Sony Xperia XA Ultra
recenze

Sony Xperia XA Ultra

Kyklop bez konkurence
30

Najít v dnešní době mezeru na trhu se zdá být čím dál obtížnější. Japonské Sony ji však objevilo a představilo Xperii XA Ultra, která cílí na uživatele prahnoucí po skutečně velkém telefonu. Šestipalcový displej navíc doprovází slušná výbava střední třídy, ze které vyčnívá vysoce kvalitní čelní kamerka s optickou stabilizací obrazu.

Telefonní funkce: vše na svém místě

Samotná aplikace Telefon seskupuje snadné základní nastavení účtů a následný import kontaktů, importovat jdou samozřejmě také z karty SIM. Pokud máte kontakty zálohované na vašem Gmail účtu, je synchronizace otázkou několika vteřin. Vhod přijde také příkaz „Najít kandidáty na spojení“, kdy telefon prohledá váš seznam kontaktů a duplicitní kontakty navrhne spojit v jeden, čímž znatelně ulehčí práci. Přímo do aplikace Telefon je také zabudován záznamník hovorů. Ten můžete aktivovat, namluvit zprávu a v případě, že nebudete dostupní, se volanému přehraje vaše zpráva.

V další záložce najdete klasicky číselník a pod třetí záložkou se nachází seznam oblíbených kontaktů, které si jednoduše přidáte přetažením z vašeho seznamu. Pod poslední záložkou můžete upravovat skupiny – například kolegové, rodina, přátelé – a následně jim přiřadit vlastní nastavení. Názvy skupin můžete snadno editovat nebo některé z přednastavených úplně vymazat. Příkladné je také propojení se sociálními sítěmi, například synchronizace kontaktů s vaším Google účtem funguje na výbornou.

Líbilo se nám:

  • přehledné prostředí

Zprávy a klávesnice: menší novinka

Aplikaci pro vytváření textových nebo multimediálních zpráv není potřeba představovat, vše zůstalo při starém. Navíc si můžete jako základní aplikaci pro vytváření a příjem zpráv vybrat Hangouts, což značně zpřehledňuje práci, hlavně pokud Hangouts využíváte pro komunikaci s ostatními uživateli i pomocí gmailových účtů. Pro vytváření emailových zpráv si pro nás Sony přichystalo aplikaci E-mail, samozřejmě se nezapomnělo ani na standardní aplikaci Gmail. V tomto ohledu zůstalo vše při starém a vše včetně synchronizace funguje příkladně.

Klávesnici Sony nově svěřilo do rukou SwifKey, ale na první pohled byste to možná ani nepoznali. Rozestavění tlačítek je stále stejné a psaní tak pohodlné. O něco obsáhlejší je však nastavení, a to připomeňme, že možnosti voleb mělo propracované už samotné Sony. Stále si tak můžete přidat řádek s čísly, nově máte možnost připojit ke klávesnici i čtveřici šipek pro snadnější pohyb kurzoru. V šesti krocích lze měnit velikost celé klávesnice a samozřejmostí je hmatová či zvuková odezva.

Líbilo se nám:

  • přehledné prostředí
  • pohodlná klávesnice s množstvím nastavení

Organizace času a GPS: úřaduje Google

Změny se dotkly také organizačních funkcí. Sbohem musíme dát propracovanému kalendáři od Sony, přednost dostal nativní kalendář od Googlu. I ten se však po letech vývoje dostal do stádia, kdy je přehledný, nabízí nespočet náhledů a navíc jej lze snadno aktualizovat skrze obchod Google Play. Bohužel chybí jakákoliv možnost vytvářet poznámky a předinstalována není ani aplikace Google Keep. Není však problém si za tímto účelem kvalitní aplikaci stáhnout.

Kalendář a kalkulačka

Práci s kancelářskými dokumenty opět obstarává Google a jeho aplikace. Výčet funkcí doplňuje kalkulačka, stopky a minutka.

V Xperii XA Ultra naleznete jak GPS čip, tak ruskou alternativu v podobě GLONASSu. Nechybí také A-GPS. Tou nejdůležitější informací je však rychlost fixace vaší polohy. V případě studeného startu a vypnuté A-GPS dostanete polohu přibližně do 10 vteřin. Ve všech ostatních případech trvá nalezení vaší polohy několik málo vteřin, a to bez problému i v hustší městské zástavbě. V tomto ohledu tedy žádné problémy nečekejte, Xperia XA Ultra pohodlně poslouží jako automobilová či turistická navigace. Z mapových podkladů je předinstalovaná klasická dvojice Google Mapy a Google Navigace, obě aplikace jsou zakomponovány do sebe. Vyžadují být online, lze si však stáhnout část mapových podkladů pro pozdější procházení v offline režimu.

Google Mapy a Navigace

Líbilo se nám:

  • citlivý čip GPS

Nelíbilo se nám:

  • v základu chybí poznámky
  • dřívější kalendář od Sony byl přeci jen lepší

Datové funkce a internet: nezklame vás

Datová nabídka se nijak neliší od dnešní špičky. Základy v podobě GPRS a EDGE jsou samozřejmostí, Xperia XA Ultra přidává i technologie HSPA+ (42 Mb/s) a HSUPA (5,76 Mb/s). Nezapomnělo se ani na LTE Cat 4 s maximální přenosovou rychlostí 150 Mb/s, navíc s podporou všech tuzemských pásem. Nebylo vynecháno ani Wi-Fi (a/b/g/n/ac) a Bluetooth ve verzi 4.1 (A2DP, LE). Komunikace s dalšími zařízeními může probíhat přes NFC, díky kterému lze rychle spárovat příslušenství, načítat tagy, posílat rychle soubory přiložením zdrojového a cílového zařízení k sobě a v neposlední řadě také platit za nákupy. Infraport pro ovládání domácí AV techniky bohužel chybí. Naopak nechybí podpora funkce USB host sloužící k připojení například flash disku.

Internetový prohlížeč

Prohlížení internetu si užijete díky standardně předinstalovanému prohlížeči Chrome. Ten známe díky jeho perfektní synchronizaci a nejinak je tomu i v tomto případě. Svižnost načítání stránek, přibližování i vykreslování – vše je vždy dílem okamžiku.

Diskuze ke článku
Blue Sun
Kdyby měla XA Ultra Helio X20 nebo X25 k tomu 4GB RAM a 5000mAh kapacitu baterie, do tak velkého těla by se vešlo i 6000mAh, tak při cenovce kolem 330$ by se o ní dalo uvažovat. Nejvíc mi na ní chybí IP68. http://youtu.be/Z-o9yAoAyKQ
Petr
Takhle zavšivený telefon bych si nikdy nekoupil. To raději půjdu do Xiaomi Mi Max s ořezaným LTE.
jerry
Ty si kokot cinsky smejd xiaomi proti sony si ani neskrtne
Oli
Fakt moc hezky telefon, kdyz jsem si ho byl osahat tak mi ani neprislo ze v ruce drzim 20dkg, displej je vyborny a kdejaky amoled strci hrave do kapsy, zvlaste kvuli toho ze pozorovaci uhly vlastne neexistuji, z každé strany jsou barvy stejne syte a neztraceji kontrast ne jako u amoledu.. Predni fotak je vyborny necekane nadprumerny, asi bych radeji fotil s nim nez s tim hlavnim... rychlost i kdyz s mediatekem byla výborná a to jsem necekal uz vubec, telefon nemel s nicim problem ani se spuštěnými narocnymi aplikacemi a baterie klesala velmi pomalu... Čtečku otisku nechci prijde mi to jako nejvetsi zbytecnost neslouzici k ochraně majitele ale spise k sledovani informaci o uživateli... takze za me je to plus :-)

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze