Fitbit Charge HR
recenze

Fitbit Charge HR

Srdeční záležitost pro každého
20

Možná se právě poohlížíte po nějakém novém gadgetu, který by vám trochu usnadnil nebo zpestřil život. Určitě jste narazili na chytré hodinky a náramky, které v současnosti zažívají obrovský boom. Právě do kategorie chytrých náramků spadá také námi testovaný Charge HR, který se snaží zaujmout hlavně jednou věcí, kterou je monitorování srdečního tepu. Zaujme, nebo je to další „zbytečnost“?

Americká značka Fitbit v listopadu loňského roku představila hned trojici nových náramků, které měly napravit reputaci nepříliš povedených předchozích modelů. V této trojici najdeme také střední model Charge HR, který se od modelu Charge liší především použitím snímače srdečního tepu. Tomu odpovídá i cena 4 000 korun, která spadá mezi ostatní dva modely Charge a Surge. My se dnes podíváme na to, jestli se Fitbitu opravdu podařilo vyrobit kvalitní produkt, nebo jestli má stále nějaké zásadní nedostatky.

Fitbit Charge HR
Fitbit Charge HR je dostupný v několika barevných variantách

Technické parametry Fitbit Charge HR Large

Kompletní specifikace
Konstrukce50 × 20 × 9 mm, 26 g, odolnost: ano
Pásekumělý, vyměnitelný: ne, zapínání: přezka
DisplejPMOLED, 0,83" (? × ? px), tvar: hranatý
Systémproprietální, kompatibilní s: Android, iOS, Windows Phone
Datové funkceBluetooth: 4.0, Wi-Fi: ne, mobilní sítě: ne, NFC: ne
Chipset
Paměťvnitřní paměť: ?, paměťové karty: ne
Akumulátor? mAh, nabíjení: proprietární kolébka, doba nabíjení: 1:12 hodin
Dostupnost, 4 000 Kč
Fitbit Charge, Charge HR a Surge
Zleva – Fitbit Charge, Charge HR a Surge

Obsah balení

Začneme samozřejmě balením, které je vyrobeno z plastu a papíru. Za průhledným plastem se ukazuje samotný náramek na malém stojánku. Kromě stojánku a náramku zde najdeme i USB kabel pro nabíjení náramku a také synchronizační Bluetooth adaptér do vašeho PC, který můžete využít, pokud nevlastníte chytrý telefon.

Za zapůjčení náramku na testování děkujeme e-shopu Sunnysoft.cz.

Design: elastický pásek, kovová přezka a plast

Fitbit se v minulosti potýkal se špatným přijetím některých produktů, na které si uživatelé stěžovali. Při jejich nošení se totiž na pokožce objevilo podráždění a vyrážka , a proto se některé modely dokonce i přestaly prodávat. Jedním z důležitých prvků k vylepšení tak byl materiál a provedení pásku. Ten je v nové verzi z odolné elastického materiálu, který se používá i na klasických sportovních hodinkách. Osobně jsem se s žádným podrážděním kůže nesetkal a Fitbit tak odvedl dobrou práci. Pásek je celkem pružný a přizpůsobí se vaší ruce. Zapnout ho můžete kovovou přezkou, která drží velmi pevně a jedná se asi o nejspolehlivější způsob zapnutí hodinek.

Fitbit Charge HR
Fitbit Charge HR na stojánku

Charge HR se prodává ve třech délkách, a to S (obvod zápěstí 14 až 16,5 centimetrů), L (obvod zápěstí 16 až 19,3 centimetrů) a XL (obvod zápěstí 19,3 až 23,1 centimetrů). Na testování jsme měli variantu L a i přes to, že mám velké zápěstí, mi délka stačila. Pro lepší představu si můžete stáhnout tuto pomůcku a vytisknout si jí ve 100% velikosti. Náramek si následně můžete vystřihnout a vyzkoušet, který vám bude sedět. Doporučujeme opravdu zvolit pečlivě, protože pásek vyměnitelný není.

Fitbit Charge HR
Různé velikosti Charge HR

Samotný modul hodinek je plastový, a to včetně průhledného materiálu před displejem. Díky tomu má celý náramek ve velikosti L hmotnost pouhých 26 gramů a na ruce ho téměř neucítíte. Vroubkovaný povrch je příjemný na dotyk, ale na praktické využití jsem nepřišel. Pokud náramek otočíme, můžete si všimnout hlavní hvězdy představení, kterou je snímač srdečního tepu. Dvě poblikávající diody signalizují aktivní monitorování tepu, které je v tomto případě nepřerušované a měří celý den, pokud ho sami nevypnete.

Vzhled náramku je v obecné rovině velmi střídmý a nenápadný. Nevypadá jako hračka z budoucnosti a nosit ho můžete i ve formálním oblečení a nebudete za podivína. Celočerná varianta, kterou jsme měli k dispozici, je velmi decentní a nepřitahuje na sebe pozornost. Nošení je velmi příjemné a náramek mi vadil pouze v případě, když jsem pracoval na počítači. Kovová přezka totiž nepříjemně tlačila do zápěstí a náramek jsem si musel sundávat. Jediné tlačítko na náramku najdeme na levém boku. To slouží k zapnutí displeje a k přepínání zobrazení.

Abyste mohli náramek využít naplno, musíte ho nosit prakticky nonstop. Určitě vám tedy vyvstává otázka, jak je na tom s odolností. Je odolný proti dešti, potu nebo polití, ale Fitbit nedoporučuje náramek celý ponořovat do vody nebo se s ním koupat. Sprchu by pravděpodobně přežil, ale agresivní přípravky na mytí by urychlily proces degenerace materiálu a je lepší jej tak pod sprchu nebrat. Při cvičení si ho ale sundávat nemusíte a Fitbit doporučuje po každé náročné aktivitě náramek umýt, aby nedošlo k zanícení nebo svědění. Náramek mi nepřekážel ani při posilování a elastický pásek zaručil příjemné nošení.

Detail zapínání, snímače tepové frekvence a náramek z obou stran

Senzory a další výbava: v hlavní roli měřič srdečního tepu

Důvod, proč si kupujete Charge HR, a ne Charge, je již v názvu. Zkratka HR znamená „heart rate,“ tedy srdeční tep. Oproti své levnější variantě totiž disponuje právě snímačem srdečního tepu, který náramku dává mnohem větší možnosti využití, než kterými disponuje základní Charge. Než se ale podíváme na samotný měřič srdeční aktivity, zmíním ještě přítomnost klasického tříosého akcelerometru, výškoměru a vibračního motorku.

Fitbit Charge HR
Snímač tepové frekvence

Akcelerometr slouží k měření pohybové aktivity a ví, kdy chodíte, jak se pohybujete a jak rychle. V tomto případě slouží k měření počtu ušlých kroků. Spolu s výškoměrem ještě dokáže měřit počet vyšlapaných pater za jeden den. Vibrační motorek má několik funkcí, které si vysvětlíme později. Nejzajímavější tak zůstává měřič srdečního tepu, který funguje na optické bázi za pomocí dvou zelených LEDek. Díky němu můžete sledovat svůj srdeční tep, ale také přesněji určit spálené kalorie a můžete monitorovat své spalovací zóny. Pro nejlepší snímání Fitbit doporučuje Charge HR nosit přibližně na tloušťku jednoho prstu za vaším zápěstím.

Fitbit Charge HR
Fitbit doporučuje nosit náramek až za zápěstím

Při fyzické aktivitě, kdy potřebujete co nejpřesnější snímání, je doporučeno náramek posunout na přibližně tři tloušťky vašeho prstu za vaším zápěstím. Přesnost měření tepu je velmi vrtkavá. Vždy nějaký čas trvá, než se náramek „vzpamatuje,“ a může například až 3 minuty trvat, než si všimne zvýšené aktivity a zobrazí správné informace. Když náramek měří tak, jak má, tak je velmi přesný. Porovnával jsem hodnoty se zabudovaným senzorem srdečního tepu na profesionálním eliptickém trenažéru a odchylka byla většinou 2 až 3 tepy za minutu, přesnost je tedy velmi dobrá. Náramek dokáže dokonce měřit i ušlou vzdálenost, k tomu ale potřebuje spárování s chytrým telefonem, který má aktivovanou GPS.

Displej: jednoduchý OLED

U displeje toho k řečení moc není. Má obdélníkový tvar a je zasazený celkem hluboko v modulu hodinek. Díky tomu je dobře čitelný za jakýchkoliv podmínek, a to i za slunečného dne. Displej je typu OLED a zobrazuje pouze základní informace. Bohužel nelze nastavit ani jeho jas, ani permanentní zapnutí. Displej tak musíte zapínat ručně tlačítkem na levém boku, nebo dvojitým poklepáním na plochu pod displejem. Tlačítkem zároveň přepínáte zobrazované informace, což poklepáním nejde.

Fitbit Charge HR
Displej je velmi dobře čitelný

V mobilní aplikaci si můžete nastavit režim zobrazení času a data na hodinkách. Na výběr máte ze čtyř zobrazení. Co si ještě můžete změnit v nastavení aplikace, je seřazení jednotlivých zobrazovaných údajů na displeji. Jako první se vám tak může zobrazovat například čas a datum, druhý srdeční tep a třetí počet spálených kalorií. Bohužel, plastové krytí displeje je celkem náchylné k poškození a po přibližně dvou týdnech každodenního používání již nese známky používání a obávám se, že displej příliš dlouho hezký nezůstane.

Baterie a výdrž: velmi solidní výsledek

Jestli si fitness náramky vyslouží za něco pochvalu, tak je to výdrž na jedno nabití. V dnešní době, kdy nabíjíme naše elektronické hračky jednou nebo i vícekrát denně je příjemné, když vám náramek vydrží i delší dobu. To je i případ náramku Charge HR, u kterého se Fitbit chlubí až pětidenní výdrží na jedno nabití. V praxi to sice pět dnů není, ale na přibližně 4 dny se dostanete úplně bez problémů i za předpokladu, že máte konstantně zapnuté sledování srdečního tepu.

Fitbit Charge HR
Udávaná výdrž baterie je blízko realitě

Výdrž na jedno nabití bez použití senzoru srdečního tepu jsem sice nezkoušel, ale bez něj náramek ztrácí smysl a používal jsem ho tak, jak by ho využívala asi většina uživatelů. Nabíjení je také velmi příjemné, jelikož nepotřebujete žádnou kolébku nebo dobíjecí stanici, ale na spodní straně náramku najdete proprietární konektor, který se dá napájet kabelem s USB koncovkou na druhé straně, jenž najdete v balení náramku. Nabíjení je také bleskové a není problém náramek dobít za něco málo přes hodinu. Pokud se tedy večer dostanete domů a zjistíte, že máte náramek téměř vybitý, tak ho můžete dát na nabíječku, jít se vysprchovat a když se k němu vrátíte, je připravený pracovat třeba další dva dny, což je skvělé. Celkově je výdrž na jedno nabití jednou z mých oblíbených vlastností tohoto náramku. Škoda jen, že Fitbit nepoužil k nabíjení standardní microUSB konektor.

Diskuze ke článku
Breta
Děkuji za recenzi. A snad bude vícero recenzí těchto příslušenství. náramek vypadá dobře a opravdu škoda těch notifikací a odolnosti (čekal bych od náramku pro aktivní živ. styl odolnost na vyšší úrovni:)).
Viktor D
Děkuji za přínosnou recenzi. Momentálně používám "jednoduchý" náramek Xiomi. Má podle mého názoru graf spánku s větší výpovědní hodnotou - hluboká fáze atd. Hledám nyní něco s měřením tepu 24/7 a na 95% jsem si vybral Fitbit HR, A L E !!! ouha, nelze v našich luzích a hájích sehnat velikost XL. Ani Sunnysoft mi zatím nedokáže odpovědět - jestli a event. kdy... Mimochodem, ta pomůcka na zjištění správnosti výběru velikosti náramku je skvělá - děkuji. Velikost XL je k mání pouze na stránkách výrobce a ten zasílá pouze do USA a Kanady..Pokud by někdo měl typ ? Děkuji předem.
hfy
proč není video
neo taa
neo taa
Škoda, takže na občasné trénování to není. Když dávám občas intervalový běh, tak to není k ničemu, pokud bude byť pár sekund opožděně měřit. To si můžu měřit tep se stopkama v ruce a zadarmo :)

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze