Samsung Galaxy Tab A 10.1 (2019)
recenze

Samsung Galaxy Tab A 10.1 (2019)

Větší tablet pro absolutně nenáročné
54

Obyčejné tablety již zdaleka nemají na růžích ustláno. Často je nahrazují telefony s obřími displeji. Segment deseti a vícepalcových modelů však své místo na trhu stále má. Samsung pro méně náročné uživatele připravuje řadu Galaxy Tab A. Nejnovější přírůstek má kvalitní displej, USB-C a slušný zvuk. Bude to stačit na obhájení ceny téměř 7 tisíc korun?

Displej: více než dostatečný

Nezvratný důkaz o tom, že v ruce máme levnější tablet, získáme u displeje, respektive u jeho technologie. Samsung totiž nasadil jen IPS panel, což je ale trochu škoda. Stejně drahé telefony řady Galaxy již mají běžně AMOLEDy. Zájemci o tablet bohužel mají smůlu. Na druhou stranu, pohled na displej je stále velmi příjemný. Na 10,1 palcích se rozprostírá jemné rozlišení 1 920 × 1 200 pixelů. Jemná podívaná je zajištěna, čitelnost je také velice slušná, a to i na sluníčku.

Samsung Galaxy Tab A 10.1 (2019)

Vynikající je rozsah jasu, což oceníte například v noci. Na nejmenší úroveň displej svítí opravdu jen nepatrně a konzumovat obsah můžete kdykoliv. Automatická regulace jasu sice chybí, ale na tabletu přeci jen není tolik potřeba. O ochranu displeje se stará sklíčko Gorilla Glass 3. Zapomenout musíte na informační diodu, což je škoda, stejně tak na funkci always-on, právě kvůli chybějícímu AMOLEDu. Tablet se bohužel ani krátce nerozsvítí při nově příchozí události, na mysli tedy máme funkci ambientního displeje.

Samsung Galaxy Tab A 10.1 (2019)
Líbilo se nám
  • slušný displej
Nelíbilo se nám
  • hodila by se informační LED
  • Samsung mohl nasadit AMOLED panel

Zvuk: budete spokojeni

U tabletu se primárně předpokládá, že jej budete používat pro konzumaci multimediálního obsahu. Úhlopříčka 10 palců již postačuje například na sledování seriálů či filmů na cestách. Z toho důvodu je potřeba nejen kvalitní displej, ale i reproduktory. Galaxy Tab A 10.1 (2019) má k dispozici dva na spodní hraně. Není to sice ideální rozdělení, ale důležité je, že zvuk je neskutečně hlasitý i kvalitní. Nouzově lze tablet použít také pro poslech hudby. Výstup do sluchátek je pak zcela standardní a kvalitu ovlivníte připojenými sluchátky.

Líbilo se nám
  • hlasité a kvalitní podání 2 reproduktorů
  • 3,5mm jack

Výkon hardwaru: nesmyslně přiškrcený

Ti z vás, kteří tipovali, že Samsung tradičně šetřil na hardwaru, získávají zlatého bludišťáka. A tentokrát se do toho výrobce skutečně opřel. Nasadil jen velmi průměrný procesor Exynos 7904, který doplnil pouze 2GB operační pamětí. Tuto kombinaci již nelze označit ani jako dostačující. Na hraní her v podstatě zapomeňte, vyjma těch základních. Nijak oslňující není ani 32GB interní paměť, ze které zbývá přibližně 23 GB po prvním zapnutí. Rozšířit ji ale můžete až 1TB microSD kartou.

Benchmark testy
Líbilo se nám
  • podpora paměťové karty
Nelíbilo se nám
  • starší procesor
  • velmi malá operační paměť

Výdrž baterie: pracovní den zvládne

V útrobách tabletu se nachází baterie s kapacitou 6 150 mAh, což není vyloženě moc. U tabletu však hodně záleží, jak jej budete používat. S aktivním mobilním připojením a častým používáním se baterie vybíjí skutečně velmi rychle. Například meta 12 hodin je velmi vzdálená. Typičtějším stylem však bude občasné použití doma, na shlédnutí videí a připojení skrze Wi-Fi. V daný moment vám tablet může na jedno nabití vydržet i několik dní.

Samsung Galaxy Tab A 10.1 (2019)

Nabití zabírá poměrně dost času, z úplného vybití na 100 % zabere více než 3,5 hodiny. Na průběh nabíjení se můžete podívat v tabulce níže.

Míra nabití baterie Čas nabíjení
  10 % █ ░ ░ ░ ░ ░ ░ ░ ░ ░ 16 minut
  20 % █ █ ░ ░ ░ ░ ░ ░ ░ ░ 37 minut
  30 % █ █ █ ░ ░ ░ ░ ░ ░ ░ 58 minut
  40 % █ █ █ █ ░ ░ ░ ░ ░ ░ 79 minut
  50 % █ █ █ █ █ ░ ░ ░ ░ ░ 90 minut
  60 % █ █ █ █ █ █ ░ ░ ░ ░ 112 minut
  70 % █ █ █ █ █ █ █ ░ ░ ░ 135 minut
  80 % █ █ █ █ █ █ █ █ ░ ░ 156 minut
  90 % █ █ █ █ █ █ █ █ █ ░ 180 minut
100 % █ █ █ █ █ █ █ █ █ █ 209 minut
Diskuze ke článku
LeClerc
Apple v tabletech nemá konkurenci. Špatně se to některým přijme, ale je to realita. Tento model Samsungu je určen pouze nenáročným uživatelům, kteří nic neočekávají s nic nedostanou.
pikatchu
7000,- a 2GB RAM... a jak se to narodilo, tak to hned zabili....
Pesedm
Ta cena :))
Za to se dá koupit s 4 GB RAM s 64GB
Dave
Obvykle si místní recenze pochvaluji, ale tentokrát moc nechápu. Tablet týden mám (ve verzi wifi) a nemohu si stěžovat. Procesor je dostačující na běžnou práci a pardon, ale konkurence v dané cenové kategorii nasazuje ještě o trochu slabší Snapdragon 4kové řady. Ano, 2Gb RAM je přeci jen trochu málo, nicméně na prohlížení dokumentů a multimediálního obsahu je to naprosto v pohodě. Jedině tak musím říct, že 7 tisíc za LTE verzi je trochu moc, o tisíc míň a byla by to dobrá koupě.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze