Sony Ericsson W395: s francouzskou duší
recenze

Sony Ericsson W395: s francouzskou duší

4

Sony Ericsson W395 je v podstatě dvojče herního modelu F305. Nabízí téměř shodné rozměry i hmotnost. Velké změny se nekonají ani ve výbavě. Novinka z dílny francouzského Sagemu tak přichází s dvoupalcovým displejem, 2 Mpx fotoaparátem, stereo reproduktory a 1GB paměťovou kartou v základním balení.

Na český trh opět doputoval Sony Ericsson, který nepřináší mnoho nového, ba co víc, spíše se jen převlékl do hudebního hábitu. Proto u něj můžete očekávat hudební přehrávač Walkman 2.0 a velmi kvalitní dodávaná sluchátka, ke kterým se v recenzi ještě dostaneme. Bohužel i v tomto hudebním modelu nadále chybí klasický 3,5 mm jack. Zbylá výbava příliš oslnivá není a Sony Ericsson W395 to bude mít v tvrdé konkurenci hodně těžké.


Sony Ericsson W395 - oficiální fotografie

Technické parametry

Rozměry96 x 47 x 15 mm
Hmotnost96 gramů
Konstrukce výsuvná
SítěGSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz
DisplejTFT, rozlišení 176 x 220 px, 262 tisíc barev, úhlopříčka 2,0"
Paměť10 MB, paměťové karty Memory Stisk Micro (až do velikosti 8GB)
Otevřený operační systémne (vlastní UI Sagem/Sony Ericsson)
Organizační funkcee-mailový klient, kalendář, úkolovník, poznámky, kalkulačka, časovač, stopky, opakovaný budík, synchronizace s PC, internetový prohlížeč Openwave
Multimédia72-hlasá polyfonie, hudební přehrávač Walkman (podpora MP3, MP4, AAC, eAAC+ a WMA), stereo FM rádio s RDS, přehrávač videa (podpora 3GP a MP4), Mega Bass, TrackID, PhotoDJ, VideoDJ, MusicDJ, JAVA 2.0
Fotoaparát2 Mpx (1600 x 1200 px), až 2,5x digitální zoom, blogování, scény, vyvážené bílé, efekty nahrávání videa (176 x 144 px)
Datové funkceUSB 2.0 (Fast-port konektor, podpora Mass Storage), Bluetooth 2.0 (profil A2DP) GPRS (třídy 10), EDGE (třídy 10)
Baterie a výdržLi-Ion 950 mAh
Doba hovoru: 480 minut
Pohotovostní doba: 480 hodin
Cena a dostupnost 3280 Kč
1. čtvrtletí 2009

V krabici naleznete

  • mobilní telefon
  • uživatelskou příručku (CZ/SK)
  • baterii
  • nabíječku
  • stereo sluchtáka
  • USB datový kabel
  • paměťovou kartu Memory Stick Micro 1GB

Design a konstrukce: zaoblený vysouvák

Díky vysouvací konstrukci nabídne telefon příznivé rozměry 96 x 47 x 15 milimetrů. Zaoblené hrany zapříčiňují, že mobil nikde netlačí a vejde se do každé kapsy. Naopak hmotnost 96 gramů mohl výrobce u mobilního telefonu z plastu stlačit o něco níže. Pro test jsme měli k dispozici titanovou barvu, kterou doplňovala typicky walkmanovská barva oranžová.

Zařazením spadá nový Sony Ericsson do nejnižší kategorie mobilních telefonů. Od toho se odvíjí i kvalita celkového zpracování. Kvalita vysouvacího mechanismu je ale na slušné úrovni. Snadnější manipulaci zajišťuje přítomná pružina. Po vysunutí se však horní díl trochu viklá a to nevěští do budoucna nic dobrého. Taktéž netradičně řešený kryt baterie vykazoval menší vůli. Snímání zadního krytu funguje na principu vyloupnutí. V praxi to znamená, že telefonu odhalíte jen střední část. Na obou koncích zadní straně se totiž nachází reproduktory. Do perforací horního reproduktoru je zakomponována ještě nenápadnou čočku digitálního fotoaparátu a ve spodním reproduktoru se skrývá konektor pro externí anténu.

Větší část přední strany zabírá dvoupalcový displej, který ale mohl být klidně o pár milimetrů větší. Pod ním se nachází početná skupina tlačítek. Po vysunutí se objeví klasická alfanumerická klávesnice, která je zabalena do šedé barvy. Všech dvanáct tlačítek je slito do jednoho bloku. Naštěstí jsou jednotlivé řady i tlačítka mírně vystouplá.

Poslední tlačítka naleznete už jen na pravé straně. Chybět zde nemůže typické dvoj-tlačítko regulující hlasitost a spoušť fotoaparátu. Na opačné straně je přesně uprostřed umístěn konektor Fast-port. Dle nejnovějších trendů je i u nového Sony Ericssonu spodní strana zcela prázdná. V horní straně se pod plastovou krytkou skrývá slot pro paměťové karty typu Memory Stick Micro.

Baterie a výdrž: nadprůměrné hodnoty

Sony Ericsson osadil svůj nový Walkman Li-Pol akumulátorem s kapacitou 950 mAh. Telefon s energií velmi šetrně hospodaří, protože při běžném používání vydrží na přijmu i čtyři dny. Hodnoty udávané výrobcem naleznete v tabulce výše.

Klávesnice: pro menší prsty

Hlavní ovládací klávesy sdílejí barevný odstín telefonu. Tlačítka okolo hlavního ovladače jsou sice možná trochu malá, ale ovládají se poměrně přesně. Největší místo si pro sebe ukousl právě čtyřsměrný ovladač s potvrzovacím středem. Má oválný kraj a je ohraničen tenkým oranžovým proužkem, který svítí či případně bliká při puštěné hudbě. Jak je u Walkmanů zvykem, najdeme na směrech čtyřsměrného ovladače ikonky pro ovládání hudebního přehrávače. Nezbytností jsou dále dvě kontextová tlačítka a dvojice sluchátek pro příjem a ukončení hovoru. Pod zeleným sluchátkem objevíte ještě klávesu pro rychlý přístup do hudebního přehrávače a korekční klávesa C obývá opačnou stranu. Přímo pod čtyřsměrný ovladačem je ještě nezbytné oranžové logo telefonů Walkman, které je navíc podsvětelno

Rozporuplných pocitů patrně nabudete po vysunutí telefonu. Alfanumerická klávesnice příliš prostoru nedostala. Všechna tlačítka navíc vytváří jediný blok. Výrobce alespoň odlišil jednotlivé řady a klávesy mírným vystoupením. Nicméně i tak se občasným překlepům nevyhnete. Kdo měl tu možnost ví, že například klávesnice na modelu W910i je ale ještě horší. Za co lze výrobce pochválit, je podsvětlení. Není ani slabé, ani oslnivé a hlavně je rovnoměrné.

Zvuk: dva jsou více než jeden

Čím vás nový Sony Ericsson dozajista překvapí, je kvalita zvukového výstupu. Velkou zásluhu na tom mají hned dva reproduktory. Když si trochu pohrajete s ekvalizérem, dostanete z telefonu výborný zvuk, který nepostrádá ani basy. Neuslyšíte ani žádné výraznější zkreslení. Někoho by možná mohla zamrzet nižší úrovni hlasitosti. I při maximální úrovni telefon nehraje moc nahlas. Basy telefon umí zahrát opravdu bravurně i přes fakt, že postrádá známou možnost „MegaBass“, která byla nahrazena volbou "Zesílení basů".

Spokojenost panuje i z přiložených špuntových sluchátek. Mají klasický tvar bez nejrůznější výstřelků. To zaručuje, že padnou v podstatě úplně každému. Sluchátka si pochvalovali i mí přátelé, kterým padla hned při prvním použití. Stejně jako vestavěné reproduktory, i sluchátka odvádějí vynikající práci a je radost s nimi poslouchat své oblíbené písničky. K výborné známce schází jen již výše zmíněná absence 3,5 mm konektoru, který je suplován redukcí na kabelu sluchátek od Sony Ericssonu.

Displej: dnes již podprůměrný

Švédsko-japonský výrobce se ani tentokrát nepoučil a opět použil sice osvědčený, ale zastaralý 2" displej s nízkým rozlišením 176 x 220. Konkurenční Nokie už dávno nabízí i v této cenové hladině o řád lepší rozlišení. Počet barev se zastavil na hodnotě 262 tisíce barev. Čitelnost na přímém slunečním světle není ideální, přestože telefon samozřejmé má displej typu TFT. Se čtením zpráv a běžným používáním telefonu však ani pod letním sluníčkem nebudete mít problémy.

V telefonu je od výrobce připraveno pět schémat, pomocí kterých v okamžiku změníte kompletní vzhled v menu. Některá nabízejí i celkem efektní animovanou tapetu pro hlavní displej.

Hlavní menu: tady mluví Francouzi

Jak už dával tušit samotný nadpis této recenze, pro Sony Ericsson tento tento telefon vyrobil na zakázku francouzský Sagem. Smysl tohoto kroku se hledá jen velmi těžko a pro uživatele tato skutečnost přináší spíše jen nevýhody. Rovnou můžete zapomenout na známé platformy A200 a A100, kterými se pyšní většina současných Sony Ericssonů. To, že je telefon trochu jiný prozrazuje už třeba absence tlačítka, kterým se vstupovalo do menu činností. Předem mohu říci, že můžete rovnou zapomenout na tolik oblíbenou možnost minimalizace aplikací. Ale zpátky k menu. I zde je patrný zásah ruky Sagemu. Je sice stále složeno z mřížky 3x4 a starých známých ikon, ale značně ubylo různých animací. Na druhou stranu se ale telefon stal pekelně rychlým. Což pocítíte zejména při zapínání. Model W395 je zapnutý za 5 sekund! (počítáno po zadání PIN).

Hlavní obrazovka je po informační stránce poměrně chudá. Žádný aktivní pohotovostní režim, žádné poznámky místo tapety. Naštěstí je telefon určen spíše náctiletým uživatelům a ti se bez těchto manažerských funkcí vesměs obejdou. Potěšujícím faktem je, že Sagem alespoň ponechal strukturu menu a znalí uživatelé se tak rychle zorientují.

Fotoaparát: 2 megapixely bez ostření

Vestavěný fotoaparát nijak nevybočuje z průměru. Rozlišení 2 megapixely zcela odpovídá dané cenové kategorii. Za pěkného počasí s telefonem pořídíte celkem obstojné snímky. Jakmile se ale podmínky pro fotografování jen nepatrně zhorší, okamžitě na scénu nastoupí znatelný digitální šum a celková neostrost. Alespoň, že Sony Ericsson zachoval focení na šířku, a vhod přijde i tlačítko na boku přístroje. Pro pohodlnější fotografování se vyplatí mít telefon vysunutý. Pořízená fotografie v každém případě zabere zhruba 350 kB ve vaší paměti.

Fotografování probíhá velmi svižně a netřeba se obávat nějakých přesýpacích hodin. S telefonem samozřejmě můžete pořizovat také videozáznamy. Bohužel nový Sony Ericsson nabízí jen velmi nízké rozlišení 176 x 144 pixelů, které najde využití maximálně na displejích mobilních telefonů.


Ukázka pořízených snímků. Odstíny jedné barvy se očividně slévají.

Zábava: hudební přehrávač a rychlé java hry

Pro veškerou zábavu je nutná paměť. Ta interní příliš místa nenabízí (10MB), a proto výrobce přímo k telefonu přibalil paměťovou kartu Memory Stisk Micro o kapacitě rovný 1GB. Maximální výrobcem udávaná velikost karty, se kterou bude telefon pracovat je 4GB. K Walkmanům od Sony Ericssonu už od ne paměti patří kvalitní stejnojmenný přehrávač. Ten spolehlivě pracuje s ID3 štítky a dělí vaše soubory do několika kategorií. Samozřejmě si můžete vytvářet i vlastní seznamy skladeb. Při přehrávání máte možnost pohrát si s ekvalizérem, zapnout rozšířené stereo nebo si přehrávač přizpůsobit obraz svému pomocí tří různých vzhledů.

Modelu W395 nechybí ani klasické FM rádio s RDS. Stanice lze ukládat a stejně jako přehrávač, i rádio jde minimalizovat. Využít v něm můžete také funkci TrackID (rozpoznání skladby), které funguje lépe u zahraničních interpretů. V nabídce telefonu objevíte také tři hry. Dnes všudypřítomné Sudoku a dvě postarší java hry od Gameloftu. Snadno si však doinstalujete spoustu jiných her, které navíc díky rychlé Javě poběží velice slušně.

Telefonování a telefonní seznam: 1000 míst a spousta doplňujících údajů

Funkce související s telefonováním a telefonním seznamem jsou v Sony Ericssonech víceméně stále stejné. Proto se jim budeme věnovat jen zběžně. Uložit lze až 1000 vícepoložkových kontaktů, zahrnující například 4 telefonní čísla, dvě e-mailové adresy, poštovní adresu nebo poznámku. Samotná práce je však trochu nepřehledná. Telefon nabízí velký font písmen, což v kombinaci s menším displejem působí onu nepřehlednost. Tlačítkům 2-9 si můžete navolit rychlé vytáčení vlastních čísel. U vysouvacího telefonu lze také přijímat a ukončovat hovory efektním vysunutím, respektive zasunutím mobilu.

Zprávy: lehce nepřehledný editor

Práce se zprávami prošla malými změnami, které opět musíme připsat na triko Sagemu. Při procházení seznamem přijatých textovek se pod jménem odesílatele vždy zobrazí začátek textu. Což je poměrně nepraktické, protože mnohem důležitější údaj o datumu a čase se vždy zobrazuje nahoře. Při psaní a čtení zpráv by se hodila možnost nastavit menšího fontu písmen. Potěší alespoň sdílená paměť pro všechny druhy zpráv. Telefon si rozumí s multimediálními zprávami, které jsou omezeny na 300 kB a vhod přijde i e-mailový prohlížeč schopný pracovat s přílohami. Sony Ericsson tradičně odpočítávají znaky při psaní SMS až těsně před koncem každé zprávy. Změna nenastala ani tentokrát. Naopak tento Sony Ericsson vám dá vědět jen 10 znaků před koncem!

Organizační a datové funkce: jednoduchý kalendář a EDGE

Své začlenění do třídy low-end telefonů dává Sony Ericsson pořádně najevo i organizačními funkcemi. Spokojit se budete muset jen s jedním opakovaným budíkem. O trochu lépe je na tom kalendář. Nabízí měsíční, týdenní i denní pohled a lze do něj uložit 6 různých druhů událostí. Pro zapomětlivé je připraven i úkolovník. Naopak se z nabídky ztratily velmi praktické poznámky. Nabídku organizér doplňují stopky, časovač a opravdu velmi jednoduchá kalkulačka.

Značně se šetřilo také na doplňujících java aplikacích. Od výrobce jsou připravené pouze dvě. Světový čas a převodník jednotek, který své uživatle určitě najde. Uvítal bych například i nějaký alternativní internetový prohlížeč. Sony Ericsson totiž v tomto modelu použil starý prohlížeč Openwave, který mnoho uživatelů dnes už nenadchne. Na internet se podíváte prostřednictvím GPRS či rychlejší nástavby EDGE. Sítě třetí generace prozatím do této cenové kategorie nedorazily. Bezdrátovou komunikaci s okolním světem zajišťuje Bluetooth a to včetně profilu A2DP pro poslech hudby. Samozřejmě se ale můžete propojovat i přes USB kabel, který je dodáván spolu s telefonem.

Zhodnocení: Walkman se spoustou kompromisů

Sony Ericsson W395 je v každém případě specialistou na hudbu. Velkou chválu zaslouží za opravdu věrnou reprodukci a kvalitní přibalená sluchátka. Bohužel ostatní výbava již za konkurencí zaostává. Týká se to zejména absence klasického 3,5 mm konektoru a horšího displeje. Mnoho uživatelů jistě nepotěší ani mírně odlišné prostředí, způsobené francouzským původem v Sagemu. Sony Ericssonu by do karet mohla hrát jeho vysouvací konstrukce, která v dnešní době letí. Plusem je i líbivý design.

sony-ericsson-w395
Klady
  • stereo reproduktory
  • příjemné rozměry
  • kvalitní dodávaná sluchátka
Zápory
  • podprůměrný displej
  • méně pohodlná klávesnice
  • uživatelské prostředí od Sagemu
Diskuze ke článku
tom
tenhle telefonek mám a je fakt suprovej,ještě jsem neměl telefon ketrej by měl tak velkou hlasitost jak v repráčkách tak i ve sluchátkách,je u něj malá nevýhoda nemužou se tam dát schémmata jakou jsou u normal sonny ericssonu zvyklý,jinak fotí dobře a dobře se snim píšou i sms
Krustýna
ahojky, chtěla bych se zeptata jestli se můžou stahovat na tenhle telefon schémata ? a jak je tam můžu stáhnout , když jsou vtomhle telefonu schémata v nastavení ....prosím odepište na můj e-mail krslam@seznam.cz
nobody
telefon je dobrej ale chybí zde možnost např.měnit třeba tl. HUDBA ... chtěl bych si to změnit třeba na Hry když už sem nesehnal F305 (herní mobil)
Monča
Tenhle telefon už mám 2 roky...Ze začátku super a teď se mi začel mrazit,vypínat.Nejde se mi dovolat,když už nekdo se dovolá tak nic neslyším,potom chvíli jo a zase ne...Ale jinak jsem sním byla docela spokojená :-)

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze