Původně vyšlo na tabletnet.cz, autor: Jiří Vencl
|
Samsung Galaxy Tab 3 Lite (7.0)Operační systém: Google Android 4.2 Jelly Bean s TouchWiz |
Videopohled
Do redakce nám přišel sedmipalcový tablet s přídavkem Lite. Tento název je však mírně matoucí, protože v porovnání s předchozím modelem, jehož jméno slovíčko Lite postrádalo, Tab 3 Lite (7.0) téměř neztrácí.
Obsah balení
Cena je v dané kategorii rozhodující a Samsung se v tomto duchu zachoval i v případě obsahu balení. Nalezneme zde skutečně jen to nejdůležitější. Ve vrchní části krabičky se nachází samotný tablet, hned pod ním nabíječka, kabel (USB – microUSB) a stručný návod v češtině.
- Tablet
- USB – microUSB kabel
- Nabíjecí adaptér
Další příslušenství v podobě obalu a podobně rozhodně doporučuji, ale musíte si jej dokoupit zvlášť. Samsung poskytl jen to nejpotřebnější.
Konstrukce a vzhled, displej
Již na první pohled je jasné, že se jedná o levný plastový tablet. Samsung se sice snaží a i nyní zde máme mírnou plastovou imitaci zad, plast se však nezapře a vzhled odpovídá cenovce tabletu. Bílá varianta může někomu připadat i elegantní, ale až do drobnějšího prozkoumání. Samsung Galaxy Tab 3 Lite (7.0) se prodává i v černé variantě.
Plastové tělo je znát. Tablet s ním váží příjemných 310 gramů, na cestách se nepronese a ani při hraní her, surfování na internetu či práci, jej v rukách příliš nepocítíte. Samsung Galaxy Tab 3 Lite (7.0) dále nabízí rozměry 193,4 × 116,4 × 9,7 mm. Tablet se dobře drží i ovládá, ale rámečky kolem displeje jsou na současný trend až příliš výrazné.
Na přední straně naleznete klasická Androidí tlačítka. Dvě postranní jsou senzorová a prostřední hardwarové. Přední straně následně dominuje sedmipalcový displej, nápis Samsung a již zmíněné silné rámečky kolem displeje. Přední fotoaparát nebo senzor světla byste zde hledali marně.
Pravý bok přístroje nabízí další ovládací tlačítka a to konkrétně pro redukci hlasitosti a zapnutí, případně vypnutí tabletu. Levá strana disponuje pouze slotem pro microSD kartu, ten je navíc zakrytován, což je velmi praktické. Vrchní strana se následně pochlubí 3,5mm Jack vstupem a microUSB konektorem pro nabíjení, případně propojení s počítačem. Na spodní straně nalezneme mikrofon.
Záda jsme již trochu zmínili. V této části tabletu nalezneme 2 Mpx fotoaparát s rozlišením 1 600 × 1 200 px. Mimo fotoaparátu a reproduktoru zde nic dalšího nehledejte. I zde něco postrádáme, na škodu by nebylo přisvícení k fotoaparátu. Záď je plastová s drobnými vroubky, které by mohly vzdáleně imitovat kůži. Nás vzhled příliš nezaujal, ale posouzení necháme na vás.
Displej
Sedmipalcová displej nabídne rozlišení 1 024 × 600 px . Jemnost je pouhých 170 ppi, což je v době „retina“ displejů málo, je ale nutno mít na paměti cenovku tabletu. Relativně nízké rozlišení je však plně kompenzováno podáním barev. Navíc ani pozorovací úhly nejsou vůbec špatné, displej je čitelný i v ostrém úhlu, barevné podání je však výrazně horší. Displej Samsungu je v konečném důsledku celkem příjemný, i když pro někoho mohou být barvy až příliš výrazné. Sytost je skutečně vyšší, ale právě kvůli ní si nevšimnete horšího rozlišení.
Na dobré úrovni je i oleofóbní vrstva. S několikanásobně dražšími tablety se sice rovnat nemůže, celkově je však na danou cenovou kategorii dobrá. Pocitově displej vypadá hezky, reaguje dle očekávání a i podsvícení displeje zapadá do panelu dle přestav, což není v této cenové kategorii vždy zvykem.
Výkon a výdrž, systém a aplikace, fotoaparát a webkamera, zvuk
Výkon
Samsung Galaxy Tab 3 Lite (7.0) v sobě ukrývá dvoujádrový procesor Marvell PXA986 o frekvenci 1,2 GHz. Chodu tabletu pomáhá grafický akcelerátor Vivante GC1000+ a 1 GB RAM. To vše pohání Android ve verzi 4.2.2 Jelly Bean s nadstavbou TouchWiz. Již po zapnutí tablet ukazuje celkově 418 MB volného místa a to bez spuštění jediné aplikace uživatelem.
Na benchmark testy jsme standardně vybrali naše oblíbené aplikace. Jedná se o AnTuTu, NenaMark 2, Quadrant Standart Edition a GeekBench 3. V prvním zmíněném – AnTuTu získal Samsung Galaxy Tab 3 Lite 11 663 bodů. V NenaMarku, který testuje grafiku, získal Tab 3 Lite 49,1 bodů. To znamená, že zvládne zobrazit 49 snímků za vteřinu. V Quadrant Standart Edition jsme získali 2 759. V GeekBench 3 jsme se dostali na 643 bodů.
Výkon nebyl vyzkoušen jen v benchmarcích, ale i na hrách. S náročnějšími 3D tituly typu DeadTrigger 2 má tablet problémy a i na nejnižší detaily není hra zcela plynulá a plně komfortní. I přesto je hratelná a na zkrácení dlouhé chvíle postačí. Od Samsungu Galaxy Tab 3 Lite zřejmě nebudete, ostatně ani nemůžete očekávat bleskurychlé načítání her a 100% plynulost. Mnohem lépe Tab 3 Lite bude cítit u hraní 2D titulů typu Angry Birds a další. Zde by již žádné větší problémy nastávat neměly.
Samsung Galaxy Tab 3 Lite nabídne po prvním spuštění celkem 4,81 GB volného místa. Při hraní her a k plnému užívání multimédií bude nezbytné dokoupit paměťovou kartu typu microSD a to až do velikosti 32 GB. Samsung Galaxy Tab 3 Lite si poradí i s přesunem aplikací na paměťovou kartu a nebude vás nijak omezovat.
Výdrž
Papírové předpoklady Samsungu hovořili o 8 hodinách výdrže. My jsme tablet podrobili našemu standardnímu testu výdrže, kdy streamujeme video ve smyčce na 50% jas a 50% zvuk do špuntových sluchátek. To všem při připojení na zabezpečenou Wi-Fi síť s plným signálem. Samsung Galaxy Tab 3 Lite nám v tomto testu vydržel úctyhodných 8 hodin a 42 minut. Běžný den, kdy procházíte internet, vyřizujete maily, občas se podíváte na video, mapu a podobně, by měl Samsung Galaxy Tab 3 Lite bezproblémově zvládnout.
Následné nabití z 0 % do 80 % trvá 3 hodiny a 10 minut. Plné nabití z nuly na sto zabere celkem 4 hodiny a 26 minut.
GPS
Pokud chcete tablet využívat jako navigaci, budete čekat, čekat a čekat. Určení polohy neprobíhá příliš rychle, aspoň s vypnutou Wi-Fi. Tablet se však vždy najde, někdy to trvá až několik minut. Bohužel stejný problém se při testu přihodil i po krátkém výpadku během navigování. Pro zkvalitnění navigace zapněte Wi-Fi, tabletu to většinou pomůže.
Konektivita
Wi-Fi připojení je spíše průměrné. Signál nevypadává, v porovnání s jinými zařízeními není výrazněji silnější ani slabší. S připojením k internetu nebudete mít problém, což opět u takto levných zařízení není pravidlem.
Z konektivity zde mimo klasického kabelu, tedy microUSB, nalezneme ještě Bluetooth a to v úsporné verzi 4.0 (A2DP, EDR). Zde jsme neměli žádný problém a reproduktor i mikrofon fungovali bez problémů.
Konektivita by mohla být trochu bohatší. Někteří uživatelé by jistě ocenili NFC, infraport, microHDMI a další. Opět si však musíme připomenout, v jaké cenové kategorii se nacházíme.
Systém a aplikace
V Samsungu Galaxy Tab 3 Lite (7.0) se nachází Android ve verzi 4.2.2 Jelly Bean. Ten je navíc doplněn nadstavbou Samsungu, TouchWizem. Pro uživatele to znamená mnoho výhod i strastí. Pojďme se na ně podívat.
TouchWiz vám i na sedmipalcovém zařízení umožňuje rozdělit obrazovku na dvě aktivní pole a v každém spustit jinou aplikaci. To je velmi praktické, ale mírně zde narážíme na velikost displeje, případně na rozlišení, které je již při prohlížení internetu na polovině obrazovky více než znatelné.
TouchWizz nám přináší celkově známé prostředí, které zřejmě netřeba příliš představovat. Těšit se můžete i na mírně modifikované nastavení, ikonky, celkově však nic matoucího. Samsung do svého Galaxy Tab 3 Lite (7.0) předinstaloval tyto aplikace:
- Samsung link
- Polaris Office 5
- Dropbox
Prostředí se zdá být na první pohled poměrně rychlé, ale konstantě pomalé. Konstantní pomalost by však byla tou lepší možností. Po dobu testu jsme se několikrát setkali se zaseknutím a někdy si tablet vyžádal až restart. Prostředí TouchWizz sice přináší nové možnosti a uživatelsky může být příjemné, celkově však tabletu příliš nesvědčí, zpomaluje jej a výrazně se podepisuje na celkové stabilitě.
Fotoaparát a webkamera
Tablet si na focení nekupujete. To si zřejmě řekli i u Samsungu. Jak jsme již zmínili, přední fotoaparát zcela chybí, pojďme se tedy podívat na ten zadní. Rozlišení 2 Mpx a žádní přisvětlení. Na optice se velmi šetřilo a výsledky nejsou dobré. Dostatek světla je nezbytností a focení dokumentů v místnosti může být problémem. Fotoaparát patří ke slabinám tohoto tabletu a možná by Samsung udělal lépe, kdyby ho do Galaxy Tab 3 Lite (7.0) vůbec neumístil. Výsledek můžete posoudit sami.
Pokud byste chtěli nahrávat video, budete koukat především na šum. „Těšit“ se můžete na 29 snímků za vteřinu s rozlišením 640 × 480 pixelů. Focení, případně nahrávání videa lze Samsungem Galaxy Tab 3 Lite (7.0) jen jako poslední volbou. Výsledek není ve většině případů ucházejí ani na sdílení na sociálních sítí a podobně.
Mnohem více bychom ocenili fotoaparát na přední straně tabletu. Uživatelé často provozují videohovory, například přes oblíbený Skype. Samsung Galaxy Tab 3 Lite (7.0) zcela znemožňuje pohled na uživatele a pro mnoho zákazníky to může být rozhodujícím kritériem.
Zvuk
Zadní reproduktor hraje dostatečně hlasitě. S vyšší hlasitostí však klesá celkový požitek a na maximální hlasitost již slyšíte nedokonalosti reproduktoru. Na film, kde využijete reproduktor na poloviční hlasitost, to stačit bude. Celkově však doporučujeme raději sluchátka, ve kterých je zvuk nehraje tak hlasitě, ale mnohem kvalitněji.
Zhodnocení a závěr
Samsung Galaxy Tab 3 Lite (7.0) nás potěšil i zklamal. Celkově nabízí tablet vyhledávaný sedmipalcový displej, kompaktní rozměry a lákavou cenu. Na první pohled se snaží Samsung Galaxy Tab 3 Lite (7.0) udělat dojem. Bílá varianta nevypadá luxusně, ale nezaslouží si ani vysokou kritiku. Po prvním zapnutí vás především zaujme displej, který vypadá mnohem lépe, než ve skutečnosti je a nabídne i slušné pozorovací úhly.
Po detailnější prohlídce a již několika dnech používání zjistíte, že Samsung Galaxy Tab 3 Lite (7.0) má své mouchy. TouchWiz je neplynulý, nenajdete zde přední kameru, kterou mnozí uživatelé často používají k videohovorům a i automatická regulace jasu zde nemá své místo. Samsung Galaxy Tab 3 Lite (7.0) dělá kompromisy, které se nemusejí líbit každému a tento model rozhodně nemůžeme doporučit každému, záleží na vašich preferencích.
Na závěr doplňme, že Samsung Galaxy Tab 3 Lite (7.0) lze koupit i v černé variantě a za příplatek i s 3G modulem, tedy se slotem pro SIM karty.
V cenové kategorii 3 500 Kč se můžete podívat i po konkurenci. Tu tvoří o 500 Kč dražší Asus MemoPad HD 7. Za drobný příplatek však dostanete přední kameru s rozlišením 1,2 Mpx a zdaní s 5 Mpx. Podání barev je sice mírně horší, ale Asus MemoPad HD 7 to kompenzuje jemnější displejem, který je na mnohé věci předností. I zde máme 1 GB RAM, v těle však tepe čtyřjádro Mediatek 8125T o frekvenci 1,2 GHz.
Druhou možností je Acer Iconia Tab B1. Hlavní výhodu zde však najdeme pouze v předním fotoaparátu. Displej je stejně hrubý, jako má Samsung, ale podání barev je horší. B1 by mohla zaujmout kvalitou zvuku, ale na Samsung i Asus ztrácí.
Plusy |
Mínusy |
+ 7" displej + kompaktní rozměry + dobré podání barev + slušné pozorovací úhly + možnost rozdělit obrazovku na dvě pole + nadprůměrná výdrž + nízká cena
|
- design - plastová imitace kůže - nemá přední fotoaparát - zadní fotoaparát jen 2 Mpx - nedoléhající krytka na paměťové karty - náročný TouchWiz - nižší rozlišení displeje - horší zvuk |