Vkworld Z3310
recenze

Vkworld Z3310

Čínská kopie reinkarnované legendy
8

Čínští výrobci neznají stud a okopírují téměř vše, co za něco stojí. Podobný osud potkal i reinkarnovanou Nokii 3310 výrobce HMD Global, který převzal původní finskou Nokii. Kopie této legendy lze sehnat na čínských on-line tržištích za cenu asi 20 dolarů, tedy necelých 500 Kč. Naším úkolem je odhalit, zda se nákup kopie vůbec vyplatí.

Původní Nokia 3310 byla představena finskou Nokií v roce 2000, tedy před 17 lety. Za tu dobu si vybudovala neuvěřitelnou oblibu a mýty okolo její výdrže a odolnosti kolují v podstatě dodnes. Pokud bychom měli z historie vyzdvihnout jediný telefon, který zná snad každý, bude to právě tato Nokia, která i hřebíky do zdi pomůže zatlouci. Po převzetí finské značky společností HMD Global zřejmě nikdo netušil, že legenda se vrátí v modernějším pojetí, s barevným displejem a některými funkcemi navíc. A strhl se doslova poprask.

VKWORLD Z3310

I přes nemalou cenu a (na dnešní poměry) směšnou výbavu hlásilo mnoho prodejců vyprodané sklady. Nyní už lze Nokii 3310 (2017) pořídit vcelku bez problému za cenu okolo 1,6 tisíce korun. Co kdyby tu však byla alternativa, která vyjde na 500 Kč a nabídne v podstatě to samé? To si asi řekli inženýři v Číně, když zahájili výrobu dnes testovaného telefonu Vkworld Z3310. Na propagačních materiálech vypadá stejně jako reinkarnovaná Nokia, chlubí se podobnými specifikacemi a dokonce ji lze zakoupit v mnoha barevných variantách.

Čekáte háček? Ano, je zde a není sám. V průběhu dnešní recenze se zaměříme nejenom na to, co Vkworld Z3310 vlastně nabízí, ale také na to, zda se ušetřená tisícikoruna opravdu vyplatí.

Technické parametry VKWORLD Z3310

Kompletní specifikace
Konstrukce126,5 × 55 × 15,5 mm, 102 g, konstrukce: klasická, odolnost: ne
DisplejTFT TN, 2,4" (320 × 240 px), dotykový: ne
Fotoaparátano, 2 Mpx, LED dioda, video: ano (640 × 480 px)
Chipset, GPU: ne
PaměťRAM: 32 MB, vnitřní paměť: 32 MB, paměťové karty: microSD
Datové funkceHSPA: ne, LTE: ne, Wi-Fi: ne, Bluetooth: 2.0, NFC: ne
Operační systémproprietální
Navigacevestavěná GPS: ?
Akumulátor1 450 mAh, bezdrátové nabíjení: ne
Dostupnost, 550 Kč

Vkworld Z3310 – videopohled

Obsah balení: základ

  • Vkworld Z3310
  • vyměnitelná baterie s kapacitou 1 450 mAh
  • nabíječka s microUSB koncovkou

Konstrukční zpracování: něco nám tu nehraje

„Whaaat?!“ Podobný výkřik do tmy se zřejmě i u vás ozve v momentě, kdy telefon vybalíte. Zatímco na produktových snímcích vypadá Vkworld Z3310 až na logo výrobce naprosto stejně jako Nokia 3310 (2017), v reálu je tu jedna velká odlišnost. A to doslova. Z3310 je totiž na výšku o více než centimetr vyšší než předloha, patrný je i nárůst šířky a tloušťky, a to vcelku výrazný. Pokud máte to štěstí a můžete oba „konkurenty“ porovnat, zjistíte, že rozdíl je opravdu markantní.

Ihned po vybalení navíc zjistíte další nepříjemnost: zatímco zpracování Nokie 3310 (2017) je opravdu poctivé a na tělo byly použité kvalitní plasty v matném provedení, Vkworld nasadil plasty levné a o kvalitním konstrukčním zpracování si můžete nechat tak akorát zdát. Už na pohled tedy čínská alternativa působí velmi nekvalitním dojmem, lesklé plasty dělají z kopie hračku z tržnice za pár korun. Vzhledem ke zpracování nepřekvapí, že různé detaily jsou vyhotovené s mnohem menší přesností, lícování jednotlivých dílů je opět spíše podprůměrné.

Lesklé plasty dělají z kopie hračku z tržnice za pár korun.

Pokračovat můžeme klávesnicí. Tu jsme v recenzi Nokie 3310 (2017) hodnotili jako kvalitní, jednotlivé klávesy mají dostatečný rozestup a odezva je více než dobrá. Ani zde si čínská kopie nevzala dostatek inspirace. Je pravda, že klávesy i rozestupy jsou vzhledem k větší velikosti ještě větší, také zdvih je výraznější, avšak samotné zpracování je opět kámen úrazu. Klávesy už po vybalení působí rozviklaným dojmem, což na důvěře nepřidá. Tuto část završíme konstatováním, že zatímco Nokia nabídne klávesy opravdu kvalitně zpracované, Vkworld je na tom lépe alespoň co se zdvihu týká, což některým může stačit.

V jednom aspektu je čínská kopie výrazně lepší, a tím jsou ovládací prvky nad klávesnicí. Ty jsou v případě originální Nokie poměrně zapuštěné a směrový ovladač je dost obtížně dosažitelný. Čínská kopie nabídne lepší zdvih, velikost i orámování centrálního tlačítka, díky čemuž se jednotlivé směry tisknou s mnohem větší přesností.

Rozložení prvků je v případě kopie trochu rozdílné. Na spodní straně lze nalézt microUSB konektor a 3,5milimetrový jack, originální Nokia má microUSB konektor na vrchní straně. Hlavní ovládacím prvkem je směrový kurzor s potvrzovacím tlačítkem uprostřed, reproduktor lze nalézt na zadní straně vedle fotoaparátu. V tomto ohledu jsou jednotlivé prvky rozmístěné shodně.

Celkově vzato jsou rozdíly mezi oběma modely markantní. Zpracování i ovládání je lepší u originální Nokie 3310 (2017), Vkworld může zaujmout snad jen větší velikostí. Jinak jde o neúspěšný pokus přiblížit se.

Líbilo se nám
  • větší velikost ovládacích prvků
  • lepší směrové a potvrzovací klávesy
Nelíbilo se nám
  • lesklé a laciné plasty
  • pryžová tlačítka se hůře tisknou
  • zpracování detailů působí lacině
Diskuze ke článku
briza
Ten Snak, to je kdo?
Ing Bobo Sir
Ani jeden s telefonů není přesná kopie původní Nokie 3310, Jen napodobeniny.
Proto si dovoluji upozornit na našeho výrobce z Ostravy - firma Mobiola a její model MB-3000.
Zakulaceným vzhledem jde také o kopii původní Nokie 3310.
Model MB-3000 také má joystick a místo dvojitých tlačítek vždy 2 samostatné.
Jinak ovládání naprosto stejné jako Nokia 3310 2017 nebo ta Čína.
Firma se chlubí i hrou HAD, dokonce vypadá stejně jako ta původní.
Telefon má tlačítka více od sebe na výšku a proto menší displej.
Foťák je katastrofa, raději nepoužívat.
Výdrž baterie zatím nevím, s jednou SIM používám 6 dní na původní, asi poloviční nabití baterie.
Ale jinak jde o zdařilý výrobek s doporučenou cenou 690,-Kč.
Pokud se firma rozhodne o inovaci - krapet větší displej na který je místo a hlavně foťák třeba 5MPx tak není co řešit.
Albrecht
Jak je na tom tento model Z3310 se zářením SAR? Výrobce musí udávat. Ale nemůžu jej nikde dohledat. Uvádí návod?
Řezňýk
Teď jsem na rozpacích. Vzít tohle nebo iPhone X?

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze