétně nejnovější verzi Androidu s označením 6.0. I když se o něm, coby o Marshmallow, mluví už od jara, těsně před uvedením finální verze se Google pochlubil i několika zajímavými novinkami. Pojďme si je společně projít.

Připomeňme si důležité články, ve kterých jsme o Marshmallow již psali:

Nyní nastal ten očekávaný okamžik, kdy už uvolnění nového Androidu na starší Nexusy nestojí nic v cestě. Nejnovější Nexus 6P, Nexus 5X a nový tablet Pixel C s ním samozřejmě startují už z výroby. Majitelé zařízení od ostatních výrobců si budou muset počkat, nicméně například z vyjádření HTC je zřejmé, že to nebude trvat tak dlouho a mohli bychom se dočkat už v říjnu. Na co se mohou uživatelé těšit nejvíce prozradili zástupci Google na dnešní tiskové konferenci.

Lepší ovládání hlasem

Hlasové ovládání je jednou z důležitých vlastností telefonu (alespoň v anglicky mluvících zemích) a do budoucna bude ještě důležitější. Zatímco Apple a Microsoft sázejí na své asistentky, Google si jde v tomto ohledu svou vlastní cestou a snaží se hlasové ovládání integrovat přímo do systému samotného v podobě Google Now a návazných služeb. Nově k němu získáte rychlý přístup z uzamykací obrazovky. Stačí jen potáhnout prstem z levého spodního rohu a mluvit.

Na uzamykací obrazovce také nově naleznete výrazný ukazatel nabíjení s odhadovaným časem do plného nabití. Podobně, jako třeba u hodinek s Android Wear.

Android 6.0 Android 6.0 Android 6.0

Spíše kosmetickou změnou jsou animace otevíraných aplikací, které se objeví v tom místě, kde se dotknete prstem displeje. Tedy tak, jak velí Material Design. Drobných změn doznaly také notifikace. Pokud obdržíte tzv. heads-up notifikaci (například příchozí textovka), toto oznámení se nakrátko objeví u horního okraje aby přilákalo vaši pozornost stejně, jako u iOS nebo Windows Phone. Notifikaci pak můžete, stejně jako u těchto systémů, zahodit.

Lepší by také mělo být hledání v seznamu aplikací (podle počátečního písmena), pomocí vyhledávání anebo díky chytrému algoritmu, který sleduje, kdy a jaké aplikace používáte. Kupříkladu máte seznam obvyklých aplikací pro ráno a jiné zase večer.

Android 6.0 Android 6.0 Android 6.0

Mezi již dlouho známé novinky patří změna oprávnění aplikací (je jich méně a aplikace o ně musejí žádat zvlášť) a také úsporný režim, kdy se telefon nesynchronizuje tak často, pokud je v klidu. A také fakt, že Android se čím dál tím více snaží rozumět kontextu. Takže když při chatování dostanete zprávu o setkání v určité restauraci, pak si ji můžete rovnou nechat vyhledat nebo zapsat si událost do kalendáře. Tato, stejně jako další funkce (například hlasové vyhledávání), je navíc „učící se“. Jinými slovy, čím více je používáte, tím lepší výsledky dostanete.

Android 6.0 Android 6.0 Android 6.0

TIP! Podívejte se také na představení odpovídajícího hardwaru: Nexus 6P, Nexus 5X a tablet Pixel C.

Android 6.0 bude uvolňován pro stávající Nexusy počínaje příštím týdnem.

Nové funkce Android M

Tagy článku:

Související články

Android v únoru: Lollipop na špici a probouzející se Marshmallow | vydáno
BlackBerry PRIV dostává nový Android 6.0: jaké přináší novinky? | vydáno
20
Recenze HTC One A9: víc než jen kopie | vydáno
37

diskuze ke článku (nejnovější příspěvky)

vsem ze nabizel, ale jenom pri instalaci. Nebo kdyz jsi si rootnul mobil, mal si vse pod kontrolou pres XPrivacy. petr
Takže android doposud nenabízel možnost volby oprávnění pro aplikace? A to to nikomu nevadilo? JK
To nezni velmi pravdepodobne, ani jedna verze nebyla pojmenovana cesky franta
Jo jo, taky bych řekl na 5.2. Protože v podstatě skoro všechno mám už i v Androidu 4.3. od Sony.(úspora, zálohování dát, neom. apk. ve složce...) daniel
Bude android m u na Asus Zenfone 2 ze500cl?? Anonym
Tak to hlavní zlepšení tady není uvedeno a to až 30% snížení spotřeby. To že je tohle nyní Android 6.0 je hlavně proto že se Lolipop příliš nepovedl a trpěl hodně problémy. Proto problém jménem Lolipop radši Google odeslal do zapomnění a přišel s novým buildem. Kubis
Cholesterol to být nemůže, protože Google pojmenovává verze abecedně. Po M následuje N, takže Android 7 bude Nadváha s následným Androidem 8- Obezita Ymous
548 zlepšení :D https://youtu.be/Px77jf84IVU Pesedm
A příští rok android 7.0 cholesterol Lukas
Lol takže můj Lollipop je už starý systém -_- Google brzdi kurva Adolf Stalin

zobrazit celou diskuzi přidat názor

celkem 39 příspěvků

další zajímavé články na mobilenet.cz

GadgetMix: klávesnice pro staromilce a inteligentní ukulele
vydáno |
Pavel Škopek
| článek
V dnešním díle našeho pravidelného seriálu potěšíme všechny hipstery a obecně milovníky retra. S klávesnicí lofree získají zážitek jako při psaní na starých mechanických psacích strojích. Zároveň však disponuje i moderní technologií a připojením přes Bluetooth. Druhým gadgetem je pak chytré ukulele, které vás naučí hrát pomocí rozsvěcujících se LED na hmatníku.
recenze105Recenze Huawei P10: duální evoluce
vydáno |
Jiří Vencl
| recenze
Nové vlajkové lodě od Huawei přicházejí na český trh a ambice mají vskutku vysoké, nuž posuďte sami: vylepšený duální fotoaparát Leica s portrétním režimem, vysoký výkon, rychlé nabíjení, krásné tělo nebo v neposlední řadě nová čtečka otisků prstů. Jak to funguje v reálu a co na to konkurence? To prozradí naše recenze, kde jako obvykle nechybí ani videopohled.
2Apple aplikace týdne: National Geographic World Atlas
vydáno |
Michal Marek
| článek
Aplikací týdne jsme tento týden zvolili šikovný kapesní atlas světa od National Geographic. Ten přináší interaktivní mapu celého světa a zároveň je studnicí užitečných zeměpisných informací. Potěší i možnost pracovat se špendlíčky, měřit vzdálenosti nebo si procházet zajímavé statistiky. Aplikace vyniká i krásným uživatelským rozhraním.