T-Mobile Internet bez drátu
recenze

T-Mobile Internet bez drátu

Pro pocit svobody
21

V minulém díle naší pouti po stopách internetu bez drátu jsme otestovali nabídku od společnosti O2, dnes se zaměříme na T-Mobile. Ten se chlubí nejnižší cenou a navíc i nejvyšší rychlostí uploadu, celých 5 Mb/s. Jak to nakonec dopadlo v praxi ukáže náš dnešní test, ve kterém jsme samozřejmě nezapomněli ani na srovnání s jeho konkurenty.

Internet bez drátů

V rámci naší recenze O2 Internet Optimal Air jsme si vysvětlili, co je to vlastně internet bez drátu – jednoduše řečeno jde o alternativu ke klasickým poskytovatelům internetu, velkým komfortem je také flexibilita a jednoduchost používání. Všichni tuzemští operátoři proto začali nabízet internet, který stojí na pomezí mezi klasickým pevným a mobilním internetem, a to jak svým stylem využití, tak také cenou. Všechny operátorské alternativy staví na svém šíření LTE sítě, které se logicky snaží využít i mimo mobilní segment.

T-Mobile Internet bez drátu

Co je to vlastně „internet bez drátů?“

Na tuzemském trhu jsou tři mobilní operátoři, velká cenová rivalita ovšem neexistuje. Všichni operátoři nabízejí podobně zaměřená zařízení, stejně tak se neliší ani v ceně jako takové. V čem se alespoň trochu liší jsou rychlosti, a proto si je srovnáme hned na začátek. Dnes testovaný T-Mobile je na tom na první pohled nejlépe, rychlost pro stahování je sice omezena na 20 Mb/s, rychlost pro upload je však 5 Mb/s, nedávno testovaný Internet Optimal Air nabídne teoretickou rychlost až 20 Mb/s pro download, ale rychlost pro upload je pouze 2 Mb/s. Vodafone a jeho alternativa je na tom na první pohled nejhůře, nabídne maximální rychlost 8 Mb/s pro stahování a 4 Mb/s pro upload.

Internet bez drátů
Modemy využívající tuzemští operátoři – O2, T-Mobile a Vodafone

Ne vše je ovšem pouze o rychlosti stahování, uploadu a ceně, na což se zaměříme právě nyní. Jak už jsme zmínili, internet bez drátů stojí na pomezí mezi klasickým a pevným internetem, a to bohužel také v rovině volných dat. T-Mobile nabídne 30 GB volných dat za jedno období, stejně tak i O2 a Vodafone. Oněch 30 GB ovšem není celkový volný limit, po jeho vyčerpání můžete dále surfovat plnou rychlostí, ovšem už nemůžete stahovat data nebo sledovat on-line videa. Klasické prohlížení Facebooku, e-mailu a dalších webových stránek je po celý měsíc bez omezení. Více informací naleznete v následující tabulce.

Internet bez drátů – srovnání

Specifikace T-Mobile Internet bez drátů Vodafone Připojení bez kabelu + O2 Internet Optimal Air
Cena datového tarifu – úvazek 399 Kč /měsíc 449 Kč /měsíc 499 Kč /měsíc
Cena datového tarifu – bez úvazku 399 Kč /měsíc 554 Kč /měsíc 749 Kč /měsíc
Cena datového tarifu – s tarifem beze změny beze změny 399 Kč /měsíc
Cena modemu – úvazek 1 Kč + 23 × 100 Kč nebo 2 301 Kč 1 Kč + 24 × 100 Kč, nebo 2 401 Kč 24 × 99 Kč nebo 2 376 Kč
Úvazek 24 měsíců 24 měsíců 24 měsíců
Rychlost stahování 20 Mb/s 8 Mb/s 20 Mb/s
Rychlost uploadu 5 Mb/s 4 Mb/s 2 Mb/s
Zpomalení rychlosti 16/16 Kb/s 256/256 Kb/s 64/64 Kb/s
Výjimka ne 00:00 - 06:00 bez omezení ne
T-Mobile Internet bez drátu

Cenově vychází nejlépe T-Mobile, a to jak při ceně tarifu s/bez úvazku, tak také v ceně modemu. Výborně je na tom také s rychlostí uploadu, která je 2,5× vyšší než v případě O2 a ještě o 1 Mb/s rychlejší než u Vodafonu. Špatné je to ovšem s rychlostí po vyčerpání dat, kdy se T-Mobile se svými 16 Kb/s pro upload i download řadí na poslední příčku. U O2 činí rychlost po vyčerpání stále velmi špatných 64 Kb/s, Vodafone v tomto směru exceluje. Nejenom že i nadále umožňuje stahovat i odesílat rychlostí 256 Kb/s (což při troše fantazie jde využít i v reálném životě), navíc rychlost neomezuje ani v nočním provozu, tedy od půlnoci do 6 ráno.

Diskuze ke článku
sifon
Mate to spatne.
Tymobajl po vycerpani 30 GB net zpomali u vseho na 16 kb/s. nejen u videi a downloadu jako vodafone. to meni uplne celou recenzi z gut na kanal.
Nick Cave
T-mobile neumožňuje zvolit si nějaký jiný, lepší modem?
CzechDave
Používáme od TM službu Internet na doma (resp. Internet bez drátů) na své chatě uprostřed černých lesů, hor a strání, kde nyní trvale bydlíme (jsme dva). Po technické stránce funguje služba výborně (LTE signál tu mám čtyři čárky z pěti), není nic, co bych mohl vytknout a pro naši zapadlou chatu je to technicky vzato naprosto ideální řešení konektivity. Co ale mohu vytknout a co je vlastně i příčinou mé snahy dotáhnout sem pevnou přípojku k Internetu, je naprosto nesmyslné FUP. V dnešní době je 30GB zoufale málo: stačí se podívat na pár videí z YouTube, zahrát si něco online, pospravovat pár serverů a stáhnout aktualisace pro náš domácí server a stanice a limit je hned pryč. 30GB vystačí dvěma internetově aktivnějším lidem na cca týden až 14 dní. Podotýkám, že to vše v rámci legálních aktivit, žádné stahování přes p2p nebo IPTV neprovozujeme. Chápu, že si TM takto chrání svou síť, ale nemyslím si, že až takto striktní FUP je na místě :(.
marek
Ta opakovaná kritika vybavenosti modemu podle mě není na místě. Ano, samozřejmě je nezbytné konektorovou výbavu nestranně popsat, ale zda je to výhoda, či ne nechť už si zhodnotí uživatel. Přijde mi to podobné jako dávat do plusů/mínusů velikost displeje mobilního telefonu.

Rozhodně není známkou "technické vyspělosti" to, že výrobce na zařízení nacpe co nejvíc různých konektorů. Vznikají tak obludná all-in-one řešení, která však na všechny avizované funkce stejně nemají dostatek výkonu, takže výsledný dojem je naopak horší.

Paradoxně čím víc se síťový prvek blíží k profesionálnímu hardwaru, tím více bývá jednoúčelový, specializovaný pouze na jednu funkci, kterou ale zastává na 100%. Takže mně osobně je LTE router s jedním ethernet konektorem mnohem víc sympatický, než ta multifunkční hrůza od O2.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze