Apple iPad mini 3
recenze

Apple iPad mini 3

Evoluce v malém balení
36

Nový iPad mini třetí generace je pouze mírným vylepšením svého předchůdce. Dostal několik očekávaných funkcí, k tomu přibyla i oblíbená zlatá barevná varianta a z nabídky zmizela 32GB paměťová verze. Jaké je soužití s nejnovějším „mini“? Vyplatí se upgrade? Na to odpoví náš test.

Apple iPad mini byl koncipován jako náhrada, respektive alternativa k většímu a klasickému iPadu, je tedy vhodný pro všechny, kteří s sebou nechtějí tahat nic velkého, přesto chtějí mít vše důležité u sebe. Tak trochu problém nastal při představení iPhonu 6 Plus, kdy si Apple začal tak trochu sám „fušovat do řemesla“. Mnoho zákazníků zjistilo, že je vlastně zbytečné nosit s sebou velký iPhone a malý iPad a Apple tak měl zaděláno na pořádný průšvih. Tedy, alespoň to tak v první chvíli vypadalo. Nic ale není tak horké, jak to na první pohled vypadá.

Za zapůjčení Apple iPad mini 3 děkujeme e-shopu iWant.cz, kde můžete tablet zakoupit.

Apple iPad mini 3 na oficiálních snímcích

Ano, je pravdou, že prodeje tabletů stagnují, respektive mírně klesají, my se ale o budoucnost řady iPadu mini příliš nebojíme. Pojí totiž dohromady uživatelský komfort v podobě kompaktních rozměrů, na druhou stranu úhlopříčka displeje je mnohem vhodnější ke konzumaci multimediálního obsahu, než ta u iPhonu 6 Plus. Rozdíl mezi 5,5 a 7,9 palci sice na papíře nevypadá tak markantně, ve skutečnosti je to ale rozdíl propastný. V dnešním testu se podíváme na to, jaké je soužití právě s nejnovějším iPadem mini 3, který oproti své předchozí generaci přidává některé zajímavé funkce navíc.

Apple iPad mini 3

Technické parametry Apple iPad mini 3 16 GB WiFi

Kompletní specifikace
Konstrukce200 × 134,7 × 7,5 mm, 331 g, konstrukce: klasická, odolnost: ne
DisplejTFT IPS, 7,9" (2 048 × 1 536 px)
Fotoaparát5 Mpx, , autofocus, video: 1 920 × 1 080 px, 30 FPS
ChipsetApple A7, CPU: 2×1,3 GHz, GPU: PowerVR G6430
PaměťRAM: 1 GB, vnitřní paměť: 16 GB, paměťové karty: ne
Datové funkceHSPA: ne, LTE: ne, Wi-Fi: 802.11a/b/g/n, Bluetooth: 4.0, NFC: ne
Operační systémiOS 8
Navigacevestavěná GPS: ano (A-GPS), Apple Mapy, elektronický kompas
Akumulátor6 470 mAh, bezdrátové nabíjení: ne, doba nabíjení: 3:23 hodin
Dostupnostříjen 2014, 10 690 Kč

Apple iPad mini 3 – videopohled

Obsah balení: nic než základ

Obsah základního balení je, jak je u Apple produktů běžné, velmi strohý. Uvnitř jen o něco větší krabičky, než je samotný iPad, tak nalezneme pouze synchronizační USB kabel s Lightning koncovkou a také adaptér do sítě, který je pochopitelně větší než u iPhonů. V malé papírové obálce pak ještě nalezneme typickou dvojici samolepek s nakousnutým jablíčkem a základní manuál. Toť vše.

Úvodní srovnání iPadů mini

Apple iPad mini 3, 2 a iPad mini vedle sebe
Specifikace Apple iPad mini 3 Apple iPad mini 2 Apple iPad mini
Rozměry 200 × 134,7 × 7,5 mm 200 × 134,7 × 7,5 mm 200 × 134,7 × 7,2 mm
Hmotnost 331 g 331 g 308 gramů
Úhlopříčka displeje 7,9 palců 7,9 palců 7,9 palců
Rozlišení displeje 2 048 × 1 536 px 2 048 × 1 536 px 1 024 × 768 px
Jemnost displeje 324 ppi 324 ppi 162 ppi
Technologie zobrazení TFT IPS TFT IPS TFT IPS
Operační systém iOS 8 iOS 8 iOS 8
Procesor Apple A7 Apple A7 Apple A5
Uživatelská paměť 16/64/128 GB 16/32/64/128 GB 16/32/64 GB
Paměťové karty ne ne ne
Paměť RAM 1 GB 1 GB 512 MB
Fotoaparát 5 Mpx (2 592 × 1 944 px) 5 Mpx (2 592 × 1 944 px) 5 Mpx (2 592 × 1 944 px)
Přední fotoaparát 1,2 Mpx 1,2 Mpx 1,2 Mpx
Videokamera 1 920 × 1 080 px 1 920 × 1 080 px 1 920 × 1 080 px
LTE/NFC ano/ne ano/ne ano/ne
TouchID ano ne ne
Kapacita baterie 6 470 6 470 mAh 4 490 mAh
Barevné varianty šedá/stříbrná/zlatá šedá/stříbrná černá/bílá
Celokovová konstrukce ano ano ano
Cena (oficiální Apple) od 10 690 Kč od 7 990 Kč od 6 690 Kč

TIP! Kompletní srovnání najdete přehledně v našem katalogu.

Design a konstrukce: trojbarevný elegán

Apple iPad mini 3 pochopitelně vychází z dvou předcházejících verzí iPadů mini (Retina), proč také měnit něco, co se osvědčilo a co se navíc líbí. Pokud bychom si odmysleli novou barevnou variantu, rozeznat iPady mini postavené vedle sebe by byl oříšek i pro ty nejvšímavější z nás. Rozměry jsou naprosto identické s modelem mini Retina, konkrétně 200 milimetrů na výšku, 134,7 milimetrů na šířku a 7,5 milimetru na tloušťku. Oproti první generaci se tak oba novější iPady mini liší pouze o 0,3 milimetru větší tloušťkou a to věru není hodnota, kterou by lidské oko dokázalo zpracovat. Oproti iPadu mini Retina se nezměnila dokonce ani hmotnost, ta se zastavila na hodnotě 331 gramů u verze „Wi-Fi only“, respektive na 341 gramech u verze „Wi-Fi + Cellular“. V tomto ohledu opět vedla první generace, která byla o nějaký ten gram lehčí.

Apple iPad mini 3

Přední straně ze zhruba 72 % dominuje 7,9palcový Retina displej, nad kterým nalezneme pouze čočku předního fotoaparátu a průhled senzoru jasu, ten je však i u světlé verze téměř neviditelný, za což chválíme. Pod displejem nalezneme pro Apple produkty tolik typický Home Button, tedy tlačítko pro návrat na domovskou obrazovku. A právě to je v nové verzi iPadu mini 3 zajímavé. Ne vzhledem ani zpracováním, ale zakomponováním TouchID, tedy čtečky otisků prstů. Ta se druhé verzi vyhnula a mnoho uživatelů si na to stěžovalo, novinka však tento nedostatek napravuje a v podstatě se jedná o jednu z hlavních výhod oproti předchozímu iPadu mini Retina. Čtečka funguje stejně spolehlivě jako u iPhonů, pro odemknutí tedy stačí tlačítko zmáčknout a podržet téměř v jakémkoliv úhlu. Displej se rozsvítí a během okamžiku také odemkne. Žádné přejíždění, žádné složité směrování, vše funguje tak, jak jsme u Applu zvyklí.

Apple iPad mini 3

Na pravém boku nalezneme ve vrchní části rozdělené tlačítko pro regulaci hlasitosti, nad ním si pak našlo svoje místo tlačítko pro vypnutí/zapnutí všech zvuků, případně v nastavení překonfigurovatelné na tlačítko pro uzamknutí rotace obrazovky. Na vrchní straně nalezneme odemykací tlačítko displeje. Vzhledem k velikosti bychom ocenili jeho umístění i na pravém boku, když ale přihlédneme k faktu, že jednou rukou iPad mini 3 stejně ovládat (alespoň pohodlnou cestou) nejde, ničemu to zvlášť nevadí. Všechna tlačítka se navíc pyšní ukázkovým odporem a samovolné zmáčknutí či „chrastění“ nepřichází v úvahu. V levé části vrchní strany pak nalezneme vstup 3,5milimetrového jack konektoru.

Detaily

Na spodní straně se pak ukrývá vstup proprietárního oboustranného Lightning konektoru, kterému po jeho bocích sekunduje efektní děrování dvojice stereo reproduktorů. Mikron nalezneme na vrchní straně, a to hned ve dvojím vydání. Námi testovaná verze je „Wi-Fi only“, proto zde nenalezneme slot pro SIM kartu. Zadní straně pak uprostřed dominuje lesklé logo společnosti Apple, tedy nakousnuté jablíčko. V levém horním rohu se pak ukrývá čočka integrovaného fotoaparátu s rozlišením 5 Mpx, ten již typicky postrádá přisvětlovací LED diodu.

Apple iPad mini 3

Co říci závěrem? Apple iPad mini 3 je precizně zpracovaný kus hardwaru, který nevydá jedinou hlásku a neprohne se o jediný milimetr. Za to samozřejmě může zadní hliníkový bok, který celé zařízení skvěle zpevňuje. Můžete být příznivci značky Apple, můžete ji nenávidět, ke kvalitě zpracování však nelze říct zhola nic a je jakýmsi nepsaným etalonem pro všechny ostatní výrobce. Svoji hodnotu zkrátka prozradí ihned poté, co iPad mini 3 uchopíte do rukou. Dodáme, že k dispozici jsou tři barevné varianty, konkrétně vesmírně šedá, stříbrná a verze šampaň, tedy zlatá. Barevné varianty jsou tak zcela shodné s nejnovějšími iPhony 6, 6 Plus a také 5s.

Apple iPad mini 3

Displej: Retina na svém místě

Displej žádnou změnou oproti iPadu mini Retina neprošel, nebyl důvod. Na úhlopříčce 7,9 palců se tak vyjímá špičkové rozlišení 2 048 × 1 536 pixelů, tedy stejné, jakým disponuje i vetší kolega Apple iPad Air 2. Jenže menší úhlopříčka znamená větší jemnost. Apple iPad mini 3 se může pochlubit jemností 326 pixelů na palec, což je hodnota, kde lidské oko ztrácí ponětí o jednotlivých pixelech, a to i v případě, že se na ně opravdu soustředíte. Pojem Retina tak v tomto ohledu nabývá svého významu do posledního puntíku.

Displej se bezesporu povedl

Maximální jas je dostatečný i pro bezproblémové fungování na přímém světle, dodáme, že technologie zobrazení je opět IPS ve své nejvyšší možné kvalitě, ukázkové úhly jsou tak příkladné, barevné podání syté, celkově na displej je radost se dívat. Nechybí ani oleofobní vrstva, která zamezuje uplývání otisků prstů. Samozřejmě ne ze 100 %, čištění je však poměrně snadné a displej pak nějakou tu chvíli vydrží bez většího zašpinění Zkrátka, tohle se povedlo.

Apple iPad mini 3
Diskuze ke článku
anton
zbytocne zariadenie a hlavne limitujuca 1gb ram! ano tablet sa neseka ale co ked si sam vypina aplikacie na pozadi ako sa mu chce? a neudrzi taby v safari v pamati a stale ich refreshuje?
Lukáš
iPad mám, pro mě je to bezkonkurenční zařízení, v mnoha směrech prostě konkurenci nemá. Tento model bych ale nedoporučil asi nikomu, nejen pro skoro nulové změny oproti předchozí generaci, touch id je to poslední co na ipadu potřebuji, ale že se alespoň nepoučili a nedali tam 2BG ram, to nechápu. Giga je prostě málo a na tento limit bude čověk neustále narážet, u iphonu to ještě jde, ale u ipadu je to sotva na běh systému, aplikace vydrží na pozadí tak jedna větší. Snaha vytřískat z ničeho maximum už mi u Applu leze krkem. Pokud tuto generaci ipadů tak jedině velký Air2, tří procesorová jádra a dvě giga ram jsou výkonostně daleko před tímto rok starým hw. Každá další verze iOS ukazuje, že i tento systém potřebuje operační pamět a zatím pořád větší, ale ne to by nebyl Apple aby nehodil užívatelům klacky pod nohy alespoň takto. Počítám, že tento rok už budou 2GB ram u všech mobilních zařízení a proto i s ohledem do budoucna je nákup tohoto modelu neštastný, teď už je tato hodnota málo.
Radek
Recenze pěkná, ovšem nechápu proč až po téměř půl roce, kdo chtěl miniho 3 ho už dávno má kdo ne čeká na další generaci....
Alfonz
Iba ja mám pocit že tablety od Apple alebo tablety celkovo sú pomerne zbytočná vec? Pokial máte smartfón+pc/notebook tak v podstate nepotrebujete tablet na nič iné ako na hry, videá, web. Tieto veci sa tam robia úžasne ale sú to veci ktoré spravíte aj ma zariadeniach ktoré už máte... Preto predaje tabletov sa nikdy nevyrovnajú mobilom. Samozrejme iPad je zariadenie po ktorom túži každý fanúšik Apple ale pritom by si to väčšina nikdy nekúpila

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze