Honor 4X
recenze

Honor 4X

Rozporuplný pracant
19

Značku Honor s největší pravděpodobností již zaznamenali ti z vás, kteří se soustředí na telefony se zajímavým poměrem ceny a výkonu. Jakožto odnož značky Huawei nabídnou modely Honor příjemnou funkční výbavou, líbivý vzhled a slušný výkon. I dnes recenzovaný Honor 4X je toho důkazem, přesto se s jistými ústupky budete muset smířit i tentokrát. Oč jde prozradí naše dnešní podrobná recenze.

Vcelku nová značka Honor se již dostala do povědomí všem těm, kteří hledají slušně vybavený telefon s příjemnou cenovkou. Jakožto odnož značky Huawei se vydala směrem, jako například čínské Xiaomi a vzhledem k prodejním výsledkům se tato taktika vcelku vyplatila. Ostatně modely jako Honor 3C se staly dobrou volbou pro ty, kteří hledají telefon se zajímavým poměrem výbavy a nižší ceny. Dnes recenzovaný Honor 4X je příkladem toho, že i slušně vybavený smartphone se se svojí cenou může vměstnat pod hranici 6 000 Kč. Jak už ale ze zkušeností víme, ústupky se zákonitě musí někde projevit, u modelu 4X se bohužel projevily tam, kde jsou poměrně snadno odhalitelné. Vyhraje tedy Honor 4X nad poměrně velkou konkurencí, která v této cenové třídě panuje? Získá si vaši pozornost? Na to si odpovíme v dnešní recenzi.

Honor 4X na produktových fotografiích

Technické parametry Honor 4x

Kompletní specifikace
Konstrukce152,9 × 77,2 × 8,7 mm, 165 g, konstrukce: klasická, odolnost: ne
DisplejTFT IPS, 5,5" (1 280 × 720 px)
Fotoaparát13 Mpx (4 128 × 3 096), LED dioda, autofocus, video: 1 920 × 1 080 px, 30 FPS
ChipsetHuawei Kirin 620, CPU: 8×1,2 GHz, GPU: ARM Mali-450 MP
PaměťRAM: 2 GB, vnitřní paměť: 8 GB, paměťové karty: microSDXC
Datové funkceHSPA: 42 / 5,76 Mb/s, LTE: 150 / 50 Mb/s, Wi-Fi: 802.11a/b/g/n, Bluetooth: 4.0, NFC: ne
Operační systémAndroid 4.4
Akumulátor3 000 mAh, bezdrátové nabíjení: ne, doba nabíjení: 2:22 hodin
Dostupnostkvěten 2015, 5 999 Kč

Honor 4X – videopohled

Obsah základního balení: nezbytné minimum

  • mobilní telefon Honor 4X
  • synchronizační USB kabel
  • cestovní adaptér do sítě
  • základní dokumentace
Honor 4x
Obsah základního balení

Design a konstrukce: lépe na fotkách

Hned na úvod krátká teoretická vložka. Většina modelů různých značek má tu nevýhodu, že na tiskových a propagačních materiálech vypadají hůře, než jak je tomu následně ve skutečnosti. U modelu 4X by se dal říct opak a Honor asi najal hodně šikovné fotografy, respektive grafiky Vlastně, i na našich fotografiích to Honoru poměrně sluší, ovšem, nemůžeme se zbavit dojmu, že více, než jak tomu doopravdy je. A to by mohl být problém pro všechny zájemce, kteří po Honoru 4X uvažovali hlavně kvůli jeho lichotivému zevnějšku. Samozřejmě není důvod k panice, telefon nepůsobí ani na živo nikterak bezcenným dojmem, onen dojem exkluzivnosti se však vypaří, jako ta pověstná pára nad hrncem. Z plastu zázrak zkrátka udělat nelze, to je jasná věc... Design bychom tak celkově mohli zhodnotit jako relativně nudný. Ladné křivky a linie z produktových fotografií jako by si s námi hrály na schovávanou.

Honor 4X

Rozměry telefonu se ustálily na hodnotě 152,9 × 77,2 × 8,7 milimetrů, hmotnost 165 gramů lze označit jako lehce nadprůměrnou. Přední stranu ze zhruba 71 % vyplňuje 5,5palcový displej, pod kterým se nacházejí kapacitní tlačítka. Ta nejsou nijak podsvětlena, jejich rozložení je na asijské smartphony typické, tedy zleva se jedná o tlačítko se šipkou zpět, uprostřed nalezneme tlačítko pro návrat na domovskou obrazovku a napravo pak kontextové tlačítko. Změna nastala pouze u vzhledu domovského tlačítka, které je netradičně kruhové. Vzhledem k výraznému a lesklému podkladu jsou tlačítka přes den velmi výrazná, a to z důvodu odrážení slunečních paprsků. Občas se tedy přistihnete, jak kontrolujete „něco se lesknoucího“ na povrchu telefonu. Nad displejem nalezneme kromě sluchátka v tlumené černé barvě také kameru pro videohovory s rozlišením 5 Mpx, průchody senzorů a také notifikační LED diodu, která je umístěna v rohu na levé straně. I přesto, že je dioda vcelku malá, její signalizaci nepřehlédnete. Notifikační LED diodu můžete vypnout, usměrnit její svit však bohužel nelze. Dioda svítí zeleně, modře a nebo červeně.

Honor 4X ze všech stran

Zaměříme se také na boky zařízení, začneme pravou stranou. Zde nalezneme jak vcelku rozměrné dvoupolohové tlačítko pro regulaci hlasitosti, tak i tlačítko pro uzamknutí telefonu. Obě tlačítka jsou součástí samotného krytu, v případě jeho odejmutí tedy „odchází“ i tlačítka. Jejich stisk je perfektní, kladou přirozený odpor, zpětná vazba je též na skvělé úrovni. Na vrchní straně nalezneme kromě sekundárního mikrofonu také vhodně umístěný vstup 3,5milimetrového jack konektoru, levý bok zařízení je pak zcela prázdný. Na zbylé spodní straně si své místo našel vstup microUSB konektoru, hlasitý reproduktor schovaný za efektním děrováním a také primární mikrofon pro hovory.

Honor 4X

Přesuneme se na zadní část telefonu. Zde se již typicky nachází čočka 13Mpx integrovaného fotoaparátu, kterému sekunduje přisvětlovací LED dioda. Oba komponenty jsou sloučeny v pod jedním modulem, což vypadá efektně. Kromě loga společnosti Honor na zadní straně už nic dalšího nenalezneme. Zaměříme se ještě na zadní kryt jako takový. Ten je samozřejmě plastový, zaujme však svoji texturou. Ta připomíná na hrubo utkanou látku, díky čemuž povrch nejenom dobře vypadá, ale díky ní se telefon i dobře drží, bez hrozícího vyklouznutí. Na povrchu se nezachytávají otisky prstů, vzhledem k bílé barvě a hrubé textuře se však na jeho povrchu usazují nečistoty. Ty jdou ale poměrně snadno vyčistit, stále lepší varianta než kryt neustále leštit. Zadní kryt je snímatelný a je uchycen klasickou vaničkovitou formou, na kterou spoléhá čím dál tím více výrobců. Nad tímto řešením se na okamžik pozastavíme.

Honor 4X

Většinou výrobce za tento typ nasazení chválíme, u Honoru 4X však pouze na půl. Kryt samotný je (především na svých bocích) pouze z velmi tenkého plastu, a tak při častějším sundávání hrozí krytu zlomení, případně pokřivení plastu. Nejvíce náchylný je pravý bok telefonu s tlačítkem pro regulaci hlasitosti a vypínacím tlačítkem. Zde je jen velmi malý rozestup a právě plast je v tomto místě nejslabší. Zde se tedy snaha Honoru o efektní prohloubení bočnic příliš nepodařila, uživatelé si budou muset dávat větší pozor.

Kryt se dá sejmout poměrně lehce, stačí k tomu minimální nehet, dobře poslouží výřez na pravém spodním rohu. Pod krytem však nenalezneme výměnnou baterii, ta se nachází ještě pod dalším kusem plastové a napevno přidělané záslepky. Škoda. V prostoru pod krytem tak nalezneme pouze sloty, a to 2× slot pro microSIM kartu s podporou LTE na obou kartách a také slot pro microSD kartu do velikosti až 64 GB. Především za podporu LTE na obou SIM kartách Honoru tleskáme, nemusíte myslet už při vkládání karet na to, jaká SIM bude ve vašem zařízení právě ta datová.

Honor 4x

Jak tedy zhodnotit Honor 4X z celkového pohledu? Zepředu nudná placka je ozvláštněna alespoň texturou zadního krytu, ten ovšem trpí velmi tenkým provedením. Možná bychom Honoru raději odpouštěli trochu větší šířku, než se strachovat o zlomení krytu v jeho nejslabší části, tedy na bocích. Kvalitu konstrukčního zpracování můžeme označit ve svém segmentu jako nadprůměrnou, skřípavých zvuků se od od modelu 4X nedočkáte. Suma sumárum? Méně je někdy více, více je někdy lépe.

Displej: IPS na půli cesty

Honor 4X se snaží zaujmout především 5,5palcovým displejem s technologií IPS a rozlišením 1 280 × 720 pixelů. Výsledná jemnost 267 pixelů na palec je v tomto segmentu zařízení vcelku běžná. To samé platí i pro IPS panel– ten téměř vždy slibuje věrné a syté barevné podání. Ano, „jen“ téměř vždy. Nemůžeme říci, že by se displej novinky nepovedl, trpí ovšem na výrazné odlesky a technologie IPS bohužel nenaplňuje ze 100 % to, na co jsme se těšili. Barvy jsou mírně vybledlé, přesto nemůžeme říci, že by více odpovídaly realitě. V nastavení je možnost upravit si barevné podání, kýžené změny však nedosáhnete, ať nastavíte cokoli. Co se týče jemnosti, při opravdu důkladném pohledu na displej menší nedokonalosti uvidíte, celkově vzato se však nejedná o problém, a to ani pro „zhýčkanějšího“ uživatele. Jas displeje můžete ponechat na automatice, ta funguje spolehlivě. Tvrzené sklo displeje chybí, Honor předpokládá nalepení odolné fólie.

Honor 4x

Co se týče pohledu z ergonomického hlediska, displej je už natolik velký, že pro většinu uživatelů bude obtížnější ovládat jej pouze jednou rukou, na druhou stranu po pár dnech s telefonem souzníte natolik, že různé podhmaty umožní i práci v jedné ruce. Celkově budeme hodnotit displej tak na půl. Nepotěšily nás vybledlejší barvy, ani výrazné odlesky, na druhou stranu jemnost je na vcelku dobré úrovni. V daném segmentu zařízení můžeme displej označit jako lehce nadprůměrný. Jako velké mínus však shledáváme absenci podsvícení kapacitních tlačítkem pod displejem.

Zvuk: nepřekvapí

Co se týče maximální hlasitosti, problém nebudou mít ani uživatelé s horším sluchem, hlasitý reproduktor je totiž opravdu hlasitý, a není tak nutné nastavovat zvuk příchozích notifikací na maximální hodnotu. Maximální hlasitost budíku je dostatečná i pro probuzení osazenstva ve vedlejší místnost. Co se týče kvality reprodukce, nejedná se o žádnou špičku a zvuk působí trochu plechovým dojmem, to vše je ale v této cenové kategorii poměrně běžná praxe. Pochválit můžeme umístění reproduktoru na spodní straně zařízení. Díky tomu není výstup utlumen v případě položení zařízení na podložku, jako je tomu běžné u přístrojů s reproduktorem „na zádech“.

Honor 4x

Pokud si budete chtít užít poslech vašich oblíbených alb do sluchátek, nemáte jinou šanci, než sáhnout po vlastních, v prodejním balení totiž žádná nenaleznete. S vlastními sluchátky lze dosáhnout celkem solidních výsledků, a není tedy nutné s sebou přibalit i doplňkové zařízení pro přehrávání hudebních souborů. Na krátkou chvíli se zastavíme také u kvality hovoru. Zde není důvod k obavám, zvuk je poměrně čistý a také hlasitý. Vcelku tedy spokojenost.

Diskuze ke článku
blue.sun
Vyšší střední třída s Mali 450, křehkou konstrukcí, mizerným odladěním (jen vnitřní paměť za to asi nemůže) a vyblitým foťákem... Asi mám o vyšší střední trošku jiné mínění, tohle je tolerovatelné tak u lowendu. Jenže tam si zase neškrtne cenou...
Panejo, vždyť základní Lumie tenhle "horor" překonávají...
Kunta Kinte
Tak teď nevím. Co má teda za procesor? Ve videorecenzi je Kirin 625 a v textovém popisu zas Kirin 920..Jsem z toho voľaký zmäťený..
Jab
Tady se asi Lenovo P70 mohlo objevit v konkurenci. Byť má o půl palce menší displej.
Jaroslav Polák
Jaroslav Polák
Kolik konkurentů má LTE dual sim? Celkově zamrzí asi jen ta vnitřní paměť, i 16 GB je dneska docela málo. :( jinak vzhled bych řekl, že řeší poměrně málo lidí, prostě placka s displayem, kterou dají do pouzdra. Navíc je to zcela subjektivní záležitost. Tomu bych se v recenzích věnoval mnohem méně. U Honor 3C se tu taky kritizoval zadní kryt a přitom v reálu v mém okolí je 6 Honorů a naopak všichni majitelé včetně žen zadní kryt chválí jako "krásný". Takže tolik k designu. :)

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze