Xiaomi Mi Band 4
recenze

Xiaomi Mi Band 4

Král levných a chytrých náramků
19

Pokud bychom měli vybrat nejoblíbenější chytrý náramek, volba by jasně padla na řadu Mi Band od Xiaomi. Do rukou se nám dostalo nejnovější provedení Mi Band 4, které láká na nové funkce. Nejzásadnější změnou je přítomnost barevného OLED displeje. Nadále se můžete spolehnout i na příznivou cenu nebo dlouhou výdrž.

Systém a výkon: základ zvládnete skrze náramek

Proprietární systém Mi Bandu 4 je pevně spjatý s aplikací Mi Fit, kterou si do svého telefonu s Androidem 4.4 či iOS 9 a novějšími musíte nainstalovat. Aplikace je potřebná již k samotnému párování přes Bluetooth. Párování je otázkou chvilky a následně můžete začít náramek využívat.

Stáhnout Mi Fit

Google Play (zdarma) App Store (zdarma)

Prostředí působí velmi jednoduše a primárně se v něm pohybujete vertikálním směrem. Tímto pohybem opustíte hlavní obrazovku s hodinami + dalšími informacemi a přesunete se do menu. První položkou je Status, pod kterou se skrývají základní statistiky, tedy kolik jste ušli kroků, kilometrů a kolik jste spálili kalorií. Druhou položkou je měření srdečního tepu, Mi Bandu 4 totiž nechybí potřebný senzor, a snadno si tak můžete změřit tep, případě nechat náramek, ať jej v pravidelných intervalech měří za vás. Nastavit lze také automatické zvýšení frekvence měření při zaznamenání fyzické zátěže. Podrobnější volby se vždy provádějí v aplikaci Mi Fit ve smartphonu.

Menu chytrého náramku

Třetí položkou v menu jsou již cvičební akce, kdy si vyberete, zda například jdete jen na procházku, hodláte se proběhnout, projet na kole či si jdete zaplavat. Další v řadě je počasí, které mi však zcela nepochopitelně nefungovalo. Po otevření náramek hlásil, že je nutné jej spojit s aplikací Mi Fit, a to navzdory tomu, že byl spárován.

Dále jsou na řadě notifikace, které si nejprve opět musíte nastavit skrze Mi Fit. Snadno si zvolíte, od kterých aplikacích chcete notifikace na náramek dostávat. Notifikace pak skutečně chodí a dokonce můžete každé aplikaci přiřadit lehce odlišné vibrace. Vše by bylo dokonalé, kdyby náramek podporoval češtinu, případně alespoň české znaky. Aktuálně jsou znaky často nečitelné a zásadním způsobem to degraduje používání náramku. Lze sice stáhnout doplňkovou neoficiální aplikaci, která sice češtinu nepřinese, ale je pouze pro Android, placená a ořeže veškerou diakritiku. Případně je k dispozici již beta verze českého prostředí od komunity, ani jedno však není oficiální a v tomto ohledu musíme měřit všem zařízením jedním metrem. Běžný uživatel si chce náramek koupit a používat. Nikoliv kutit a přemýšlet, jak jej dostat do použitelného stavu. Mi Band 4 v tomto ohledu tedy pokulhává. A aby toho nebylo málo, na notifikace nelze ani základně reagovat, a vždy tak stejně musíte sáhnout po telefonu.

Xiaomi Mi Band 4
Notifikace

Poslední položka zvaná „More“ (více) nabízí doplňkové funkce, jako jsou například stopky, časovač, budík, nastavení úvodního displeje, případně vyhledání telefonu nebo tichý režim. Nechybí ani hudební přehrávač, ke kterému se mimochodem rychle dostanete také horizontálním tahem z hlavní obrazovky. Snadno můžete pouštět a přepínat skladby, bohužel jen z nativního přehrávače ve vašem telefonu. Spotify s náramkem nijak nespolupracuje.

Xiaomi Mi Band 4
Ovládání hudebního přehrávače

Barevný displej přímo vybízí využít různé obrazovky s hodinami. V náramku jsou k dispozici tři vcelku konzervativní možnosti. Skrze aplikaci Mi Fit si vždy můžete jeden další typ stáhnout. V nabídce jich je několik desítek, bohužel většina je „čínsky extravagantní“, a rozhodně tak nesednou každému.

Aplikace Mi Fit se snaží o minimalistický design a přehlednost. Alespoň v jejím případě potěší přítomnost českého jazyka, byť to opět není 100% a v nastavení najdete hned několik popisků, které jsou anglicky. V aplikaci získáte přehled o všem, co náramek posbíral. Již zmíněné kroky, kalorie nebo třeba také informace o vašem spánku, kdy náramek dokáže automaticky zaznamenat, že jste delší dobu v klidu a odpočíváte. Jakmile se vzbudíte, opět režim sledování spánku ukončí a vy získáte přehled o lehké a hluboké fázi vašeho spánku.

Aplikace Mi Fit
Líbilo se nám
  • nejdůležitější informace jsou k dispozici
  • přehledné menu
  • plynulý chod
  • přehledná aplikace Mi Fit
  • podporuje zařízení s Androidem i iOS
Nelíbilo se nám
  • náramek oficiálně neumí česky
  • aplikaci Mi Fit není dokonale přeložená

Výdrž baterie: klasická jistota

Mi Bandy byly známé opravdu velmi dlouhou výdrží, která dokázala atakovat i jeden měsíc. To se s příchodem Mi Bandu 4 lehce mění, a to navzdory tomu, že Xiaomi nasadilo silnější 135mAh baterii. Více možností a především barevný displej si žádají o svůj příděl energie. Sám výrobce slibuje až 20denní výdrž a realita se k této hodnotě může přiblížit. Po 7denním využívání, kdy jsem měl náramek neustále při sobě, zapnuté notifikace a měření srdečního tepu každou půl hodinu, zbývalo 60 % kapacity baterie. Právě měření srdečního tepu odčerpává nejvíce energie. Nastavit si totiž můžete i měření každou minutu, což v praxi znamená, že náramek budete nabíjet přibližně každé 4 dny.

Xiaomi Mi Band 4
Náramek čas od času nabijete ve speciální kolébce

Nabití náramku je velmi svižné i v případě, že jej budete nabíjet přímo z notebooku. Ze zhruba 5 % do 100 % zabere přibližně jednu hodinu.

Líbilo se nám
  • velmi dobrá výdrž
Diskuze ke článku
JirkaB
Několik nepřesností. "Tělo samotného Mi Bandu 4, které se vloží do silikonového náramku". Já jsem náramek v měl krabičce už kompletní. "5 ATM, což je ekvivalent ponoření do 50metrové hloubky. Na potápění však novinka rozhodně určena není". 5 ATM není ekvivalent ponoření do 50metrové hloubky. Ještě, že nikoho nenapadne mi band 4 použít jako potápěčské hodinky. Doufám:,-)
Václav B.
Mně Mi Band 4 normálně funguje na ovládání hudby přes jakoukoliv hudební aplikaci včetně Spotify (lze tedy ovládat jakékoliv hudební přehrávače, ale musí být hudba již spuštěna).
Michal
Za mě je rozhodně lepší volba Honor band 4 nebo 5. Levnější, aplikace mi přijde přehlednější. A vzhledem k tomu že mám i Huawei Watch GT na běžné nošení a do práce Honor band 4, obojí se mi synchronizuje do jedné aplikace.
Spaidy
Mě počasí funguje normálně. Doba nabíjení jsou dvě hodiny nikoliv jedna. A nainstalovat češtinu tam zvládne úplně každý ikdyž neoficiální cestou. A výdrž baterie mám menší než vy. A to se mi tep měří jen při spánku a při jízdě na kole což je ale jen pár minut. Za týden mi zbyde 40% baterie . Takže takže se dostanu tak na 10 dní, ale i to stačí.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze