Nokia Lumia 930
recenze

Nokia Lumia 930

Ten nejlepší Windows Phone
119

Je kovová, elegantní, výborně vybavená a může zářit neobvyklými barvami. Vyrovná se však nová vlajková loď s Windows Phonem nejlepším Androidům? S 5" FullHD displejem, 20,7Mpx fotoaparátem s optickou stabilizací obrazu a veškerou datovou výbavou k tomu předpoklady má. V recenzi odhalíme, jaká je Lumia 930 ve skutečnosti. Nemá nějaké slabiny?

Kontakty a volání: vše propojeno

Kontakty jsou, jak jsme z Windows Phone zvyklí, sdruženy i ve Windows Phone 8.1 v hubu Lidé, kde kromě informací o kontaktech najdete i aktualizace ze sociálních sítí. Zde ale narazíme na novinku. Facebook již není integrován tak hluboko do systému. Aktualizace zde mohou být stále zobrazeny, ale musíte hub nejprve propojit s aplikací Facebook. Potom se u každého kontaktu může dále zobrazovat jeho status, poslední posty nebo fotogalerie. Každá interakce, like, komentář vás ale zavede přímo do aplikace Facebooku. U Twitteru a LinkedIn přitom zůstalo vše při starém.

V případě, že je konkrétní kontakt přítomen ve více účtech, jednoduše je sloučíte dohromady. U zobrazování aktualizací přitom nechybí ani filtrování, které využijete například v případě, že sledujete na Twitteru velké množství účtů. Ty si tak můžete odfiltrovat ze seznamu kontaktů, ale jejich aktualizace se budou přitom nadále zobrazovat. Můžete si rovněž zobrazit i pouze kontakty, které mají vyplněné telefonní číslo.

U kontaktů můžete rovněž vyplnit podrobné informace včetně narozenin, výročí, partnera(ky), dětí nebo čísla kanceláře. Vybrat si rovněž můžete fotografii, ze kteréhokoli připojeného účtu nebo nahrát úplně novou. K jednotlivým kontaktů si můžete přiřadit i vlastní zvonění a vlastní zvuk SMS zpráv.

Zprávy: kam se poděl Facebook?

Druhým hlavním hubem jsou „Zprávy“, kde naleznete SMS a MMS. Stejně jako kontakty přišel i tento hub o integraci Facebooku a chat tak zde bohužel chybí, protože Facebook prosazuje svou vlastní aplikaci Messenger. Ta ale není tak rychlá a pohotová, jako integrovaný chat a i když nebyl zcela spolehlivý, určitě zde chybí.

Doručené zprávy se řadí do konverzací bez ohledu na to, zda se jedná o SMS či MMS. Microsoft však ani ve Windows Phone 8.1 neodstranil jednu z věcí, která většině uživatelů vadí a tím jsou doručenky, které se řadí do své samostatné konverzace.

Také SMS zprávy jsou zálohovány do cloudu

Součástí hubu Zprávy nejsou emaily. Vlastní dlaždici má Outlook i ostatní poskytovatelé emailu. Kromě odlišné ikony však vypadají stejně. Každá emailová schránka vytváří samostatnou položku v menu, takže můžete oddělit například soukromé emaily od pracovních, ale už vytvořené schránky můžete i sloučit. E-mailové schránky a práce s e-maily je velmi přehledná, grafika opravdu napomáhá maximální funkčnosti. Zprávy se řadí do vláken a vzorná je už i synchronizace s Google mailem, a to včetně push notifikací, které chodí okamžitě. Stejně brzy, jako na Androidu. Nechybí hledání na serveru a práce se složkami. Jediné, co zde chybí, je označování důležitých e-mailů hvězdičkou nebo vlaječkou. U jiných schránek to ale lze. Stejně tak je zde i nadále nepříliš pohodlná práce s přílohami. Do emailu můžete přímo vložit pouze obrázek. Jiné typy souborů včetně Wordu a podobně vložíte, ale musíte to učinit oklikou přes sdílení v konkrétních aplikacích.

E-maily jsou velmi pohodlné, až na jednu výjimku je bezchybná i synchronizace se službami Google

Při psaní máte k dispozici pouze QWERTZ klávesnici v režimu na výšku i na šířku. V nastavení si můžete stáhnout klávesnice i slovníky pro jednotlivé jazyky. Proti předchozímu, takřka dokonalému, slovníku ve Windows Phone 8 ten, který je ve Windows Phone 8.1 není příliš dobrý a ne vždy spolehlivě doplňuje. Problémy mu dělají především slova, kde je více písmen s diakritikou a některá běžná slova ani nenavrhne a neopraví, pokud v nich uděláte byť jen jediný překlep. Microsoft nicméně o tomto problému ví a pracuje na jeho odstranění. Stejně tak bychom ocenili, kdyby i na české klávesnici bylo možné zadávat text metodou swype. Pokud jí chcete používat, můžete si sice přidat anglickou klávesnici, ale ta zase postrádá český slovník.

Organizační funkce: kalendář v novém

Až do Windows Phone 8 jsme měli ke kalendáři ve Windows Phone výtky, neboť se již od počátku potýkal s řadou chyb a nelogičností, jako je například plýtvání místa na největší dlaždici, chybějící týdenní náhled nebo to, že v měsíčním náhledu se nezobrazují naplánované události. U Windows Phone 8.1 je řada těchto chyb napravena.

V současnosti, tak máte k dispozici denní, týdenní, měsíční a roční náhled, samotnou agendu a seznam událostí. V týdenním náhledu se může u jednotlivých dní zobrazovat i počasí a v pravém dolním rohu měsíční kalendář. Stačí pak kliknout na konkrétní den a rozbalí se vám jeho detaily, další tapnutí jej zase sbalí. Výborný a přehledný systém. Stejně je řešen i měsíční náhled.

Kalendář se dočkal zásadního vylepšení, které se povedlo

Škoda jen, že dlaždice nadále plýtvá místem a i největší velikost zobrazuje jen jednu událost. Pokud vám to vadí, můžete si ze Store stáhnout celou řadu alternativ, které budou lépe vyhovovat vašim potřebám. Namátkou můžeme například zmínit Cal, Week View 8, AppoinTile a další. Některé jsou však placené.

Plnohodnotné MS Office umožňují kvalitní úpravu dokumentů

Silnou stránkou všech smartphonů na platformě Windows Phone a tedy i Lumie 930 je kancelářský balík, u něhož se naplno ukazuje hlavní síla Microsoftu. Aplikace Office si poradí s dokumenty Word, tabulkami Excel a prezentacemi PowerPoint. Nejedná se přitom o pouhý prohlížeč, ale dokumenty můžete i editovat nebo vytvářet nové. Nechybí však ani kvalitní integrace úložiště OneDrive, do kterého se dokumenty mohou přímo z telefonu ukládat, a můžete s nimi pohodlně pracovat. V momentě, kdy dokončíte práci ve Wordu na počítači, můžete pokračovat na mobilu.

Správce souborů, budík, kalkulačka a OneNote

Silnou stránkou je i správa dokumentů. Ty si můžete třídit nebo jednotlivé připnout jako dlaždice na plochu. Samozřejmostí je také sdílení e-mailem, pomocí Bluetooth či na OneDrive, ve kterém si můžete soubory rovnou otevřít.

Z dalších organizačních funkcí pak stojí za zmínku poznámkový blok OneNote, který je synchronizovaný s poznámkami ve OneDrive, prohlížeč PDF souborů, opakované budíky, kterým můžete přiřadit vlastní zvonění a popis, nebo kalkulačka. Oficiálního správce souborů, který Microsoft vydal na konci května, si můžete doinstalovat ze Store. Navíc již existuje i několik alternativ.

Diskuze ke článku
Lukes - Ogier
Ja mam cernou variantu i se sluchatkama - oficialni dovoz.... A s telefonem jsem opravdu velice spokojeny! Kdo nechce, at si ho prece nekupuje. Na trhu ma spoustu jinych moznosti....
wtf
podla mna 1520 je lepšia (reakcia na nadpis)
Gotys
Osobní zkušenost: 1520 je lepší.
930 fotí výrazně hůř než LG G3 i Galaxy S5. Méně detailů ve dne a hlavně Galerie ve Windows Phone neumí zobrazit fotky ostře s detaily.
Jinak WP 8.1 nejhezčí systém
Rudolf
Mohol by mi niekto kto ma WP 8.1 Cyan napisat kolko GB mu ukazuje polozka System v aplikacii Senzor uloziska? Mne sa zda ze tam mam nejake prilis velke cislo

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze