Xiaomi MiPad
recenze

Xiaomi MiPad

Podařený debut
10

Ambiciózní čínský výrobce Xiaomi to po úspěších s chytrými telefony zkouší i na poli s tablety. Má jasný směr a nemění taktiku. Poctivé zpracování, kvalitní displej a výbava bez zbytečných kompromisů. I tyto přívlastky provázejí nový MiPad se 7,9palcovým displejem. Přidejte si ke všemu ještě velice solidní cenu a máme zaděláno na bestseller.

Hardware: bleskurychlý

Pod kapotou MiPadu dřímá hlavní trumf tabletu. Jde o čtyřjádrový procesor NVIDIA Tegra K1 s taktem 2,2 GHz postavený na architektuře Cortex A15. Navíc je k dispozici ještě jedno úsporné jádro. Oslní rovněž i grafická akcelerace se 192 jádry. Procesoru dále napomáhají 2 GB RAM, ze kterých je takřka polovina k dispozici pro uživatele. Papírově má tedy MiPad výkonu na rozdávání, což ostatně dosvědčují benchmarky, které si můžete prohlédnout níže. Ve známém benchmarku AnTuTu MiPad dosahuje hodnoty přes 40 000 bodů. Výkon převyšuje požadavky všech moderních her a nemusíte se tedy omezovat. Pravou sílu byste měli pocítit až u speciálních her, které jsou optimalizovány pro Tegra zařízení. Jde například o hru Trine 2, o které se více dočtete v recenzi zařízení Shield Tablet, které je přímo od NVIDIE a rovněž nabízí Tegru K1. Interní paměť čítá 16 GB, respektive reálně jde o 13,2 GB volného prostoru. Nechybí však ani slot pro paměťové karty, který pojme až 128GB kartu.

Benchmark testy

Uživatelské prostředí: MIUI králem?

Celé prostředí tabletu je postaveno na vůbec nejnovější verzi operačního systému Android, tedy na verzi 4.4.4 KitKat. Na první pohled to však příliš zřejmé není. Xiaomi totiž, jak jistě mnozí víte, používá vlastní nadstavbu MIUI, která vzhled mění po všech stránkách.

Samozřejmě jsou stále k dispozici widgety na pohotovostních obrazovkách, možnost tvorby složek či zástupců. Chybí však již klasické menu. Xiaomi vše směřuje na hlavní obrazovky. Výrobce se také zcela oprostil od služeb Googlu. Mezi nativními aplikacemi figuruje pouze Obchod Google Play. Žádný Gmail, Hangouts či Google Mapy.

Odemykací obrazovka a pohotovostní displeje

Grafická podoba prostředí je velmi propracovaná a to včetně ikonek. Jejich linie jsou nádherně vyhlazené a celé prostředí působí velmi vyspělým dojmem. Animace jsou hladké a plynulé, nastavení rozsáhlé a intuitivní. Můžete si zvětšit text, nastavit funkce tlačítek, nadefinovat obsah notifikační lišty, prostě takřka cokoliv vás napadne. Xiaomi je rovněž vstřícné dalším launcherům a nabízí přímo v nastavení položku pro snadné přepnutí.

Třešničkou na dortu pak je optimalizace. Od Xiaomi by se totiž mohli všichni učit. Nadstavba je to mohutná, zdánlivě, avšak výrobce si s ní dal práci a výsledek funguje. Vše je dokonale plynulé, nestane se, že by se tablet zadýchal. MIUI si samo pročišťuje operační paměť a vy si tak můžete být jisti, že i když se vrátíte z náročné hry, na nic nebudete čekat. Palec nahoru a jednička s hvězdičkou k tomu. Takto bychom si prostředí přestavovali na každém tabletu.

Multimédia: vždy po ruce

O hudební funkce se postaralo samo Xiaomi. Přehrávač je v základní nabídce rozdělen na dvě záložky. V první se skrývá Online Hudba, která však čítá většinou jen asijské interprety, což by nebyl takový problém, nebýt čínské lokalizace. Druhá záložka už nabízí veškerou vaší hudební knihovnu pohromadě, ať už máte skladby uložené v interní paměti, na kartě nebo na připojeném externím médiu. Při přehrávání vidíte velký náhled alba a případně také text, pokud jej soubor obsahuje. Design přehrávač plně koresponduje se vzhledem prostředí.

Hudební přehrávač

Videopřehrávač nabízí totéž, co hudební přehrávač. Opět je tu již známé dělení. MiPad si poradí se všemi běžnými formáty a nemusíte tudíž nic převádět. Soubory AVI a MKV přehraje, poradí si i s kodeky DivX a Xvid. Narazíte až při snaze přehrát externí titulky, které MiPad nenačte. Při přehrávání můžete povolit vylepšit projekci a snadno lze nastavit jas displeje.

Videopřehrávač

Galerie fotografií a obrázků už se velmi podobá té, kterou můžete znát z běžných Android zařízeních. Kromě klasického prohlížení máte k dispozici i základní možnosti úpravy fotografií a obrázků.

V případě dlouhých chvil si do tabletu můžete postahovat hromady různých her. S nároky si hlavu lámat nemusíte, neboť výkon tabletu vystačí na všechny náročné hry dnešních dní. Bez problémů běží hry typu Real Racing 3 nebo Asphalt 8. Jen mějte vždy nastavený nejvyšší výkon tabletu. Při optimalizovaných profilech se hry již sekat samozřejmě mohou.

Diskuze ke článku
mikis
Jste jsi opravdu jistý že MiPad obsahuje čip GPS?
Martin P.
Žádný tablet nebo telefon jen a pouze pomocí Wifi nikdy na !!!100%!!!! polohu nenajde. Může za určitých podmínek najít , nikoliv musí a už vůbec né přesně


Jinak ten tablet krom onoho GPS nemá a prý ani mít !!! nebude !! GSM ( 2/3G) , když si člověk uvědomí že za tuhle cenu bude Nexus 8 není to zas tak už zase super.

Jinak podle všeho neobsahuje ani akcelerometr , to je zase dobré pro ty co hrají hryTakže teďka super , ale nějaké globální konkurence být nemůže být řeč.
Lukáš Tankovič
Lukáš Tankovič
Chcel by som upozornit redakciu,ze Sony vydalo novy model, Sony Xperia M2 Aqua.
Marek
Dobrý den. Rád bych se zeptal na kvalitu samotného zpracování tabletu, jestli vše lícuje jak má, jestli nikde nic nevrže a podobně. Zajímalo by mě taky, jestli jsou záda tabletu až příliž náchylná na poškrábání, protože z fotek to vypadá, že asi bohužel ano. Ďěkuju.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze