mobilenet.cz
mobilenet.cz
mobilenet.cz mobilenet.cz mobilenet.cz

Recenze LG Optimus L3 II: elegantní mrňous s rychlými daty

autor:
,
Jan Pospíšil
, vydáno:
permalink productLG Optimus L3 II

Ne každý zákazník je ochotný při koupi chytrého telefonu sáhnout hlouběji do kapsy a místo pokročilých funkcí je pro něj důležitější nízká cena. Otestovali jsme pro vás nové stylové LG Optimus L3 II, které přesně toto splňuje a navíc přidá menší rozměry a elegantní design, který ocení zejména ženy.

srovnání cen
LG E430 Swift L3 II

LG Optimus L3 II, jak již naznačuje římská číslice v jeho názvu, je nástupcem loňského modelu Optimus L3. Řada L Series, kterou korejské LG představilo loni, nenabízí ty nejnadupanější modely, ale spíš než na výčet pokročilých funkcí se soustředí na elegantní design, precizní zpracování a smysl pro detail. Model Optimus L3 II je přitom nejnižším modelem této řady a jeho funkcemi bychom ho mohli zařadit do nižší třídy, cenovkou pak konkuruje lowendovým smartphonům.

LG L Series II LG L Series II LG L Series II
Druhá generace L Series

Nové LG Optimus L3 II existuje ve variantě pro jednu SIM i jako Dual SIM. Na rozdíl od jiných smartphonů, které také existují v obou variantách a vypadají přitom úplně stejně, je Optimus L3 II pro jednu SIM hranatější a disponuje hardwarovým tlačítkem, zatímco Optimus L3 II Dual je naproti tomu zaoblenější a místo hardwarového tlačítka a dvou postranních senzorových tlačítek má rovnou čtyři senzorová tlačítka. LG nicméně kvůli tomu, aby nedocházelo k matení zákazníků, neprodává na jednom trhu obě varianty. V České Republice se tak setkáte oficiálně pouze s jednosimkovou variantou LG Optimus L3 II, kterou jsme otestovali.

kompletní specifikace

Technické parametry LG Optimus L3 II

Konstrukce102,6 × 61,1 × 11,9 mm, 110 g, konstrukce: klasická
DisplejTFT TN, 3,2" (240 × 320 px), dotykový: kapacitní
Fotoaparátano, 3,2 Mpx (2 048 × 1 536), , video: ano (640 × 480 px, 29 FPS)
ChipsetQualcomm S1 MSM7225A, CPU: 1×1 GHz, GPU: Adreno 200
PaměťRAM: 512 MB, vnitřní paměť: 4 GB, paměťové karty: microSDHC
Datové funkceHSPA: ano, LTE: ne, Wi-Fi: 802.11b/g/n, Bluetooth: 3.0, NFC: ne
Operační systémAndroid 4.1
Navigacevestavěná GPS: ano (A-GPS), Google Mapy
Akumulátor1 540 mAh, bezdrátové nabíjení: ne, doba nabíjení: 2:05 hodin
Dostupnost a cenaQ2 2013,

Obsah balení

  • Mobilní telefon
  • Datový kabel
  • Nabíječka
  • sluchátka s mikrofonem
  • manuál
LG Optimus L3 II LG Optimus L3 II LG Optimus L3 II LG Optimus L3 II

Design a zpracování

Dnešním trendem u smartphonů je stále rostoucí úhlopříčka displeje a s tím i rostoucí rozměry telefonů. Naproti tomu LG Optimus L3 II jde proti tomuto trendu a jedná se skutečně o malá telefon, což ocení spíše drobná a útlá ženská ručka než mužská ruka připomínající svými rozměry lopatu. Letošní model je s rozměry 102,6 x 61,1 x 11,9 milimetrů a hmotností 107 gramů téměř stejně velký, jako loňský Optimus L3 (102,6 × 61,6 × 11,7 milimetrů), co se týče hmotnosti, tak je dokonce ještě o tři gramy lehčí. V kapse nebo kabelce je tak ani neucítíte.

Ačkoli se jedná o plastový telefon, tak překvapivě lacině nevypadá. Může za to i to, že jeho zadní kryt není jednolitý, ale je na něm vytvořena laserem textura, která i na námi testované tmavé variantě vypadá úplně jako broušený kov. Iluze je tak dokonalá, že si musíte sáhnout, abyste se přesvědčili, že se jedná pouze o plast. Kolem celého telefonu se na jeho bocích, horní a spodní straně táhne tenký stříbrný proužek, který také vypadá kovově, telefon opticky rozděluje na dvě poloviny a navíc mu dává další šmrnc a pocit luxusu. Kromě tmavší šedé varianty, pak existuje ještě bílá verze, kterou dle mého názoru ocení spíše ženy.

LG Optimus L3 II LG Optimus L3 II LG Optimus L3 II LG Optimus L3 II

Přestože je zadní kryt telefonu lesklý, tak i díky své textuře, se nejedná o žádný lapač otisků. Ani při zevrubném pohledu se nám na něm nepodařily žádné otisky objevit. Jinak je tomu u přední strany telefonu, kde už otisky patrné jsou. Té se však budu věnovat později.

Telefon svým půdorysem nejvíce připomíná obdélník, ale přesto je na něm ostrých hran jen minimum. Jeho boky i zadní kryt jsou naopak příjemně zaoblené, takže telefon padne dobře do ruky a nehrozí, že by vás ani při delším držení tlačil.

LG Optimus L3 II – videopohled

Při popisu telefonu začneme zadní stranou, kde nalezneme v její horní části pouze zaoblený černý čtvereček s čočkou fotoaparátu, pod nímž je šedé logo LG. Přisvětlovací dioda zde bohužel chybí. Kvalitě fotoaparátu se budu věnovat ještě později.

Vypínač telefonu najdete na horní straně telefonu vpravo, zatímco vlevo je 3,5 mm jack pro připojení sluchátek. Na levém boku v horní části se pak nachází podlouhlé dvoutlačítko, které reguluje hlasitost. LG si vyhrálo i s takovými detaily, že i na těchto drobných tlačítkách je vytvořena textura, jako by byla z broušeného kovu.

Pravá strana telefonu je prázdná a na spodní straně, pak naleznete symetricky umístění microUSB konektor, který slouží k nabíjení i datovému spojení s počítačem, a vpravo od něj drobný otvor mikrofonu.

LG Optimus L3 II LG Optimus L3 II LG Optimus L3 II LG Optimus L3 II

Přední straně telefonu, která je u tmavé varianty černá, dominuje displej, který má po stranách poměrně tenký rámeček. Úplně nahoře je podlouhlá stříbrná děrovaná mřížka reproduktoru, který slouží i jako hlasitý reproduktor. Mezi ním a displejem našlo své místo stříbrné logo výrobce. Kromě toho je zde ještě napravo od reproduktoru drobné oko se senzory. To však na rozdíl od bílé varianty není na první pohled téměř vidět, protože splývá s černým rámečkem.

Pod displejem je rozměrné zaoblené hardwarové tlačítko, které je černé se stříbrnými okraji. Ty jsou průsvitné a slouží i jako notifikační dioda, za což zaslouží LG velkou pochvalu, protože, jak hardwarová tlačítka, tak zejména notifikační diody z dnešních smartphonů mizí.

Dioda nesvítí pouze jednou barvou, ale barevně jsou odlišeny různé situace. Při nabíjení svítí červeně a při nabití zeleně. Dále si můžete v nastavení displeje zapnout její signalizaci. Zeleně je signalizován příchozí hovor a zmeškaná událost (zmeškané hovory, zprávy, email), modře je signalizována upomínka v kalendáři, bíle pak stažení aplikace. Při vyzvánění budíku se pak mění všechny barvy. Jen je škoda, že přestože si můžete vybrat, které události chcete signalizovat LED diodou, nemůžete si už vybrat k jednotlivým událostem i barvu blikání. Spokojit se tak musíte pouze s těmi přenastavenými. Toto LG trochu nedotáhlo.

LG Optimus L3 II LG Optimus L3 II LG Optimus L3 II LG Optimus L3 II

Posledními zbývajícími ovládacími prvky na telefonu jsou dvě senzorická tlačítka po obou stranách hardwarové klávesy. Vlevo je tlačítko zpět a vpravo pak tlačítko pro vyvolání menu. Tlačítka jsou bíle podsvícená a v nastavení si můžete zapnout, zda chcete podsvícení zapnout a jeho délku – 1,5 sekundy, 3 sekundy, 5 sekund nebo stále.

Přesto, že se jedná, jak již jsem řekl výše o čistokrevný plasťák, tak s jeho dílenským zpracováním jsem byl velice spokojen. Telefon je pevný a vše dokonale lícuje. Telefon se nijak nekroutí a ani při silnějším stisku nic nevrže.

Hardware a výkon

Co se týče výkonu, tak nemůžete čekat od L3 II zázraky, ale na druhou stranu to není ani žádná tragédie. V dnešní době, kdy je honba za stále větším počtem jader procesoru a stále vyšší frekvencí, může jeho výbava působit lehce zastarale.

Telefon dostal procesor taktovaný na 1 GHz, třebaže je to pouze jednojádrový MSM7225A, ale i to je oproti předcházející generaci, která byla taktovaná na 600 MHz, znatelný posun k lepšímu. Procesoru pak sekunduje grafický čip Adreno 200, který byl použit již loni, a 512 MB RAM, ze kterých však po zapnutí zbývá jen zhruba 80 MB RAM.

LG Optimus L3 II LG Optimus L3 II LG Optimus L3 II LG Optimus L3 II

Zvláště velikost operační paměti by se mohla zdát nedostatečná, ale telefon i s touto konfigurací běhá při běžných činnostech poměrně svižně a plynule. Pouze při některých náročnějších činnostech si chvíli počkáte. Během testování jsem se nesetkal s žádným zásekem nebo samovolným restartem. Samozřejmě pro náruživé hráče to není. Takové Angry Birds na telefonu běží plynule, ale na moderní 3D hry můžete rovnou zapomenout.

Interní paměť telefonu má kapacitu 4 GB, ale uživatel má z toho k dispozici 1,74 GB. Pokud by vám tato kapacita nestačila, tak v telefonu nechybí slot pro microSD karty a můžete si tak kapacitu navýšit o dalších až 32 GB. Zde však dejte pozor, že prostor na paměťové kartě nelze využít pro odložení aplikací. Ty mohou být jen v nevelké interní paměti.

Baterie a výdrž

Méně výkonný procesor i malý displej mají nicméně jedno pozitivum, a tím je menší spotřeba energie. Telefon dostal baterii se solidní kapacitou 1540 mAh, která slibuje papírově až 720 hodin v pohotovostním režimu a 9,1 hodin hovoru.

Papírové hodnoty jsou však něco jiného. S telefonem jsem v běžném provozu provedl několik hovorů s celkovou dobou 10 – 15 minut, odeslal několik SMS, několik desítek minut požíval navigaci, a synchronizoval dílem přes mobilní data a doma pak přes Wi-Fi. I tak mi kapacita akumulátoru vydržela bez problémů i dva dny provozu. Pokud jsem používal navigaci celý den, tak v tom případě jsem musel už večer vyhledat zástrčku.

LG Optimus L3 II LG Optimus L3 II LG Optimus L3 II LG Optimus L3 II LG Optimus L3 II LG Optimus L3 II

Pro prodloužení výdrže telefonu nabízí Optimus L3 II i úsporný režim s bohatými možnostmi nastavení. Vybrat si můžete při jakém stavu akumulátoru, se má aktivovat a co se má přitom stát. Může se například vypnout automatická synchronizace, Wi-Fi nebo Bluetooth, ale jsou zde i další položky, které si můžete upravit. Jedná se o nastavení jasu displeje, interval vypnutí displeje, podsvícení dotykový tlačítek i blikání notifikačních diod.

Provedl jsem samozřejmě i náš standardní test výdrže, při kterém jsem měl na telefonu nastavený jas displeje na 50 procent, hlasitost na 50 procent, připojená sluchátka a přes zabezpečenou Wi-Fi jsem streamoval z internetu video v rozlišení 360p. S rozlišením 720p, které používáme obvykle u tohoto testu, si telefon neporadil a vůbec je nenačetl. Telefon se vypnul po 8 hodinách a 37 minutách, což je opravdu skvělý výsledek.

V testu nabíjení, se pak LG Optimus L3 II nabilo na 80 procent za 1 hodinu a 42 minut. Dosažení plného nabití mu trvalo 2 hodiny a 5 minut.

Displej

První, co vás napadne při pohledu na displej tohoto telefonu, je, že je opravdu malý. Displej je podle oficiální specifikace typu TFT TN a má úhlopříčku pouhých 3,2 palců, což je stejně jako u první generace L3. Bohužel s displejem z předchozí generace má společné i to, že zvládá zobrazit jen 262 tisíc barev a zejména pak nízké rozlišení.

Rozlišení 240 x 320 pixelů je již dávno nedostatečné a na téhle úhlopříčce nám dává jemnost pouze 125 ppi. V praxi to znamená hrubý rastr, který je patrný i pouhým okem. Řada dnešních aplikací s tak nízkým rozlišením již ani nepočítá.

To platí i u navigace od samotného Googlu. Když chcete navigovat v dopravních prostředcích, tak sice najdete v mapě trasu, ale abyste mohli spustit navigaci, tak musíte odsouhlasit podmínky používání. Jenže když dorolujete až na konec, tak zjistíte, že se na obrazovku již nevešly tlačítka pro přijmutí nebo odmítnutí podmínek používání a navigaci tak nemůžete používat.

LG Optimus L3 II LG Optimus L3 II LG Optimus L3 II LG Optimus L3 II

Zvuk

Zvuk telefonu je dostatečně hlasitý a kvalitní nejen z hlasitého reproduktoru, ale i z připojených sluchátek. V tomto v případě je však rozhodně lepší sáhnout místo po přibalených sluchátkách po vlastních, kvalitnějších. Zvuk je čistý, poměrně dobře prokreslený bez kovového nádechu i při vyšší hlasitosti.

Tagy článku: ,

Související články

LG oficiálně oznámilo modely Optimus L3 II, L5 II a L7 II | vydáno
16
LG L-Series II: první dojmy z druhé generace stylovek (MWC 2013) | vydáno
7
LG Optimus L3 II dostává drobnou aktualizaci systému | vydáno

diskuze ke článku (nejnovější příspěvky)

Knize je lg optimus l1 II s cenou 1000 Kc jura
Má ten mobil foťák i ze předu?:) market
Fußball-Bundesliga, :-D 1974Petr
Cena rozdíl cca. 2tisíce?// Co to meleš? :D ...Oba se pohybují okolo 4600,- :D .... Krom jiného OS je největší rozdil v tom že LG je jednojádro narozdíl od Huawei která má jadrá dvě! Hanz
Obojí samozřejmě ano :) Martin Pultzner
Ano, určitě budeme. Martin Pultzner
Je lepší anglická fotbalová liga nebo spanělská? Jiný telefon, jiný OS a dost rozdílné parametry. Cena rozdíl cca. 2 tisíce :DD Peete
Souhlasím. L3 první generace vydrží přítelkyni i přes konstantně zapnutou wifi klidně i 6 dnů, což se mi zdá jako super výsledek. Vendel
Je lepsi Huawei W1 nebo Lg optimus L5 II? poradte Petra
Jenomže tenhle telefon jasně cílí na ty, kteří jinak smartphone nehledají. Prostě je to bonus navíc ten OS. Proto parametry nejsou existenčně důležité. Že to nemá NFC, nebo Miracast. Duležitá je výdrž, pane. A tady možná dává na p*del všem těm Tipo nebo jiným modelům. Ale kdoví, nemůžu porovnat. jen si domýšlím, podle údajů ze specifikace. koblih

zobrazit celou diskuzi přidat názor

celkem 23 příspěvků

další zajímavé články na mobilenet.cz

GadgetMix: klávesnice pro staromilce a inteligentní ukulele
vydáno |
Pavel Škopek
| článek
V dnešním díle našeho pravidelného seriálu potěšíme všechny hipstery a obecně milovníky retra. S klávesnicí lofree získají zážitek jako při psaní na starých mechanických psacích strojích. Zároveň však disponuje i moderní technologií a připojením přes Bluetooth. Druhým gadgetem je pak chytré ukulele, které vás naučí hrát pomocí rozsvěcujících se LED na hmatníku.
recenze110Recenze Huawei P10: duální evoluce
vydáno |
Jiří Vencl
| recenze
Nové vlajkové lodě od Huawei přicházejí na český trh a ambice mají vskutku vysoké, nuž posuďte sami: vylepšený duální fotoaparát Leica s portrétním režimem, vysoký výkon, rychlé nabíjení, krásné tělo nebo v neposlední řadě nová čtečka otisků prstů. Jak to funguje v reálu a co na to konkurence? To prozradí naše recenze, kde jako obvykle nechybí ani videopohled.
2Apple aplikace týdne: National Geographic World Atlas
vydáno |
Michal Marek
| článek
Aplikací týdne jsme tento týden zvolili šikovný kapesní atlas světa od National Geographic. Ten přináší interaktivní mapu celého světa a zároveň je studnicí užitečných zeměpisných informací. Potěší i možnost pracovat se špendlíčky, měřit vzdálenosti nebo si procházet zajímavé statistiky. Aplikace vyniká i krásným uživatelským rozhraním.