Samsung Gear 360 (2017)
recenze

Samsung Gear 360 (2017)

Promarněná šance
1

Zhruba před rokem mýma rukama prošla první generace sférické kamery od Samsungu jménem Gear 360. Tehdy šlo de facto o první záchvěv v tomto odvětví na českém trhu a tak trochu zkouška, jestli lidé tento segment začnou brát trošku více v potaz. Bohužel, v mém okolí jsem za dosavadní rok nezaregistroval zvýšený zájem o tento druh kamer. Letos Samsung na své jarní konferenci při oznámení svých vlajkových lodí Galaxy S8 představil i novou generaci své kamery Gear 360. Stane se díky ní sférické video mainstream?

Samsung Gear 360 (2017

Design a zpracování: ještě menší koule

Co se týče rozměrů, model 2017 se od toho loňského výrazně proměnil. Vrchní část ve tvaru koule je nyní výrazně menší, nabízí se srovnání s golfovým míčkem. Samotné tělo kamery je však protažené, a tak se kamera nyní mnohem lépe drží. Samsung přemístil i některé ovládací prvky, zejména pak tlačítko spouště je nyní lépe přístupné. Tlačítka pro vypnutí/zapnutí kamery a vstup do menu jsou pak na boční straně. Na vrchní straně se našlo místo pro dvojici LED diod, které pomáhají k pohodlnější práci s kamerou. Samozřejmostí je osazení mikrofonu a reproduktoru. Na kameře se nachází i malý monochromatický displej, který vám zobrazí ty nejdůležitější informace a dopomůže vám k snazšímu focení či natáčení i bez připojeného telefonu. Jeho největší výhoda tkví ve výborné čitelnosti na slunci. Aby se dala kamera připevnit na stativ či selfie tyč, má ve spodní části ukrytý stativový závit. Samsung tedy vyřešil absenci trojnožky, kterou nabídl u první generace.

Samsung Gear 360 (2017
Specifikace kamery Gear 360 (2017)
Rozměry 100,6 × 46,3 × 45,1 mm
Hmotnost 130 g
Rozlišení snímače 8,4 Mpx, f/2.2
Kapacita akumulátoru 1 160 mAh
Wi-Fi, Bluetooth ano, ano
Typ paměťové karty microSD (až 256 GB)
Podporované formáty JPEG, MP4 (H.265)
Odolnost proti prachu a vodě IP53
Senzory gyroskop, akcelerometr

Technická výbava: škoda jedné baterie

Současná Gear 360 má díky změněnému tvaru jednu obrovskou nevýhodu, a to nevyměnitelnou baterii. U předchozí generace člověk mohl baterii pohodlně vyměnit a pokračovat v natáčení, to u nové generace nelze. Menší rozměry mají za následek, že se musíte spokojit s integrovanou baterií o kapacitě 1 160 mAh. Samsung tvrdí, že na jedno nabití kamera vydrží při natáčení v rozlišení 2 560 × 1 280 při 30 FPS až 130 minut. My naměřili lehce pod dvě hodiny. Ovšem bude zde vždy záležet, v jakém rozlišení budete natáčet. Nabití trvá něco okolo 1 hodiny. Jako částečné ospravedlní můžeme brát USB-C konektor, který se nenachází pod krytkou, a tak můžete kameru nabíjet například z powerbanky přímo během natáčení.

Paměťovým médiem je microSD karta, která může mít kapacitu až 256 GB. O konektivitu se stará jako u předchozí generace Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac (2,4/5 GHz) a Bluetooth ve verzi 4.1. Ani 2. generace Gear 360 neumožní např. potápění v moři. Vzít za vděk musíte certifikátu odolnosti IP53, tedy základní ochraně proti prachu a polití vodou.

Ovládání a propojení s telefonem: konečně i s iOS

Filozofie ovládání kamery zůstala zachována. Trojicí tlačítek na kameře si tedy vyberete režim natáčení či focení nebo vstup do menu. Díky displeji je ovládání velice rychlé a snadné: tlačítkem na přední straně vždy potvrzujete, zatímco bočními tlačítky se posouváte v menu nebo o krok zpět. Displej poskytuje dostatečné množství informací jako stav baterie, čas nahrávání či zaplněnost paměťové karty. Diody zase signalizují červeně pokud natáčíte, modře když je ke kameře připojen mobilní telefon a oranžově když se kamera nabíjí.

Propojení kamery s telefonem tvoří nezbytnou součást všech moderních akčních kamer včetně těchto sférických. Samsung už u první generace nabízel velice rychlou a funkcemi nabitou aplikaci, jejíž největší nevýhoda spočívala v omezené podpoře telefonů, se kterými šla kamera spárovat. Loni to byly 4 telefony, nejvyšší řada Samsung Galaxy S7 a o rok starší Galaxy S6. Letos se podpora zlepšila, i když majitelé androidích telefonů jiných výrobců pořád mají smůlu. Oficiální aplikace jim připojení nedovolí. Ve výčtu podporovaných telefonů jde o tyto modely: Samsung Galaxy S8, Samsung Galaxy S8+, S7, S7 Edge, Note 5, S6, S6 edge, S6 edge a A5/A7 (2017) běžící na Androidu 5 a novějším.

Samsung Gear 360 (2017

Loni jsem si velmi stěžoval a zároveň nechápal absenci podpory iPhonů. Letos Samsung překvapil, a tak si aplikaci Gear 360 můžete stáhnout i do iOS zařízení. Zdaleka však ke kameře nepřipojíte všechny iPhony, zde Samsung podporuje jen nejnovější modely: iPhone 7, 7 Plus, 6S, 6S Plus a SE běžící minimálně na iOS 10. Já kameru testoval s iPhonem 7 Plus a o moje zkušenosti se podělím v následující kapitole.