Samsung Gear 360
recenze

Samsung Gear 360

Rozhlédněte se kolem
2

Otestovali jsme sférickou kameru od Samsungu, díky které se můžete přátelům chlubit 360° klipy a fotografiemi. Pro vzdálené ovládání však budete muset vlastnit jeden z nejdražších telefonů, co korejský výrobce prodává. Nesmí vám chybět ani trpělivost při exportu videí na sociální sítě. Více řekneme v naší recenzi.

Úvod

V letošním roce nastal „boom“ takzvaných 360° videí i fotografií. Ne že by do té doby podobná videa nebo fotky neexistovaly, ale jejich pořízení nebylo tak snadné, jako je tomu nyní.

Samsung Gear 360

V letošním roce výrobci přispěchali s příbuznými produkty, které cílí na masy, a to ze dvou důvodů: většího komerčního potenciálu a složitosti ovládání předchozích zařízení. A nebyl by to Samsung, kdyby právě on jako jeden z prvních nepřispěchal se svojí kamerou. Ta splňuje oba výše zmíněné důvody, proč by se tyto kamery mohly v následujících měsících těšit čím dál větší oblibě.

Golf

Obsah základního balení: bohatost nade vše

Samsung Gear 360 si odnesete z obchodu v malém válci, který má vrchní část průhlednou, takže hned vidíte onu magickou kamerku. V balení najdete microUSB kabel pro nabíjení a synchronizaci kamery s počítačem, trojnožku, kožené poutko na ruku s logem Samsungu, čistící hadřík z mikrovlákna na čočky kamery a rychlého průvodce spuštění v českém jazyce. Na závěr Samsung přidává i ochranný vak, díky němuž se nemusíte s kamerou bát cestovat.

Samsung Gear 360

Design a zpracování: podařené „dvouočko“

Co se zpracování týče, Gear 360 je poměrově malá koule, která má z přední a zadní strany vystupující dvojici fotoaparátů. Kamera se prodává v bílé barvě, takže je poměrně výrazná a ihned upoutá pozornost kolemjdoucích. Tělo tvoří plast, díky němuž kamerka s vloženou baterií váží pouze 152 gramů. Pod boční krytkou se ukrývá slot na paměťovou kartu typu microSD a slot na baterii, kterou tedy lze vyjmout. Dvojici slotů doplňuje microUSB konektor pro nabíjení. Kolem jeho krytky se line gumové těsnění, díky kterému zařízení splňuje certifikaci IP53, tedy základní odolnost vůči prachu a vodě. Kamera by měla vydržet nápor vody dopadající ve svislém směru v rozmezí až 60 stupňů. Zapomeňte však na koupání se s kamerou a natáčení pod vodou.

Parametry a specifikace
Rozlišení snímače 15 Mpx, f/2.0
Typ a rozlišení displeje PMOLED, 0,5" (72 × 32)
Kapacita akumulátoru 1 350 mAh
Wi-Fi, Bluetooth ano, ano
Operační paměť 1 GB
Typ paměťové karty microSD (až 200 GB)
Rozměry (Š × V × H) 66,7 × 56,3 × 60,1 mm
Hmotnost včetně baterie 152 g
Podporované formáty JPEG, MP4 (H.265)
Senzory gyroskop, akcelerometr
TIP: Prohlédli jsme si novou kamerku Samsung Gear 360

Na těle kamery najdete trojici fyzických tlačítek. Vrchním tlačítkem fotíte nebo pořizujete video, dále slouží i jako potvrzovací tlačítko. Pod ním nalezneme miniaturní monochromatický PMOLED displej s rozlišením 72 × 32. Zobrazí však vše podstatné: počet fotek, které je kamera schopna pořídit na vloženou paměťovou kartu, maximální délku videa, které můžete pořídit, stav baterie, symbol Bluetooth, pokud máte kameru připojenou k telefonu a mnoho dalšího. Každopádně čitelnost displeje hodnotíme maximálně kladně – i na přímém sluníčku je krásně čitelný a napomáhá tak pohodlnému ovládání.

Samsung Gear 360

Na boku se nachází zapínací/vypínací tlačítko, jež zároveň v menu slouží jako tlačítko pro návrat. Pod ním se nachází tlačítko, kterým obsluhujete menu kamery: jednoduše si vyberete rozlišení pro fotky i pro video, nastavíte si automatické vypnutí kamery po nějaké době nečinnosti a spoustu dalšího. Mezi oběma tlačítky se nachází otvor zjevu mikrofonu, ale není tomu tak – v malé štěrbině se ukrývá miniaturní LED, která 2× modře blikne při spuštění kamery a trvale svítí modře, pokud ke kameře připojíte mobilní telefon. Červeně zabliká v momentu vypnutí kamery.

Jako na správné akční kameře by neměly chybět signalizační LED diody značící nahrávání nebo pořizování fotek. Ani na ty Samsung nezapomněl a na těle nalezneme rovnou dvě. Ty se červeně rozsvítí, pokud kameru zapnete, a rozblikají, jakmile začnete nahrávat. Při focení bliknou v momentu pořízení snímku. Vše pak završuje reproduktor, který zvukově oznámí spuštění nahrávání videa či pořízení fotky. Hlasitost je dostačující, dá se dokonce v aplikaci ještě navýšit – nemusíte mít strach, že byste kameru neslyšeli, pokud ji budete mít připevněnou například na helmě.

Z designových prvků končíme u dvojice stereo mikrofonů, které zachycují zvuk při nahrávání videa. Jak jsem předeslal v úvodu recenze, že Gear 360 má tvar koule, není to vlastně tak úplně pravda. Spodní strana je seseknutá a v ní se nalézá otvor pro stativový závit, který má klasický rozměr 1/4". Kamera stojí na jakési . Když ji složíte, tak slouží jako úchyt kamery v dlani. Osobně jsem tento držák moc nepoužíval a mnohem raději jsem kameru připevňoval na selfie tyčku nebo na velký fotografický stativ.

Líbilo se nám:

  • konstrukční zpracování
  • PMOLED informativní displej
  • dvojice LED diod

Nelíbilo se nám:

  • chybějící voděodolnost při ponoru
  • kvůli kulatému tvaru se nemusí vejít do každé kapsy

Hardware: očekávání naplněno

To nejdůležitější na této kameře jsou samozřejmě fotoaparáty. Samsung Gear 360 dostal do vínku dvojici pevně usazených 15Mpx „Fish-Eye“ senzorů se světelností f/2.0. Zorné pole jedné kamery je 180°. Jedna čočka dokáže zaznamenávat video o rozlišení 2 560 × 1 440, ve dvojici pak dokáží pořídit video o rozlišení 3 840 × 1 920. V obou případech je stropem 30 snímků za vteřinu. U fotografií se kamera může chlubit větším rozlišením, konkrétně 7 776 × 3 888, což odpovídá 30 Mpx. Jedna čočka pak vyfotí obrázek o maximálním rozlišení 3 072 × 1 728, což odpovídá 5 Mpx.

K další výbavě pak patří gyroskop a akcelerometr, které kamera využívá pro vyrovnání záznamu a ke správnému spojení obrazu do jednoho. Síťovou konektivitu obstarává Bluetooth ve verzi 4.1, dále nechybí Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac (2,4/5 GHz) a USB 2.0. Samsung neopomněl ani NFC pro snadnější párování s telefonem. Hnacím motorem je blíže nespecifikovaný čipset DRIMe5s s 1GB RAM. Baterie má kapacitu 1 350 mAh a zajistí chod kolem jedné až dvou hodin podle použití. K plnému dobití do 100 % dojde zhruba za hodinu a půl.

Líbilo se nám:

  • podpora 4K rozlišení

Nelíbilo se nám:

  • slabší výdrž baterie