Realme X50
recenze

Realme X50

5G konektivita „za hubičku“

Realme X50 nabízí zajímavý balíček funkcí za přívětivou cenu. Za necelých deset tisíc korun se zájemci mohou těšit na 120Hz displej, 5G konektivitu i superrychlé nabíjení. Jak se novinka povedla? A měli byste zvážit její nákup? To prozradí tato recenze.

Konektivita: 5G i Bluetooth 5.1

Z hlediska konektivity Realme X50 absolutně nic neschází. Telefon zvládá 5G, Bluetooth 5.1 i Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac. Z navigačních služeb je k dispozici GPS, GLONASS, Beidou, QZSS i evropské Galileo.

Líbilo se nám
  • kompletní výbava

Fotoaparát: kvalitou neoslní

Fotovýbava Realme X50 je na první pohled působivá, neboť je telefon osazen hned šesti snímači. Selfie kamerka disponuje 16 Mpx, má rozsah 79 stupňů a světelnost f/2.0. Navíc ji doplňuje 2Mpx portrétní senzor (f/2.4). Právě ten by ale podle mě mohl být nahrazen ultraširokoúhlým objektivem, neboť portrétní snímky ze selfie kamerky bohužel stejně neoslní nijak zvlášť valnou kvalitou.

Dokonce nechybí ani speciální noční režim pro stativ s expozicí dlouhou až 50 sekund.

Na zadní straně pak výrobce přichystal rovněž portrétní snímač (tentokrát však černobílý), 2Mpx makro kamerku, kterou bych doporučoval použít opravdu pouze v nouzových případech (či raději vůbec), 8Mpx ultraširokoúhlý objektiv s rozsahem 119 stupňů a 48Mpx hlavní fotoaparát. Ten běžně skládá čtyři pixely do jednoho, čímž vzniknou 12Mpx snímky. Fotit ovšem můžete i v 48Mpx rozlišení. V takových případech je pouze potřeba počítat s tím, že přijdete o funkci HDR a výsledné snímky zpravidla vypadají hůř – buď jsou příliš tmavé, nebo naopak přepálené. HDR bohužel není kdovíjak oslnivé ani v 12Mpx režimu nebo u ultraširokoúhlého objektivu. Často lze pozorovat nehezké přepaly, při focení stromů zase dochází ke slévání detailů, při přiblížení vzdálených objektů (například budov) se detaily zcela vytratí a snímky připomínají olejomalbu.

Realme X50 disponuje alespoň nočním režimem. I při focení temnějších scén má fotoaparát tendenci záběry více prosvítit. Noční režim pak tento efekt ještě zesílí. Dokonce nechybí ani speciální režim pro stativ s expozicí dlouhou až 50 sekund. Fotoaplikace je poměrně povedená, nabízí také manuální pro režim. Video lze natáčet až ve 4K při 30 FPS.

Fotoaparáty Realme X50, přestože je jich celkem šest, nabízí bohužel pouze (pod)průměrný zážitek. Pokud hledáte co nejlepší fotoaparát v ceně kolem deseti tisíc korun, rozhodně uděláte lépe, když se poohlédnete jinde. Pokud naopak berete fotoaparáty jako doplněk, který občasně vyžijete, bude vám Realme X50 pravděpodobně stačit.

Líbilo se nám
  • povedený noční režim
Nelíbilo se nám
  • slabší dynamický rozsah
  • nízká úroveň detailů
  • zbytečná makro kamera i portrétní snímače

Software: Android 10

Uvnitř telefonu běží Android 10 s nadstavbou od Realme, která přináší herní režim a různé možnosti úprav vzhledu i nastavení. Osobně bych preferoval spíše čistý Android, jde však o mé osobní preference. Aktuálnost bezpečnostních záplat (červen) každopádně chválím stejně jako bezproblémovou lokalizaci.

Líbilo se nám
  • svižný běh
  • nové bezpečnostní záplaty
Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze