Asus PadFone 2
recenze

Asus PadFone 2

Unikátní koncept podruhé a lépe

Začátek roku 2013 na náš trh přinesl druhou generaci unikátního PadFonu. Výrobce naslouchal hlasu uživatelů a mnoho kritizovaných míst vylepšil. Druhá generace se dále svezla na módní vlně zvětšování displejů či přidávání jader. Stále si však zachovala elegantní vzhled a výhodu dvou zařízení v jednom.

Asus se v PadFonu zřejmě zhlédl. Nedlouho poté, co na náš trh dostal PadFone první generace, se objevuje PadFone 2, aby nás přesvědčil, že je v každém ohledu lepší. Údajně se chystá už třetí generace, a tak se raději pojďme rychle věnovat té druhé, dokud je ještě aktuální.

Asus PadFone 2 - oficiální fotografie

Hlavním lákadlem je stále možnost telefon vložit do tabletu a okamžitě moct využít větší displej a další baterii k dobití telefonu, a přitom tím mít data stále při sobě v jednom zařízení. Funkční výbava se řadí mezi absolutní špičku. Ať už jde o displej, prostředí, optimalizaci nebo fotoaparát. Ví to i Asus a tak se nebál vystřelit cenovku k 20 tisícům korun. To není vůbec málo a v dnešní recenzi odhalíme, zda jde o adekvátní částku nebo se jen Asus zkouší svézt na vlně iPhonu a dalších drahých telefonů.

Technické parametry ASUS PadFone 2

Kompletní specifikace
Konstrukce137,9 × 68,8 × 8,9 mm, 135 g, konstrukce: klasická, odolnost: ne
DisplejTFT IPS, 4,7" (1 280 × 720 px)
Fotoaparát13 Mpx (4 160 × 3 120), LED dioda, autofocus, video: 1 920 × 1 080 px, 30 FPS
ChipsetQualcomm S4 Pro APQ8064, CPU: 4×1,5 GHz, GPU: Adreno 320
PaměťRAM: 2 GB, vnitřní paměť: 32 GB / 64 GB, paměťové karty: ne
Datové funkceHSPA: 42 Mb/s, LTE: ano, Wi-Fi: 802.11a/b/g/n, Bluetooth: 4.0, NFC: ano
Operační systémAndroid 4.1
Akumulátor2 140 mAh, bezdrátové nabíjení: ?, doba nabíjení: 2:24 hodin
Dostupnostleden 2013, ?

Asus PadFone 2 – videopohled

Obsah balení

Na českém trhu si PadFone 2 budete moci zakoupit jen v kombinaci telefon a tablet. Samotný telefon oficiálně prodejný nebude. V balení toho příliš nenajdete. Pouze datový kabel, koncovku nabíječky a špuntová sluchátka. Co Asusu hned ze začátku vytknu, je chybějící pouzdro na tablet, které by se opravdu hodilo. Nevím, zda bylo nutné takto šetřit.

Design a konstrukce: z jiného světa

Většina dnešních telefonů nudí. Stále stejné bezduché placky, navíc často v uniformní černé. PadFone 2 je také placka, také černá, byť bude k dispozici i bílá varianta. To je ovšem pouze první dojem z čelní strany. Stačí se totiž na PadFone 2 podívat z profilu a dojem se hned zlepší. Tenké linie doplněné kovovým rámem, který v ruce chladí a oku lahodí. Zůstalo zachováno zdánlivě zúžení a opticky to tedy vypadá, že je PadFone 2 ve spodní části tenčí. To už nabídla první generace a je moc dobře, že se Asus rozhodl pro zachování tohoto designového prvku. Nijak nezaostává zadní strana, která je opět ozvláštněna kruhy „zen“, které soustředně vychází od čočky fotoaparátu a dodávají telefonu punc exkluzivity.

Opravdu jen velmi těžce hledám telefon, který je aktuálně osobitější než právě PadFone 2. Ale pojďme dále. Jistě vás zajímají rozměry. Ty samozřejmě vzhledem k většímu displeji musely narůst. Výška činí takřka 138 milimetrů, šířka 69 milimetrů a tloušťka se vměstnala pod 9 milimetrů. Hmotnost se udržela na velmi pěkných 135 gramech. Na takto velký telefon jde o skvělou hodnotu, kterou ocení především vaše ruka. Pokud vás zajímá, o kolik se rozměry a hmotnost změnily ve srovnání s první generací, odkáži vás na porovnávací tabulku níže.

Zadní strana vypadá díky zen kruhům velmi efektně

Základní porovnání: Asus PadFone 2 vs. Asus PadFone

Asus PadFone 2 Asus PadFone
rozměry 137,9 x 68,83 x 8,89 mm 128 x 65,4 x 9,2 mm
hmotnost PadFonu 135 gramů 129 gramů
hmotnost PadStation s PadFonem 649 gramů 854 gramů
displej PadFonu 4,7 palce; 1280 x 720 pixelů 4,3 palce; 960 x 540 pixelů
displej PadStation IPS 10,1 palců; HD 10,1 palců; HD
baterie PadFonu 2140 mAh 1520 mAh
baterie PadStationu 5000 mAh 6600 mAh
procesor Qualcomm APQ8064 Snapdragon, quad-core 1,5 GHz Qualcomm MSM8260A Snapdragon, dual-core 1,5 GHz
RAM 2 GB 1 GB
grafický akcelerátor Adreno 320 Adreno 225
NFC ano ne

Čelní strana, jak jsem výše naznačil, může vypadat nudně. Temně černá plocha, která prakticky není ničím rušena ale působí tajemně, až záhadně. Vaše okolí bude hledat logo výrobce, tlačítka, displej… Vše se na čelní straně nachází, ale velmi nenápadně. Logo je netradičně pod displejem. Senzorová tlačítka, mimochodem změna od první generace, se objeví až po rozsvícení a displej se topí v okolní černé. Velmi stylově pak působí malý průduch reproduktoru ozvláštněný chromovým proužkem. Výčet pak uzavírají nezbytné senzory a kamerka.

Kovové lemování opticky zužuje celý telefon

Podobu PadFonu 2 z profilu jsme již probírali. Nezmínil jsem však prvky po stranách se nacházející. Levá strana je zcela čistá. Horní strana poskytla místo 3,5 mm jack konektoru a šuplíčku na micro SIM kartu. K ní se dostanete pouze pomocí drátku, který dostanete v balení. Asus si tuto inspiraci Applem mohl odpustit. Pravá strana je domovem odemykací klávesy a kolébkového tlačítka k regulaci hlasitosti. Zde by mohl Asus pro příště přesunout odemykací tlačítko níže. Aktuálně je poměrně vysoko a je nutné palec ruka natáhnout. Máte-li menší ruce, přehmatu se nevyhnete.

Na spodní straně je pak konektor. Vypadá velmi zvláštně. Připomíná micro USB, avšak kolem něj jsou ještě dva kruhové otvory. Asus se totiž rozhodl zrušit dva nelíbivé konektory, které jsme kritizovali u první generace. Aktuálně skloubil oba konektory v jeden speciální. Naštěstí do něj pasuje i běžný micro USB kabel. Avšak problémy jsou. Běžný kabel nebo nabíječka v konektoru PadFonu 2 nedrží ideálně. Abych byl přesný, má tendenci vypadávat. Přesto však Asus chválím za jistou evoluci a jsem velmi zvědav, kam se konektor posune v možné třetí generaci.

Asus vytvořil nový konektor, jehož základem je micro USB

Naprosto ukázkové je dílenské zpracování. PadFone 2 je bytelný, nikde nic nevrže, nehýbe se. Ani nemůže, zadní kryt je napevno spjat s telefonem. Výhody a nevýhody jsou nasnadě, ale samozřejmě se k nim dostaneme. Abych ale neodbíhal, za zpracování má Asus jedničku s hvězdičkou, protože i po dvou týdnech se na telefon neobjevil ani škrábanec, což o mnohých konkurentech říci nemůžeme.

PadStation na scénu

Po designových hodech přichází vystřízlivění u PadStation. Ta vypadá z čelní strany stále stejně. Displej a černé okraje, zde není co vymýšlet. Výrazné změny se však udály na straně zadní. Žádná chatrná dvířka, ale praktický „chlívek“ s lyžinami, kam PadFone 2 jednoduše zasunete. Celá zadní strana je navíc z měkčeného plastu. Výčet prvků pokračuje reproduktorem, škoda, že jen jedním. Na zadní straně se nachází také tlačítka. Neměly by být po stranách? Ano, tam bývají. Asus je ale dal více dozadu, a mnohem lépe je nahmatáte. Na spodní straně je samozřejmě konektor, který je stejný jako na PadFone 2, jen si odmyslete dva kruhové otvory po stranách. Opět do něj tedy pasuje běžný micro USB kabel.

PadStation se z čelní strany příliš nezměnila

Navraťme se se k systému vkládání PadFonu 2 do PadStation. Nic se nemusí otvírat, jen vezmete telefon a zajedete s ním do PadStation. Pokud si vzpomenu na předchozí generaci, kdy jsem se často bál, že dvířka ulomím a telefon do svého umístění nešel zasunout zcela ideálně, zde je vidět výrazný posun. Vše je velmi rychlé, nelze se netrefit či telefon či tablet zničit. Sečteno a podtrženo jde o změnu správným směrem. Jaká je další výhoda? Asus mohl použít jen jeden 3,5 mm jack konektor, protože lze vždy využít ten na horní straně PadFonu 2.

Zadní strana s místem pro PadFone 2 je zcela přepracována

Krátce se také podíváme na zpracování PadStation. Zde opět není co vytknout. Ani při silném promačkání se neozývají žádné nežádoucí zvuky. Co vás však zaručeně potěší, je hmotnost PadStation. Dohromady s PadFonem 2 činí jen 649 gramů, což je o 205 gramů méně oproti první generaci. Opět to nejvíce potěší vaše ruce, které vydrží pracovat delší dobu s PadStation. Potěší rovněž menší tloušťka, která spadla z 13,55 milimetrů na 10,4 milimetrů. Daní je ale menší akumulátor, jak vyplývá ze srovnávací tabulky níže.

PadStation prošla odtučňovací kúrou

Rozdíly mezi generacemi PadStation

PadStation 2 PadStation
rozměry 263 x 180,8 x 10,4 mm 273 x 176,9 x 13,55 mm
hmotnost 514 gramů 724 gramů
hmotnost s PadFonem 649 gramů 853 gramů
baterie 5000 mAh 6600 mAh

Závěrem části o PadStation musím zdůraznit, že ačkoliv se o ni bavíme jako o tabletu, tablet to sám o sobě není. Jde pouze o skořápku s displejem a baterií, samostatně vůbec nefunguje, protože mu chybí procesor, paměti a další podstatné součásti. Vše ožívá až po vložení PadFonu 2. Nelze tedy používat odděleně PadFone 2 a PadStation.

Systém vkládání dovedl Asus k dokonalosti
Diskuze ke článku
Vlastimil
To video v 720p a 60FPS je fakt pecka. Snad to přinesou i další výrobci. Jinak skvělá recenze a i Padfone :)
Mihal
Fungují na zařízení všechny nejnáročnější hry, které jsou momentálně k dostání? Jinak skvělá recenze :)
Mihal
Dobře, díky za klid v duši ;) :D
rogerino
ahojte, co to je za pocitadlo emailov na domacej obrazovke? paci sa mi to...neviete, kde to zozeniem? (mam Xperiu T). Dakujem

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze