Model F480 nemá na evropském trhu zrovna záviděníhodnou pozici. Od korejského výrobce totiž dostal přímo za úkol konkurovat americkému Apple iPhonu, který postupně získává na svou stranu značnou část evropského obyvatelstva. Podaří se mu to alespoň z části? Jako jeden z trumfů u Samsungu F480 můžeme označit kvalitní 2,8-mi palcový dotykový displej s volitelnou vibrační odezvou a ovládáním pouhými prsty. Tím se Samsung snaží nabídnout zákazníkům co největší možné pohodlí. Předností by měl být také 5 Mpx fotoaparát s autofocusem a širokou škálou nastavení, rychlé HSDPA či pohledné prostředí TouchWiz včetně podpory Widgetů. Zajímá vás, jak obstál Samsung F480 s přídomkem Tocco (italsky „dotyk“) v našem testu?
Samsung F480 - oficiální fotografie
Technické parametry
Rozměry | 98,4 x 55 x 11,6 mm |
---|---|
Hmotnost | 106 gramů |
Konstrukce | klasická |
Barevné provedení | stříbrno-černé |
Sítě | GSM 900 / 1800 / 1900 MHz + UMTS 2100 MHz |
Displej | dotykový, typu TFT, rozlišení QVGA (240 x 320 px), 262 tisíc barev, úhlopříčka 2,8" |
Paměť | 223 MB vnitřní + paměťové karty microSD (až 8GB) |
Operační systém | ne / (UI TouchWiz) |
Organizační funkce | e-mailový klient, kalendář, úkolovník, poznámky, kalkulačka, časovač, stopky, opakovaný budík, synchronizace s PC, čtečka RSS kanálů, prohlížeč dokumentů PowerPoint a Office |
Multimédia | 72-hlasá polyfonie, hudební přehrávač (podpora MP3, AMR-NB, I-Melody, SMAF, XMF, MIDI, SP MIDI, AAC, AAC+, Enhaced AAC+ a WMA), FM rádio s RDS, přehrávač videa (MPEG4, H.263, H.264 a WMV), JAVA 2.0, internetový prohlížeč |
Fotoaparát | 5 Mpx (2560 x 1920 px), autofocus, LED dioda, až 4x digitální zoom, stabilizátor obrazu, detekce tváře, scény, vyvážené bílé, efekty nahrávání QVGA videa (320 x 240 px, 15 snímků/s) přední CIF kamerka pro videohovory |
Datové funkce | USB 2.0 (Samsung konektor), Bluetooth 2.0 (profil A2DP) GPRS (třídy 12), EDGE (třídy 12), UMTS (až 384 kb/s), HSDPA (download až 7,2 Mb/s) |
Baterie a výdrž | Li-Ion 1000 mAh Doba hovoru: až 3 hodiny (UMTS), pohotovostní režim: až 250 hodin |
Cena a dostupnost | 14 500 Kč květen 2008 |
Samsung F480 - oficiální fotografie
V krabici naleznete:
- uživatelský manuál
- mobilní telefon Samsung F480
- nabíječku
- USB datový kabel (USB 2.0)
- stereo headset s peckovými sluchátky
- dvojici krytů baterie
Obsah balení s mobilním telefonem Samsung F480
Pro koho je Samsung F480?
- pro všechny, kteří hledají dobře vybavený telefon ve slušivém kabátku
- pro ty, kteří upřednostňují ovládání telefonu pouze pomocí dotykového displeje
- zakoupí si ho ti, kteří hledají kompaktní mobil s 5 Mpx fotoaparátem
Design a konstrukce: to zas bude leštění
Samsung se v poslední době snaží zákazníkům nabízet mnohem více módních telefonů než tomu tak bývalo doposud. Pěkným příkladem může posloužit právě testovaný model F480. Korejský výrobce dokázal spojit dnešní módu s kvalitní funkční výbavou a výsledkem je pohledný telefon klasické konstrukce s rozměry 98,4 x 55 x 11,6 milimetrů a hmotností 106 gramů. U Samsungu se pomalu začíná stávat tradicí, že jsou jeho modely vyrobené z kvalitního materiálu, broušeného kovu. Tak tomu je i u F480. Za konstrukční zpracování si korejský koncern zaslouží také velkou pochvalu. Všechny kryty na sebe prvotřídně lícují. Samsung F480 se zatím prodává v jediném provedení, stříbrno-černém.
Telefon ve srovnání s platební kartou zepředu a zezadu
Celá přední leklá strana z tvrzeného skla je velmi náchylná na otisky prstů. Výrobce tento neduh naštěstí řeší alespoň tím, že k telefonu přibaluje luxusní kožený kryt přední a z části také zadní strany telefonu. Pokud byste jej však neocenili, nemusíte se strachovat, v balení se nachází i klasický kovový kryt baterie. Většinu přední strany zaujímá dotykový displej. Nad ním najdeme název výrobce, kamerku pro videohovory a reproduktor, který slouží jak k hovoru, tak i pro přehrávání hudby. Pod displejem se umístila klávesa s rychlým menu a dvojice tlačítek pro přijmutí/ukončení hovoru.
Samsung F480 se v ruce drží dobře
Boky Samsungu F480 v detailech
Pravý bok si rezervovala spoušť fotoaparátu a univerzální Samsung konektor pro připojení headsetu, datového kabelu a nabíječky. V přechodu v horní bok se umístila dírka pro uchycení šňůrky. Levý bok skýtá tlačítka pro regulaci hlasitosti a slot pro paměťové karty microSD, krytý tvrdým plastem. Na horním boku najdeme tlačítko „Hold“, které slouží speciálně pro uzamknutí/odemknutí přístroje. Zadní strana přináší jen název korejského výrobce, objektiv fotoaparátu a přisvětlovací LED diodu.
Detaily telefonu: ochranný kryt přední strany, reproduktor a kamerka pro videohovory, jedna z mála tlačítek
Video: Samsung F480 - konstrukce a design
Baterie a výdrž: slušných 1000 mAh
Samsung F480 nabízí baterii typu Li-Ion s kapacitou slušných 1000 mAh. Při standardní zátěži nám telefon vydržel zhruba 3 až 4 dny, takže si výrobce rozhodně zaslouží pochvalu. K baterii se dostaneme po vyjmutí ochranného zadního krytu, což není žádný problém. Uvnitř se také nachází slot pro SIM kartu. K její výměně je však nutné nejprve odejmout baterii. Doplním ještě oficiální údaje - doba hovoru je až 3 hodiny a pohotovostní režim činí až 250 hodin.
Zadní strana telefonu bez ochranného krytu baterie a slot pro SIM kartu
Displej: paráda až na to QVGA
Dotykový displej použitý u Samsungu F480 můžeme označit jedním slovem - noblesní. Velká úhlopříčka 2,8 palce, dobré pozorovací úhly, výborný jas i živé podání barev, takový displej umí vyrobit korejský koncern. Samsung si doslova věří a k telefonu už ani nepřibalil pomocný stylus. Vše je tedy v říši dotyků prstů. Samsung F480 navíc reaguje přiměřeně rychle na nepoctivé doteky. Ve srovnání například s telefony od LG, HTC a Sony Ericssonu na mě displej u modelu F480 zapůsobil mnohem lepším dojmem. V nastavení je možné zvolit vibrační odezvu displeje v pěti úrovních či ji zcela vypnout.
Pohotovostní režim ... | ... nastavení telefonu ... | ... nastavení zobrazení
Displej je typu TFT a dokáže zobrazit až 262 tisíc barev. Škoda, že výrobce nešel dále, a nevybavil telefon i vyšším rozlišením. To se totiž stále zuby nehty drží hraniční hodnoty QVGA (240 x 320 px). Stejně jako u většiny dnešních mobilních telefonů nastávají také u Samsungu F480 problémy s čitelností displeje na přímém slunci. Pomůže alespoň nastavení vyšší úrovně jasu, případně čas osvětlení. Telefon nenabízí aktivní pohotovostní režim. Chybí také možnost zobrazení kalendáře nebo poznámky na úvodní obrazovce, kterou již známe z jiných modelů výrobce. Zamrzí i absence schémat či hodin úsporného režimu. Lze nastavit pouze styl hlavního menu, bílé nebo černé.
Nastavení vibrační odezvy displeje a další nastavení
Prostředí a ovládání: TouchWiz se představuje
Samsung F480 nabízí propracované grafické prostředí TouchWiz. Skrze velký dotykový displej lze jednoduše ovládat všechny nabídky, které jsou uzpůsobené svou velikostí speciálně pro prsty. V pohotovostním režimu najdeme v levé části minimalizovatelnou lištu s Widgety, ze které lze prstem přetáhnout na plochu nabídky: analogové hodiny, digitální hodiny, kalendář, hry, fotografie, hudební přehrávač, FM rádio, narozeniny a další. Na horní liště tradičně nechybí ukazatel síly signálu, stavu baterie a aktivovaného telefonního profilu.
Pohotovostní režim s Widgety ... | ... zkratky ... | ... menu
Ve spodní liště se nachází trojice nabídek: volat (napíšete telefonní číslo, nelze hledat v kontaktech), kontakty a menu. Pod displejem také najdeme trojici kláves. Levé tlačítko slouží pro přijmutí hovoru či spuštění posledních volaných čísel, prostřední pro vyvolání rychlého menu se zkratkami (hlavní menu, hudební přehrávač, zprávy, internet a hovor) a pravé pro ukončení hovoru nebo ukončení všech aplikací. Tlačítko „Hold“ na horním boku použijeme k uzamknutí/odemknutí přístroje. V nastavení lze zapnout automatický zámek klávesnice.
Video: Samsung F480 - prostředí TouchWiz
Fotoaparát: 5 mega v slušivém kabátku
Samsung F480 je po modelech G800, G600, U900 atd. dalším počinem výrobce, který disponuje 5 Mpx fotoaparátem. Ani tentokrát nechybí pomocný autofocus, přisvětlovací LED dioda, až 4x digitální zoom, stabilizátor obrazu, detekce tváře a také úsměvu, scény, vyvážené bílé, různé efekty a mnoho dalšího. Postěžovat si můžeme pouze na to, že je nekrytý objektiv fotoaparátu, a tak časem hrozí jeho poškození od nečistot. Na přední straně najdeme CIF kamerku, která slouží pro videohovory.
Objektiv 5 Mpx fotoaparátu a LED dioda
Fotoaparát je možné aktivovat příslušnou ikonkou v menu či stisknutím a přidržením spouště fotoaparátu. Prostředí naběhne zhruba do 3 vteřin. Se vším můžeme být nadmíru spokojeni. Dostatečně velké ikonky se ovládají naprosto bez problémů. V nastavení najdeme volbu režimu fotografií (jeden snímek, vícenásobný snímek, mozaikový záběr, rámečky, panoramatický záběr a detekce úsměvu), velikosti fotografie (2560 x 1920 px, 2048 x 1536 px, 1600 x 1200 px, 1280 x 960 px, 640 x 480 px, 320 x 240 px), nastavení blesku (automaticky, zapnuto, vypnuto), časovač (vypnuto, 3 sekundy, 5 s, 10 s) či volbu rozpoznání obličeje (zapnuto, vypnuto).
Prostředí fotoaparátu a různá nastavení
Nechybí ani efekty (bez efektů, černobílý, sépiová, negativ, vyvážení bílé (automaticky, denní světlo, vakuová žárovka, zářivka, oblačno), režim hledáčku (icon, žádné ikony, pokyny), další nastavení – kvalita (super jemná, jemná, normální, ekonomická), ISO (automaticky, 100, 200, 400, 800), měření expozice (matice, bod), stabilizátor obrazu (zapnuto, vypnuto), zvuk závěrky (3 typy, lze i vypnout), zvuk transfokace (zapnuto, vypnuto), zvuk jasu (zapnuto, vypnuto) a výchozí úložiště (paměť telefonu, paměťová karta).
Nastavení fotoaparátu ... | ... hodnota ISO ... | ... režim fotografování
Zkušební fotografie – Samsung F480:
Zkušební fotografie exteriéru v podání Samsungu F480
Ukázka podání barev a makro režimu
Kvalitou zkušebních fotografií nás Samsung F480 nečekaně mile potěšil. Snímky jsou zaostřené po celé ploše s minimální hodnotou šumu, podání barev je věrohodné a slévání barev, takový neduh některých dnešních fotoaparátů v mobilech, se téměř nevyskytuje. Nelíbilo se nám pouze barevné podání oblohy. Ta byla vždy příliš zesvětlena. S telefonem můžete pořizovat také video nahrávky v maximálním rozlišení QVGA (320 x 240 px) s rychlostí 15 snímků za sekundu. Lze však zvolit také nižší rozlišení 176 x 144 px či velikost videa pro MMS zprávy. Výsledný formát nahrávky je MP4 nebo 3GP, podle volby v nastavení, kde se dále nachází volba aktivace/ukončení zvuku při nahrávání, efekty nebo vyvážení bílé. Při nahrávání videa je možné použít přisvětlovací LED diodu. Maximální délka videozáznamu odpovídá přímo úměrně velikosti volné paměti.
Zkušební video (3gp, 715 KB, 320 x 240 bodů)
Hudební přehrávač a další zábava: potěší rozpoznání hudby
Hudební přehrávač v Samsungu F480 podporuje formáty MP3, AMR-NB, I-Melody, SMAF, XMF, MIDI, SP MIDI, AAC, AAC+, Enhaced AAC+ a WMA. Zbylé funkce jsou již naprosto shodné s modelem U900 Soul. Proto jsme následující text použili z naší dřívější recenze. Telefon umí třídit skladby podle ID3 tagů do sekcí interpreti, žánry, alba a skladatelé. F480 dále rozlišuje skladby: poslední přehrané, nejčastěji přehrávané a vybrat se dá i ze všech hudebních souborů v jedné sekci. Nechybí možnost vytváření vlastních playlistů či podcasty. V nabídce však není možné skladby vyhledávat postupným zadáváním textu. Pokud tedy máte, například na paměťové karty, více skladeb, pak se obrňte trpělivostí. Co se nám u Samsungu F480 naopak líbilo, je hodnocení skladeb během přehrávání od jedné do pěti hvězdiček. Přehrávač nabízí i jednoduchý ekvalizér (normální, pop, rock, tanec, klasika, jazz, široký, dynamický a prostorový), bohužel jej není možné upravit podle svých potřeb. Hudbu je možné poslouchat skrze headset nebo přes reproduktor, který se nachází na přední straně telefonu nad displejem.
Prostředí hudebního přehrávače ... | ... nastavení ... | ... třídění podle žánrů
Telefon dokáže zobrazit obal desky, jenž je připojený k hudebnímu souboru. Samotné prostředí se výrobci velmi povedlo, může jej klidně srovnávat i s hudebními modely Walkman od Sony Ericssonu. Přehrávač umožňuje opakování skladeb, náhodné přehrávání nebo přehrávání na pozadí. V přehrávaných skladbách je možné samozřejmě přeskakovat dopředu i dozadu. Potěší také FM rádio s funkcí RDS. Rádio umí hrát na pozadí při práci s ostatními funkcemi telefonu a lze jej odtud také přímo ovládat. Hudební přehrávač to zvládá také, navíc je možné i listování ve skladbách přímo z pohotovostního režimu skrze daný Widget. Po vzoru TrackID od Sony Ericssonu přináší Samsung F480 užitečnou funkci rozpoznávání hudby.
FM rádio nabízí také funkci RDS, dokáže zobrazit název stanice, přehrávané písně a automatické přelaďování
Pro uložení multimédií přístroj poskytne velkou vnitřní paměť 223 MB. Tu můžeme dále rozšířit pomocí paměťových karet microSD (do velikosti až 8GB). Pokud jste náruživými posluchači hudby z mobilu nebo budete hodně fotografovat, pak pro vás bude celkem nezbytné přikoupit nějakou tu paměťovku. Veškeré soubory přesunete z počítače do mobilu přes USB kabel či Bluetooth. Nejprve je ale nutné nainstalovat v PC software PC Studio 3, díky kterému lze přesouvat soubory z vnitřní paměti mobilu do počítače a naopak. Při připojení telefonu k počítači nelze používat fotoaparát, hudební přehrávač, internetový prohlížeč ba dokonce ani otevřít zprávy.
Multimediální obsah ... | ... JAVA hry a jediná předinstalovaná hra Photo Puzzle
Hlasitost přehrávače se dá regulovat postranními tlačítky na levém boku telefonu pouze tehdy, když se nacházíte přímo v hudebním přehrávači nebo když je spuštěný na úvodní obrazovce. Pokud se tedy nacházíte kdekoliv jinde v menu, hlasitost nezměníte a tlačítky na regulaci hlasitosti pouze listujete v menu. Paradoxně to ale neplatí při zamknuté klávesnici, to se dá hlasitost regulovat bez problémů. V letadle lze použít tzv. flight-mód, který vypne telefonní část kromě zbylých funkcí (například hudebního přehrávače, fotoaparátu apod.). V Samsungu F480 se tato funkce aktivuje, stejně jako v jiných modelech korejského výrobce, v telefonních profilech (profil Offline).
Telefonování a telefonní seznam: pojme až 1000 kontaktů
Telefon pojme až 1000 kontaktů, přičemž ke každému záznamu můžeme přidělit kromě několika telefonních čísel také přezdívku, e-mailovou adresu, www stránku, poznámku, narozeniny, obrázek, libovolné vyzvánění či tón zprávy, apod. Kontakty jsou řazeny abecedně podle křestního jména. Vyhledávání je možné pouze zadáním prvních písmen křestního jména. V nastavení můžeme zaškrtnout, jaké kontakty chceme zobrazovat v telefonním seznamu (z paměti telefonu, ze SIM karty, všechny). Nechybí vytváření skupin kontaktů, ke kterým lze přidělit obrázek či libovolné vyzvánění. V telefonu také nalezneme funkci „rychlá volba“, kde stačí přidělit k jednotlivým číslům numerické klávesnice dané kontakty a lze tím docílit následného rychlejšího vytáčení daných čísel.
Zadávání telefonního čísla skrze dotykový displej ... | ... kontakty ... | ... možnosti odesílání ... | ... telefonní profily
Program Samsung PC Studio 3 umožňuje pohodlně synchronizovat telefonní seznam s Microsoft Outlookem. Na příchozí hovor je samozřejmě možné nechat se upozornit také hudbou ve formátu MP3, AAC nebo WMA. U Samsungu F480 také potěší plnohodnotné vyzváněcí profily. Sice pořád není možné vytvářet své vlastní profily, ale šestici přednastavených lze alespoň libovolně upravovat. Telefon nabízí 3G včetně videohovorů, které lze uskutečnit v jediném pásmu sítí 3. generace 2100 MHz. Jediné, co u modelu F480 zamrzí, je absence ovládání hlasem (tzv. hlasové vytáčení).
Nastavení hovorů ... | ... stav paměti na telefonní kontakty
Zprávy: výrobce by jen omezoval
Samsung F480 pojme maximálně pouze 500 zpráv, více se do telefonu nevejde. Stejné omezení jsme vytýkali špičkovému modelu U900 Soul. Bohužel se situace stále nezlepšila. Při psaní lze využívat chytrého slovníku T9, který ale bohužel zkracuje s českou diakritikou výslednou délku zprávy. Potěší odpočítávání znaků již od prvního zadaného znaku a také počítadlo celkového počtu SMS zpráv, do kterých bude následně zpráva rozdělena. Samsung F480 dále nabízí možnost posílat zprávy zároveň více příjemcům najednou. V nastavení nechybí aktivace posílání doručenky po odeslání SMS zprávy.
Vytvoření nové zprávy ... | ... nastavení SMS, MMS a E-mailů
Telefon nenabízí mechanickou klávesnici. Zprávy se píší bez problémů skrze dotykový displej na virtuální QWERTY klávesnici. Samozřejmostí je podpora multimediálních zpráv MMS (v maximální velikosti 300 KB). Telefon nabízí e-mailového klienta (POP3, IMAP4, SMTP), který podporuje správu až pěti e-mailových účtů. Stahované e-maily mohou mít maximální velikost 300 KB. Stahovat lze pouze hlavičky nebo celé zprávy.
Organizační a datové funkce: tak vybavený, ale stále bez Wi-Fi
Základem organizace času je v Samsungu F480 kalendář. Nabídne měsíční, týdenní i denní náhled a možnost zapsat 5 typů událostí (schůzka, výročí, svátek, důležité, soukromé). Událostem nechybí upozornění ani opakování. Paměť kalendáře je však omezena na 100 schůzek, 50 výročí, 50 svátků, 20 důležitých a 20 soukromých událostí. To může představovat problém při synchronizaci s Outlookem, který většinu událostí posílá jako schůzka. Kdo má více událostí, nemusí se mu do telefonu všechny vejít. Organizaci času doplňují kvalitně zpracované poznámky a úkoly. Obě aplikace se vzorně a bez problémů synchronizují s Outlookem. Své nápady si můžete zaznamenat rychle i pomocí diktafonu, který váš tok myšlenek utne až po 1 hodině. Výsledný zvukový soubor je ve formátu AMR.
Budík s možností opakování v určitých dnech týdne ... | ... diktafon ... | ... kalkulačka
Jako skutečně kompletní lze označit i další organizační výbavu. Samsung nezapomněl na stopky, odpočítávací měřič ani užitečný převodník jednotek. Jednoduchá kalkulačka zná prioritu operací. Organizační funkce uzavírá světový čas s textovým náhledem a pětice propracovaných opakovaných budíků s volbou dnů upozornění. Zmínit se musím také o prohlížeči dokumentů NetFront. Samsung totiž jako jeden z mála výrobců umožňuje i u obyčejných telefonů prohlížet dokumenty Word, Excel nebo i PDF, zklamalo nás ale, že nedokáže otevírat dokumenty nejnovější edice Office 2007, tedy .docx a .xlsx, na otevírání těchto dokumentů si tedy budeme muset ještě chvíli počkat. Samsung F480 podporuje Javu (JAVA MIDP 2.0). V mobilu najdeme přeinstalovanou hru PhotoPuzzle. Pokud si budete chtít opatřit nějaké další, nezbývá vám nic jiného, než stahovat přímo přes WAP. Telefon nabízí vyhledávání přes Google.
Převodník jednotek ... | ... časovač ... | ... stopky ... | ... kalendář s měsíčním, týdenním a denním zobrazením
Samsung F480 nabízí datovou výbavu na špičkové úrovni. Zahrnuje totiž kompletní kvarteto datových služeb v podobě GPRS, EDGE, UMTS (až 384 kb/s). Rychlá nástavba HSDPA 2.generace je k dispozici dokonce s rychlostí až 7,2 Mb/s. Pro bezdrátové spojení s okolím nechybí Bluetooth 2.0 (profil A2DP). Pomocí USB kabelu (USB 2.0, konektor Samsung) je možné propojit telefon také s počítačem a třeba jej použít jako modem. Softwarová výbava je také velmi dobrá. Telefon nabízí internetový prohlížeč NetFront ve verzi 3.4, který je poměrně kvalitní. Samsungu F480 nechybí čtečka RSS zpráv nebo přístup k mobilnímu blogu přes klienta ShoZu.
Zhodnocení: lesklá nádhera, co nepřekvapí
Samsung F480 je rozhodně designově povedeným modelem výrobce. Jako největší zbraň telefonu můžeme označit velký dotykový displej s jednoduše ovladatelným prostředím TouchWiz. Pozadu však nezůstává ani výbava. V té multimediální potěší především propracovaný hudební přehrávač, FM rádio s RDS či kvalitní 5 Mpx fotoaparát. Mé nadšení ze Samsungu F480 zbrzďuje pouze absence Wi-Fi a GPS navigace, stálé omezení instalace JAVA aplikací a na nabízené funkce poněkud nadsazená cena. Pokud si však Samsung F480 oblíbíte, pak není co řešit.
Co mi opravdu vadi je slovo kopie, vzdyt prece kdyz bylo prvni vecko, je jasne ze ostatni vyrobci zacali \\\'kopirovat\\\'. Je to tak u vseho. To ale neznamena, ze iphone musi byt nutne nejlepsi :)
Take moc dekuji za recenzi, hodne mi pomohla.