mobilenet.cz
mobilenet.cz
mobilenet.cz mobilenet.cz mobilenet.cz

Recenze Nokia Lumia 520: nejnižší Lumia s řadou kompromisů

autor:
, vydáno:
permalink productNokia Lumia 520

Až Nokia Lumia 520 vstoupí na konci června oficiálně na český trh, vrátí finskému výrobci titul nejlevnější smartphonu s operačním systémem Windows Phone 8 na pultech českých obchodů. U nejnižšího modelu se nicméně musíte připravit na řadu kompromisů. Zákazníky však přesto může oslovit povedeným designem a spolehlivým systémem.

srovnání cen
Nokia Lumia 520

Nokia Lumia 520 byla s nedávno testovanou Nokií Lumií 720 představena jako první letošní Lumie na konci února na veletrhu MWC v Barceloně. Nejen svým číselným označením, ale i svou výbavou se zařadila dospodu produktové řady Lumií pod dosud nejnižší Lumii 620. To ovšem neznamená, že by se jednalo o nevýkonný lowend. Naopak může lákat na nízkou cenu a na stejný výkon, jako její dražší sestřičky. Oželet přitom budete muset pouze některé funkce, což jí má odlišit od Lumie 620, aby na sobě vzájemně neparazitovaly.

Nokia Lumia 520 Nokia Lumia 520 Nokia Lumia 520 Nokia Lumia 520 Nokia Lumia 520
Oficiální snímky Nokie Lumia 520

Na testování jsme dostali předprodukční vzorek Lumie 520, takže ještě ne vše funguje dokonale. Operační systém je pouze v angličtině, není možné stáhnout českou klávesnici, nefunguje automatické obnovení systému. V telefonu také chyběly mapy, ale ty bylo možné doinstalovat. Bohužel však chyběla i navigace Here Drive, kterou doinstalovat možné nebylo. V prodejní verzi nicméně všechny tyto nedodělky samozřejmě nebudou.

Obsah prodejního balení

  • mobilní telefon
  • nabíječka s datovým kabelem
  • pecková sluchátka s mikrofonem
  • návod
Nokia Lumia 520 Nokia Lumia 520

Design a zpracování

Použitý plast má matný povrch, takže tady bych se otisků prstů nebál. S těmi budete trochu bojovat na lesklé přední straně. Podle mého subjektivního názoru se design telefonu povedl a telefon vypadá dražší než je.

Svým designem Lumia 520 tak trochu klame tělem a dělá se dražší než je ve skutečnosti. Zejména při pohledu se podobá Lumii 720 s unibody tělem. Teprve, když jí otočíte, zjistíte, že se o unibody nejedná, ale že telefon je postavený na stejném principu jako Lumia 620 a Lumia 820.

Nokia Lumia 520 – videopohled

Výměnný kryt, který není z polykarbonátu, ale z o něco horšího plastu, tvoří jakousi vaničku, do které se celý telefon zaklapne. Stejně jako u Lumie 620 musíte, při sundavání krytu zapřít prst o čočku fotoaparátu a zapáčit za horní okraj. Nemyslím si, že se jedná o zrovna povedené řešení a domnívám se, že čočka fotoaparátu tím bude trpět.

Použití sundavacího krytu umožnilo vybavit Lumii 520 vyměnitelnou baterií a skrýt sloty pro micro SIM kartu a microSD kartu. Škoda jen, že při jejich výměně musíte vždy vyjmout baterii.

Nokia Lumia 520 Nokia Lumia 520 Nokia Lumia 520

Na rozdíl od zaoblené Lumie 620 sází Lumia 520 na hranatější tvary a půdorys přední části tvoří obdélník s pouze jemně zaoblenými rohy. Přesto se díky zaobleným bokům a kompaktním rozměrům (119,9 x 64 x 9,9 milimetrů, 127 gramů) telefon dobře padne do ruky a v dlani nikde netlačí.

Rozložení ovládacích prvků je již tradiční. Pod displejem mají své místo tři standardní senzorová tlačítka a zbývající ovládací černá tlačítka jsou na pravém boku telefonu. Úplně nahoře je nejdelší regulátor hlasitosti, pod ním je vypínač a zároveň zamykací tlačítko a úplně dole je pak hardwarová spoušť. Zajímavé je, že právě spoušť vyčnívá o něco víc než ostatní tlačítka. Všechna mají tuhý stisk a nijak se neviklají, takže v tomto ohledu bych se o telefon nebál.

Konektor při připojení sluchátek je vpravo nahoře, zatímco microUSB konektor je uprostřed na spodní straně telefonu. Na zadní straně telefonu najdete pouze čočku fotoaparátu a v pravém spodním rohu otvor hlasitého reproduktoru.

Nokia Lumia 520 Nokia Lumia 520 Nokia Lumia 520 Nokia Lumia 520

V otázce zpracování jsem nebyl tak spokojený jako u ostatních Lumií. Možná je to jen vada tohoto kusu, ale měl jsem pocit, jako by měl kryt v pravém horním rohu trochu vůli. Také jsem si všiml, že se testovaný kus při používání v horní části docela zahřívá. Jinak bych však o pevnost krytu žádné obavy neměl. Oceňuji také, že použitý plast je matný, takže na něm neulpívají otisky prstů.

Hardware

Hardware je do značné míry identický s dalšími nižšími modely s Windows Phone 8. Najdete zde stejný dvoujádrový procesor Qualcomm MSM8227 taktovaný na 1 GHz jako u Lumie 620 a Lumie 720, ale i u HTC 8S.

Stejná je i velikost operační paměti 512 MB RAM, což je minimum pro tento operační systém. Pro běžného uživatele je to však zcela dostačující hodnota a půjde vám s ní naprostá většina aplikací a her. Oželet budete nejspíš muset jen ty nejnáročnější hry, jako je například Temple Run, které ke svému chodu vyžadují minimálně 1 GB RAM.

Díky dokonalé odladěnosti Windows Phone 8 na tu hardwarovou specifikaci si můžete být jisti vcelku svižným chodem s plynulými reakcemi bez zadrhávání. Pouze u náročnějších aplikací si musíte chvilku počkat při spouštění, ale nikdy to nepřekročilo únosnou mez.

Nokia Lumia 520 Nokia Lumia 520 Nokia Lumia 520 Nokia Lumia 520

Za co Nokia rozhodně zaslouží pochvalu je skutečmost, že i do svého nejnižššího modelu dala interní paměť o kapacitě rovných 8 GB a ne poloviční hodnotu, tak jako tomu je u Huawei Ascend W1 nebo u HTC 8S.

Z interní paměti máte po prvním spuštění k dispozici více než 5 GB místa. Multimediální data a mapy přitom můžete ukládat i na microSD kartu, která je podporovaná až do velikosti 64 GB. Navíc v rámci účtu od Microsoftu dostanete ještě 7 GB na SkyDrive.

Baterie a výdrž

Nokia Lumia 520 dostala vyměnitelnou Li-Ion baterii s kapacitou 1430 mAh, což je více než u Lumie 620 (Li-Ion 1300 mAh), ale přesto by se to mohlo zdát v porovnání s Androidem jako zcela nedostatečné.

Přesto jsem se při běžném používání, které zahrnovalo při nastaveném automatickém podsvícení 10 - 20 minut telefonování za den a kolem 10 odeslaných SMS, synchronizaci přes Wi-Fi a mobilní data a několik minut denně prohlížení internetových stránek a navigace, jsem se s výdrží běžně pohyboval mezi dvěmi až třemi dny, což je mezi smartphony nadprůměrný výsledek.

Nokia Lumia 520 Nokia Lumia 520 Nokia Lumia 520 Nokia Lumia 520

Při intenzivnějším používání se dostanete zhruba na 1,5 dne. Pokud si však s telefonem intenzivně hrajete. Sledujete na něm filmy nebo několik hodin využíváte navigaci, tak pokud ráno telefon odpojíte od nabíječky, tak odpoledne už musíte hledat zásuvku.

Provedl jsme také standardizovaný test výdrže. Telefon byl přihlášen do sítě a připojen k zabezpečené Wi-Fi. V přehrávači se přitom streamovalo online video v kvalitě 720p. Na telefonu byl nastaven jas na 50 procent a na 50 procent byla nastavena i hlasitost na připojených dodávaných sluchátkách. Lumia 520 se vypnula se po 2 hodinách a 49 minutách. Pro srovnání Lumia 620 se vypnula ve stejném testu vypnula o hodinu později.

Otestoval jsem také rychlost nabíjení. Za hodinu se telefon nabil na 57 procent. Nabití na 80 procent kapacity baterie mu trvalo 1 hodinu a 22 minutu. Zcela se telefon nabil za 1 hodiny a 56 minut.

Displej

Nokia Lumia 520 dostala IPS displej s úhlopříčkou rovné čtyři palce s rozlišením 480 x 800 pixelů, což je standardní rozlišení levnějších smartphonů s operačním systémem Windows Phone 8. Je zajímavé, že přestože se jedná o nižší model než Lumia 620, tak má větší displej a lepší technologii.

Protože však má větší úhlopříčku na stejném rozlišení, tak má Lumia 520 o něco hrubší rastr, ale pouhým okem ho nerozpoznáte. Díky použité technologii IPS se může displej pochlubit věrnými barvami. Jen černá v je v tomto případě trochu mdlá a rozhodně se nemůže rovnat AMOLED displejům, ale dokonce je horší i než u Lumie 620, která má svůj TFT displej vylepšený o technologii ClearBlack.

Co se týče čitelnosti na přímém slunci, tak ta je při použití maximálního jasu na poměrně slušné úrovni. Rovněž potěší, že Nokia i do svého nejnižšího modelu použila sklo odolné proti poškrábání, přestože se nejedná o Gorilla Glass.

Nokia Lumia 520 Nokia Lumia 520 Nokia Lumia 520 Nokia Lumia 520

Zvuk

Zvukový projev Lumie 520 je kvalitní a potěší i milovníky hudby. Plně vás uspokojí nejen vlastní cizí sluchátka, ale i ta dodávaná. V obou případech si můžete vychutnat jasný a čistý zvuk se spoustou basů.

Na slušné úrovni je i hlasitý reproduktor. Při položení na stole sice může znít zvuk trochu zkresleně, ale i tak je dostatečně hlasitý, takže se nemusíte bát, že byste neslyšeli zvuk notifikací.

Tagy článku: , ,

Související články

Nokia Lumia 520 v redakci: první dojmy a videopohled | vydáno
76
Nokia Lumia 520 představena: malá, ale šikovná | vydáno
21
Čtyři nejnovější Nokie na fotografiích. Nechyběla Lumia 925 | vydáno
20

diskuze ke článku (nejnovější příspěvky)

Ahoj . Mam problem sa dostat do menu. V sttings som navolil appky na screen a okrem nich mi nic nejde . Ako sa dostanem spet do menu ? jozo
Záruka a dôveryhodný úverové služby ponúkajú na 2%, ako sú: osobné úvery, podnikateľské úvery, Obchodné úvery, hypotéky automobilov a pôžičky na autá, Teraz nás etc.Email aplikovať a získať schválený. E-mail: helenparker528@gmail.com alebo   helenparker528@outlook.com Ohľadoch. helen
Môžem sa spýtať? Ja som si tú aplikáciu odinštalovala a aj tak mi na ďalší deň zvonil ten 'budík'. Karolína
to ses ty voe o_O
pokud máte mp3 na sd kartě v telefonu, tak je přes pc první zkopírujte na plochu do PC a teprve pak zpět do telefonu do složky ringtone paranmax
Prosim o radu...ked zapinam telefon zobrazi sa mi toto: :-( co to znamena???pred tym som obnovil nastavenie telefonu lebo ho chcem predat.prosim o odpoved.aj s kartou aj bez karty mi to robi!!!dakujem riso
V první řadě stáhněte a nainstalujte všechny dostupné aktualizace (aktuálně WP 8.1 Cyan), až pak se pokoušejte nastavit vlastní vyzvánění. TH
Nikde. Tenhle tel. žádný blesk nemá. TH
Zvednout zadek a dojít si na prodejnu svého operátora pro novou SIMKu zdarma. TH
Tenhle mobil mám 5 měsíců. Seká seká se jak něco. Často když něco dělám najednou se mi to vrátí na úvodní obrazovku. Musím ho často vypínat-zapínat aby fungoval jak má. Sekne se a nefunguje zamykací tlačítko, takže ho nemůžu ani odemknout..můžu mačkat do rána..pak musím vyndat baterku ..a tohle furt dokola.. možná mám zavadný kousek ale svým kamarádům bych to neporučila nikdy! Anca

zobrazit celou diskuzi přidat názor

celkem 167 příspěvků

další zajímavé články na mobilenet.cz

9Apple akademie: jak prodloužit výdrž iPhonu?
vydáno |
Michal Marek
| článek
iPhone je, podobně jako další moderní smartphony, mimořádně výkonný a chytrý. Inteligentní funkce ovšem často vyžadují využívání různých senzorů, připojení k internetu i třeba zjišťování polohy, což je náročné na energii a uživatel brzy zjistí, že za výkon a funkčnost smartphonu platíme svou cenu – telefony musíme prakticky denně nabíjet.
9Retro: Sony Ericsson T610 – švédsko-japonská legenda
vydáno |
Michal Pavlíček
| článek
Celou jednu dekádu fungovalo spojení švédského Ericssonu s japonským Sony. Během této nezanedbatelné doby jsme se dočkali hned několika povedených telefonů, které se nesmazatelně zapsaly do mobilní historie. Bezpochyby se mezi ně řadí také kultovní Sony Ericsson T610, který před téměř 15 lety zaujal vzhledem i výbavou.