Huawei P smart 2019
recenze

Huawei P smart 2019

Namyšlený krasavec
46

Huawei se letos pokusí navázat na loňský úspěch v nižší střední třídě. K tomu má posloužit nová generace modelu P smart pro rok 2019. Nově je telefon celý lesklý, displej povyrostl a máme zde i větší interní paměť. Cena opět startuje na 6 tisících. Povede stejný recept k obdobně výborným výsledkům?

Konektivita: nechybí ani NFC

Připojit se rychle a snadno k internetu již nesmí být výsadou jen dražších telefonů. A tak i P smart nabízí Wi-Fi ac a základní LTE (podporované na obou SIM slotech), které s rychlostí stahování až 300 Mb/s bohatě stačí všem běžným uživatelům. Spolehnout se dále můžete na Bluetooth 4.2 a dokonce i podporu NFC. Geolokační služby zajišťuje GPS, GLONASS a BeiDou. Vyhledání vaší polohy je rychlé a přesné i v městské zástavbě.

Líbilo se nám
  • NFC
  • LTE
  • přesná lokalizace vaší polohy

Fotoaparát: bohužel jen na momentky

Na zádech se lze kromě hezké barvy těšit i z duálního fotoaparátu. Jeho přítomnost je ale v podstatě zbytečná. Hlavní 13megapixelový snímač totiž doplňuje jen 2megapixelová kamerka pro potřeby portrétního režimu, jehož výsledky nijak nenadchnou.

Huawei P smart 2019

Pokud se přenesete přes sekaný chod aplikace fotoaparátu, pořídíte za dobrého světla slušné a barevné věrné snímky. Ostrost je ve středu výborná, ale směrem ke krajům snímku rychle klesá. Rohy fotografií jsou téměř vždy rozmazané. Pokoušet se fotografovat v noci je pošetilé.

Ukázkové fotografie včetně portrétního režimu na konci

Pro potřeby selfies je zde čelní 8megapixelový fotoaparát s průměrnou obrazovou kvalitou a možností si tvář softwarově vyžehlit.

Ukázkové fotografie z čelního fotoaparátu

Záznam videa je oproti fotografiím vcelku slušný, a to až ve Full HD kvalitě s 60 snímky za vteřinu. Nastavit můžete i běžné HD rozlišení.

Huawei P smart 2019 (testovací video) – 1080p, 60 FPS

Líbilo se nám
  • slušný záznam videa
Nelíbilo se nám
  • slabé hlavní fotoaparáty

Software: děsivá optimalizace

U prostředí nám Huawei udělal radost nasazením nejnovějšího Androidu 9.0 Pie a nadstavby EMUI. To je u levnějšího smartphonu příjemná změna. Nadstavba se příliš neliší od starších kousků Huawei. Výrobci se ale bohužel hrubě nepovedla optimalizace. Celé prostředí běží neskutečně pomalu.

Horší optimalizaci by člověk pohledal.

Jedná se i o zcela základní operace, jako je vyvolání nabídky naposledy spuštěných aplikací, kdy musíte čekat. Nejvíce je nedostatečná optimalizace patrná na animacích. Telefon navíc hrozivě hospodaří s operační pamětí a aplikace po minimalizaci takřka ihned uzavře – když se chcete vrátit, zdlouhavě čekáte na opětovné spuštění. Není nic „příjemnějšího“, než prohlížet Facebook, odskočit si zkontrolovat odjezd autobusu a následně se vracet do Facebooku s tím, že několik vteřin čekáte. Bohužel musím konstatovat, že hůře optimalizované prostředí jsem již nějaký pátek neviděl. Jelikož máme v redakci i konkurenční novu 3i s takřka totožným hardwarem a mnohem plynulejším během, máme tušení, že za problémy s prostředím stojí devítkový Android, se kterým se Huawei „pere“. Model nova 3i totiž zatím využívá starší Android 8.

Závěrem kapitoly jen doplňme, že telefon lze ovládat gesty či klasicky přes softwarová navigační tlačítka na displeji. Huawei také nasadil funkci z devítkového Androidu, která vám hlídá, jak které aplikace používáte. Pojmenoval ji jako Digitální zůstatek.

Líbilo se nám
  • Android 9.0 Pie
Nelíbilo se nám
  • velmi špatná optimalizace prostředí
Diskuze ke článku
Blue Sun
Blue Sun
Kupte si hezký a lesklý telefon... ale ouha, on strašně klouže. Tak ho dáme do obalu. A k čemu teď je vlastně ten lesklý telefon?
Foťák mě přenesl ve vzpomínkách do doby Lumie 610, ta fotila podobně... No jo, ale to už je sedm let... Ale třeba je to pro fanoušky retro stylu. K tomu přeci patřilo i zasekané prostředí a pomalost i na výkonném hardware...
Pak má člověk chtít Huawei za něco chválit...
Mirek
Huawei by v současnosti koupil leda blázen.
peripsen
v porovnání s xiaomi mi a2 by si tohle koupil asi jen blázen
Standa
Než cokoliv od Huawei, tak to radši tlačítkový od Nokie. Ani igelitku od nich...

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze