OnePlus 5
recenze

OnePlus 5

Zuby vycení už jen občas
28

Když se řekne zabiják vlajkových lodí, co se vám vybaví? Mnohým jistě značka OnePlus, ačkoliv prvotní wow efekt už dávno pominul. Dnes prubneme v pořadí čtvrtou generaci s názvem OnePlus 5. Ta přináší špičkový hardware, AMOLED displej či duální fotoaparát. Již je ale nutné zapomenout na vyloženě nízkou cenu. Dokáže nás přesto novinka zaujmout?

Uživatelské prostředí: takřka čistý Android

Prostředí má pod palcem operační systém Android 7.1 Nougat s nadstavbou Oxygen OS. OnePlus si vždy dával záležet na aktuálnosti softwaru a minimu různé balastu. Nejinak je tomu u aktuálního pětkového modelu. Prostředí běhá ukázkově plynule a není mu tak opravdu co vytknout.

Uživatelské prostředí

V nastavení máte možnost využít různé vychytávky. Nevyhovují-li vám například tlačítka pod displejem, lze zobrazit virtuální klávesy na displeji. Nechybí ani různá gesta usnadňující ovládání. Kromě obligátního otočení telefonu jde například i o gesta typu nakreslení určitého písmene a následného spuštění aplikace.

Multimediální nabídku zastupují klasické aplikace pro přehrávání hudby a videa a samozřejmě i prohlížení fotografií či obrázků.

Líbilo se nám
  • nejnovější verze Androidu
  • jisté aktualizace
  • různá gesta

Fotoaparát: špička je ještě vzdálená

Dostáváme se k fotoaparátům telefonu. Ty na zadní straně disponují rozlišením 16 megapixelů a světelností f/1.7, respektive 20 megapixelů a světelností f/2.6. Druhá kamerka zde funguje primárně jako teleobjektiv a dokáže scénu optickým zoomem 1,6násobně přiblížit.

Samotný výrobce sice uvádí dvojnásobný zoom, avšak ten vznikne až za asistence digitálního zoomu, což už se projeví na výsledné kvalitě snímku. Kromě dvojnásobného zoomu lze duální fotoaparát využívat také k vytvoření bokeh efektu. Portrétní režim dokáže za dostatečného světla rozmazat pozadí za osobu, kterou fotíte. Výsledek je velice slušný. Se dvěma fotoaparáty dokáže telefon také lépe ostřit, což se hodí, neboť chybí optická stabilizace obrazu – k dispozici máte pouze elektronickou.

Ukázka 1,6násobného zoomu

Kvalita klasických snímků není vyloženě špatná, snímky jsou barevně věrné a vcelku i ostré. Směrem k rohům snímku však ostrost klesá a menší problémy představuje také zhoršené světlo. Ve výsledku tak platí, že na absolutní špičku OnePlus 5 ztrácí.

Ukázkové fotografie

Čelní kamerka disponuje vysokým 16megapixelovým rozlišením a taktéž elektronickou stabilizací obrazu. Výsledné snímky jsou slušné a pro potřeby selfies rozhodně postačuje.

Ukázkové fotografie z čelní kamerky

Video lze zaznamenávat maximálně ve 4K rozlišení se 30 snímky, případně ve Full HD s 60 či 30 snímky za vteřinu. Mrzutou informací je, že stabilizace je k dispozici u kvality Full HD se 30 snímky a menší. Akční záběry se pak viditelně více třesou. Aktualizováno: OnePlus na tuto kritiku však reagoval a s nejnovější aktualizací zpřístupnil elektronickou stabilizaci obrazu také pro videa ve 4K rozlišení, což rozhodně chválíme.

OnePlus 5 (testovací video) – 4K, 30 FPS

OnePlus 5 (testovací video) – 1080p, 60 FPS

OnePlus 5 (testovací video) – 1080p, 30 FPS

Líbilo se nám
  • přehledná aplikace
  • duální fotoaparát
  • slušná kvalita snímků
Nelíbilo se nám
  • na špičkové fotomobily ztrácí
  • chybí optická stabilizace obrazu
Diskuze ke článku
.....
Tak pořad čekám komentáře jak je ten čínský bazmek skvělý telefon :-D a ono nic :-D
To tak
Prý Jelly efekt není skoro vidět, no jasně...
Luďa
Čím jste to nabíjely? Vždy s dodanou DASH nabíječkou je telefon nabit 0-100% cca do HODINY!!!
.....
A už je to tu, místní honici začínají pět chválu :-D

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze