Motorola One Action
recenze

Motorola One Action

Akční hrdina střední třídy

Nejnovější přírůstek od Motoroly láká na unikátní dedikovanou akční kamerku, dostatek výkonu nebo takřka čistý Android s užitečnými funkcemi Moto. Jak se mi novinka osvědčila během dvoutýdenního používání? To vám rád prozradím na řádcích níže.

Konektivita: je libo FM rádio?

Konektivita Motoroly One Action je příkladná a nic zásadního nechybí. Telefon bez problémů zvládá Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 5.0 či NFC pro bezkontaktní platby i rychlé spárování s jiným zařízením. Pokud budete potřebovat navést do cíle, můžete se spolehnout na GPS, Glonass, Galileo a BeiDou. Malým bonusem navíc je podpora FM rádia, které z většiny dnešních smartphonů prakticky vymizelo.

Líbilo se nám
 • nic důležitého neschází
 • nabízí se i FM rádio

Fotoaparát: čerstvý závan do světa mobilních fotoaparátů

Předtím, než se podrobněji rozepíšu o akční kamerce, je vhodné opětovně zdůraznit, že jde doopravdy o kamerku, nikoliv fotoaparát. Senzor disponuje rozlišením 16 megapixelů a nabízí možnost natáčet ultraširokoúhlá videa v portrétním režimu, což je něco, co jsem doposud u žádného jiného výrobce nezaznamenal. Díky snímači otočenému o 90 stupňů tak nemusíte držet telefon na šířku, což je v některých situacích poměrně nebezpečné a může hrozit vyklouznutí zařízení z ruky. Navíc při držení telefonu vertikálně není na první pohled patrné, že natáčíte.

Motorola One Action
Akční kamera se chlubí překvapivě kvalitní elektronickou stabilizací.

Video z dedikované kamerky lze natáčet ve Full HD rozlišení při 30/60 snímcích za sekundu a pokročilá elektronická stabilizace, kterou lze volitelně de/aktivovat, funguje s ohledem na cenu telefonu překvapivě dobře. Širokoúhlý objektiv o rozsahu 117 stupňů stačí aktivovat dedikovaným tlačítkem v aplikaci fotoaparátu. Tento snímač bohužel nedokáže pořizovat ultraširokoúhlé fotografie a malou náplastí v tomto ohledu je možnost „vystřihnout“ během natáčení snímek z videa o rozlišení 3 megapixely. Pořízené akční video se kvalitou specializovaným outdoorovým kamerám typu GoPro pochopitelně nevyrovná, ale nabízí slušnou alternativu v případech, kdy potřebujete natočit širokoúhlé video se slušnou stabilizací. U nahraného záznamu lze bohužel při rychlejším pohybu pozorovat zvýšené vlnění v rozích, na kterém však může výrobce ještě zapracovat a minimalizovat jej s příští aktualizací.

Samotné prostředí fotoaparátu je příjemně jednoduché a uspořádání funkcí lehce zapamatovatelné. Kromě zmíněné ultraširokoúhlé kamery je k dispozici rovněž 5megapixelový snímač hloubky a hlavní 12megapixelový senzor, který za dobrého světla pořizuje líbivé snímky s dostatečným dynamickým rozsahem, slušnou úrovní detailů i nízkým šumem. Situace se bohužel výrazně zhoršuje s ubývajícím světlem a oproti Motorole One Vision v tomto ohledu One Action značně ztrácí. Noční snímky na druhou stranu nemají být silnou stránkou tohoto telefonu, což ostatně dokazuje i absence dedikovaného nočního režimu v aplikaci fotoaparátu.

Motorola One Action testovací video 1080p 60 FPS exteriér akční kamera

Motorola One Action testovací video 1080p 60 FPS interiér akční kamera

Motorola One Action testovací video 2160p 30 FPS

Motorola One Action testovací video 1080p 30 FPS

Čelní kamerka ukrývající se v nadměrně velkém průstřelu disponuje rozlišením 12 megapixelů, podporuje HDR a zvládá natáčet videa až v rozlišení 4K, což mě mile překvapilo. 4K video při 30 snímcích za sekundu je zároveň nejvyšší nastavitelnou kvalitou videa u hlavního 12megapixelového zadního snímače.

Líbilo se nám
 • originální akční kamerka
 • slušná kvalita fotografií
 • možnost natáčet 4K selfie videa
Nelíbilo se nám
 • chybí klasický ultraširokoúhlý fotoaparát
 • výstup z akční kamerky má své mouchy

Software: čistě a prakticky s Moto

Po softwarové stránce vás Motorola určitě nezklame. Uvnitř se nachází takřka čistý Android 9 Pie s několika užitečným funkcemi Moto, které jsem během testování aktivně používal. Jedná se o maličkosti, jako je rozsvícení svítilny dvojitým zatřepáním, rychlé spuštění fotoaparátu pootočením telefonu nebo chytrý „Displej Moto“, který se aktivuje po dotknutí telefonu a do jisté míry poslouží jako náhrada always-on funkce běžné u AMOLED panelů. Pokud by vám nevyhovovalo defaultně nastavené ovládání „pilulkou“ od Googlu, můžete se vrátit ke klasickým Android tlačítkům či takzvaným Gestům Moto, která fungují podobně jako zmiňovaná pilulka.

Vzhledem k podlouhlému displeji musím pochválit možnost stáhnout notifikační roletku posunutím palce z prostřední části displeje i možnost přetočit prostředí telefonu na široko, což je také spíše ojedinělá funkce. V telefonu jsem rovněž nenašel žádné zbytečné aplikace typu Booking.com nebo Facebook a výrobce nechává vše plně v režii uživatele, což se mi líbí. Velkou výhodou je rovněž zařazení do programu Android One se slíbenou tříletou softwarovou podporou s pravidelnými měsíčními aktualizacemi a dvěma velkými aktualizacemi systému.

Líbilo se nám
 • kvalitně odladěné prostředí
 • bez zbytečného bloatwaru
 • užitečné Moto funkce
 • příslib softwarových aktualizací po dobu tří let
Diskuze ke článku
Tom
Samsung má za stejný peníz AMOLED...
Jinak cena One Vision a Action snad spadne alespoň o litr jako první One.Bohužel že se u nás neprodával Power varianta.
Otázka je jestli není lepší si připlatit za Vision už jenom pro noční foto...
End
Ultrawide video samozřejmě umí i LG a dokonce ve 4K s 60 snímky za sekundu a kvalitou je někde jinde takže....
Nik
Hmm ten prustrel a tim padem extra siroka notifikacni lista...je fakt super. Hnus.
Carda
To je tak hnusný vidět i ultranudle nechutně úzký i dlouhý humus jak se to může někomu líbit vždyť to za ty peníze ani nestojí ještě tam překáží díra. Vy nudlomilové jste fakt nemocný.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze