Samsung Gear 2 a Gear 2 Neo
recenze

Samsung Gear 2 a Gear 2 Neo

Skvělá druhá generace
13

Hezčí, tenčí, chytřejší, vodotěsné a s množstvím senzorů. Taková je nová generace chytrých hodinek Gear 2 od Samsungu, který přichází rovnou s levnější a dražší variantou. Poučil se Samsung z chyb předchůdce, co novinky přináší nového a vyplatí se investovat do chytrých hodinek mnoho tisíc korun nebo ne?

Už při uvedení hodinek Galaxy Gear bylo jasné, že nezůstane u jednoho modelu a že Samsung pečlivě chystá jeho nástupce. Dočkali jsme se hned dvou verzí hodinek, které jsou v mnohém lepší, vyměnily původní Android za systém Tizen a dostaly do vínku také zbrusu nové funkce. Naše recenze odhalí, zda se Samsung z výtek vůči první generaci poučil a jak dobré nové hodinky v praxi jsou.

Samsung Gear 2 a Gear 2 Neo – videopohled

Chytřejší jsou ještě chytřejší

Samsung Galaxy Gear byly objektivně vzato v klubu těch nejchytřejších chytrých hodinek a konkurenci převyšovaly plejádou funkcí. V podání Samsungu se jednalo o povedenou prvotinu, která však měla své nedostatky. Některé Samsung odstranil updaty, některé přetrvaly a měly být odstraněny druhou generací hodinek, která vstoupila v květnu na český trh.

Porovnání předchozích Galaxy Gear a nových Gear 2

Samsung vyslyšel výtky vůči vysoké ceně hodinek a připravil rovnou dvě verze. Zatímco Gear 2 jsou přímým nástupcem původních Galaxy Gear, mají hodnotnější vzhled s kovovými materiály, obsahují fotoaparát a Korejci si za ně řeknou zhruba 8 tisíc Kč, druhá verze Gear 2 Neo za zhruba 5 500 Kč fotit neumí, a také vypadá obyčejněji. Jinak jsou si ale hodinky podobné jako vejce vejci, a proto je testujeme společně.

Technické parametry – porovnání Galaxy Gear, Gear 2 a Gear 2 neo

Galaxy Gear Gear 2 Gear 2 Neo
Rozměry hodinek 36,8 × 56,6 × 11,1 mm 58,4 × 36,9 × 10 mm 58,8 × 37,9 × 10 mm
Hmotnost včetně pásku 74 gramů 68 gramů 55 gramů
Voděodolnost ne ano, IP67 ano, IP67
Materiál těla hodinek nerezová ocel, plast nerezová ocel, plast plast
Displej Super AMOLED, 1,63 palce, rozlišení 320 × 320 pixelů Super AMOLED, 1,63 palce, rozlišení 320 × 320 pixelů Super AMOLED, 1,63 palce, rozlišení 320 × 320 pixelů
Konektivita NFC, Bluetooth 4.0 Bluetooth 4.0 Bluetooth 4.0
Fotoaparát 2 Mpx, autofocus, max. 50 snímků, video 720p, max. 15 vteřin v kuse 2 Mpx, autofocus, max. 50 snímků, video 720p, 30 s/s, max. 15 vteřin v kuse ne
Infraport ne ano ano
Senzory akcelerometr, gyroskop akcelerometr, gyroskop, měřič tepu akcelerometr, gyroskop, měřič tepu
Kompatibilita Android 4.3 a vyšší a pouze vybrané telefony a tablety Samsung Galaxy Android 4.3 a vyšší a pouze vybrané telefony a tablety Samsung Galaxy Android 4.3 a vyšší a pouze vybrané telefony a tablety Samsung Galaxy
Nabíjecí konektor proprietární – nabíjení skrze adaptér proprietární – nabíjení skrze adaptér proprietární – nabíjení skrze adaptér
Vnitřní paměť 4 GB 4 GB 4 GB
RAM 512 MB 512 MB 512 MB
Akumulátor 315 mAh 300 mAh 300 mAh
Obsah balení návody, nabíjecí adaptér s NFC, nabíječka návody, nabíjecí adaptér, nabíječka návody, nabíjecí adaptér, nabíječka

Design a konstrukce: hezčí a praktičtější

Zatímco design na první pohled neprošel výraznou změnou, rozdíly přeci jen najdeme, a ne malé. Nová generace už není tak zaoblená a dle mého názoru je elegantnější. Dražší Gear 2 potěší opět kovovým a hodnotně vypadajícím tělem hodinek, novinkou u obou verzí je výrazné tlačítko pod displejem. Díky němu se hodinky snadněji ovládají, navíc je velké a dobře se tiskne.

Samsung Gear 2

Nová generace je zhruba stejně velká jako stará, konkrétně 58,4 × 36,9 × 10 mm, v případě Gear 2 Neo pak 58,8 × 37,9 × 10 mm, je ale o něco tenčí, a to je na ruce to nejdůležitější. Vzhledem k baterii a mnoha funkcím ani nebylo možno tělo hodinek dále příliš zmenšit. Navíc jsme se dočkali praktické změny konstrukce. Zatímco Galaxy Gear měly některé prvky své výbavy na řemínku, u nové generace slouží skutečně jen k zapínání. Fotoaparát se totiž přestěhoval přímo na tělo hodinek, což je mnohem praktičtější.

Hodinky přišly i o zvláštní možnost telefonovat s nimi u ucha jako s telefonem, což bylo docela nepohodlné a není proto divu, že tuto funkcionalitu Samsung vypustil. Ale nebojte, hodinky stále obsahují mikrofon i reproduktor a je možné skrze ně telefonovat, ale už jen jako přes hlasité handsfree.

Stěhování toho všeho mělo jasný cíl a potěšující výsledek. V pásku se nenachází žádná elektronika a můžete si ho měnit dle libosti, stačí jen dodržet správnou šířku. Ve výchozím stavu dostanete hodinky s klasickým gumovým páskem, který překvapivě neimituje kůži, což bychom u Samsungu, a zrovna zde, čekali. Pásek je měkčí než u Galaxy Gear a hodinky se příjemněji nosí a nijak netlačí.

Odolají větru i dešti

Hmotnost hodinek se snížila, Gear 2 činí 68 gramů, Gear 2 Neo dokonce pouze 55 gramů. V porovnání s klasickými kvalitními náramkovými hodinkami to není nějak mnoho a na ruce si na ně brzy zvyknete. Hodinky sice umí měřit i vaše pohyby ve spaní, pro tyto účely je ale přeci jen lepší subtilnější náramek Gear Fit, já osobně jsem si hodinky na noc raději sundával.

Samsung Gear 2 neo nejsou kovové a nemají fotoaparát, jinak jsou ale totožné.

Velkým vylepšením oproti původním Galaxy Gear je voděodolnost, což je u hodinek dnes takřka samozřejmost a nemoci si s předchozí generací umýt třeba ani jen ruce byla vlastnost značně omezující. Nové hodinky tak už potěší certifikací IP67 zaručující prachutěsnost a odolnost hodinek proti vodě při ponoření do hloubky až jednoho metru po dobu půl hodiny.

Vzhledem k voděodolnosti moc tlačítek na hodinkách nenajdete, je zde pouze to jedno velké pod displejem, které je velmi komfortní. Jeho stiskem hodinky probudíte, dvojitému stisku můžete přiřadit aplikaci dle libosti, mně přišel nejpraktičtější fotoaparát. Nebudete ho ale používat moc často, protože se displej rozsvítí automaticky vždy v momentu, kdy zvednete ruku a na hodinky se podíváte. Citlivost je zde nastavena ideálně, hodinky se nerozsvěcí zbytečně tak často, jako u Galaxy Gear a na druhou stranu zobrazí čas v drtivé většině případů tehdy, kdy to opravdu potřebujete a chcete.

Displej: dobře čitelný za všech okolností

Nejdůležitějším prvkem hodinek je bezesporu displej, který má opět čtvercový poměr stran, úhlopříčku 1,63 palce a rozlišení 320 × 320 pixelů, v tomto směru se tedy nic nezměnilo. Pochválit musím jemnost displeje, barevné podání i čitelnost na přímém slunci, a to i bez zapnutého speciálního režimu s vysokým jasem. Za jakýchkoliv okolností vždy vše přečtete. O náležitou ochranu se stará sklíčko Gorilla Glass a svou práci zatím odvádí dobře, po dobu měsíčního testování se na povrchu neobjevil žádný, byť jen vlasový, škrábanec.

Samsung Gear 2
Diskuze ke článku
Timo
A klasické základní geary nejsou voděodolné? Někde jsem četl, že mají certifikaci IP55, což bude asi jen něco základního, ale na umytí ruk by to mohlo postačit.
David Hertl
David Hertl
Na Moto 360 nemají!
Vojtulee M.
Vojtulee M.
Zkoušeli jste do hodinek stáhnout klávesnici Fleksy? Je vůbec možné ji stáhnout?
Tomáš
Mě ty hodinky přijdou jako naprostá zbytečnost.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze