BlackBerry KEYone
recenze

BlackBerry KEYone

Pro moderní workoholiky
49

Nový model BlackBerry KEYone je v pořadí již třetí pokus o restart značky BlackBerry a zároveň se v tuto chvíli jeví jako nejnadějnější. Novinka se těší nebývalému zájmu a aby taky ne – v dnešní době dotykových smartphonů působí téměř jako zjevení. Zaslouží si nové BlackBerry KEYone vaši pozornost?

Operační systém, zabezpečení a prostředí: větší než malé úpravy

BlackBerry KEYone se chlubí toho času nejnovější verzí operačního systému Android 7.1.1 Nougat, což si rozhodně zaslouží pochvalu. Na první pohled se zdá, že BlackBerry moc úprav v systému neudělalo, ale opak je pravdou.

V první řadě se jedná o zabezpečení! To je pro BlackBerry samozřejmě alfou a omegou, a proto v Kanadě zeleného robůtka rozebrali do posledního šroubku a opravili všechny možné bezpečnostní nedostatky. Tím dali vzniknout nejbezpečnějšímu Android zařízení na světě a toto označení posvětil dokonce sám Google. Integrace čtečky otisků prstů do mezerníku je taková třešnička na čínském dortu s polevou z javorového sirupu.

Nastavení zabezpečení a DTEK by BlackBerry

Společně s aplikací DTEK by BlackBerry pak můžete průběžně kontrolovat nejen zabezpečení vašeho přístroje, ale také všechny nainstalované aplikace. Vidíte například, k jakým datům ta která aplikace přistupovala a dokonce jak často a kdy přesně – a to včetně Google aplikací předinstalovaných v systému.

Vždy tak máte kompletní přehled o tom, co se v zařízení děje, a navíc můžete těžit z pravidelných bezpečnostních aktualizací, které BlackBerry vydává každý měsíc. Například model BlackBerry Priv se prodává už více než 18 měsíců a BlackBerry nevynechalo ani jediný! KEYone se již od svého uvedení na trh také dočkal první aktualizace a další přijdou vždy každý měsíc. Mnoho jiných výrobců by se rozhodně mohlo inspirovat.

BlackBerry Launcher a uživatelské prostředí

Výrobce si však vzal do parády také uživatelské prostředí. V základu se BlackBerry snažilo zachovat maximálně čistý Android, takže například nastavení nebo notifikační lišta jsou takové, na jaké jste u Androidu Nougat zvyklí.

BlackBerry Launcher a uživatelské prostředí

Plocha a domovská obrazovka vypadají na první pohled také stejně, ale u některých ikonek si můžete všimnout tří teček. Gestem na takové ikonce totiž můžete otevřít její widget a rychle tak nahlédnout do kalendáře, BlackBerry Hubu nebo otevřít konkrétní záložku, aniž abyste měli plochy plné klasických widgetů, které moc často nevyužijete.

Karta Produktivity

Další zajímavostí je tzv. Karta Produktivity – překryvné okno, které lze otevřít kdekoliv v systému vytažením roletky ze strany displeje. Ukazuje vám poté nadcházející události, nepřečtené zprávy nebo oblíbené kontakty a vy si tyto informace můžete prohlédnout kdykoliv. Jen škoda, že výrobce v poslední aktualizaci odstranil zobrazení nadcházejících úkolů.

Nastavení systému

Mým osobním favoritem je však změna zobrazení naposledy spuštěných aplikací. Místo nepřehledného Rolodexu si můžete aplikace uspořádat do symetrické mřížky nebo do různě velkých dlaždic. Přepínání mezi aplikacemi je tak mnohem, ale mnohem pohodlnější a přehlednější. A aby toho nebylo málo, tak přecházení mezi plochami a scrollování v seznamech lze provádět také gesty na samotné klávesnici.

Líbilo se nám:

  • kvalitní zabezpečení
  • skvělá softwarová podpora
  • šikovná vylepšení uživatelského prostředí
  • integrace klávesnice

Nelíbilo se nám:

  • v Kartě Produktivity již nejsou vidět úkoly

Fotoaparát a video: nejlepší v historii BlackBerry

Přístroje BlackBerry nikdy nebyly považovány za vyloženě multimediální stroje, i když paradoxně v mnoha ohledech byly daleko před konkurencí (například množstvím podporovaných audio a video formátů). S příchodem systému Android se však toto dogma otřáslo v základech a BlackBerry vám v této oblasti poslouží úplně stejně dobře jako jiné přístroje.

Aplikace Fotoaparát

Model KEYone to dokazuje mj. svým fotoaparátem s vynikajícím 12Mpx fotočipem Sony IMX378. Přestože chybí optická stabilizace, moderní elektronická stabilizace obrazu odvádí skvělou práci, a tak skoro ani nepostřehnete, že optika má světelnost dnes spíše průměrných f/2.0. Abych to shrnul nějak stručně – BlackBerry KEYone má nejlepší fotoaparát v historii BlackBerry. Tečka.

Fotografie jsou opravdu povedené a byly příjemným překvapením. V tomto ohledu se může BlackBerry KEYone bez obav srovnávat s dnešními fotomobily a díky plně manuálnímu módu můžete výsledné snímky do velké míry ovlivnit i vy sami. Fotografie v automatickém módu jsou však dostatečně kvalitní pro většinu příležitostí. Barvy jsou velmi věrné a snímky ostré. Zamrzí jen slabší světelnost optiky a tím tedy větší závislost na dobrém světle. Při špatném osvětlení jsou fotky opravdu velmi zašuměné.

Testovací fotografie z exteriéru
BlackBerry KEYone
Panorama
Testovací snímky z interiéru
Makrosnímky a selfies
Testovací snímky při špatném osvětlení a s přisvětlením

Díky hybridní klávesnici lze například parametry v manuálním módu nastavovat pomocí přejíždění na klávesnici a mezerník také použít jako spoušť fotoaparátu. Aplikace Fotoaparát nabízí mnoho šikovných nastavení, barevné filtry nebo povedené panorama. Přední fotoaparát s rozlišením 8 Mpx má záběr 84° a umožňuje fotit poměrně kvalitní selfies.

Nechybí samozřejmě ani natáčení videa v rozlišení 4K při 30 FPS nebo Full HD až s 60 FPS. U videa velmi záleží na tom, zda máte aktivní elektronickou stabilizaci. Tu lze použít maximálně do kvality 1080p s 30 FPS a pak funguje velmi dobře, po jejím vypnutí je však lepší použít nějaký stojánek.

Líbilo se nám:

  • velmi dobré výsledky fotoaparátu
  • dobře fungující elektronická stabilizace
  • povedený manuální režim

Nelíbilo se nám:

  • absence optické stabilizace
  • horší světelnost optiky
Diskuze ke článku
Mengi
Nezlobte se na mě vím že recenze dá zabrat, ale pokud milovník blackberry dělá recenzi na blackberry je jasné že tady budou jen klady.
Telefon v této cenove relaci je pouze pro blázny. K čemu mi je telefon kdyz pri práci hoří a má problem se svižností?
martin
Recenzia hodná materskej škôlky ale káva bola dobra asi , ale tak nevadí nie všetko sa podarí ja ostávam pri passporte to dlho neprekonaju Hoši s BlackBerry a činy
Kensi M. Blye
Kensi M. Blye
Když už jsme u tý softwarové podpory co Blackberry a aktualizace na android 7?
Ondra 'Satai' Nekola
Ondra 'Satai' Nekola
Naposledy upraveno: 23. 6. 2017 20:48
"Celkem tak získáte neuvěřitelných 52 kombinací!"
Neuvěřitelné! Fascinující!

"V první řadě se jedná o zabezpečení!"
Vykřičník! Ostrava!!!

"Abych to shrnul nějak stručně – BlackBerry KEYone má nejlepší fotoaparát v historii BlackBerry. Tečka."
A když nemáš vykřičník, vraž tam tečku.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze