Trojice telefonů Emporia
recenze

Trojice telefonů Emporia

Zaměřeno na seniory
1

V dnešní záplavě chytrých telefonů je těžké najít nějaký model, který by vyhovoval vašim rodičům či prarodičům. Drtivá většina současných telefonů má dotykový displej, který starším lidem nemusí vyhovovat. Dnes vám ale představíme trojici telefonů značky Emporia, které jsou pro seniory přímo určené.

Úvod

Dnešní recenze bude tak trochu netradiční. Nebude se týkat žádného moderního chytrého telefonu, kterých na nás výrobci chrlí desítky modelů ročně, ale tří „hloupých“ telefonů, které jsou určené hlavně pro seniory. Jsou to telefony značky Emporia, konkrétně modely Emporia Talk Comfort, Emporia Click a Emporia Elegance Plus.

Podobných telefonů moc na trhu není, senioři prostě nejsou cílové skupina majoritních výrobců a zaměřují se proto na ně výrobci méně známí. Jedním z nich je právě rakouská společnost Emporia.

Všechny tři dnes recenzované modely na nás zanechaly více než kladný dojem, jsou dostupné za odpovídající cenu a nabízejí snadné a srozumitelné ovládání kompletně v češtině.Pojďme se podívat na jednotlivé modely podrobněji.

Emporia Talk Comfort: úplný základ se snadným ovládáním

Emporia Talk Comfort je základním modelem pro nenáročné uživatele, kteří převážně jen telefonují.

Emporia Talk Comfort: oficiální fotografie

Obsah balení

 • Telefon Emporia Talk Comfort
 • Baterie
 • Nabíječka
 • Manuál
 • Záruční list

Technické parametry Emporia TALKcomfort

Kompletní specifikace
Konstrukce114 × 55 × 15,5 mm, 80 g, konstrukce: klasická, odolnost: ne
Displejmonochromatický, 1,8" (128 × 64 px)
Fotoaparát,
Chipset
Paměťvnitřní paměť: ?, paměťové karty: ne
Datové funkceHSPA: ne, LTE: ne, Wi-Fi: ne, Bluetooth: ne, NFC: ne
Operační systémproprietální
Navigacevestavěná GPS: ne
Akumulátor1 000 mAh, bezdrátové nabíjení: ?
Dostupnostbřezen 2012, 900 Kč

Design a konstrukce

Telefon Emporia Talk Comfort má rozměry 114 x 55 x 15,5 milimetrů, jeho hmotnost je příjemných 80 gramů. Nízká hmotnost telefonu je dosažena díky plastové konstrukci. Plasty mají stříbrnou barvu, jen na obou bočních stranách je použitý pogumovaný vroubkovaný černý plast, aby se telefon lépe držel v ruce.

U moderních telefonů se na přední straně setkáte téměř výhradně jen s dotykovým displejem, u telefonu Emporia Talk Comfort je to jinak. Klávesnice zabírá více než 2/3 přední strany, celkem se skládá z 16 tlačítek. Alfanumerická tlačítka jsou umístěna v matici 3 sloupce x 4 řádky a jejich potisk je vyveden velkým, bílým a dobře čitelným písmem. Nad nimi je červené a zelené tlačítko pro příjem / odmítnutí hovoru, mezi nimi se nachází dvojice kláves s šipkou nahoru a dolů.

Další tlačítka najdete ještě na bočních stranách. Vlevo je to tlačítko pro zapnutí / vypnutí, kolébkové tlačítko pro regulaci hlasitosti a posuvné tlačítko zámku klávesnice. Na straně pravé je klávesa se symbolem žárovky, po jejímž stisku se rozsvítí vysocesvítivá dioda na horní straně, telefon pak slouží jako svítilna. Dále jsou vpravo dvě posuvná tlačítka, první z nich slouží pro přístup k SMS a Menu, druhé z nich má funkci aktivace / deaktivace budíku.

Toto řešení je zvoleno údajně proto, že hardwarové přepínače jsou pro seniory přirozenější a pochopitelnější, než se k funkcím proklikávat v menu. Všechna tlačítka na přední straně jsou intenzivně bíle podsvícená, jen tlačítka pro ovládání hovoru jsou podsvícena barevně.

Baterie se vkládá pod kryt na zadní straně, stejně jako SIM karta. Po vložení SIM karty a následném zapnutí telefonu budete vyzváni k výběru jazyka (čeština je samozřejmostí) a zadání data a času. Posléze můžete telefon ihned používat.

Konstrukčně je telefon zpracován dobře, všechny díly k sobě perfektně lícují, jen mi vadí všudypřítomné vrzání.

Displej

Displej není samozřejmě dotykový, je pouze dvoubarevný (černá + bílá, typ FSTN), jeho úhlopříčka je 1,8 palce. Má hodně hrubý rastr, jeho rozlišení je 128 x 64 bodů. Stejně jako klávesnice je displej hodně intenzivně podsvícený, v nastavení si můžete v několika krocích změnit jeho kontrast. Po vypnutí podsvícení je displej ještě nějakou dobu aktivní, i bez podsvícení na něm dobře vidíte hodiny. Poté se vypne úplně.

Baterie, výdrž

Baterie je typu Li-Ion, je vyměnitelná a má kapacitu 1000 mAh. Udávaná pohotovostní doba je 350 hodin, doba hovoru 240 minut. Při běžném použití tohoto telefonu, kdy většinu času byl v pohotovosti a občas se uskutečnil krátký hovor, klesl ukazatel baterie o jeden až dva dílky týdně, čili udávaná doba zhruba odpovídá. Nabíjet ho při tomto způsobu použití, který bude u seniorů nejčastější, budete dvakrát do měsíce.

Pro nabíjení telefonu budete muset kvůli nestandardnímu nabíjecímu konektoru použít dodávanou nabíječku. Konektor má podobu 3,5 mm jacku, který se používá u sluchátek. Je škoda, že není v telefonu implementován klasický microUSB konektor, šlo by ho pak dobíjet kdekoli z běžného USB portu. Během nabíjení bliká červeně tlačítko se symbolem hvězdičky. Jakmile je telefon nabitý, blikání se změní na trvalé svícení. Díky tomu uživatel snadno už z dálky pozná stav nabíjení a není potřeba, aby kontroloval displej. To je pro cílovou skupinu opět velmi praktická pomůcka.

Telefonování a SMS

Telefon je určen k provozu v sítích GSM 900 / 1800 MHz. Na displeji vidíte čas, datum, jméno operátora, na pravé straně je ukazatel síly signálu. Telefonní seznam pojme 250 míst, plus 5 míst pro „TOP“ čísla, které můžete rychle vytočit dlouhým stiskem tlačítka 1 až 5. SMS paměť pojme až 100 zpráv.

Telefon má velmi hlasitý reproduktor, s poslechem druhé strany nebudou mít tedy problém ani uživatelé s horším sluchem. Až extrémně hlasité je i vyzvánění, které nemáte na nejvyšší hlasitost šanci přeslechnout. Na výběr je osm různých polyfonních zvonění. Mimo vyzvánění umí i silně vibrovat.

SMS zprávy se na klávesnici píší docela dobře, díky rozměrům tlačítek málokdy dojde k překlepu, tlačítka mají velmi dobrou odezvu na stisk.

Prostředí a menu

Do menu se dostanete posunem příslušného bočního tlačítka směrem dolů. Prostředí telefonu je velmi jednoduché, skládá se ze čtyř hlavních voleb – Nastavení, Info o hovoru, Telefonní seznam a Služby SIM.

Chybí vám zde SMS? Jak jsem psal už na začátku, pro přístup k SMS zprávám slouží to samé tlačítko jako pro vstup do menu, jen ho musíte posunout směrem nahoru. Zde pak vidíte možnost psát novou zprávu, prohlížet si přijaté, odeslané a neodeslané zprávy nebo šablony zpráv. Zajímavá a netradiční možnost je blokování určitých čísel (SMS Blacklist), ze kterých pak SMS zprávy nebudete přijímat.

V nastavení si můžete zvolit ze dvou velikostí písma prostředí. To větší je opravdu hodně velké, na řádek displeje se pak vejde jen jeden řádek textu a tato velikost je vhodná pro osoby, které hůře vidí.

Ze speciálních užitečných funkcí nabídne telefon pouze kalkulačku. Podporuje ale ještě SIM Toolkit a operátoři skrze něj nabízejí mnoho různých, většinou ale placených, informací.

Zhodnocení

Emporia Talk Comfort je lehký telefon s dlouhou výdrží a velmi jednoduchým ovládáním. Pokud nepožadujete od telefonu žádné nadstandardní funkce, a chcete jen volat a psát SMS, je tím pravým modelem pro vás, či vaše rodiče nebo prarodiče.

Plusy

 • Výborná výdrž baterie
 • Jednoduché ovládání
 • Příznivá cena
 • Svítilna
 • Velká tlačítka

Mínusy

 • Vrzající konstrukce
 • Chybí nouzové tlačítko na zadní straně
 • Nutno použít pouze dodávanou nabíječku
Diskuze ke článku
Zuzka
Telefon moji babičku potěšil do té doby než zavolala mě a z telefonu se ji začal ozývat zvuk sanitky. Zkusily jsme tedy zavolat někomu další a opět se nám stalo to samé. Nikde jsme se nedočetly co s tím a nikde v nastavení se tento zvuk při odchozím hovoru nedal vypnout. Nechť žije telefon, se kterým si ani žák ITE školy neporadí :D

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze