O2 Internet Optimal Air
recenze

O2 Internet Optimal Air

Svobodný internet
23

Internet už nemusí být jenom kabelový nebo šířený skrze Wi-Fi sítě, mobilní operátoři se stále více snaží prosadit bezdrátový internet skrze budované LTE sítě. Takovým příkladem je také Internet Optimal Air od společnosti O2, který láká na jednoduché zprovoznění a rovněž také užívání. Jaká je realita? To prozradí naše recenze.

Internet bez drátů

Internetové připojení se stalo nedílnou součástí většiny tuzemských domácností, a tak není divu, že prostor pro další šíření je již trochu obtížnější. Poskytovatelé lákají na vyšší rychlosti a nižší ceny, velkým komfortem se však začíná stávat také flexibilita a jednoduchost používání. Všichni tuzemští operátoři proto začali nabízet internet, který stojí na pomezí mezi klasickým pevným a mobilním internetem, a to jak svým stylem využití, tak také cenou. Všechny operátorské alternativy staví na svém šíření LTE sítě, které se logicky snaží využít i mimo mobilní segment.

O2 Internet Optimal Air

Co je to vlastně „internet bez drátů?“

Na tuzemském trhu existují tři mobilní operátoři, velká cenová rivalita ovšem neexistuje. Všichni operátoři nabízejí podobně zaměřená zařízení, stejně tak se neliší ani v ceně jako takové. V čem se alespoň trochu liší jsou rychlosti, a proto si je srovnáme hned na začátek. Internet Optimal Air nabídne teoretickou rychlost až 20 Mb/s pro download a 2 Mb/s pro upload. T-Mobile je na tom o trochu lépe, rychlost pro stahování je sice stejná (20 Mb/s), rychlost pro upload je však 5 Mb/s. Vodafone a jeho alternativa je na tom na první pohled nejhůře, nabídne maximální rychlost 8 Mb/s pro stahování a 4 Mb/s pro upload.

Internet bez drátů
Modemy využívající tuzemští operátoři – O2, T-Mobile a Vodafone

Ne vše je ovšem pouze o rychlosti stahování, uploadu a ceně, na což se zaměříme právě nyní. Jak už jsme zmínili, internet bez drátů stojí na pomezí mezi klasickým a pevným internetem, a to bohužel také v rovině volných dat. O2 nabídne 30 GB volných dat za jedno období, stejně tak i T-Mobile a Vodafone. Oněch 30 GB ovšem není celkový volný limit, po jeho vyčerpání můžete dále surfovat plnou rychlostí, ovšem už nemůžete stahovat data nebo sledovat on-line videa. Klasické prohlížení Facebooku, e-mailu a dalších webových stránek je po celý měsíc bez omezení. Více informací naleznete v následující tabulce.

Internet bez drátů – srovnání

Specifikace O2 Internet Optimal Air T-Mobile Internet bez drátů Vodafone Připojení bez kabelu +
Cena datového tarifu – úvazek 499 Kč /měsíc 399 Kč /měsíc 449 Kč /měsíc
Cena datového tarifu – bez úvazku 749 Kč /měsíc 399 Kč /měsíc 554 Kč /měsíc
Cena datového tarifu – s tarifem 399 Kč /měsíc beze změny beze změny
Cena modemu – úvazek 24 × 99 Kč nebo 2 376 Kč 1 Kč + 23 × 100 Kč nebo 2 301 Kč 1 Kč + 24 × 100 Kč, nebo 2 401 Kč
Cena modemu – bez úvazku 2 376 Kč 3 451 Kč 4 377 Kč
Úvazek 24 měsíců 24 měsíců 24 měsíců
Rychlost stahování 20 Mb/s 20 Mb/s 8 Mb/s
Rychlost uploadu 2 Mb/s 5 Mb/s 4 Mb/s
Zpomalení rychlosti 64/64 Kb/s 16/16 Kb/s 256/256 Kb/s
Výjimka ne ne 00:00 - 06:00 bez omezení

Cenově vychází nejlépe T-Mobile, a to jak při ceně tarifu s/bez úvazku, tak také v ceně modemu. Výborně je na tom také s rychlostí uploadu, která je 2,5× vyšší než v případě O2 a ještě o 1 Mb/s rychlejší než u Vodafonu. Špatné je to ovšem s rychlostí po vyčerpání dat, kdy se T-Mobile se svými 16 Kb/s pro upload i download řadí na poslední příčku. U O2 činí rychlost po vyčerpání stále velmi špatných 64 Kb/s, Vodafone v tomto směru exceluje. Nejenom že i nadále umožňuje stahovat i odesílat rychlostí 256 Kb/s (což při troše fantazie jde využít i v reálném životě), navíc rychlost neomezuje ani v nočním provozu, tedy od půlnoci do 6 ráno.

Diskuze ke článku
Martin
Ovete si informace co zde uvadite, internet optimal ait lze premistovat a o2 Vam to ani nezakazuje a na kazde prodejne Vam vsichni reknou ze je idelni na chatu i na doma, takze jasne O2 dava najevo ze muzete vyuzivat,kde jen budete chtit. Tyto informace jsou i v oficialnich prospektech.
Janko
Měl jsem možnost seznámit se s nabídkou bezdrátového internetu jak O2, tak t_mobile. Ani jeden z nich nedodává kompletní a pro laika dostatečný návod k obsluze modemu.Dodnes nevím proč tam jsou konektory pro anténu, která přiložena není.
mrtvá žížala
VDF je v loji, drtvou vetsinu uzemi kreje LTE900 a jeho teoreticky limit 20Mbit je v praxi do 10Mbit, dle lokality. Proto zaparkoval maximum zatim na 8/4, protoze vic neumi na vetsine uzemi dodat... nocni sosani bez limitu je ale jednoznacne plus a castecne laka i nejake ty sosaly, co maj potrebu si nejaky ten film prece jen stahnout a nezdecimovat si FUP.
Míša
Dodnes nechápu cenovou politiku tohoto nevzhledného monstra bez baterky(imobilního). Další vítkou je politika FUPů, kdyby mimo rámec bylo alespoň stream video k těm webovkám, pak by mohlo mít malinko smysl si něco takového pořizovat. Pár lidí kolem mě to skutečně zkusila a do měsíce raději vrátila, nedivím se, ani bych nezkoušel, protože bych zkoušel....

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze