Nokia 3.1
recenze

Nokia 3.1

Elegantní sympaťanda
13

Znovuzrozená značka Nokia pod hlavičkou finské společnosti HMD Global bude sázet i na cenově dostupné smartphony. Dokazuje to postupná obnova portfólia, která se dotkla i nižších řad. Do redakce nám dorazil konzervativně vyhlížející Nokia 3.1 s protáhlým displejem, základní výbavou a skvělou ergonomií. Potěší velice rozumně nastavená cena.

Konektivita: LTE je samozřejmostí

Po datové stránce nabídne telefon především LTE Cat 4 s maximální rychlostí 150 Mb/s při downloadu a 50 Mb/s při uploadu. LTE funguje ve všech u nás podporovaných pásmech. Z dalších možností bezdrátového připojení máte samozřejmě k dispozici i Wi-Fi ve verzích 802.11 b/g/n. Dostalo se také na podporu GPS a GLONASSu, telefon tak lze rozhodně využít pro navigování. Kromě Bluetooth 4.2 nechybí dokonce ani čip NFC, což u levného telefonu rozhodně potěší.

Nokia 3.1
Líbilo se nám
  • rychlé LTE použitelné kdekoliv
  • NFC

Fotoaparát: nouzově na momentky

V případě fotoaparátu začneme nejprve jeho spouštěním. Ačkoliv Nokia 3.1 nemá vyloženě slabý hardware, trvá spuštění aplikace fotoaparátu poměrně dlouho. Jde o téměř dvě vteřiny, což se nemusí zdát moc, ale pokud potřebujete něco rychle vyfotit, budete mít smůlu.

Nokia 3.1

Nic to nemění na tom, že fotoaparát má 13 megapixelů, automatické ostření i přisvětlovací jednotónovou LED diodu. Za jasného počasí pořídíte vcelku ucházející snímky, kde souhlasí barvy a slušná je i ostrost, tedy s přihlédnutím k ceně . Problém představuje ubývající světlo, kdy má Nokia problém s barvami, ostrostí i digitálním šumem. Nejde však o nic nečekaného, přičemž výsledek nezachrání ani vysoké rozlišení. Na základní momentky Nokia 3.1 postačí.

Ukázkové fotografie

Pro potřeby selfies je na čelní straně 8megapixelová kamerka. Kvalita je ucházející a pro potřeby sdílení mezi kamarády postačí.

Nokia 3.1
Ukázková fotografie z čelního fotoaparátu

Ani u záznamu videa nečekejte velké zázraky, byť Nokia 3.1 dokáže nahrávat ve Full HD rozlišení se 30 snímky za vteřinu. Záběry nejsou příliš plynulé a občasné trhance nejsou jevem nijak neobvyklým.

Nokia 3.1 (testovací video) – 1080p, 30 FPS

Líbilo se nám
  • ve dne slušné snímky
Nelíbilo se nám
  • sekající se video
  • dlouhé spouštění aplikace fotoaparátu

Software: počítejte s Androidem P

Již skoro tradičním benefitem současných Nokií je systém. Nokia 6.1 patří do programu Android One, což znamená, že má garantované svižné aktualizace softwaru. Chcete důkaz? Tady jej máte – Nokia 3.1 využívá Android 8.1 a bezpečnostní záplaty jsou aktuální k 1. květnu 2018. Čistý Android je přehledný a rychle se v něm zorientujete. Paměť nezabírají ani zbytečné aplikace, v telefonu se skutečně nachází jen to nejnutnější. Doinstalujete si tak jen to, co sami opravdu potřebujete. Výrobce již navíc potvrdil i příchod Androidu P. Optimalizace je na slušné úrovni, jen musíte vzít v potaz že používáte levné zařízení. Spouštění aplikací trvá déle, občas se telefon zamyslí. Jisté rezervy pro zlepšení tak Nokia 3.1 rozhodně má.

Líbilo se nám
  • čistý Android 8.1
  • pravidelné aktualizace (program Android One)
  • žádné zbytečné aplikace
Nelíbilo se nám
  • drobné nedokonalosti v optimalizaci
Diskuze ke článku
Dominik
Já tam mám teda android 8.0
Petr z Olomouce
Já tento přístroj mám a jsem spokojený. K vašemu minusovému hodnocení ohledně vysoko umístěných vypínacích tlačítek: odemykací klávesu není vůbec třeba používat, na probuzení přístroje ze spánku stačí DVOJÍ POKLEPÁNÍ NA DISPLEJ. Je to i mnohem praktičtější.
Martin
Nebude aj videorecenzií ?
Jarda
Zapomněli jste i na videorecenzi.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze