Apple iPad mini
recenze

Apple iPad mini

Malý velikán
35

Po prvních dojmech jsme se zavrtali hlouběji do hardwaru a podívali na všechny aspekty nového iPadu. Pojďme se podívat, zda má menší rozlišení displeje, vyšší cena a pár dalších omezení výraznější vliv na kvality tohoto nového sedmipalcového tabletu od Applu.

Fanoušků i odpůrců výrobků cupertinské společnosti je spousta, všichni se však dokážou shodnout na tom, že umí Apple vytvořit pěkně vypadající zařízení, která lákají precizně optimalizovaným systémem s jednoduchým a účelným ovládáním. Po velkém iPadu tak zcela zřejmě musel přijít i jeho menší kolega, který byl přednedávnem odhalen a už vstoupil na světový trh. Zatímco nejdřív Apple menší iPad odmítal, názor nyní změnil a zde ho máme, nový iPad mini, který je pro mnohé ideálním kompromisem. Dokáže iPad mini i přes víceméně průměrný hardware upoutat pozornost v záplavě sedmipalcových zařízení konkurentů? To se dozvíte v naší recenzi.

Technické parametry Apple iPad mini

Kompletní specifikace
Konstrukce200 × 134,7 × 7,2 mm, 308 g, konstrukce: klasická, odolnost: ne
DisplejTFT IPS, 7,9" (1 024 × 768 px), dotykový: kapacitní
Fotoaparátano, 5 Mpx (2 592 × 1 944), , autofocus, video: ano (1 920 × 1 080 px, 30 FPS)
ChipsetApple A5, CPU: 2×1 GHz, GPU: PowerVR SGX543MP2
PaměťRAM: 512 MB, vnitřní paměť: 16 GB / 32 GB / 64 GB, paměťové karty: ne
Datové funkceHSPA: 21 / 5,76 Mb/s, LTE: ano, Wi-Fi: 802.11a/b/g/n, Bluetooth: 4.0, NFC: ne
Operační systémiOS 6 (iOS 8)
Navigacevestavěná GPS: ano (A-GPS), Apple Mapy, elektronický kompas
Akumulátor4 490 mAh, bezdrátové nabíjení: ?
Dostupnostlistopad 2012, 8 500 Kč

Apple iPad mini – představení

Obsah balení

Apple nikdy nepatřil mezi výrobce, který své výrobky obohacuje o unikátní bonusy a příslušenství navíc. Kromě tabletu, nabíjecího adaptéru a nového Lightning konektoru v balení naleznete už jen manuál. Sluchátka, dok ani jiné příslušenství přítomné není.

Balení není nijak bohaté, sluchátka ale nechybí

Design a konstrukce: tenký hliník s jablkem

Ať si říká kdo chce co chce, Apple dělá jedny z nejhezčích a nejkvalitnějších designů na mobilním trhu, nezávisle na tom, zda jde o iPad, iPhone či iPod. Jistě, každá další generace je v mnohém podobná té předchozí a o velké revoluci tu nelze mluvit, to však nemění nic na faktu, že se na výrobky Applu zkrátka pěkně dívá. Výjimku netvoří ani iPad mini, který nabízí hliníkovou unibody konstrukci, která je velmi pevná a především lehká. S rozměry 200 x 134,7 x 7,2 mm a hmotností 308 gramů není problém zařízení udržet v jedné ruce, i když mluvím spíše o větší mužské dlani. Samotná konstrukce pak nikdy nevrže a působí nejen pevně, ale i dostatečně hodnotně. Velmi příjemná jsou matná záda se stejným povrchem, jaký má iPhone 5. Příjemné jsou také boky přístroje, které mají zajímavě zkosené hrany, které neřežou do ruky. Celé zařízení působí velmi exkluzivně, což je pro Apple příznačné a po celé době testování si design nelze vynachválit.

Tablet působí velmi stylově a hodnotně

Na první pohled vypadá iPad mini jako jakýsi kříženec mezi původním designem iPadu a novou generací iPhonu. Celou přední stranu zabírá IPS displej s nevšední úhlopříčkou 7,9 palců, která však má své opodstatnění a právě díky ní vypadá displej ve srovnání se sedmipalcovou konkurencí mnohem větší, aniž by docházelo ke kompromisu u velikosti zařízení. Přední strana je jinak velmi symetrická, nahoře naleznete uprostřed jen kamerku pro videohovory, dole pak (opět uprostřed) obligátní domácí klávesu, která je poznávacím znamením většiny mobilních výrobků Applu.

Veškeré ovládací prvky jsou schované v zaoblených hranách

Všechny hrany tabletu jsou, jak už jsme uvedli, mírně zaobleny, také se v nich schovávají další ovládací prvky a porty. Levá hrana je tlačítky neposkvrněna, vpravo naleznete kromě tlačítka pro vypnutí zvuku také regulátor hlasitosti, nahoře pak trochu nezvykle vypínací tlačítko a také konektor 3,5 mm Jack. Dole nepřekvapí systémový port pro nový Lightning konektor a dvojice stereo reproduktorů. Zadní strana je pak velmi hladká a čistá, kromě nakousnutého jablka a názvu zařízení tu lze vidět jen čočku fotoaparátu v horním levém rohu.

Vzadu naleznete pouze fotoaparát a logo, vepředu pak domácí klávesu a kamerku

I přesto, že je design a celkový vzhled značně podobným jiným modelům výrobce, lze říci, že máme z iPadu mini určitý novátorský pocit. Změny designu jsou jen letmé a spíše kosmetické, novinka se však Applu opravdu povedla a ke vzhledu a konstrukci nelze mít naprosto žádné výhrady. Ve srovnání s takovým Nexusem 7 je iPad mini hned na první pohled nejen lépe vypadající, ale i širší a displej dokáže pojmout více obsahu, a to i přesto, že je iPad širší jen o 1,4 cm, které nejsou nijak znát. Líbit se bude jak mužům, tak ženské klientele. Ta zřejmě sáhne spíše po bílé variantě.

iPad mini je už od pohledu velmi kompaktní a tenký
Diskuze ke článku
Pípa
Nevím jak vy ale už jsem shlédnul hodně unboxu tohoto tabletu a přečetl hodně recenzí ale sluchátka k tomu nikde nemaj ani vy na videorecenzi
Jarda
Bohužel se najdou i negativa, která jsou však daní za nižší cenu a kategorii. Nesporným zklamáním je nízké rozlišení displeje..... To samé se dá říci i o slabším procesoru a grafickém čipu.... Již popsaným nepříjemným faktorem je také cena, která je o pár tisíc vyšší, než v případě konkurentů....
Tak nevím,jeho cena je nižší nebo vyšší?????
Deco
Podle mě krásný stroj. Jako mobilní zařízení s pěkným designem, výbornou velikostí zařízení i displeje, dlouhou výdrží a hezkou řádkou optimalizovaných aplikací se výborně hodí na organizaci a správu úkolů, občasné surfování a zábavu.
fbio
Tak s tím, že v balení najdete sluchátka bych moc nesouhlasil. A také to že je lepší konvertovat filmy do MP4, je jednodušší si nahrát nějaký přehrávač videí, na AppStore je jich mnoho....

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze