Také rok 2015 byl plný zajímavých novinek, zařízení a služeb, a tak neuškodí udělat si malou rekapitulaci, tentokrát výběr toho nejzajímavějšího podle redaktorů serveru mobilenet.cz. Redaktoři měli při svém výběru zcela volnou ruku, proto se v následujících kapitolách můžete těšit nejenom na nejzajímavější zařízení, ale také služby či další novinky, které nás v roce 2015 zaujaly nejvíce. Za sebou už máme pohled první pětice redaktorů, který jsme vám přinesli včera. Dnes je na řadě dalších šest redaktorů.
To nejzajímavější podle Jarky Pšeničkové
Windows 10
Neopomenutelným se v tomto roce jistě stal nový operační systém Microsoftu Windows 10, který přišel na konci července. Redmondský gigant vzal to nejlepší z Windows 7 a 8 a spojil je v nadějnou platformu nejen pro počítače, ale také tablety a telefony. Navíc je update i nyní, pro uživatele Windows 7 a 8, zdarma. Příznivci a fanoušci Windows tedy zajásali a konkurence se začala třást.
Microsoft vzal od začátku vývoje provaz za správný konec a uživatelům umožnil, aby se na novém systému podíleli. Windows 10 přinesl zpět na scénu tlačítko Start, které mnohým u osmiček chybělo. Na radu uživatelů také začal předělávat ikony, z nichž některé pocházely ještě z dnes již mrtvých Windows XP. Změn se událo mnohem více a výsledek je více než viditelný. Microsoft chce, aby byl celý systém konzistentní, přehledný a uživatelsky pohodlný ať už na telefonu, tabletu či notebooku. A to se mu daří.
Microsoft Surface Pro 4
A u Microsoftu také ještě zůstaneme. V říjnu tohoto roku totiž odhalil i nový Surface Pro 4, tedy 12palcový tablet s výkonem notebooku. O ten se starají procesory Intel Core Skylake a také až 16GB operační paměť. To jsou na tablet úctyhodné parametry, za které si Microsoft zaslouží jen chválu. Stále ale zůstává elegantní design a neodmyslitelná barevná klávesnice, jejíž koncept se zalíbil nejednomu výrobci.
To ale platí o celém zařízení Surface Pro 4, které se jako jeden z mála tabletů skutečně přibližuje výkonu notebooku a přesto splňuje vysoké nároky na mobilitu a kvalitní zpracování. Není divu, že konkurence po představení zůstala jako opařená. Microsoft minulý rok sešlápl plyn a doufejme, že tak bude pokračovat i v dalším roce.
Dell XPS 13
Hned z počátku roku aktualizovala společnost Dell svůj model XPS 13. Novinka se nám dostala na otestování do redakce v červnu tohoto roku a nutno uznat, že se Dellu opravdu povedla. Do těla velikosti 11palcového notebooku dokázal vměstnat 13palcový displej, který téměř postrádá rámečky. Celý notebook je tedy velmi subtilní, přesto na něm pohodlně zvládnete jak surfování, tak i náročnější práci. Zpracování je precizní.
O výkon se starají procesory Intel Core Broadwell, kterým sekundují 4 nebo 8 GB RAM. Nutno ale podotknout, že Dell ke konci tohoto roku upgradoval na nové procesory Intel Core Skylake a do rodiny se také přidal 12palcový a 15palcový model.
Toshiba Satellite Radius
Na veletrhu IFA 2015 představila Toshiba své černé koně s novou řadou konvertibilních zařízení Radius. Jedná se o notebooky s úhlopříčkou od 11 až do 15 palců a jsou určeny pro náročnější uživatele, kteří vyžadují perfektní zpracování, kvalitní materiály a dobrý výkon. Tyto vlastnosti platí hlavně pro 12palcovou a 15palcovou variantu, kde plast rozhodně nehledejte.
Toshiba s těmito modely na IFA 2015 sklidila obrovský úspěch a i nám se notebooky na první pohled zamlouvaly. Těšíme se, až si tyto nadějné kousky budeme smět i osahat, na první pohled se ale jedná o trefu do černého.
nVidia GeForce GTX 980
Nesmíme ale zapomínat ani na samotné komponenty. Jejich přirozený vývoj je samozřejmostí, přesto nVidia tento rok představila něco, co posouvá grafický výkon notebooků na úroveň klasického desktopu. nVidia GeForce GTX 980 se jeví jako klasická grafická karta, tedy až na to, že jí na konci trojčíslí chybí označení „M“ pro grafiku určenou právě do notebooků. A chybí záměrně, protože jako první má identický výkon jako verze pro desktop.
V příštím roce se tedy očekává její nástup v zařízeních. Tento krok je v tomto roce na první pohled možná nenápadný, ale naprosto zásadní, protože určuje budoucnost zařízení, která se budou představovat nejen příští rok, ale i ty následující. Pravděpodobně se tedy rok 2015 zapíše do technologické historie, jako rok, kdy se notebooky začaly srovnávat s desktopy. Minimálně v grafickém výkonu to tak jistě je.
To nejzajímavější podle Lukáše Sála
Apple Watch
Chytré hodinky od kalifornské společnosti přišly na trh jako poslední, nicméně si po pár měsících vydobyly na trhu silné postavení a předčily v prodejnosti všechny zaběhnuté smartwatch s Android Wear. Apple Watch jsou zkrátka doplňkem k iPhonu, nikoliv jeho náhradou. Ačkoliv na hodinách vyřídíte email, SMS, zavoláte si s nimi nebo se podle nich necháte navigovat, vždy budou závislé na iPhonu nebo alespoň na dosahu Wi-Fi. Uživatele na hodinkách nejvíce baví jejich perzonifikace, kdy si majitelé mohou vybrat jednak tělo samotných hodinek a i když většina zvolí nejlevnější hliníkové tělo, k Apple Watch existují na stovky provedení řemínků, od silikonových až po kožené či kovové. Když se sejde více majitelů s chytrými hodinkami od Applu, tak je malá pravděpodobnost, že se potkají dvoje stejné hodinky.
Po půl roce s Apple Watch mohu říci, že si život bez nich nedovedu představit. Navykl jsem si na systém notifikací, které pustím z telefonu do hodinek. Nejsem tak otrokem notifikací a zbytečného vyrušování kdykoliv během dne. Dost často také reaguji přímo ze zápěstí na příchozí zprávu, kdy mohu reagovat dvojím způsobem. První je z předpřipravené odpovědi typu: „Ano“, „Ne“, „Ozvu se později“, druhý pomocí diktování. Apple hodinky v posledním updatu plně lokalizoval do českého jazyka, takže vám budou dobře rozumět. A až se v budoucnu objeví i česká Siri bude použitelnost ještě větší.
iPhone 6s
Letošní iPhone 6s vnímám jako větší evoluci. Na první pohled nepoznáte rozdíl mezi starším iPhonem 6 novým 6s. Apple inovoval zejména hardware telefonu, který je po všech směrech rychlejší a výkonnější než všechny předešlé iPhony. Největší lahůdkou je pak 3D Touch, tedy displej citlivý na sílu stisk. Díky 3D Touch můžete rychleji přistupovat k jednotlivým úkonům v aplikacích přímo z hlavní plochy nebo si zobrazit náhledy obrázků. Takto citlivý displej lze proměnit ve velmi jednoduchou kuchyňskou váhu a využití se najde i ve hrách. Odemykání telefonu pomocí nové čtečky Touch ID je natolik bleskové, že nelze postřehnout zamykací obrazovku a fotoaparát v iPhonu 6s změnil rozlišení a i dle čtenářů mobilenet.cz poskytuje nejvíce věrohodné fotografie. Zkrátka Apple letošním sloganem svůj iPhone 6s nepřeceňuje. Změnilo se jenom všechno.
Chromecast Audio
Letos Google představil druhou generaci své streamovací krabičky Chromecast a k ní uvedl i zcela nový typ Chromecast Audio. Ten si mě okamžitě získal, a proto jsem si jej ihned pořídil. Jak už z názvu vyplývá, tak Chromecast Audio slouží pouze ke streamování hudby. Zařízení jednoduše připojíte do zásuvky, propojíte 3,5mm jackem s reproduktory, v mém případě s domácím kinem, a ihned můžete poslouchat. Spárování vyřešíte dvěma kroky ve velice intuitivní a přehledné aplikaci a poté ji už nikdy nemusíte zapínat. Kdykoliv kdy jste v dosahu Wi-Fi sítě, na kterou je připojen i Chromecast, můžete svojí hudbu poslat přes něj do reproduktorů. Omezením může být podpora málo aplikací, které s Chromecastem komunikují, ovšem podpora Spotify vám může udělat radost. Chromecast Audio se navíc prodává za bezkonkurenční cenu, takže je více než výhodnou koupí.
Apple TV 4. generace
Fanoušci Apple TV se konečně v letošním roce dočkali nové generace. Apple všechny napínal a novou krabičku představil po více než dvou letech, avšak na update se vyplatilo počkat. Krabička nyní nabízí svůj operační systém tvOS, který nabídne instalaci aplikací a her stejně jako tomu je na platformě iOS. K tomu přidává inovovaný Siri remote, který v sobě ukrývá nejen akcelerometr a gyroskop, ale i dotykovou plošku, pomoci které televizi ovládáte, tedy pokud nechcete na Apple TV mluvit, bohužel česky vám televize neporozumí. Využijete-li nový koncept aplikací a her, který nová Apple TV nabízí, je to dobrý důvod si ji pořídit. V opačném případě se poohlídněte po starší generaci, která pro prezentování či streaming filmu i nadále bohatě postačí.
iPad Pro
Velikán na poli tabletů. I tak by se dal charakterizovat nový velký iPad Pro od Applu. Mé měsíční žití s tímto iPadem mě utvrdilo ve faktu, kam chce Apple cílit. Neboť tablet nelze používat k účelům, jakým si ho většina lidí pořizuje. iPad Pro vám díky obrovskému výkonu a skvělému displeji poskytne netušené možnosti a byla by hloupost ho používat čistě ke konzumaci obsahu. Jeho síla bude tkvít v profesionálních aplikacích, které se postupně objevují a díky dotykovému ovládání a připojené klávesnici můžete být stejně efektivní jako s notebookem a myší. K iPadu Pro si doporučuji pořídit i Apple Pencil, který snímá tlak i sklon při psaní a díky nulové odezvě máte pocit, jako byste psali či kreslili po papíře. Až nám v létě Apple odhalí iOS 10, můžete si být jisti, že to iPad Pro posune mílovými kroky dál k produktivitě.
To nejzajímavější podle Ondřeje Pohla
Sony Xperia Z5 Compact – když máte raději menší
Jako redaktor se snažím být otevřeným mobilům všech tvarů a velikostí. Pokud ale čtu články coby soukromá osoba, pak při zmínce o velikosti displeje nad pět palců přestávám vnímat. I když se nás výrobci snaží přesvědčit, že přehmatávat nebo dokonce používat obě dvě ruce je v celku normální, pořád se jaksi odmítám podvolit. Ale zároveň si nechci upírat nic z funkcí nebo výkonu, jaké nabízí současná špička. A tak je už nějaký ten pátek Xperia s přídomkem Compact prakticky jediným telefonem, nad kterým se dá uvažovat. A nejinak tomu bylo i v roce 2015, kdy vyšla Z5 Compact. Už nyní ale nadšeně vyhlížím další modelovou řadu, která by snad mohla přinést i zařízení se čtyřpalcovým displejem.
Volání přes Wi-Fi a LTE ukazuje budoucnost
Obě dvě služby jsou ještě v plenkách, alespoň co se komerčního využití v našich krajích týče. Kupříkladu v létě jsme psali o konceptu volání přes Wi-Fi, který Ericsson prodává operátorům, na podzim pak o spuštění v sítí T-Mobile. Stejně tak pozvolna se rozbíhá spouštění volání přes LTE, které zase brzdí nutnost nových telefonů a potřeba firmwaru upraveného od operátora. Obojí je však krokem kupředu, který pomůže smazat propast, která se po zavedení LTE objevila a kterou zatím nepříliš pohodlně lepí CS Fallback.
Stagefright ukazuje odvrácenou tvář Androidu
Bezpečnostní hrozby tu byly, jsou a budou. Jejich existence je jedna věc, druhá pak, jak se k nim postaví zodpovědní lidé a instituce. Tématem letošního roku byl bezesporu Stagefright. Možnost hacknout libovolný telefon s Androidem pomocí pouhé MMSky zní dostatečně skandálně, stejně tak jako následný přístup zúčastněných. Google sice chybu přiznal a napravil, ale se šířením opravy to bylo už složitější. Měla těžkou cestu i na samotné Nexusy, o dalších výrobcích pak nemluvě. Objevila se sice iniciativa, která by měla přinášet bezpečnostní aktualizace průběžně, ale to je spíše otázka pro samotný Android, jeho koncepci a filozofii. Snad další verze přinesou zlepšení.
Vývoj Android Wear
Letošní rok byl pro mě osobně ve znamení Android Wear. Už nepanovalo takové šílenství jako o rok dříve, kdy každý musel představit nějaké ty hodinky, tento rok se spíše poctivě pracovalo na vývoji softwaru a musím říct, že to celou ideu chytrých hodinek pomohlo posunout pěkně kupředu.
Když jsem na jaře psal o dlouhodobých zkušenostech s tímto systémem, nemohl jsem se ubránit rozpakům. Ty jsou však po dalším roce definitivně pryč. Pomohl tomu nespočet aktualizací, mnohé velice zásadní. Dalším významným krokem kupředu je možnost ovládat některé funkce telefonu prostřednictvím hlasu, a to v češtině – na samotném mobilu je to spíše pro efekt, ale u hodinek se jedná o zásadní inovaci. A konečně do třetice, i výrobci softwaru berou na nový subsystém ohledy a umožňují fungování aplikací i v mobilu. Takže musím poupravit závěr svého dubnového článku. Zatímco tehdy jsem si nebyl jistý, jestli jsem peníze za chytré hodinky neinvestoval špatně, nyní jsem si zcela jist, že to byl krok správným směrem.
Windows 10 a jejich trnitá cesta ke slávě
Tento rok se také bezesporu nesl ve znamení nového operačního systému od Microsoftu, ať už těch mobilních nebo desktopových. Jako běžný uživatel bych asi neměl důvod moc si stěžovat – obvyklé dětské nemoci se dají lehce přejít. Ovšem pro toho, kdo sledoval Windows 10 podrobněji, je to docela rozčarování.
Když totiž Microsoft Windows 10 představoval, nešetřil při tom superlativy, které slibovaly změnit svět výpočetní techniky od základů. Mobily a počítače měly splynout v jedno a počítače jsme mohli de facto vyhodit, protože na všechno měl stačit mobil s funkcí Continuum. Po ostrém startu je patrné, že tady máme „jen“ další verzi Windows, která se bude muset pořádně snažit, aby využila svůj potenciál.
To nejzajímavější podle Pavla Škopka
Microsoft Lumia 950 (XL)
Letošními vlajkovými loďmi Microsoftu je dvojice Lumia 950 (XL), které přišly po než více rok a půl dlouhém čekání od Lumie 930 ještě v režii finské Nokie. Oba modely, které v současnosti prochází redakčním testováním, zaujaly kvalitní výbavou a nižší cenou než jsme čekali.
Jako jednu z jejich největších předností pak vidím funkci Continuum, která umožní po připojení monitoru a dalších periferií vytvořit ze smartphonu náhražku počítače, na kterém můžete spouštět univerzální aplikace. Mírným zklamáním je však zatím Windows 10 Mobile, se kterým jako první přichází nové Lumie už z výroby. Přestože Microsoft Windows 10 Mobile pro tyto mobily už stihl aktualizovat, stále působí nedodělaným dojmem. Není divu, že Windows 10 Mobile pro stávající mobily byly odloženy až na příští rok.
Microsoft Lumia 550
Trochu ve stínu nejvyšších Lumií 950 (XL) byl na začátku října představen i nejnižší model Lumia 550. Přestože patří do nejnižší třídy, tak si to nezaslouží. V našem testu se ukázala Lumia 550 jako vyvážený telefon, který ocení méně nároční uživatelé, jež nechtějí utrácet za prémiové modely, ale zároveň ocení plynulý chod bez příliš velkých kompromisů. Vytkl bych jí snad jen použití stále málo rozšířené nanoSIM a především stále Windows 10 Mobile. Systém totiž zatím nenaplňuje svůj potenciál a Microsoft na něm bude muset ještě odvést kus práce.
Windows 10 pro desktop přichází
Vydání finální verze nových Windows 10 bylo největší událostí v oblastí operačních systémů nejen léta, ale celého roku. Microsoft dal poprvé uživatelům předchozích verzí možnost bezplatně po dobu prvního roku přejít na nový operační systém. Windows 10 opouští experiment s celoobrazovkovou nabídkou Start a vrací jí v té podobě, na kterou jsme zvyklí z Windows 10.
Nové univerzální aplikace však mají ještě větší roli i vzhledem k mobilní verzi Windows 10 Mobile. Tak jako mnohokrát v minulosti i Windows 10 se po svém uvedení ukázaly jako nedodělek. Nejen, že některé funkce chyběly, ale nekonzistentní a nedodělané bylo uživatelské rozhraní. Podle mého názoru teprve velká listopadová aktualizace Threshold 2 uvedla Windows 10 do stavu, v jakém měly být v okamžiku svého uvolnění.
Microsoft Lumia 640 (XL)
Na začátku března na veletrhu MWC 2015 představil Microsoft dvojici smartphonů Lumia 640 (XL) s Windows Phone 8.1 Update 2, respektive verzi Lumia Denim. V případě jejich pojmenování se inspiroval experimentem Nokie s Androidem. Nabízí dvě velikosti, které se jmenují stejně a liší se pouze přídomkem XL.
Microsoft Lumia 640 (XL) nabídly prakticky totožný vzhled a kromě úhlopříčky se liší pouze v několika dalších vlastnostech. Oba modely jsme otestovali a v obou případech jsme byli s telefony spokojeni. Jedná se o sympatické zástupce nižší střední třídy, kteří nabídli dobrý poměr výkonu a ceny. Větší Lumia 640 XL je přitom přímým nástupcem populární Lumie 1320. Microsoft nabídl u obou modelů celou řadu variant s podporou Dual SIM i LTE tak, aby si vybral každý.
WhatsApp dostal webové rozhraní
Oblíbený multiplatformní komunikátor WhatsApp, který od loňského roku patří Facebooku, překročil letos v únoru hranici mobilních zařízení a nabídl možnost komunikace i přes počítač. Dohání tak pouze konkurenci, jako Skype nebo Viber, která funguje na počítačích již dávno. Řešení, které zvolil WhatsApp však má velké ALE a je více než polovičaté.
Nejen, že funguje pouze přes webové rozhraní, a to jen ve vybraných prohlížečích, například Edge od Microsoftu není stále podporován, ale není to plnohodnotný WhatsApp. Jde pouze zrcadlení vašeho smartphonu, který připojíte přes QR kód a který musí být neustále připojený k internetu. Když však odhlédneme od těchto omezení, je komunikace přes WhatsApp prostřednictvím webového rozhraní pohodlnější než na smartphonu. Fungují emotikony i posílání souborů. Do budoucnosti by to chtělo alespoň rozšířit podporu i na další prohlížeče. Ještě více by se nám líbilo, kdy bylo možné přerušit pouto s telefonem a fungovat samostatně.
To nejzajímavější podle Filipa Adámka
Apple Watch
Jablečné hodinky mi přirostly k srdci natolik, že bych si bez nich nedokázal představit den. Aktivně je používám již od léta a směle mohu potvrdit slova Tima Cooka, že jde o nejosobnější zařízení vůbec. Apple Watch se pro mě staly tak osobním zařízením, že jsem během roku dokoupil hned několik řemínků a tahů, které různě střídám dle příležitosti. Stejně tak si velmi rád hraji s ciferníky a hodinářskými komplikacemi. V posledních měsících tohoto roku se také roztrhl pytel s aplikacemi, takže skoro každý den testuji a hledám nějakou aplikaci, která by mi dávala smysl.
Největším užitkem u Apple Watch však nadále zůstává fakt, že nemusím tak často během dne vytahovat iPhone z tašky. Vlastním velký iPhone 6 Plus, který zásadně nosím pouze v brašně přes rameno, takže mám neustálý přehled o tom, co se na telefonu děje. Na hodinkách také vyřizuji neodkladné hovory, SMS zprávy a internetovou komunikaci. Díky Apple Watch mám také přehled o e-mailech včetně důležitých notifikací. Jablečné hodinky se také stávají skvělým pomocníkem na cestách v autě, kdy všechny hovory zvládám vyřídit pouze prostřednictvím hodinek. Stejně tak velmi dobře funguje na hodinkách GPS navigace, která mi skvěle slouží jako podpora ke klasickým Apple mapám. Apple Watch tak skvěle zapadly do mého jablečného ekosystému.
Apple Music
Příchod hudební streamovací služby od Applu jsem očekával již velmi dlouho. Do té doby jsem vždy používal Spotify, které rozhodně není špatné, ale má své mouchy. Podle mého názoru je totiž Spofity narozdíl od Apple Music velmi nepřehledné. Podobně je tomu i u grafické a designové podoby. U Apple Music se mi líbí grafické covery alb, včetně poutavých obrázků interpretů, videa a to nejdůležitější, tedy množství hudby a interpretů. Podle statistik totiž Apple Music s přehledem vyhrává v množství alb, písniček a interpretů. Neoddiskutovatelným faktem také zůstává to, že mnoho muzikantů si Apple Music vybírá jako volbu číslo jedna a některá alba se objevují nejprve u Applu a teprve později u konkurence, například poslední album kapely Coldplay.
Apple Music má však i své neduhy v podobě různých bugů a chyb, které Apple neustále vylaďuje. Je jasné, že v odvětví streamované hudby naskočil Apple do rozjetého vlaku. Podle mě se Applu tento start povedl na více než výbornou a hudební služba Apple Music mně více než vyhovuje.
Apple TV
Dlouhé roky očekávaná nová generace Apple TV je konečně tady. Kalifornský gigant představil čtvrtou generaci, která přichází s lehce pozměněným designem, vylepšenými vnitřnostmi a novým ovladačem a především vlastním App Storem. V mnoha domácnostech včetně té mojí tak začala menší revoluce v tom, jakým způsobem bude sledovat filmy, poslouchat hudbu a hrát hry. Nová Apple TV totiž bez problémů nahradí obyčejnou herní konzoli, typu Nintendo Wii a kabelovou televizi včetně mnoha dalších vychytávek. Vedle mé televize tak leží pomyslný iPhone 6, díky kterému hraji oblíbené hry, poslouchám hudbu ze své knihovny v Apple Music, sleduji filmy z Netflixu či mého NAS uložiště.
Apple TV také používám jako skvělý nástroj při prezentování a různých besedách či workshopech. Není nic lepšího, než když při přednášení chodíte mezi lidmi s iPhonem v ruce, díky kterému můžete interaktivně vyprávět a zároveň ukazovat jakýkoliv obsah, který zrovna potřebuji. Není tohle všechno úžasné?
iPad Pro
„iPad Pro bude pro mnoho lidí náhradou za notebook nebo stolní počítač,“ prohlásil o nejnovějším produktu šéf Applu Tim Cook. A skutečně – po iPadu Pro už mnozí uživatelé nebudou sahat jako pro doplněk k počítači, ale jako po jeho náhradě. Odpovídá tomu cena, výkon i možnosti jeho využití.
S iPadem Pro vstoupil Apple na zcela novou a neprobádanou půdu. V budoucnu má totiž tento stroj velké ambice nahradit klasické počítače a tablety. Již teď mnozí uživatelé svorně volají, že nepotřebují tak často své MacBooky a bohatě jim stačí nový iPad Pro. Ten rovněž oceňují kreativní lidé, jako jsou fotografové, designéři, umělci či vývojáři. Osobně vidím v tomto zařízení velký potenciál, už jen z toho důvodu, jak dlouho na něj Apple komunita čekala. Prozatím se ještě o plnohodnotnou náhradu počítače nejedná, ale Apple si položil dobré základy k tomu, aby do tohoto bodu jednoho dne došel.
Ulysses
Slyšeli jste někdy pojem Markdown? Že ne, pak byste to jistě měli velmi rychle napravit. Markdown je minimalistický a nadčasový nástroj, který přečká všechny platformy, formáty, čtečky a další katastrofy. Je to expert, který si poradí s jakýmkoliv textem pomocí pár jednoduchých pravidel v obyčejných editorech a aplikacích.
Systém psaní textů v Markdown jsem objevil teprve letos a doteď si ťukám na čelo, jak něco tak důležitého, skvělého a velmi jednoduchého jsem mohl tak dlouho přehlížet. Pokud se totiž živíte psaním či provozujete nějaký blog, píšete diplomku, knihu nebo seminární práci, Markdown více než oceníte.
Anglická wikipedie o Markdownu říká: Markdown je odlehčený značkovací jazyk, původně navržený Johnem Gruberem a Aaronem Swartzem umožňující lidem psát s použitím čitelného a snadno vytvořitelného prostého textového formátu, a pak tento text zkonvertovat do validního a strukturovaného XHTML. Jazyk si hodně vypůjčuje z běžných typografických konvencí při značkování prostého textu v emailu a jinde.
Když už hovoříme o Markdownu, musím v této spojitosti vyzdvihnout aplikaci a editor Ulysses pro Mac a iPad. Všechny texty které píšu, včetně těchto řádků, vznikly v aplikaci Ulysses, tedy jednoduchém, čistém a přehledném editoru, který umí pracovat se systémem Markdown, včetně přehledné knihovny všech textů a plné synchronizace s iCloud a dalšími službami. Pokud systém Markdown neznáte, vřele doporučuji si o tom něco vyhledat. Nikdy nevíte, kdy se vám to může hodit.
To nejzajímavější podle Vojtěcha Dalekoreje
Asi nikoho z vás nepřekvapí, že pro mne je mobilním vrcholem roku 2015 představení modelu PRIV by BlackBerry. Kanaďané vůbec poprvé využili operační systém Android, který do jisté míry sice upravili podle sebe, ale z větší části se jedná o čistý Android. Ačkoliv PRIV není rozhodně dokonalý model a má některé nedostatky, které jej shazují, rozhodně se jedná o jedno z nejzajímavějších zařízení letošního roku. Podobně jako vloni s modelem Passport, se i letos podařilo BlackBerry na konci roku přijít s opravdu unikátním zařízením. Uvidíme jak si povede BlackBerry s Androidem v roce 2016.
Kromě modelu PRIV mi však letos v hlavě utkvěl pouze jeden model a tím bylo HTC One A9. Sice na trh přišly skvělé přístroje jako je Samsung Galaxy S6 edge nebo Sony Xperia Z5 (Premium & Compact), ale model A9 se mi dostal hluboko pod kůži. Přes všechny její nedostatky od horšího výkonu až po nadsazenou cenu, musím říct, že pro mne osobně je to jeden z nejpovedenějších smartphonů roku 2015.
Letošní rok se, stejně jako mnoho let předchozích, opět nesl ve znamení jablečné expanze. Opět padaly prodejní rekordy a vše od Applu jako by bylo předurčeno k úspěchu. Nicméně se letos objevila ještě jiná věc a tou je výrazné rozšíření jablečného portfolia. Zatímco před pár lety měl Apple pouze iPhone, iPod, iMac a Macbook, tak letos opět rozšířil svou nabídku o několik produktů, která je nyní čím dál víc nepřehledná. Několik typů iPhonů, mnoho iPadů, mnoho Macbooků, Apple Watch a celé to završil odporným krytem s extra baterií pro iPhone. Ten jednoduchý Apple s přehlednou nabídkou je zkrátka pryč.
Když jsem zamýšlel nad věcmi, které pro mne v mobilním nebo technologickém světě byly tento rok nejžhavější, tak jsem si uvědomil jednu věc. Mnoho věcí, které mnozí na konci minulého roku předpovídali, se (opět) nesplnilo a nezměnilo. To znamená, že pořád nadáváme na výdrž telefonů, o wearables nemluvě. BlackBerry stále ještě nezkrachovalo a Microsoft se svým Windows Phone stále nenašel cestu k úspěchu, i když by si obojí mnozí přáli. Android je stále stejně roztříštěný, bezdrátové nabíjení se nijak výrazně nerozšířilo, NFC balancuje na hraně zapomenutí a USB-C se zatím nestalo novým standardem pro všechna nová zařízení. Tyto modely stále spočítáte na prstech jedné a půl ruky.
A jaký značkovací jazyk používate v tady v diskuzích? MarkDown?