Apple iPad Pro 9,7
recenze

Apple iPad Pro 9,7

Etalon mezi tablety v novém

Nový, přesto starý. Řeč tu je o novém tabletu od Applu, iPadu Pro s 9,7palcovou úhlopříčkou. A aby nás kalifornská společnost na tento tablet co nejvíce nalákala, použila ověřené komponenty, které známe z již dříve představeného iPadu Pro nebo iPhonu 6s. Naopak novinkou je displej, který je dle analýz tím nejlepším displejem, jaký kdy byl vyroben. Obstál však iPad Pro v našich očích? To odhalí naše recenze.

Hardware: rychlík, nikoliv Pendolino

Když se prokázalo, že Apple velký iPad Pro osadil 4GB operační paměti, svět se zaradoval. Tehdy byla pokořena hranice dvou gigabitů, které Apple dával do iPhonů 6s. Že to byl krok správným směrem, se ukázalo ihned, jakmile člověk začal na tabletu otevírat více aplikaci, tedy v multitaskingu. Podobného překvapení se bohužel nyní nedočkáváme. Jako u Airu 2 jsou zde přítomny jen 2 GB. Ovšem v kombinaci s novým, úspornějším 64bitovým procesorem třetí generace A9X a koprocesorem M9 nabízí téměř dvojnásobný výpočetní výkon. O svižný herní zážitek se potom stará grafický akcelerátor PowerVR 7XT.

Že se výkonu bát nemusíte, značí bezproblémový chod těch nejnáročnějších her v čele s Dead Trigger 2, Modern Combat 5 nebo Real Racing 3. Jenže na tyto hry stačí i rok a půl starý Air 2, tak kde je schovaný 2× vyšší grafický výpočetní výkon? Při běžném používání jsou rozdíly mezi oběma tablety zanedbatelné. Otevírání aplikací či načítání stránek v Safari zvládá iPad Pro o vteřinu-dvě rychleji, přesto bych čekal větší rozdíl. Vyzkoušel jsem proto ještě jeden test výkonu. Natočil jsem minutové 4K video, které jsem následně v iMovie upravil: přidal efekty a hudbu a nechal je na obou tabletech vyrenderovat. Zatímco iPad Pro byl s prací hotov za 1 minutu a 14 vteřin, iPadu Air 2 to trvalo o 11 vteřin déle. Opět zanedbatelný rozdíl.

K další hardwarové výbavě samozřejmě patří čtečka otisků prstů Touch ID, Bluetooth 4.2, Wi-Fi (802.11ac) nebo volitelný LTE modul, který podporuje veškerá česká pásma včetně LTE-A při maximální rychlosti až 300 Mb/s. Stejně jako u velkého iPadu Pro se i v malém nachází Smart Connector, díky němuž připojíte Smart Keyboard, displej iPadu Pro je pak připravený pro Apple Pencil, který jsme okomentovali v naší recenzi u velkého iPadu Pro. Tablet je dostupný ve třech paměťových variantách: 32, 128 a 256 GB. Posledně jmenovaná se v iOS zařízení objevila vůbec poprvé. Námi testovaný iPad disponoval 32GB kapacitou, přičemž uživatelsky dostupných je 26 GB.

Líbilo se nám:
  • úsporný A9X procesor
  • až 256GB varianta
Nelíbilo se nám:
  • Touch ID první generace
  • absence NFC

Fotoaparát a kamera: foťte jako iPhonem

O focení tabletem si můžeme myslet cokoliv, přesto se najdou tací, kteří využijí většího displeje jako hledáčku. Pak dává smysl krok Applu zakomponovat fotoaparát stejných kvalit jako je v iPhonech 6s. Konkrétně jde o 12megapixelový senzor se clonou f/2,2 a podporou Live Photos. Novinkou v tabletech od Applu je pak přítomnost LED blesku. Jak již bylo zmíněno v kapitole designu, lepší fotoaparát s sebou nese jisté úskalí v podobě vystouplé čočky z těla tabletu. O kvalitách fotoaparátu netřeba spekulovat.

Apple iPad Pro (9.7)

Stejný čip znamená stejné fotografické zážitky, přesto přikládáme pár doprovodných fotografií. Máte-li v úmyslu s iPadem natáčet video, využijete 4K rozlišení při 30 FPS, posléze si můžete video rychle zkonvertovat a nahrát na YouTube. Přední FaceTime kamera doznala taky určitých změn, nyní má rozlišení 5 megapixelů, tedy více než nový iPhone SE, a díky Retina Flash si můžete dopřávat i s tabletem skvělá selfíčka i za tmy.

ukázkové fotografie z iPadu Pro 9,7
Líbilo se nám:
  • fotoaparát převzatý z iPhonu 6s
  • nahrávání 4K videa
  • zadní LED přisvícení
Nelíbilo se nám:
  • chybějící stabilizace obrazu
Diskuze ke článku
ANO
Lol, pry etalon mezi tablety ..... a divam se do zaveru a ze "konkurence" (teda patrne ve zcela nesmyslne predrazenosti), takze etalon mezi toy-tablety pro deti, to mozna jo .....
Filip
iPad nema konkurenci jinde, nez ve vlastni staji. Android v tabletu je totiz jako symbian v dotykovem mobilu - bez gest je to nanic
Petr
Když pominu velké tablety typu Surface Pro které se ovšem hodí na zcela jiného a jsou spíše náhrada PC je iPad Pro zcela bez konkurence.
Absolon Novak
Absolon Novak
Dokud nebude mít Apple adekvátní náhradu za TouchWiz, tzn nadstavbu, která spolehlivě zbrzdí a zpomalí tablety. Tak nemá smysl uvažovat nad něčím takovým.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze