Původně vyšlo na tabletnet.cz, autor: Jiří Vencl
|
Prestigio Multipad 4 Diamond 7.85Operační systém: Google Android 4.2 Jelly Bean |
Videopohled
U Prestigia jsme si poslední dobou zvykli na povedený design a nadstandardní obsah balení. Již nyní vám prozradíme, že tyto prvky splňuje i Multipad 4 Diamond 7.85. Jak si ovšem povede z hlediska uživatelského, dokáže zaujmout alespoň méně náročné uživatele? To se dozvíte v naší recenzi.
Obsah balení
Prestigio dokazuje, že i v nízké cenové relaci lze nabídnout hodně. I za cenu pod 4 000 Kč dostanete nejenom tablet a nabíječku, ale i obal a OTG kabel.
Obsah balení:
- tablet
- obal
- nabíjecí adaptér
- kabel USB-microUSB
- krátký návod
- OTG kabel
Obal v imitaci kůže na první pohled nadchne. Bohužel nabídne nepraktický výřez, díky kterému se tablet sice lépe vyndává, ale ohrožuje displej a rámeček. Tablet není ani v obalu plně kryt a především dámy, které jej dají do kabelky k dalším věcem, mohou tablet poškrábat. Celkově však dostanete vše potřebné. Dokoupit si musíte pouze sluchátka.
Konstrukce a vzhled, displej
Prestigio si dalo záležet a snaží se i v té nejnižší cenové kategorii nabídnout maximum. Žádné levné a lesklé plasty, ale prémiová záda z broušeného hliníku. Design se u Prestigia skutečně povedl, podívejme se na něj podrobněji.
Na první pohled budete koukat na poměrně nezajímavou přední stranu, která nabídne 7,85" displej s širokými černými rámečky. Design je obdélníkový a velmi hranatý. Přední strana vás zřejmě ničím nenadchne, ale na danou cenovou kategorii je to standard. Naleznete zde již pouze 0,3Mpx fotoaparát, nic dalšího zde nehledejte.
Při pozici na výšku naleznete na spodní hraně microUSB, pravá strana disponuje tlačítkem pro zapínání/vypínání a kolébkovým tlačítkem pro ovládání hlasitosti. Levá hrana je prázdná, na vrchní straně se nachází 3,5mm Jack a nezakrytovaný slot na microSD karty. MicroSD karty však nijak nevyčnívají.
Při pohledu na záda vás zaujme broušený hliník. V našem případě v černé barvě, u bílé varianty ve stříbrné barvě. Ve spodní části se nacházejí dva reproduktory, nad nimi dominuje logo Prestigio. Nejvýše najdeme 2Mpx fotoaparát s rozlišením 1 600 × 1 200 px.
Pokud jste detailisti, všimnete si, že boky přístroje jsou z kovové lišty, ta následně přechází v plast. Zadní broušený hliník je pouze velmi úzkou vrstvou, která je připevněna na plastovou hranku a zřejmě i plastová záda. Nejedná se o ryze hliníkovou záď, jak ji známe například z iPadu a podobně.
Displej
Multipad 4 Diamond 7.85 nabídne, jak je již z názvu patrné, 7,85" displej. Ten disponuje rozlišením 1 024 × 768 px o jemnosti 163 ppi. Nízké rozlišení jsme v této cenové kategorii schopni odpustit. Rastr je sice viditelný, ale za tuto cenu nelze očekávat retina rozlišení, nebo ještě vyšší. IPS panel je však kvalitní, nabídne dobré podání barev i pozorovací úhly. Čitelnost na slunci byla průměrná.
Horší je to s oleofóbní vrstvou. Displej má tendenci k umaštění. Ruce se potí a tahy od prstů na displeji zůstávají. Následně se pozorovací schopnosti a celkový zážitek z displeje zhorší. Displej je potřeba častěji čistit, případně ošetřit speciálními přípravky. Pokud vám nebude vadit nižší rozlišení, s displejem budete spokojeni.
Výkon a výdrž, systém a aplikace, fotoaparát a webkamera, zvuk
Výkon
Prestigio Multipad 4 Diamond 7.85 je poháněn čtyřjádrovým procesorem Rockchip RK3188 o frekvenci 1,6 GHz. K dispozici má grafický akcelerátor Mali 400 MP a 1 GB RAM. To vše pohání Android ve verzi 4.2.2 Jelly Bean s mírnou nadstavbou. Po spuštění, kdy v tabletu neběží žádné aplikace, zůstane k dispozici 485 MB RAM.
Na benchmark testy jsme standardně vybrali naše oblíbené aplikace. Jedná se o AnTuTu, NenaMark 2, Quadrant Standart Edition a GeekBench 3. V prvním zmíněném – AnTuTu získal Multipad 4 Diamond 7.85 17 394 bodů. V NenaMarku, který testuje grafiku, získalo Prestigio 52,1 bodů. To znamená, že zvládne zobrazit 52 snímků za vteřinu. V Quadrant Standart Edition jsme získali 5 499 a v GeekBench 3 jsme se dostali na 1 217 bodů.
Výkon jsme otestovali nejen v benchmarcích, ale i na hrách. Tablet neměl problémy ani s náročnějšími 3D tituly, jako je Dead Trigger 2 a podobně. Méně náročné 2D hry běžely naprosto jistě. I když má Multipad 4 Diamond 7.85 dostatek výkonu, za herní zařízení ho nelze považovat. Hlavním důvodem je především nízké rozlišení displeje, které hernímu zážitku značně ubírá.
Nejenom na hry vám po prvním spuštění zůstane 13,23 GB z původních 16 GB. Kdyby vám tato paměť nedostačovala, můžete ji rozšířit paměťovými kartami typu microSD a to až do velikosti 32 GB. Některé aplikace lze navíc přesunout na paměťovou kartu, s místem byste mít problémy neměli.
Výdrž
Papírové předpoklady Prestigio udávají 6,6 hodin výdrže. My jsme tablet podrobili našemu standardnímu testu výdrže, kdy streamujeme video ve smyčce na 50% jas a 50% zvuk do špuntových sluchátek. To všem při připojení na zabezpečenou Wi-Fi síť s plným signálem. Prestigio Multipad 4 Diamond 7.85 nám v tomto testu vydrželo průměrných 6 hodin a 24 minut. Běžný den, kdy procházíte internet, vyřizujete maily, občas se podíváte na video, mapu a podobně, by mělo Prestigio zvládnout.
Následné nabití z 0 % do 80 % trvá 1 hodinu a 54 minut. Plné nabití z nuly na sto zabere celkem 3 hodiny a 8 minut.
Konektivita
Wi-Fi připojení je spíše podprůměrné. Signál nevypadává, ale je slabší, než na jiných, ale dražších zařízeních. Připojení v místnosti s Wi-Fi vysílačem, případně přes jednu zeď, nedělá Multipadu 4 Diamond 7.85 žádné problémy.
Mimo Wi-Fi musíme z konektivity zmínit ještě microUSB. To lze navíc naplno využívat díky OTG kabelu. Funkčnost jsme ověřili a Multipad 4 Diamond 7.85 si poradí i s flash diskem a podobně.
Celková konektivita je na velmi nízké úrovni. Chybí nám zde i Bluetooth, o modernějších technologiích typu NFC, infraport nebo o oblíbeném microHDMI ani nemluvě. I v této cenové kategorii bychom čekali aspoň Bluetooth.
Systém a aplikace
V Prestigio Multipad 4 Diamond 7.85 je předinstalován Android 4.2.2 Jelly Bean a to pouze s mírnou nadstavbou. Pojďme se na něj blíže podívat.
Android 4.2.2 Jelly Bean zde nabízí možnost zobrazit notifikační lištu z pravého dolního rohu. Toto uspořádání tak známe již z Honeycombu. Na modernější Android v tomto přístroji zřejmě můžeme zapomenout a zákazníci tak musejí počítat s tím, že verze 4.2.2 Jelly Bean bude pro tento stroj první a zároveň i poslední.
V prostředí vás nic nepřekvapí. Jedná se téměř o čistý Android, který nabízí klasická softwarová tlačítka v dolní části displeje. Následné aplikace i nastavení je známé z čistého Androidu.
Tablet se vás při prvním spuštění zeptá, které aplikace chcete nainstalovat, a které nikoliv. Rozhodnout se můžete nejen pro aplikace, ale i pro hry, jako je třeba Asphalt 7. Je jen na vás, zda si hry a aplikace zdarma nainstalujete a vyzkoušíte, nebo si tablet nezahltíte „zbytečnostmi.“
Prostředí je poměrně rychlé, ale občas se setkáte se zaváháním. Po dobu testu se tablet dvakrát restartoval a to poté, co se zaseknul. Po většinu času však tyto problémy řešit nebudete. Systém zvládá i plynulé přehrávání aplikací třetích stran. Námi testovaný Dead Trigger 2 běžel plynule.
Fotoaparát a webkamera
Zadní fotoaparát nabídne pouze rozlišení 2 Mpx. Navíc mu chybí touchfocus i autofocus. Při focení v horších světelných podmínkách byste ocenili přisvícení, i to zde chybí. Focení na bližší vzdálenosti a tedy i focení dokumentů může být kvůli absenci autofocusu (i touchfocusu) problematické a často se nezdaří. Fotoaparát nabídne 3 × digitální zoom, možnost přepnout mezi režimem noc, den a nastavení vyvážení bílé. Nic víc fotoaparát neumí, celková kvalita je na velmi nízké úrovni. Posoudit můžete sami.
Přední fotoaparát nabídne pouze 0,3 Mpx. Na videohovory postačí a dokonce podá slušný výkon i v horších světelných podmínkách. V této cenové kategorii mu nemáme co vytknout.
Pokud budete chtít natáčet video, připravte se na velkou dávku šumu a rozlišení 640 × 480 pixelů. Výsledek skutečně není dobrý a je to spíše z nouze. I zde jsme pro vás připravili ukázku.
Zvuk
Dvojice zadních reproduktorů hraje nad očekávání dobře. Zvukový výstup je skutečně kvalitní, ale pouze v případě, že tablet nepoložíte zády na stůl. Hlasitost je nadprůměrná a ani na maximum neprodukují reproduktory žádné nechtěné zvuky. I výstup do sluchátek je nadprůměrný. Ovšem trochu výjimečně zde musíte zvuk přidávat, hlasitější jsou reproduktory na zadní straně. Pokud si tedy tablet nastavíte na poloviční zvuk, reproduktory hrají poměrně hlasitě, sluchátka již tolik ne.
Zhodnocení a závěr
Prestigio Multipad 4 Diamond 7.85 nás potěšil, ale zároveň bohužel i zklamal. Mezi přednosti tohoto tabletu zcela určitě patří hezký design, přijatelná cena, bohaté příslušenství a dobré pozorovací úhly displeje.
I hry jsou na Multipadu 4 Diamond 7.85 na poměrně vysoké úrovni . S Dead Trigger 2 nebo s Aspahlt 7 a 8 nemá tablet problémy. O herní zařízení se přímo nejedná a to především kvůli nižšímu rozlišení displeje. Plynulost Multipadu 4 Diamond 7.85 v samotném prostředí Androidu 4.2.2. Jelly Bean již tak dobrá není. Tablet několikrát zaváhal a došlo až na restart celého systému. Po většinu času je však Prestigio poměrně plynulé.
Naopak mezi nedostatky řadíme již zmíněné nízké rozlišení a viditelný rastr. Máme zde i velké rámečky kolem displeje, ale v této cenové kategorii to nelze příliš vyčítat. Větší nedostatky vidíme ve špatném fotoaparátu, slabším Wi-Fi příjmu a absenci Bluetooth. Právě chybějící Bluetooth může mnohé odradit. Není zde ani GPS, či modernější technologie typu NFC a podobně.
Pokud chcete osmipalcový tablet za rozumnou cenu s hezkým designem, Multipad 4 Diamond 7.85 je žhavým kandidátem. Ovšem vzhled je vykoupen absencí mnoha technologií. Zvážit tak můžete i konkurenci.
Uživatelé postrádající GPS, Bluetooth a slot na SIM kartu, nemusejí značku Prestigio opouštět. Existuje i Prestigio Multipad 4 Diamond 7.85 3G, to je však o 1 000 Kč dražší, což je stále velmi přijatelná cena
Další možností je Acer Iconia Tab A1. Ten nabídne mírně lepší rozlišení a Bluetooth. Cenově vychází levněji, ale Prestigio vypadá luxusněji. Lepším rozlišení a Bluetooth disponuje i námi nedávno testovaný Samsung Galaxy Tab 3 Lite (7.0), ten je navíc i levnější. Ovšem Prestigio nabídne reprezentativní design, vyšší výkon a stabilnější systém. Posledním konkurentem je GoClever Aries 785. Ten nabídne nejen Bluetooth, ale i GPS a 3G modul. To vše za příplatek pouze 500 Kč. Multipad 4 Diamond 7.85 však GoClever překoná v plynulosti, vzhledu také kvalitnější konstrukci .
Plusy |
Mínusy |
+ kompaktní rozměry + dobré podání barev + slušné pozorovací úhly + design: broušený hliník + slušný výkon + příslušenství v krabici + nízká cena |
- absence Bluetooth - slabší Wi-Fi - absence GPS - nízké rozlišení - nekvalitní fotoaparát |