Huawei P9
recenze

Huawei P9

Elegán s duší a výkonem

Před pár lety pro mnohé neznámý výrobce, nyní tahoun trhu, který se dere mezi ty nejlepší. To je Huawei, jehož ambice jsou v letošním roce ještě vyšší než loni. Důkazem je žhavá novinka P9, která útočí takřka na všechny smysly. Je krásná na pohled, působivá v ruce a špičkově vybavená. Povedlo se výrobci vyrobit telefon blížící se ideálu?

Hardware: nikoho nezklame

Pod kapotou Huaweie P9 tepe osmijádrový procesor Kirin 955, kterému sekunduje 3GB operační paměť, ze které běžně zbývá kolem 1,7 GB volných. Výkonově sice tento procesor nepatří k absolutní špičce, avšak uspokojí i náročné uživatele. Například v benchmarku AnTuTu dosáhl na téměř 100 tisíc bodů. Zcela plynule na telefonu běží i náročné hry typu Real Racing 3. Při jejich hraní se však již tělo celého telefonu značně zahřívá.

Na český trh se oficiálně dováží pouze 32GB verze a po prvním zapnutí vám zůstane k dispozici přibližně 23 GB pro vaše data. Prostor lze rozšířit paměťovou kartou, avšak na tu není možné přesouvat aplikace a všechny míří do interní paměti i v případě, že si jako výchozí úložiště zvolíte paměťovku.

Benchmark AnTuTu
Huawei P9 99 350 bodů
Samsung Galaxy S7 128 415 bodů
LG G5 133 000 bodů
Xiaomi Mi 5 115 930 bodů
Benchmark testy
GFXBench – výsledky a porovnání

Líbilo se nám:

 • více než dostatečný výkon
 • podpora paměťových karet
 • 3GB operační paměť

Nelíbilo se nám:

 • aplikace nelze uložit/přesunout na kartu

Uživatelské prostředí: propracované a přehledné

Roli operačního systému zastává Android 6.0 Marshmallow, avšak neznalý uživatel by to ani nemusel poznat. Úřaduje zde totiž nadstavba Emotion UI 4.1, která mění úplně vše. V prvé řadě zcela chybí menu a vše se soustředí jen na pohotovostní obrazovky. Pozměněn je font písma, ale také podoba všech ikonek. Některým z vás by se při pohledu na prostředí mohl vybavit systém iOS od Applu.

Oproti předešlým létům se však Huawei trochu umírnil a jeho nadstavba působí dospělejším dojmem. Velmi k tomu přispívají i decentnější témata i vzhled zmíněných ikonek. Hračičky jistě potěší, že si mohou cokoliv nastavit. Je libo zpřeházet tlačítka ve spodní liště? Změnit různé animace? Nebo snad mít ovládací klávesy stále pod palcem ve formě plovoucího tlačítka? Pro Huawei není nic z uvedeného problémem.

Ovládání si lze usnadnit také módem zmenšeného displeje, který zapnete přejetím zprava doleva po spodní liště, případně opačně pro přichycení k druhé straně. Dostalo se také na několik praktických gest. Přiložením displeje k podložce ztlumíte vyzvánění, zvednutím telefonu ztišíte vyzvánění a přiložením k uchu hovor rovnou přijmete. Zajímavě vypadá i rychlé spouštění aplikací nakreslením písmen pomocí kloubu vašeho prstu, ať jste v prostředí kdekoliv. Displej sám pozná, že jej ovládáte kloubem a ne bříškem prstu.

Vaše prsty mohou být aktivní také na zadní straně, která je domovem čtečky otisků prstů. Její nastavení je intuitivní a funkčnost skvělá. Postačí i při zhasnutém displeji lehce přiložit prst a telefon je připraven k použití. Čtečka rozhodně patří k těm nejrychlejším a nejspolehlivějším na trhu.

Pokud by pro vás prostředí přeci jen bylo poněkud složité, lze zapnout zjednodušený mód, který nabízí základní dvě obrazovky a přehlednější zobrazení, které může vzdáleně připomínat dlaždice z Windows. Díky přítomnost šestkového Androidu máte také plnou kontrolu nad právy jednotlivých aplikací. Snadno zjistíte, jaká práva jste povolili a jaká zakázali u každé jednotlivé aplikace.

Kromě standardních aplikací v telefonu najdete několik demoverzí her od Gameloftu. I tak ale zabírají nemalý prostor a chválíme, že je lze bez problémů odstranit. Slova chvály se pak snášejí i na ukázkovou optimalizaci. Prostředí běží s až neuvěřitelnou lehkostí a je radost jej používat.

Líbilo se nám:

 • Android 6.0
 • dospěle se tvářící nadstavba
 • nepřeberné množství nastavení
 • spousta praktických gest

Multimediální funkce: zdařilé

Základem multimediálních funkcí je samozřejmě hudební přehrávač, který si Huawei upravil k obrazu svému a aplikaci pojmenovalo Hudba. Ta je po grafické stránce velmi zdařilá a přehledná. Nabízí tradiční třídění dle štítků a při přehrávání vidíte obal alba, případně si můžete nechat zobrazit text skladby, pokud jej soubor obsahuje. Připnout si můžete i přilepšení zvuku DTS, které však spíše jen zhutní hloubky a kvalitu hudby mírně degraduje. Klasický ekvalizér v telefonu nenajdete. Alternativou k aplikaci Hudba je klasický přehrávač Hudba Play od Googlu. I Huawei již upouští od FM rádia a v modelu P9 byste jej tudíž hledali marně.

Hudební přehrávač

Chybět ve výbavě nemůže přehledná galerie zobrazující buď vaše alba, časovou osu nebo zobrazení fotografií na mapě. To samozřejmě funguje pouze tehdy, když k pořízeným snímkům povolíte přiřadit GPS souřadnice. Přehrávač videa přelouská všechny standardní formáty.

Galerie

V základní nabídce najdete hned několik her od Gameloftu, ale bohužel v demoverzích. Lze je odinstalovat a nahradit například zajímavějšími herními tituly. Omezovat se nijak nemusíte, neboť P9 má výkon i na ty nejnáročnější hry.

Real Racing 3

Líbilo se nám:

 • podařený vzhled multimediálních aplikací

Nelíbilo se nám:

 • chybí ekvalizér
 • nedostalo se na FM rádio
Diskuze ke článku
Martin
Nemáte chybu v recenzi? Aplikace přece musí jít přesouvat na sd kartu. Závisí to na androidu a ne na telefonu přece?!
Milan Kutaj
Milan Kutaj
Čo za ceny to máte v tej tabuľke?
Len tak na rýchlo som prešiel Heureka.cz a ceny boli nasledovné:
LG G5 - cca 18 500Kč
Sony Xperia Z5 - cca 12 000Kč
Samsung Galaxy S7 - cca 15 500Kč
Apple iPhone 6S - cca 18 200Kč
Petas
Kdyz se divam na vydrz baterie tak nic moc teda. Na to, ze P9 ma 3000mAh baterku a jen FULL HD displej tak ma horsi vydrz nez S7, ktera ma rozliseni displeje 2K a celkove vykonejsi HW.

Horák Martin
Dobrý den, zajímalo by mě jak jsou velké ramečky na P9 oproti S7. Neberte v potaz, ale jen rámeček, ale i neaktivní černé pole na displeji. S7 má sice rámeček tlustější, ale kryje více to neaktivní černé pole a tak se zdá, že S7 je ve skutečnosti tenší co se rámečku týká.

Děkuji.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze