HTC 7 Mozart
recenze

HTC 7 Mozart

Z okna vyletí ptáček
11

Nejproduktivnější výrobce telefonů s operačním systémem Windows Phone 7 je bezpochyby HTC. Jako další v pořadí se do naší redakce dostal model 7 Mozart. Jeho zásadní a v podstatě jedinou odlišností je přítomnost xenonového blesku u 8 Mpx fotoaparátu. Výbava se pak shoduje s dřívějšími modely.

HTC 7 Mozart - oficiální fotografie

Nástup operačního systému Windows Phone 7 rozhodně není tak úžasný, jak si zřejmě Microsoft představoval. Navíc nebýt HTC, byly by na trhu zhruba všehovšudy tři modely. Naštěstí pro Microsoft tu HTC je a celý svět zásobuje slušnou sbírkou modelů. Po základním 7 Trophy a obrovitém HD7 jsme si do parády vzali model 7 Mozart. Opět se nijak zvlášť neliší, ale jako obvykle přidá nějakou tu funkci. Tentokrát se výrobce rozhodl vylepšit fotoaparát. Nově má 8 megapixelů a hlavně xenonový blesk. Bude to však stačit? Cena je vysoká, výbava opět stejná a systém stále velmi omezený.

Technické parametry HTC 7 Mozart

Kompletní specifikace
Konstrukce119 × 60,2 × 11,9 mm, 130 g, konstrukce: klasická, odolnost: ne
DisplejSuper LCD, 3,7" (800 × 480 px)
Fotoaparát8 Mpx (3 264 × 2 448), xenonový blesk, autofocus, video: 1 280 × 720 px, 30 FPS
ChipsetQualcomm S1 QSD8250, CPU: 1×1 GHz, GPU: Adreno 200
PaměťRAM: 576 MB, vnitřní paměť: 8 GB, paměťové karty: ne
Datové funkce5G: ?, LTE: ne, Wi-Fi: 802.11b/g/n, Bluetooth: 2.1, NFC: ne
Operační systémWindows Phone 7.5
Akumulátor1 300 mAh, bezdrátové nabíjení: ?
Dostupnostleden 2011, 11 200 Kč

HTC 7 Mozart – videopohled

Design a konstrukce: kreativita na jedničku

HTC se poslední dobou snaží dělat poměrně zajímavé telefony po designové stránce. Přední strana Mozarta ovšem nic tušit nedává. Z dálky byste tento model jen ztěží rozpoznali od jiných. Mnohem zajímavěji se jeví strana zadní. Hlavní část je totiž tvořena kovem. Dva trojúhelníkové rohy jsou ovšem oddělené, vytvořené z měkčeného plastu a ve výsledku vytvářejí velmi zajímavý celek. Tímto krokem ovšem utrpěla pevnost konstrukce. Plastové díly ke kovové části sice přesně lícují, nicméně mají malinkatou vůli. Naštěstí je tomnohem lepší, než například u modelu Desire HD.

Přední straně dominuje velký dotykový displej. Aby nebyla nijak narušena čistota designu, tlačítka pod ním jsou jen senzorová. Nad displejem pak vybylo místo pro logo výrobce a podlouhlý reproduktor schovaný za efektní mřížkou. Pravá strana je téměř prázdná. Ovšem jako správný fotomobil musí Mozart nabídnou hardwarovou spoušť fotoaparátu. Ta je zpracována velmi kvalitně a její stisk je jistý.

Na levém boku se roztahuje podlouhlé tlačítko regulující hlasitost. Pod ním je ničím nechráněný konektor microUSB. Hudební konektor 3,5 mm jack pak hledejte na horní straně. Vedle něj se ještě nachází klasické vypínací a zároveň odemykací tlačítko, které se opět tiskne velmi jistě. Navíc je vyvýšeno nad okolní povrch a snadno se nahmatá. Zadní stranu jsem popisoval již výše. Kromě zajímavého designu ukrývá čočku fotoaparátu, které sekunduje xenonový blesk. Nedaleko od této dvojice se krčí nenápadný reproduktor.

Baterie a výdrž: dva dny s vámi

HTC 7 Mozart dostal do vínku Li-Ion akumulátor o kapacitě 1300 mAh. Což je stejně, jako má model 7 Trophy a o něco málo více, než u HD7. Při náročnějším používání se dostanete téměř na dva dny. Pokud si navíc odpustíte náročné funkce jako rychlá data či Wi-Fi, telefon vydrží na příjmu v síti i 4 dny. Výjimkou je pouze použití fotoaparátu s bleskem. Xenon jednoduše baterii dokáže vybít mnohem rychleji. Pokud tedy plánujete více fotit právě s použitím blesku, počítejte s maximálně jednodenní výdrží.

Zvuk: Windows hrají dobře

Telefony HTC se již stačily nechvalně proslavit svým občas přímo otřesným hudebním výstupem. S příchodem Windows Phone 7 se však zřejmě blýská na lepší časy a zatím všechny modely od HTC hrají velmi slušně. Kvalitu reprodukce jsme si pochvalovali již u modelu HD7 a poměrně spokojeni jsme i u dnes testovaného kousku. Za vše může aplikace Sound Enhancer, která se zvukem dokáže divy. Připraveno je spousta přednastavených ekvalizérů, ze kterých si vybere každý. Výsledek je poté kvalitní jak z hlasitého reproduktoru, tak ze sluchátek. HTC sice stále ztrácí například na iPhone, některé Nokie či Sony Ericssony, nicméně jde o výrazný posun kupředu.

Displej a ovládání: obojí na jedna

HTC nyní osazuje své špičkové modely displejem Super LCD od společnosti Sony. Údajně má tento typ displeje mít stejné vlastnosti jako Super AMOLED, ovšem s věrnějším podáním barev. Výsledek je ovšem takový, že na první pohled vám Super AMOLED přijde přeci jen lepší. Ovšem asi nikdo z nás nebude displeje každý den srovnávat a i se Super LCD budete nadmíru spokojeni.

Úhlopříčka displeje činí 3,7 palce s rozlišením WVGA, tedy 800 x 480. Tato kombinace zaručuje opravdu jemný displej a krásnou podívanou zužitkovatelnou například při sledování filmů. Přetáčení displeje má na starosti vestavěný akcelerometr. Jako další senzory jsou zde ještě senzor přiblížení, senzor okolního světla a také elektronický kompas.

Displej je dotykový, kapacitní a jeho citlivost je perfektní. Většinu povelů budete provádět právě skrze displej, ty ostatní zbudou na 3 senzorová tlačítka pod displejem. První tlačítko zastává funkci Zpět, zatímco prostřední vás pošle na domovskou obrazovku. Poslední tlačítko s lupou vám otevře prohlížeč na stránce vyhledávače Bing, případně začne vyhledávát v určité aplikaci.

Bohužel senzorová tlačítka jsou občas docela na obtíž. Stačí hrát nějakou hru v režimu na šířku a každou chvíli se vám bude stávat, že se dotknete některého z tlačítek. To znamená, že vás telefon okamžitě pošle buď na domovskou obrazovku, do internetového prohlížeče nebo do předchozího menu – v případě her do hubu Xbox Live. Naštěstí situace není tak tragická, jako u modelu 7 Trophy. Na Mozartu jsou senzorová tlačítka přeci jen od displeje o trošku dále.

Operační systém: zatím ještě stále striktně

Hardwarová výbava byla předem určena samotným Microsoftem. To je onen důvod, proč mají všechny současné telefon s Windows Phone 1GHz procesor a 576 MB RAM. Vcelku ale jde o dobrý tah. Zákazník již před koupí ví, že telefon bude optimálně vyladěný. Vnitřní paměť je 8GB, což ovšem u telefonu s cenovkou 11 tisíc není zrovna mnoho. Navíc máte k dispozici jen něco málo přes 6GB. Mimochodem, samotná paměť je na paměťové kartě. Slot ale kvůli pravidlům Microsoftu není přístupný a paměť si nijak nezvětšíte.

Už mnohokrát jsme všichni slyšeli, že nové WP7 se ze všeho nejvíc podobají iPhonu v jeho začátcích. Rozhodně ne designově, tam jdou WP7 vlastní cestou, ale týká se to spíše možností operačního systému. Všichni první verzi iPhone OS zazlívali, že neumí Copy&Paste, že nezvládá multitasking. Přesně tři roky po něm však přišla Windows Phone 7 a přinesla to samé. Zatímco iOS se za tři roky zbavil většiny svých neduhů, WP7 čeká ještě dlouhá cesta, aby vychytala všechny drobnosti, které zatím tento OS opravdu kazí. Zejména nemožnost nechat na pozadí cokoliv spuštěného je v dnešní době, řekl bych, fatální chybou.

U iPhonu se WP7 inspirovala ještě v jedné věci – v omezenosti. Veškeré aplikace můžete instalovat jedině přes MarketPlace. Ten sice přichází s neotřelým a oku lahodícím způsobem zobrazení, nicméně myslím si, že většina uživatelů by upřednostnila spíše přehlednost. Vyhledávání dle sekcí se již Windows Phone 7 naštěstí posledním updatem naučila. Dalším šokem je chybějící Mass Storage. Pokud hodláte do telefonu cokoliv z počítače zkopíropvat, je nutné mít v počítači nainstalovaný program Zune. Na domácím PC to není problém, ovšem instalovat tento program všem kamarádům jen proto, že jim chcete přetáhnout například fotografie, je poměrně obtěžující. Nevýhody ovšem ještě nekončí. Pomocí programu Zune si do telefonu nahrajete jen a pouze obrázky, hudbu či video. Na ostatní soubory zapomeňte. Čím mě však Zune znechutil definitivně je jeho pomalost. Nejde o běh programu, ale nýbrž o rychlost přesunu souborů. Jeden díl seriálu o velikosti 200 MB se do telefonu kopíruje téměř 10 minut! Pokud tak hodláte zaplnit telefon vaší oblíbenou hudbou, vezměte si raději den volna.

Uživatelské prostředí: možná až moc jednoduché

Design uživatelského prostředí je již všeobecně známý. Celý stojí na tzv. dlaždicích. Každá dlaždice představuje buď jednu konkrétní aplikaci, nebo tzv. hub. Domovská obrazovka je tvořena samými dlaždicemi, které představují prakticky widgety. Každá totiž umí zobrazit například počet nových zpráv, změnu statusu přítele, položku v kalendáři a tak podobně. Svým způsobem se snaží nahradit klasickou pohotovostní obrazovku a dá se říct, že to není vůbec špatné.

Huby jsou speciální aplikace, které do sebe integrují nejrůznější funkce a je jich standardně celkem šest. Najdeme zde hub People, který integruje kontakty a sociální služby. Vidíte tak nejen adresář, ale také například aktualizace stavů na Facebooku. Dále je tu hub Xbox Live, který zobrazuje veškeré hry a dokáže spolupracovat s vaším herním účtem pro klasickou konzoli Xbox. Jako další je tu hub Picture. Ten integruje veškeré obrázky a fotky v zařízení a dokáže zobrazit také fotografie ze sociálních sítí, například z Facebooku.

V řadě již čtvrtým je hub Zune. V tomto hubu se integrují veškeré multimediální soubory jako je hudba nebo videa a ukládají se tam i náhledy videí, které jste shlédli na YouTube. V tomto hubu se dostanete k samotnému přehrávači a je přítomno i FM rádio. Pátým hubem je MarketPlace, což je klasický obchod s aplikacemi, kde můžete zakoupit také hudbu. Jako poslední ze standardních hubů je zde kancelářský balík Microsoft Office. Zde můžete pracovat s poznámkami, dokumenty ve Wordu, Excelu nebo PowerPoint a můžete je sdílet pomocí funkce SharePoint. Podporovány jsou i užitečné poznámkové bloky Microsoft Office OneNote.

HTC však připravilo ještě jeden, vlastní hub. Ten se jmenuje, jak jinak než HTC Hub a je to jakási obdoba prostředí HTC Sense, jak jej známe z Windows Mobile nebo z Andoridu. Nalezneme zde počasí, poznámky, přehled akciového trhu nebo známou hru z dětství – má mě rád, nemá mě rád. Vše je zabaleno do kabátku tak bohatého na grafické přechody, animace a 3D efekty, až to člověku vyráží dech. Ovšem to vše je na úkor použitelnosti. Animace zbytečně zdržují, spuštění samotného hubu trvá, vinou různých animací, více než šest sekund, stejně tak i na ostatní prvky si vždy několik vteřin počkáte. Právě toto zdržování způsobilo, že jsem hub spouštěl pouze v případě, že jsem se chtěl pokochat hezkými animacemi. Celkově jsou však aplikace od HTC užitečné a mimo zmíněných ještě v zařízení nalezneme převodník jednotek, editor fotografií nebo aplikaci, ktierá ztlumí zvonění po tom, co telefon vezmeme do ruky. Prostředí hubu HTC Hub si můžete prohlédnout na videu níže.

Ukázka HTC hubu na modelu HD7

Fotoaparát: Fotokrál Microsoft

HTC 7 Mozart byl pasován do role dvorního fotografa systému Windows Phone 7. Nabízí 8 megapixelový fotoaparát a xenonový blesk, díky kterému vyfotografujete obstojný snímek i ve tmě. Jinak jsou možnosti nastavení shodné s jinými modely. Celkově snímky netrpí růžovým nádechem a nedochází ani k nepříjemnému rozostření. Věrné je podání barev i a téměř se nestkáte se šumem. Lepší by snad mohla být jen ostrost, ale i tak budete s výslednými snímky vcelku spokojeni. To vše ovšem jen za denního světla. Při horším světle či v noci narazíte na fatální nedostatek. Je fajn, že má Mozart xenonový blesk, ale chybí dioda, pomocí které telefon na snímanou scénu ve tmě zaostří. Výsledné snímky ve tmě tedy ostrostí neoplývají a například Nokia N8 fotografuje nesrovnatelně lépe.

Ukázkové snímky


Fotoaparát dále dokáže nahrávat video v rozlišení HD 720p. Kvalita je na vysoké úrovni, potěší plynulost 30 snímků za vteřinu i kontinuální zaostřování.

Videoukázka - 1280 x 720 px, 30 FPS (15,88 MB, mp4)

Zábava: škoda omezeného Marketplace

Začnu opět klasicky. Spolehlivě vás telefon zabaví přehráváním hudby či filmů. Pro tyto účely je připraven takřka perfektně. Nebýt velmi krkolomného nahrávání souborů do telefonu. Přehrávač je jeden společný a kromě pozastavení či přeskočení na další skldbu nenabízí žádné hlubší nastavení. K němu vede cesta přes hlavní menu k položce Sound Enhancer. Nechybí také FM rádio, které potřebuje pro svou funkci připojená sluchátka. FM rádio podporuje také RDS a jednotlivé stanice si můžete uložit do oblíbených.

O další zábavu se postarají hry. Díky velmi výkonnému hardwaru si můžete zahrát i kvalitní 3D tituly. Kupodivu běží lépe, než třeba na modelu 7 Trophy a hraní například závodní série Need For Speed je skutečnou lahůdkou. Stejně tak ale na Marketplace naleznete mnohem jednoduší hry. Poměrně zábavné je například střílení kačen.

Jednu z hlavních rolí hrají samotné aplikace. Ty můžete zatím do telefonu dostat pouze přes MarketPlace. Bohužel MarketPlace není úplně dokonalý. Je sice hezký a celkem přehledný, ale bezplatných aplikací je skutečně poskrovnu. Je to také způsobeno samotným Microsoftem, který zavedl pravidlo, že každý vývojář může nabízet maximálně 5 bezplatných aplikací. Pro používání MarketPlace je nutné mít Windows Live ID a pokud vyplníte zemi jako USA nebo UK, budete mít k MarketPlace přístup. U nás totiž zatím podporovaný není.

Telefonní seznam: listujeme sem a tam

Samotný adresář je integrovaný do hubu People. V něm můžete vyhledávat buď postupným psaním, nebo se vám ukáže kompletní abeceda přec celý displej a vy si zvolíte písmeno, kde chcete hledat. Ke každému kontaktu si můžete přidat několik detailů včetně podrobností, jako jsou děti, titul, narozeniny a podobně a můžete jej také zařadit do konkrétního seznamu kontaktů. To znamená, že pokud si integrujete do zařízení adresář z Gmailu, můžete přidat nový kontakt buď do Google adresáře, nebo přímo do adresáře telefonu. Ten se automaticky synchronizuje s Windows Live. Ke každému kontaktu se také přiřadí automaticky detaily ze sociálních sítí, takže u nich vidíte aktuální stav na Facebooku, email, adresu a podobně nebo můžete rovnou z adresáře něco napsat na přítelovu zeď. Propojení se sociálními sítěmi je opravdu skvělé, ovšem konkurence je na tom podobně.

Zprávy: odfláknutá klávesnice

HTC 7 Mozart nabízí, stejně jako ostatní modely na Windows Phone 7, dvě klávesnice. V režimu na výšku je to malá QWERTY klávesnice, která je v podstatě nepoužitelná. To by samo o sobě ani tak nevadilo, je tu přeci ještě landscape mód. Po přetočení však zjistíme, že klávesnice je opět malá a naprosto mrhá velikostí displeje. Nejlépe to demonstrují obrázky displejů. Pokud tedy píšete více SMS či e-mailů, nejsou zařízení s Windows Phone 7 nejlepší volbou.

Práce se zprávami je bezproblémová. Zobrazují se ve stylu konverzací. Ke každé SMS můžete přidat přílohu a tím se automaticky změní na MMS. Můžete si také nechat zasílat doručenky.

WP7 umožňují také pohodlnou správu emailů. Snadné nastavení lze využít pro Windows Live, Yahoo! nebo Google. Dále si můžete přidat jakýkoliv IMAP nebo POP emailový účet. IMAP zvládá i práci se složkami. Vzhledem je emailová aplikace stejná, jako aplikace pro SMS/MMS. Každý účet je reprezentován vlastní dlaždicí, kde se vám zobrazuje aktuální počet nepřečtených emailů. Totéž platí pro zprávy SMS/MMS.

V základní softwarové nabídce ovšem nenaleznete například Facebook a je ho nutné, pokud potřebujete, stáhnout z Marketplace. Samotná aplikace je velmi hezky graficky zpracovaná. Bohužel také doplácí na jednoduché ovládání a občas budete tápat, jak se vrátit na úplný začátek aplikace.

Organizační funkce

WP7 nabídne také kalendář. Praktičnost a přehlednost však trochu pokulhává. Chybí například zobrazení týdne. Den, měsíc a agenda naštěstí nechybí. Jednotlivé kalendáře jsou barevně odděleny. Nevýhodou však je, že se na dlaždici kalendáře zobrazují pouze události konkrétního dne. Jestliže máte dnes volno, zítřejší událost se vám na dlaždici nezobrazí.

Jestli za něco musím Windows Phone 7 skutečně pochválit, tak je to jednoduchost ovládání a kancelářský balík. Microsoft Office má připraven svůj vlastní hub a dokáže skvěle pracovat s tabulkami Excel a dokumenty Word. Přítomny jsou také poznámky OneNote, přičemž veškeré soubory jsou opět reprezentovány známými dlaždicemi. Dokumenty můžete také sdílet pomocí funkce SharePoint mezi různými zařízeními. Dokument se uloží na server a má k němu přístup kdokoli, komu to povolíte.

Datové funkce: chybí Flash

Je jasné, že k plnohodnotnému využití moderních operačních systémů je třeba plnohodnotné připojení k internetu 24 hodin denně. U Windows Phone 7 tomu není jinak a tak se k internetu můžeme připojit nejen přes Wi-Fi s podporou protokolů 802.11 b/g/n, ale také přes GSM nebo 3G. V GSM dokáže HD7 komunikovat ve frekvencích 850, 900, 1800 a 1900 MHz, GPRS a EDGE je přítomno ve třídě 32, což znamená, že download může být až 296 kbps. V sítích 3G dokáže Mozart pracovat na frekvencích 900, 1700 a 2100 MHz. Rychlost HSDPA je až 7,2 Mbps, HSUPA pak dokáže posílat data až rychlostí 2 Mbps. Nechybí ani A-GPS nebo Bluetooth ve verzi 2.1. S počítačem, respektive se Zune, můžete HD7 připojit pomocí microUSB konektoru.

WP7 nabízí také celkem slušný internetový prohlížeč. Umožňuje prohlížet stránky ve více oknech najednou a zobrazuje kompletní obsah stránek. Bohužel se však nedá označit za zcela vydařený, neboť má několik nemalých chyb. Zaprvé je to absence Flash. Proč ale nejde zadávat adresu v režimu na šířku, na to odpověď hledám těžko. A posledním mínusem je samotné zobrazovací jádro prohlížeče. Je totiž stejné, jako u stolní verze Internet Explorer 7, a to znamená, že úspěšně ignoruje veškerá zavedená pravidla CSS. Je tak velmi pravděpodobné, že spousta stránek se nebude zobrazovat korektně, stejně jako na stolním IE. Výhodou tak alespoň je rychlost prohlížení stránek. Ve výbavě nechybí také jednoduchá mapová aplikace využívající mapy Bing, která je však v ČR reálně nepoužitelná a poměrně nekvalitní, neobsahuje totiž prakticky žádné funkce, natož navigaci.

Zhodnocení: fotoaparát nic nezachrání

HTC 7 Mozart takřka nijak nevybočuje z řad svých soukmenovců s operačním systémem Windows Phone 7. Zásadní novinkou je na oko vylepšený fotoaparát a přítomnost xenonového blesku. Jenže pokud jedinou novou věc odfláknete, není nikdy oč stát. Sice je vše krásně plynulé a poměrně jednoduché, ale záporů je jedním slovem mnoho. Začít mohu absencí češtiny. To se sice časem změní, nicméně nyní si telefon člověk bez alespoň základní znalosti angličtiny nepořídí. Další neduhy vlastně spadají pod jednu kategorii zvanou omezenost. Propojení s PC jen přes Zune, v Čechách nefunkční Marketplace, naprostá absence multi-taskingu.

Startovací cena se pohybuje lehce nad 11 tisíci korunami a v této hladině je konkurence už velmi silná. Novinku od HTC si rozhodně nepořídí někdo, kdo chce od mobilu i kvalitní snímky. Pro tyto účely se za stejnou cenu prodává Nokia N8. Někomu by na Windows Phone 7 mohla imponovat rychlost systému a kvalitní odladění. Ovšem takřka totéž najdou na všech Androidech za podobný peníz. V současné chvíli se tak jen těžko hledá důvod, který by koupi telefonu s Windows Phone 7 ospravedlňoval. Nezbývá než doufat, že Microsoft přispěchá s updaty co možná nejdříve a využitelnost nového systému bude rychle stoupat.

htc-7-mozart
Klady
  • zdařilý design zadní strany
  • HD video s kontinuálním zaostřováním
  • 8 Mpx fotoaparát s xenonovým bleskem
  • slušný zvukový výstup
  • rychlé a intuitivní prostředí
Zápory
  • chybí multi-tasking a čeština
  • pomalý přenos přes Zune
  • omezenost na každém kroku
  • Windows Phone 7
Diskuze ke článku
Standa
Pane redaktor, dokdy budete dávat Windows Phone 7 do mínusů? Jste absolutně mimo, je to nejlepší OS na trhu, tak už se od své hračičky Android a cirkusového iOS osvoboďte!

http://www.czechgamer.com/novinky/8020/Nokia-prechazi-na-Windows-Phone-7.html
http://www.engadget.com/2011/02/11/nokia-and-microsoft-enter-strategic-alliance-on-windows-phone-b/
Michal Pavlíček
Výskyt Windows Phone 7 v mínusech myslím tak, že v dnešní době nebudeme tolerovat mnoho chybejicich funkci za vysokou cenu pristroje. Zakladni myslenka tohoto systemu je dobra, to jsem ostatne zahrnul v plusech.
Standa
Pak tedy očekávám, že do mínusů začnete dávat i Google Android. Má hodně neduhů a chybějících funkcí také. Přešel jsem kvůli něm na WP7.
Martin Pultzner
Každý systém má svoje pro a proti a každému se líbí něco jiného. Někdo preferuje WP7, někdo Android či Symbian, další lidé zase něco jiného. Windows Phone 7 ale postrádají zcela základní funkce, které by u telefonů nad 10 tisíc opravdu chybět neměly. Příkladem je absolutní absence multitaskingu, což z WP7 dělá pro řadu lidí zcela nepoužitelný systém. Která funkce Vám konkrétně na Androidu oproti Androidu chybí? Já totiž o žádné nevím...

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze